neprihlásený Nedeľa, 22. marca 2026, dnes má meniny Beňadik
EK predstavila nové pravidlá pre roaming, označila zisky operátorov za nehorázne

DSL.sk, 6.7.2011


Eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová dnes predstavila nový návrh regulácie a ďalších pravidiel pre poskytovanie mobilných roamingových služieb.

V súčasnosti sú pri využívaní mobilného čísla z jednej krajiny EÚ v inej krajine EÚ regulované maloobchodné maximálne ceny odchádzajúcich a prichádzajúcich hovorov a odchádzajúcich SMS. Okrem toho je stanovená maximálna veľkoobchodná cena za roamingové dáta, ktorú si navzájom účtujú mobilní operátori.

Úroveň regulovaných cien sa naposledy menila s účinnosťou od 1. júla a v súčasnosti je na úrovni 0.35 eur za minútu za odchádzajúci hovor, 0.11 eur pre prichádzajúci hovor a 0.11 eur za odoslanú SMS. Maximálna veľkoobchodná cena za 1 MB dát prenesených v roamingu je stanovená na 50 eurocentov. Všetky ceny sú uvádzané bez DPH.

Návrh počíta s ďalším postupným znižovaním regulovaných cien od júla 2012, júla 2013 a júla 2014. Od júla 2014 má minúta odchádzajúceho hovoru stáť maximálne 24 centov, minúta prichádzajúceho hovoru a jedna odoslaná SMS 10 eurocentov. Regulovaná podľa nových pravidiel má byť aj maloobchodná cena za roamingové dáta, od júla 2014 na 50 eurocentov za 1 MB.

Podstatnou zložkou nového návrhu sú ale nové regulačné pravidlá, ktoré od 1. júla 2014 prikážu operátorom sprístupňovať svoje siete konkurencii za regulované ceny a zároveň umožnia užívateľom pri pobyte v zahraničí ekvivalent dočasného prenosu čísla. Užívatelia tak pri pobyte v zahraničí budú môcť využívať služby iných operátorov ale so svojim číslom.

"Tento návrh rieši koreň problému – nedostatok hospodárskej súťaže na trhu s roamingom. Spotrebiteľom garantuje väčší výber a alternatívnym operátorom poskytuje jednoduchší prístup na trh s roamingom. Zároveň by sa na jeho základe okamžite znížili ceny dátového roamingu, pri ktorom operátori v súčasnosti dosahujú nehorázne rozpätia ziskov," uviedla Kroesová.

Súčasné regulované ceny platia do júla 2012. Nové regulované maloobchodné ceny majú byť v platnosti do júla 2016, regulované veľkoobchodné ceny do roku 2022.

Kompletný návrh EK je možné nájsť na europa.eu. Nový návrh musí schváliť Európsky parlament a Rada ministrov.



Najnovšie články:

Intel možno bude meniť pätice CPU menej často
Windows 11 užívatelia kritizujú, Microsoft sľubuje zlepšenie kvality aj aktualizácií
Lenovo výrazne zvýšilo kapacitu batérií pre notebooky
Intel údajne informoval výrobcov o 10% zdražení CPU
Nemecko povolilo balkónové solárne panely s výrazne vyšším výkonom


Diskusia:
                               
 

Vivat EU, venceremos ...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

podla mna platy a benefity europoslancov je to, co je nehorazne. a prispievaju im na to aj tie telekomunikacne spolocnosti, a to dost. trochu farizejstvo ale nech.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

suhlas vodu kazu vino piju.ako ten problem ze europoslanci si pisu sluzobky kasiruju peniaze ale v skutocnosti chodia na vikendove chatky
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Vidieť, že EK vie dať po prstoch raz za čas aj tým, ktorým treba.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

anomalie
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

nesuhlasim. oproti bankam a ropnym spolocnostiam su mobilni operatori ren male rybky.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ako sa hovori, ked neprsi tak aspon kvapka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a ? to znamena ze nebudeme nic robit ked nie je dosah na ropne spolocnosti ?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ja kvoli ropnym spolocnostiam len chradnem, nic nerobim... kvoli nim sa uz neoplati nic, ani prstom pohnut, vsetko je stratene!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uz sa tesim na diskusiu a tiez na vyhlasenie hovorcu jedneho z operatorov o zasahu EU do konkurencneho prostredia. "Trh je predsa sam o sebe konkurecny a nie je potreby regulacie" ;-)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

konecne sa bude dat aspon trochu normalne volat aj v zahranici
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

mal si si ist po najvyhodnejsi pausal.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Mal si kupit SIM kartu danej krajiny kam isiel. Nejaku predplatenu a/alebo pouzivat Internet.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

načo roaming? veď existuje www.operatorone.eu :)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Samozrejme že sú zisky nehorázne. Veď všetky sprosté postkomunistické chudobné krajiny vrátane Slovenska, neuveriteľné peniaze doslova natláčajú operátorom a kopia tak ich miliardové zisky. Lebo poserme sa každú sekundu bez mobilu, debilu...
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

100% suhlas.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

tak tak,mam rad babenky ktore bez mobilu ani na zachod nejdu a kuse ho maju v ruke :D ze by ego - jaky/a som dolezita a kto ma ma rad a kdo nie :)

Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Pozri sa na ich ceny (na mobil) a porovnaj si to s roamingom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

čítam a čítam a nevidím alternatívu k roamingu ... taktiež je nepohodlné, že každé čislo, na ktoré chcem volať, musím zadať do zoznamu kontaktov cez web ...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vratim sa naspat k pevnej linke. mobil v skutocnosti nepotrebujem.
je to ako rakovina.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

paráda, tak si to daj do statusu
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Mam kredit a volam tak casto, ze mi vzdycky polka kreditu po 3 mesiacoch prepadne. Obnovujem tu najnizsiu sumu co ide.

Mobil pouzivam miesto hodiniek.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

a ako si poriešil náramky na mobil? tiež z hodiniek?
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

A kde tam písal že ich používa ako náramkové hodinky?

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

hodinky su vacsinou v slangu "naramkove". uz si videl hodinky na stene?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ano. mame ich v kuchyni.
a dedko mal hodinky na retiazke.
potom mam jedny polozene na telke.

a tak, ved vies.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale kup si aspon taky phone co ma integrovany antenu ..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mozem je*kat... v zahranici som domov kontaktoval cez skype a stacilo mi to... MEdzi kamaratmi som si v UK volal cez LEBARU ktora bola vo vlastnej sieti zadarmo... Doma siet tesco... 1cent za minutu je primerana cena za volanie ... Kto chce tak si cestu k lacnej kumunikacii najde

Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Súhlasím, ale prečo ich nezaujímajú aj nehorázne zisky ropných spoločností ????
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Prvak, v EU sa vela ropy netazi a druhak, tie zisky asi budu mat hlavne jednotlive staty na spotrebitelskej dani za ropne produkty.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

zisk z ropy nemusi mat velmi vela spolocneho s miestom tazby.

zato maju v EU sidla produkcne spolocnosti.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ale prosim ta, zisk z tazby ropy je vzdy zmluvne rozdeleny medzi tazobnu spolocnost a region, kde sa tazi. To je jediny dovod, preco maju arabski rucnikari mercedesy opancierovane zlatom.
.
Niektore tazobne spolocnosti sice maju sidlo v EU (Shell, BP,...) ale zisk maju tam, kde maju akcionarov.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ale mentol, nevymyslaj. v arabskych krajinach su tazobne spolocnosti vlastnene prave tymi sejkami.

tu mas prehlad najvacsich tazobnych spolocnosti na svete.
http://hubpages.com/hub
/Top-oil-producing-companies

ty si pleties tazbu so spracovanim a distribuciou /big oil/. nehovoriac o plateni dani. spracovatelske firmy /BP, Shell, ai./ maju sidlo v eu a tu aj platia dane.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Dobre, nebudem sa robit mudry ale:
Podla mojich skusenosti, (robil som pre jednu rakusku firmu v AE) sejkovia vlastnia vsetky firmy, ktore pracuju na ich uzemi. To znamena, ze vlastnia minimalne 51%. Europska alebo ina spolocnost moze vlastnit zvysok. Nie su hlupi. Asi to nie je v 100% pripadov ale zvycajne ano. Vynimky samozrejme budu. Napriklad Iraq National Oil Company, stvorka v tvojom zozname asi nema s irakom nic spolocne a Petroleos de Venezuela asi ma s venezuelou daleko viac ako by amici chceli.
.
Podla mna realne tazia:
Royal Dutch/Shell Group, British Petroleum Group, Exxon Mobil Corp a ChevronTexaco Corp.
A robia samozrejme aj distribuciu aj spracovanie.
Ale vratme sa k meritu.
Nech uz ma pravdu ktokolvek, EU asi nie je miesto, kde skonci podstatna cast ziskov z tazby ropy.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ako vies ze ich to nezaujima ? ty csurak ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Od 2014 ma byt cena prichadzajuceho hovoru 10 centov, ked dnes je 11 centov?
Cena za 1 MB ma byt 50 centov od 1.7.2014 ked dnes je 50 centov?

Mate to trosku pomylene???
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

50 centov maloobchodna a 50 centov velkoobchodna je veeelky rozdiel, kedze teraz mozes mat kludne aj 50 € za 1 MB maloobchodnu.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

takto to my byt

50 centov (1. júl 2011)


30 centov (1. júl 2012)


20 centov (1. júl 2013)


10 centov (1. júl 2014)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

akto to my byt

50 centov (1. júl 2011)


30 centov (1. júl 2012)


20 centov (1. júl 2013)


10 centov (1. júl 2014)

zadarmo (1. júl 2015)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

ďalšie roky ti budú platiť? :D
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

predtym 50c velkoobchodne, potom max 50c maloobchodne. mas to v texte
Odpovedať Hodnotiť:
 

Všetko najlepšie k meninám p. Patrik H.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

díky kámo
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Streda, 6. júla 2011, dnes má meniny Patrik, Patrícia, zajtra Oliver. Pošli ich do riti
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

hospodar? :D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A čo Patrik V.?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

urcite kral slovenskeho hip-hopu a zaroven best rapel in europe naspieva nejaku kvalitnu rapovu baladu o tom, ako mu polka slovenska (skupina 13-16r) gratulovala
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ľudia, doboha. Šani má zajtra pohreb, lebo umrel a vy tu diskutujete o takýchto somarinách. Dnes, nadránom, asi o dvanástej Šani nešťastne zletel z rebríka vo svojom dome na kopaniciach, keď opravoval susede vibrátor. Kto ho poznal, venujte mu tichú spomienku. Dotlklo srdce, viečka sa zavreli, navždy si náš opustil, no v srdci žiješ ďalej. Spomíname na teba!
Už sa nikdy nebudeme pýtať, kde je Šani. Už nie je online. Teda neexistuje. Ak by chcel mohol by mať mobil ktorejkoľvek babi. Heeeeej, aj tvoj mobil.
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

ale ja mám smartphone, ha
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sani presiel do O2. Nic viac za tym nehladaj.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Tak teraz budú reklamy Šani vs. plastové kačičky?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Šani bol vraj na Topfeste...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

a zase cenzúra, mažete už aj slušný príspevok.
Ako si to mám vysvetliť?

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ked regulovanie tak funguje poprosim este urcit cenu aj ostatnych veci. V nasej obci je len jedna krcma = jeden subjekt na trhu = jedno miesto kde sa da kupit panak. Ooo, vseveduca eurokomisarka, urci tu spravnu cenu.

ale na druhej strane ma toto aj tesi. Ukazuje sa, ze clovek moze byt kreten a dotiahnut to az do bruselu. Dobre vediet, ze vsetci mame sancu :)
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

ked ti vadia ceny v krcme, otvor si vlastnu a nerob sa mudrym v diskusiach.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

jeho to štve,že keď ju zavrú, nemá potom kam ísť chľastať
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://signup.leagueoflegends.com /?ref=4d5f86f6b526d291306360
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ty co tu stale spamujes svoje referencie na LoL? Chod tam spat a ownuj 12 rocne deti a neotravuj tu. Shunpo na teba!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár