neprihlásený Utorok, 23. júna 2026, dnes má meniny Sidónia
ESA dokončila gigapixelovú kameru pre fotenie galaxie

DSL.sk, 7.7.2011


Európska vesmírna agentúra ESA v stredu oznámila dokončenie poľa snímacích senzorov, ktoré budú použité v snímkovacom zariadení sondy Gaia.

Senzor tohto zariadenia bude mať celkové rozlíšenie približne 938 miliónov pixelov, zabezpečovať bude zaznamenávanie obrazu pre dva teleskopy sondy konštruovanej spoločnosťou EADS Astrium.

Pole senzorov o celkovej veľkosti 1 m x 0.5 m pozostáva celkom zo 106 CCD vyvinutých spoločnosťou e2v Technologies. Každý senzor má veľkosť 6 cm x 4.7 cm a rozlíšenie 4500 x 1966 bodov.

Senzory sú upevnené na nosnej konštrukcii z karbidu kremíka, pre čo najväčšiu citlivosť bude ich teplota udržiavaná na -110 stupňov Celzia. 102 senzorov bude využitých na samotné vyhotovovanie snímok, štyri budú podľa ESA použité na spätnú kontrolu kvality teleskopov a ich nastavenia.

Senzory sa v uplynulých týždňoch s vysokou presnosťou upevňovali na nosnú konštrukciu, priemernou rýchlosťou štyri upevnené senzory za jeden deň.

Zväčšiť
Pole CCD senzorov pre sondu Gaia, kliknite pre zväčšenie (foto: ESA / Astrium)



Úlohou sondy bude zmapovať miliardu hviezd, ich prípadné planéty, polohu a pohyb v našej galaxii a z týchto údajov umožniť vytvoriť 3D mapu našej galaxie. Misia má odštartovať na začiatku roka 2013 a počas piatich rokoch by sonda mala každú sledovanú hviezdu nasnímať približne 75-krát.

Sonda bude obiehať okolo Slnka v tzv. druhom Lagrangeovom bode, 1.5 milióna kilometrov od Zeme v smere od Slnka a v jednej línii so Zemou a Slnkom. Dáta bude na Zem zasielať rýchlosťou 5 Mbps.



Najnovšie články:

Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu
NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI
Vznikajúci konkurent pre Starlink vyniesol ďalšie desiatky satelitov
Orange bude dodávať k 2.5 Gbps optike čínsky Huawei s 10 Gbps LAN portom - aktualizácia 1
Odstúpenie od nákupu do 14 dní má byť oddnes jednoduchšie
Predaje smart hodiniek narástli, zvýšila sa ich cena


Diskusia:
                               
 

zachvilu to mame v mobiloch :D
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Bez autofokusu.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

5Mbps .. to znie ako Tcom linka :) len dufam ze nemaju datove obmedzenie na mesiac :P
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

FUP po prvom prenesenom 1GB s obmedzením na 128kbps.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

FUP po mesiac a odtial na zem len 256 kb/s
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Za 100€/min
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Za 60min/hod
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

EK znizi na 40min/hod.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

EK
2012 - 55min/hod
2013 - 50min/hod
2014 - 45min/hod
2015 - 40min/hod
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

nie, mesiac tam nebude prekazat
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Nech ho kludne maju, hlavne aby nemali datove obmedzenie na zem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

5Mbps na take rozlisenie to bude dlho trvat tlacit cez wifi vo velkom kancli
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

to neide cez wifi, prave tahaju opticke kable: http://dopice.sk/CC
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

prave tahaju opticke kable dopice :)

nice!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

do opice?

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

DOPICE.SKurvena vyska.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Dufam ze nebudu zverejnovat fotky ako NASA - retusuju alebo znizuju rozlisenie
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

A co sa na takych fotkach retusuje?
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

ufo?
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

auto
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ufo porno
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

antenky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak myslel finalne upravy zaberov, tak tie sa robia aby boli pre ludi zaujimave. vacsina zaberov vo viditelnom spektre je totiz celkom nezaujimava, tie jasne farbicky a presaturovanost sa doraba potom, volnym okom by sme videli najcastejsie len sive hmloviny..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Kde bolo, tam bolo, medzi Zemou a Slnkom rýchlosť 5Mbps... a ja tu nemám ani 1Mbit/s!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja mám 2Mbps od Tcomu a to uz asi bude naveky. Kôli tejto diere kde bývam a inováciám z tcomu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a potrebuješ v skutočnosti viac než 2Mbps?
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

A potreboval si to sem v skutocnosti napisat ?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Samozrejme že nikto v skutočnosti nepotrebuje viac než 1.5-2 Mbps pripojenie. Upload v pohode stačí 256-512kbps...
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

stále im to vravím a oni že nééé,my potrebujeme oné...100 Mbit/s...a môže byť aj 1Gbps linka-nech sa dobre onanujééé nad tým
:-)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

... a upload je 100Gbps aby mohli tlacit hore porno pre mimozemstanov, bo im slubili ropu :)
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

mimakov nezaujimaju pozemske cicusky s dvoma balonmi... oni chcu ine fetish porno
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

mimakov zaujimaju slizske balony na konci siestich chapadiel a jemne fuzy na zuboch.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

pozeram ze mas bohate skusenosti...
a potom to svist zabalil do folie..
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

s toho by sa dala postavit celkom slusna fotokopirka..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

do kanclu ?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

specialna edicia pre janku H. a jej kmen
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Co mas s Jankou ty *****?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

DSL.sk by malo zrusit diskusie, vacsina prispevkov je o nicom.
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

tak sem nepis
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

a ja sem chodim len kvoli diskusiam :)
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

no ale niekdy su aj clanky dobre.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Hlavne ked si ich clovek vsimne kvoli nejakemu dobremu nadpisu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja sem chodim koli diskusiam ohladom diskusii.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Máš pravdu, aj mna nútia čítať diskusie. Ale majú iné taktiky, posadia ma pred monitor, zaviažu oči a čítajú mi komentáre!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

co tam po galaxii, nejaky nasa-esa uchylak otoci kamierku na zem a moze robit spionaz ze az, a keby len to :()
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

3D mapa nasej galaxie! Viete co to znamena? Konecne sa rozsiri nas obzor, a mozme sa pustat do skumania inych galaxii, este trocha vysperkovat ubytok vapnika, vdaka medvediemu cyklu ktory, nemusi mocit pocas zimneho spanku, tympadom nevylucuje vapnik a zostava mu v tele, say hello to new era!
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

trulo, nasa galaxia je taka velka, ze ani za 1 000 rokov ju nebudeme poznat
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

hovado, ako mozes povedat taku blbost. co ak sa za 300 rokov vymysli nejaky novy revolucny super pohon a za dalsich 300 nieco uplne ine? pred sto rokmi sa ludia len divali na mesiac a jazdili na konikoch, tak by som to bral s rezervou.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

sak ja teraz sa len kukame na mesiac a nic viac.. a na konoch sa jazdi furt ;) http://dopice.sk/CH
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

100 000 LY na sirku a 30 000 LY na vysku je tak obrovsky priestor, ze aj keby si mal neviem jaky pohon tak to za 1 000 rokov nezvladnes a my tu nemame ani ten super mega spicovy pohon
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Zatiaľ. Odkážeme potomkom nech pár generácii sledujú dsl.sk a predávajú naše odhady.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

boooze, to nepoznas pohon na principu nekonečné nepravděpodobnosti?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pekne, take kachlicky by som si dal do kupelne :)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Aby si mohol natacat gay porno v 3D ultra HD a davat to na amaterske stranky?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

....odštartovať na začiatku roka 2013 a počas piatich !!!roko(v)ch!!! by sonda.... dakujem :-)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

bude to mať aj optickú stabilizáciu?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

udajne aj rozpoznavanie tvare
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A odfoti to planetu len ak sa usmeju vsetci v zabere.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A čo tam chcú fotiť? Miliony pustých skál a jednu planetu kokotov?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a ty myslis ze v nasa nerobia aj zeny? ;-] len nech si taku planetu popozeraju!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

planeta kokotov=zem
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár