neprihlásený Piatok, 3. júla 2020, dnes má meniny Miloslav
uTorrent 3.0, so streamovaním videa a jednoduchým prístupom cez web

Spoločnosť BitTorrent tvorcu BitTorrent protokolu Brama Cohena vo štvrtok vydala novú hlavnú verziu 3.0 svojho najmä na platforme Windows populárneho BitTorrent klienta uTorrent. uTorrent 3.0, ktorý bol dostupný v podobe beta verzie od konca apríla, prináša viacero významných funkčných noviniek, okrem iného streamovanie videa, jednoduchú možnosť prístupu cez web a jednoduché odosielanie súborov.

DSL.sk, 25.6.2011


Spoločnosť BitTorrent tvorcu BitTorrent protokolu Brama Cohena vo štvrtok vydala novú hlavnú verziu 3.0 svojho najmä na platforme Windows populárneho BitTorrent klienta uTorrent.

uTorrent 3.0 prináša viacero významných funkčných noviniek, ktoré zjednodušujú jeho používanie a sprístupňujú viaceré jeho možnosti aj menej technicky zdatným užívateľom.

Streamovanie videa

Jednou z najväčších noviniek novej verzie 3.0 je podpora pre streamovanie sťahovaných videosúborov.

Po aktivácii streamovania torrentu tlačidlom v stĺpci Playback začne uTorrent prioritizovať sťahovania častí videosúboru nachádzajúcich sa na jeho začiatku a po stiahnutí nadefinovanej časti videa ponúka užívateľovi možnosť začať video sledovať ešte počas jeho sťahovania.

Štandardne sa prehrávanie videa spustí síce cez webový prehrávač na stránkach BitTorrentu, v nastaveniach je možné zvoliť ale aj použitie ľubovoľného lokálneho prehrávača. Dobrú podporu sledovania streamovaného videa má napríklad VLC.

V nastaveniach je možné nastaviť tiež dĺžku používaného bufferu, po naplnení ktorého sa spustí streamovanie, od 15 sekúnd po 45 sekúnd.

uTorrent Remote

uTorrent podobne ako iné konkurenčné BitTorrent klienty podporuje a aj v predchádzajúcich verziách podporoval webové rozhranie Web UI, ktoré ho umožňuje ovládať cez webový prehliadač.

Pri BitTorrente bežiacom na PC v domácnosti a za NAT-om / firewallom musí pri prístupe cez Internet k tomuto webovému rozhraniu užívateľ zabezpečiť fixnú IP adresu alebo funkčnú dynamickú DNS adresu a zároveň nastavenie potrebného presmerovania na firewalle.

Hoci technicky zdatný užívateľ samozrejme nemá problém tieto požiadavky splniť, pre bežných užívateľov ide o pomerne komplikované činnosti. Novinka uTorrent Remote sprístupňuje webové rozhranie pre ovládanie uTorrentu na užívateľovom PC z Internetu bez potreby týchto nastavení.

Pri využívaní uTorrent Remote, ktorý si je potrebné povoliť a nastaviť prístupové údaje v sekcii nastavení Remote, užívateľ pristupuje namiesto priamo na uTorrent na svojom PC na webovú stránku remote.utorrent.com respektíve web.utorrent.com spoločnosti BitTorrent. Na servery BitTorrentu pristupuje aj uTorrent na užívateľovom PC a servery spoločnosti následne po prihlásení užívateľa sprostredkovávajú vzájomnú komunikáciu uTorrentu a webovej JavaScript aplikácie bežiacej v prehliadači užívateľa.

Zväčšiť Zväčšiť
uTorrent Remote (vľavo) a uTorrent Web UI, kliknite pre zväčšeniePodľa BitTorrent celá komunikácia medzi JavaScript aplikáciou bežiacou v prehliadači a uTorrentom na PC užívateľa využíva protokol SRP a šifrovanie dát pomocou AES. Prenášané dáta, napríklad mená, URL adresy, obsah a ďalšie informácie o torrentoch, tak majú byť bezpečne šifrované a odšifrovať ich nemôže ani spoločnosť BitTorrent, ktorej servery zasielanie šifrovanej podoby týchto informácií sprostredkúvajú.

Webové rozhranie dostupné cez web.utorrent.com sa funkčnosťou podobá na rozhranie Web UI poskytovaného uTorrentom pri priamom prístupe, medzi týmito rozhraniami sú ale aj odlišnosti a navyše v súčasnosti majú aj výrazne odlišné vizuálne spracovanie.

Pre prístup k uTorrent klientovi s povoleným prístupom uTorrent Remote je možné tiež namiesto prehliadača použiť Android aplikáciu.

Jednoduché odosielanie

uTorrent ako iné BitTorrent klienty je samozrejme možné využiť aj na posielanie súborov iným užívateľom. Nová verzia 3.0 posielanie súborov pomocou uTorrenu cez BitTorrent výrazne zjednodušuje.

V ľavom dolnom rohu softvéru sa nachádza zóna pre drag-drop-pretiahnutie súboru respektíve viacerých súborov naraz, pre ktoré uTorrent automaticky vytvorí .torrent súbor, začne torrent seedovať a užívateľovi poskytne skrátenú URL smerujúcu na stránky BitTorrentu.

Na tejto stránke si môžu užívatelia, ktorým odosielateľ URL zašle, stiahnuť .torrent súbor, otvoriť jeho magnet URL alebo stiahnuť balíček obsahujúci .torrent súbor aj uTorrent, ktorý zaslaný .torrent stiahne. Počas nášho testu sťahovanie balíčku ale nebolo funkčné, webový server vracal chybu 502.

Súbory odoslané týmto spôsobom sa samozrejme posielajú štandardne cez BitTorrent protokol a jediným seederom je na začiatku užívateľ odosielajúci súbory. Pre sťahovanie je tak potrebné, aby mal odosielajúci užívateľ zapnutý PC a spustený uTorrent.

Prenosná verzia

Nová verzia oficiálne podporuje aj využívanie uTorrentu ako prenosnej aplikácie bez inštalácie, napríklad priamo z USB kľúča.

Na tento účel slúži priamo inštalačný súbor uTorrentu 3.0, potrebné je do adresára, z ktorého sa spúšťa, nakopírovať súbor settings.dat z nejakej existujúcej inštalácie uTorrentu.

Súbor je možné nájsť v adresári s dátami aplikácie, na Windows 7 napríklad v adresári c:\Users\[meno]\AppData\Roaming\uTorrent\.

Ďalšie novinky

Medzi ďalšími novinkami novej verzie je možnosť zjednodušenia užívateľského rozhrania skrytím ľavého navigačného stromu a možnosť pridávania hodnotenia a komentárov k torrentom, ktoré sú dostupné ostatným užívateľom uTorrentu 3.0.

Zlepšená tiež mala byť stabilita.

Zväčšiť
Užívateľské rozhranie uTorrent 3.0, kliknite pre zväčšenieuTorrent 3.0 je dostupný aj v 64-bitovej verzii, ktorá zatiaľ ale nebola vydaná ako stabilná.

Novú verziu 3.0 je možné sťahovať z www.utorrent.com.


      Zdieľaj na Twitteri


Ktorý BitTorrent klient používate? (hlasov: 713)

BitTorrent na NAS-e, v set-top-boxe, atď      1%
uTorrent      77%
Transmission      9%
BitTorrent      2%
Vuze      1%
Iný BitTorrent klient      4%
Nepoužívam BitTorrent      6%


Najnovšie články:

Intel zostáva výrazne najväčším výrobcom čipov
Známy výrobca PC skriniek oznámil krabičku pre Raspberry Pi
Starlink satelity s tienidlami vynesie SpaceX v stredu
Nový 14" notebook zameraný na bezpečnosť a ochranu súkromia
V DVB-T a Skylinku voľne k dispozícii dva športové kanály
Vydaná beta TrueNAS 12.0, populárneho OS pre NAS-y doteraz označovaného FreeNAS
Oznámený termín animovaného Star Trek seriálu
Plextor SSD majú nového vlastníka, významného výrobcu flash
Google necháva naďalej zavreté kancelárie, dopad na produkty nejasný
Nová verzia Windows 10 2004 má podiel 7%


Diskusia:
                               
 

Aká je rozdiel medzi programom BitTorrent a uTorrent? Nevydáva ich náhodou tá istá spoločnosť?
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

jezkove oci... sak to mas hned v prvom odstavci napisane
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

mno nie je tam napisany rozdiel
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

novy utorrent ma otrasne GUI :-), 1.8 bola daleko lepsia
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

suhlas, stale to zjednodusuju, robia to blbuvzdornym, ale zachvilu sa clovek z toho okna nic nedozvie...
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

tak tak zda sa ze za chvilu budu vsetky softy aj os tak otrasne uzivatelsky jednoduche a blbuvzdorne ze si budeme musiet zalozit novu platformu Linux 2 :-)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Inac, kde sa da v novej verzii nastavit, aby sa mi pri stahovanom subore zobrazoval aj pocet seederov, leecherov a ratio suboru tak, ako v starej verzii?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Och, uz mam...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

utorrent je minimalisticky, aby zaberal co najmenej miesta a spotrebuva pri behu aj minimum RAM, pre vacsinu ludi je dolezity samotny P2P klient nie balast ktory moze byt nabaleny ktomu
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

"Since version 6.0 the BitTorrent client has been a rebranded version of µTorrent." (z wikipédie http://goo.gl/0LGQD)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Thanks for sarhnig. What a pleasure to read!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked uz je o tom rec.... tak minule sa mi stalo, ze som zbadal z dialky bilboard na Kindle 3, poviem si fajn, amazon sa zacal angazovat aj na Slovensku, zaruka lepsia ako u nas v eshopoch. podidem blizsie a neuveris co sa stalo
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

Neuverím, ale prezraď.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

objednaj si knedlu priamo z USA, mozes mat v pazi SK obchody
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Škoda, že sa nedá celkom vypnúť tá bočná lišta, ani search bar. Ruší mi to vizuálne chi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na to streamovanie videa uz pocas stahovania cakam uz poriadne dlho, konecne ich to napadlo :D
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

A ja to praktizujem uz dlho. Staci stahovat komprimovane releasy s priponami .rar, .00, .01, ..., .NN a uprednostnit prve. Potom uz len staci otvorit vo VLC.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

To tzv. "streamovanie videa" je uz tam pekne dlho.
Stacilo len v Advanced rozsireniach nastavit bt.prio_first_last_piece na true.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

proti 2.2.1 ci kolkatka bola ta predchadzajuca veczia, celkom to vyzera zaujmavo
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

I wneatd to spend a minute to thank you for this.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevie niekto ako by sa dalo rozchodiť streamovanie cez BSPlayer? Cez VLC to chodí v poriadku.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Preco chces rozchodit streamovanie cez BSPlayer, ked vo VLC to chodi v poriadku?
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Lebo BSPlayer používam defaultne a cez VLC som to skúšal v portable verzii či nie je problém niekde inde.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Úprimnú sústrasť.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

PEBKAC.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

lebo vlc ma otrasne titulky...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Používaj MPC HC.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ak by si film aj trochu pocuval a nielen cital, tak si mohol vymenit slovenske titulky za anglicke a casom sa zbavit aj tych.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyskusaj Gomplayer, tiez prehrava nedotahane filmy a titulky si vies prisposobit
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz dost dlho to pozeram takto cez qbittorrent, inak asi najrychlesi program co som vyskusal
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

suhlasim, velmi podareny client... Nahradil u mna Utorrent
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

God, I feel like I sholud be takin notes! Great work
Odpovedať Hodnotiť:
 

VMEm0T <a href="http://xbxumohojnkp.com/">xbxumohojnkp</a>
Odpovedať Hodnotiť:
 

kIeAH2 <a href="http://dbdofekynqfd.com/">dbdofekynqfd</a>
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre qbittorrent existuje aj natívna linuxová verzia na rozdiel od utorrentu kde je x64 verzia nepodporovaná...
pre Linux jednoznačne qbitorrent
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

http://tinyurl.com/6kpl8zv
ide?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Neviem, kto ich dneska este pouziva, ked vsetko sa da stiahnut zo shareserverov ako rapidshare, mediafire, fileserve a mnohych dalsich. Poskytuju komfort a su schopne vyuzit plnu sirku aj tej najrychlejsej linky. Oproti tomu torrenty svojou komplikovanostou smrdia Linuxom (stale treba riesit nejake problemy so sietovou konektivitou, NATom a neviem cim este) - nechcem riesit ziadne problemy, ale stahovat!
Odpovedať Známka: -9.5 Hodnotiť:
 

OK. Berme do úvahy, že chceme FREE riešenie. Kto skôr stiahne napr. 720p film? Ty z rapidshare, mediafire, fieserve a mnohých ďalších alebo ja z privátneho P2P trackera (napr. rutracker.org) kde je vyše 200 seedov s prepadnutým hrudníkom?

Ja už budem mať dávno pozretý film, kým to ty stiahneš.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Ale ešte stále je veľa ľudí, ktorý filmy nekradnú...
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

tak vela ich zato nieje :-D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sy sy istí? Ja bi som pofedal, še opak je prafdov.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Pokial tym kradnutim myslite stahovanie, tak to nie je kradnutie, to je uplne legalne. Nesirte bludy o kradnuti filmov stahovanim z netu, nic take v SR nie je.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

mas za jedno, dokial je dost mirrorov a z kazdeho tahas jednu cast, vseho vsudy mi ddl maxne linku stejne ako torrent...
dat prenesu ddl menej, zato je torrent stabilnejsi...
a co sa tyka stahovania konkr. filmu - semetny 8 gigovy rip robi na stahovani rozdiel tak do stvrt hodky, skore ddl vs torrent je vyrovnane, takze neriesim, mam v **** na lehatku.

jo, a este neco - privatne ftp > torrent a ddl dokopy :3
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ale ved v pohode. ked sa chce niekto hrat v pieskovisku, nikto ho do baru tahat nebude ^_^
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

pouziva ich asi dost ludi ked protokol je na druhom mieste z hladiska objemu prenesenych dat...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prvy je ftp?
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslis? torrent je jediny sposob stahovania ktory vie vyuzit plnu rychlost mojho internetoveho pripojenia! jasne mozno nejake download managery a somariny, ale na torrent to aj tak nema! u mna urcite nie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Záleží, čo sťahuješ. Keď niečo, čo seeduje (zdieľa) veľa ľudí, tak je to v pohode, pohodlnejšie, rýchlejšie. Ale ak niečo menej mainstreamové, menej aktuálne a pod., potom s torrentom nepochodíš, s premium rapidom máš full speed aj vtedy. Problém však je, že na rapide a podobných je čoraz viac balastu a zmazaných vecí, je niekedy problém nájsť platný link na to, čo chcem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na tému ankety..
Tak uTorrent používam iba na ntb keď som v škole pripojení.. doma mám ale stále pustený Synology DS107 a lepšiu vec na torrenty som nemal (lepšie sú len viacdiskové naská :D). Nežerie moc elektriny takže seed mám stále, ak nikto odomňa neťahá tak vďaka IPtorrents bodom mám nejaké tie GB stále a hlavne to môžem mať pustené cez noc :)...
Odpovedať Hodnotiť:
 

já by som šecky tie torrenty zakázala...
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

jaj babka.. vidno ze si zaspala dobu :D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nechceš , neťahaj
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

You're on top of the game. Thanks for srhaing.
Odpovedať Hodnotiť:
 

If my problem was a Death Star, this article is a phtoon torpedo.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár