neprihlásený Štvrtok, 23. júla 2026, dnes má meniny Oľga
Južná Kórea udelila Microsoftu pokutu

DSL.sk, 7.12.2005


Juhokórejská Fair Trade Commission (FTC) udelila Microsoftu pokutu za zneužívanie monopolného postavenia na trhu vo výške 32 miliónov dolárov.

FTC ďalej zaviazala Microsoft, podobne ako EÚ, vydaním verzie Windows XP bez Windows Media Playera a bez Windows Messengera pre juhokórejský trh.

Rozhodnutie FTC v Južnej Kórei je ale prísnejšie, keď zároveň prikazuje Microsoftu do plnej verzie Windows XP s WMP a Windows Messengerom zahrnúť linky na konkurenčné produkty.

Microsoft pôvodne v októbri v správe pre SEC uviedol, že uvažuje o stiahnutí Windows z Južnej Kórei. Po vynesení rozhodnutia v utorok sa ale zástupcovia spoločnosti vyjadrili, že Microsoft vyhovie požiadavkám FTC a pripraví požadované verzie. Microsoft ale zároveň plánuje proti rozhodnutiu podať odvolanie, keďže podľa Microsoftu nie je v súlade s kórejskou legislatívou.

Microsoft musí vydať nové verzie do 180 dní, rozhodnutie platí na dobu 10 rokov. Microsoft môže podať žiadosť o prešetrenie stavu na trhu najskôr o päť rokov.

Podobné rozhodnutie voči Microsoftu vydala aj EÚ v marci 2004, keď mu zároveň udelila pokutu 497 miliónov dolárov. Záujem o v júni 2005 vydanú verziu Windows XP N bez Windows Media Playera v EÚ je ale minimálny, jednou z príčin je rovnaká cena ako za plnú verziu.



Najnovšie články:

Začína nová séria Star Trek seriálu a nový sci-fi spin-off The Big Bang Theory
Na Slovensku sa výrazne zvýšil počet verejných nabíjačiek elektromobilov
Samsung uviedol skladateľný smartfón nového formátu
Slovensko má nové výrazne najväčšie batériové úložisko, s kapacitou 72 MWh
Vydaný Firefox 153 s podporou oddelených kontajnerov
Francúzsko definitívne zakázalo sociálne siete do 15 rokov
Veľká Británia v reakcii na situáciu na Blízkom východe rýchlo povolila balkónové solárne panely
Hackerský útok odstavil rumunský kataster nehnuteľností
Apple zrejme čoskoro uvedie skladateľný iPhone, naznačuje už aj pripravovaný nový iOS
Montáž štvrtého reaktoru Mochoviec bola dokončená, je hermeticky uzavretý


Diskusia:
                               
 

Co je to pre microsoft 32milionov dolarov....
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem presne cislo, ale je to urcite velka suma vzhladom na obrat microsoftu v juznej koreii, kde tu pokutu dostal. a to je podstatny udaj.

a to, ze musi uviest nove verzie, to sa rovnako dost premieta do financnych nakladov, takze celkovo bol potrestany dost...
Odpovedať Hodnotiť:
 

navyše toto je len jedna z pokút. Chcel by som vydieť rozpočet MS. Oni tam musia mať položku antitrust penalties. :-)
A ešte si predstavte tetušku v učtárni MS ako zadáva cez Ibanking príkaz na úhradu pre EU 497.000.000,00 EUR. :-). (btw. do ktorého rozpočtu tá pokuta putuje v EU???)
Odpovedať Hodnotiť:
 

he ftipna poznamna :))) ale myslim si, ze nie do nasho resp. do mojho ale to tetou v utarni by som chcel byt mam taky pocit ze by som sa asi zjavne pomylil pri zadavani kodu uctu :))))



Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár