neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Slovensko získalo zlato na Stredoeurópskej olympiáde v informatike

DSL.sk, 14.7.2011


Slovenská republika získala na v utorok skončenej Stredoeurópskej olympiáde v informatike, CEOI, jednu zlatú, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu.

Stredoeurópska olympiáda v informatike je súťažou stredoškolských študentov v informatike podobného formátu ako Medzinárodná olympiáda v informatike, MOI, slúžiaca aj ako príprava na túto súťaž.

Zlatú medailu získal pre Slovensko Matej Večerík, štvrták zo Školy pre mimoriadne nadané deti a Gymnázia v Bratislave, ktorý sa s 308 bodmi umiestnil na absolútnom piatom mieste za tromi Poliakmi a jedným Chorvátom.

Striebornú medailu získal tretiak Marián Horňák z Gymnázia Párovská v Nitre, ktorý sa umiestnil na 10. mieste, a bronzovú medailu druhák Andrej Mariš z Piaristického gymnázia v Nitre. Štvrtým členom tímu bol Jozef Brandys z Gymnázia v Námestove, ktorý skončil na 27. mieste.

Olympiády sa zúčastnilo súťažne sedem krajín, okrem Slovenska aj Česko, domáce Poľsko, Maďarsko, Chorvátsko, Rumunsko a Nemecko, a ďalšie dve krajiny ako hostia, Slovinsko a Švajčiarsko.

Slovensko podľa Michala Foriška, podpredsedu Slovenskej komisie Olympiády v informatike, predsedu vedeckej komisie Medzinárodnej olympiády v informatike a dvojnásobného zlatého medailistu z MOI, berie Stredoeurópsku olympiádu primárne ako prípravu na MOI, preto sa na nej nezúčastňuje nutne s najsilnejším tímom a dáva priestor najmä nádejným súťažiacim do ďalších rokov.

Slovensko preto na CEOI nenominuje študentov štvrtého ročníka, ktorí sa už zúčastnili nejakej medzinárodnej informatickej súťaže. V tohtoročnom tíme tak zo štvorice, ktorá sa prebojovala na MOI, bol len Marián Horňák. Štvrtáci Ján Hozza z Gymnázia Juraj Hronca, Matej Balog z Gymnázia Grösslingová a Michal Anderle z Gymnázia v Lučenci v tíme chýbali.

Naopak ďalšie krajiny, s výnimkou Česka, podľa Foriška zvyčajne na CEOI posielajú tímy, ktoré sa zúčastnia aj MOI. Takéto tímy mali na CEOI aj dve najúspešnejšie krajiny, Poľsko a Chorvátsko. Kompletné výsledky CEOI je možné nájsť na stránke súťaže.

Medzinárodná olympiáda v informatike sa tento rok koná v thajskom meste Pattaya od 22. do 29. júla. Slovensko budú reprezentovať Ján Hozza, Matej Balog, Michal Anderle a Marián Horňák.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple


Diskusia:
                               
 

gratulujem. rad citam taketo spravy. clovek ma o dovod viac byt hrdy na to ze je slovak.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

kukni daco aj na sme.sk kam sa tratia prachy :)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

mal by niekto hodiť atómovú bombu na ten chrchlavý národ žabožrútov.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

skor na teba by ju niekto mal hodit, na opustenom ostrove...len skoda bude toho ostrova.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Pripájam sa, akurát, že nie som vôbec hrdý, že v informatike som úplne, ale úplne mimo..:(.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

ale sak toto si zvladol pekne, ci to za teba pisala mala sestricka?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nie je žiadny dôvod (ani oprávnenie) byť hrdý na výsledky cudzej práce. S tým, že ste sa narodili v rovnakej geografickej oblasti a hovoríte rovnakým jazykom, to nemá nič spoločné.
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

Identifikuj sám seba (svoje ja), bez toho, aby si sa zaradil do akejkoľvek skupiny alebo vyhradil proti nejakej skupine. Som zvedavý.

Navyše v tej rovnakej geografickej oblasti s rovnakým jazykom sa platia spoločné dane, z ktorých sa vytvára napríklad spoločné školstvo, ktoré vychovalo ľudí, ktorí nás môžu reprezentovať. Rovnako v tejto jednej oblasti je vytváraná členmi komunity tejto oblasti, spoločná kultúra, ktorá formuje jedincov. Spolupatričnosť v danej kultúre zvyšuje pocit bezpečia a socializácie daného jedinca. Vďaka tomu sa všetci jej členovia, ktorí sa podieľajú na tvorbe a zachovaní tejto kultúry, môžu tešiť z jej spoločných úspechov, lebo sa jedná o ich spoločné dielo.

Podobne aj človek, ktorý presúval kulisy pri natáčaní, je hrdý na úspech filmu, pričom jeho meno sa narozdiel od režiséra alebo hercov nemusí vôbec objaviť v titulkoch.
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

Tvoja prvá veta je nezmyselná, jednak neviem, čo to má spoločné s mojou reakciou, nikde som sa nepozastavoval nad tým, aby sa niekto zaraďoval do nejakej skupiny, jednak podsúvaš myšlienku, že sa to nedá; dá, triviálny príklad "ja som ja".

Druhá vec, je pekné tešiť sa zo spoločných úspechov skupiny, do ktorej patrím, a je to úplne v poriadku (hoci aj tu je rozdiel, či som sa nejakým spôsobom o členstvo v tej skupine zaslúžil, alebo som k nemu prišiel ako slepé kura k zrnu, ako je to aj v prípade príslušnosti k národu). Čiže ešte raz tešiť sa OK, niečo úplne iné je byť *hrdý* na niečo, k čomu som absolútne žiadnym činom neprispel (všimni si, že ten kulisár prispel), svojím spôsobom je to pýšenie sa cudzím perím.

No a v neposlednom rade, sebavedomý človek si nepotrebuje zvyšovať ego národnými úspechmi, sebavedomý človek vie, že v každom jednom národe sú ľudia šikovní aj menej šikovní, a hrdý treba byť predovšetkým na svoj vlastný príspevok spoločnosti. Ak nejaký je.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Triviálna odpoveď na triviálny príklad: ja som ja. Obidvaja sme ja. Znamená to, že sme jedná a tá istá osoba? Moja prvá veta nie je nezmyselná, len som chcel poukázať nato, že naša identita (to čo sme) sa odvíja od toho kam patríme/nepatríme. Kto si? Zamestnanec? Hasič? Slovák? Muž? Nie moslim? Všetko sú to skupiny, s ktorými sa identifikujeme. Keď to dáme všetko preč, čo ostane?

Je pravda, že sme sa už do niektorých skupín narodili. Ale rovnako sa dá argumentovať, že už sme sa narodili inteligentní/hlúpi, vysokí/nízki, odvážni/bojazliví. Nie je to tiež tak, že daný človek k tomu prišiel ako kura ku zrnu? Načo by mal byť potom taký človek hrdý, keď vlastne on sa o tie vlastnosti nezaslúžil. On ich získal zadarmo.

Kto dal spoločnosti viac, ten čo sa narodil ako menej inteligentný a slabý, napriek tomu získal aspoň priemernú prácu a celý život žil aspoň priemerne. Alebo ten čo sa narodil inteligentný a silný, dokázal veľké veci, ale mohol ešte viac.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A môžem to ťahať ešte ďalej. To, že ten hlúpy a slabý sa snažil viac ako ten druhý je tiež spôsobené iba dvoma faktormi je génmi a jeho výchovou. Čiže je vlastne absurdné byť načokoľvek hrdý, lebo v podstate, ako dokážeš, že je niečo tvoja zásluha? Že celý tvoj život a všetky tvoja úspechy boli možné len vďaka génom tvojich predkov, peniazom a zázemiu tvojich rodičov a výchove tvojich učiteľov. Čo je vlastne tvojím vlastným úspechom?

Na jednej strane máš pravdu v tom, že je hlúposť sa pýšiť napríklad históriou, ktorú robil niekto iný, na druhej strane si treba priznať, že aj tie moje osobné úspechy nie sú až tak iba tvoje, podieľajú sa na nich tisíce rôznych ľudí, o ktorých možno ani nevieš.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

*moje/moje alebo tvoje/tvoje, menšia chybka
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Tolko zbytocnych reci o tom, kto je vacsi Slovak...
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Nepochopil si, nepis...
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

"Obidvaja sme ja" je nezmysel. Ja som ja a ty si ty. Z tvojho pohľadu naopak. V tomto prípade sme sa nevymedzili voči žiadnej skupine. Každý v svojom kruhu. Ale myslím, že o tomto sme nechceli.

Nie, nie je pravda, že tvoje snaženie je dané len výchovou a génmi. Samozrejme, ak máš dobrú výchovu a gény, máš to v živote ľahšie. A o to viac sa musíš pokúšať posúvať dopredu, prekonávať sám seba a to je to, na čo máš a môžeš byť hrdý.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Ale z čoho vzišlo to snaženie? Tvoja snaha o vlastné prekonávanie? Bolo to tam vždy? Narodil si sa už taký? A tým pádom je to záležitosť génov. Alebo to postupne vykvasilo pod výchovou rodičov a známych. A tým pádom je to záležitosť výchovy.

Vlastne celá hrdosť na výsledky tvojej práce je hrdosť na šťastie s akými atribútmi si sa narodil a šťastie v akom prostredí si sa narodil. Prípadne ešte na záver šťastie na situácie, ktoré formovali tvoj život.

Kedy môžeš zodpovedne a s istotou prehlásiť, že si prekonal sám seba? Tvoje predispozície môžu mať naviac, to čo považuješ za úspech, môže byť iba premárnená príležitosť z hľadiska toho, čoho si schopný.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Toto by ani JH nenapisala krajsie. Aj ked... ona by to krajsie povedala.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Hm, čo ti na to povedať. Keď chceme takto zachádzať do extrémov, môžme povedať, že každý náš počin je záležitosť vhodnej kombinácie chemikálií, na ktorú nemáme vplyv. Samozrejme za predpokladu, že vieme definovať, čo je to to "my".

Držme sa pri zemi. Môžeš dostať do výbavy zlé gény, môžeš dostať zlú výchovu, a napriek tomu sa môžeš slobodne rozhodnúť, že budeš dobrým človekom. Sú takí. A ešte viac je takých, čo dostali dobré gény aj výchovu a napriek tomu sú lenivci, zlodeji, príživníci atď. - ako mi vysvetlíš týchto, ak tvrdíš, že to závisí len od výchovy a génov? Skúsim ja. Okrem toho existuje aj prostredie, v ktorom sa pohybuješ, iní ľudia, ktorých vidíš a je tvoje vlastné a slobodné rozhodnutie, ktorú cestu si vyberieš.

Čiže ak vidíš, že niekto, je úplne jedno či Slovák či Peruánec, vyhral medailu, nemáš byť hrdý, že si úplnou náhodou v tej istej skupine, navyše úplne irelevantnej, ale máš sa snažiť dokázať ešte viac ako on, potom môžeš byť hrdý, a to na seba. Neviem už inak ako to napísať.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Podobne, ak raz nejaky african predbehne leoparda, tak budes hrdy na to, ze si clovek.

A tiez ku danostiam a externym vplyvom pocas zivota je mozno potrebne pridat aj dusu, karmu a ine veci mimo nasho fyzickeho sveta. Ak existuju...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty trdlo. okrem grografickej lokality maju spolocny kulturny priestor, ktory je produktom nasej spolocnosti. nech uz je akakolvek.

a este doplnim, ze s kazdym slovakom na slovensku sa poznas cez cca 4 ludi.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Sám si trdlo, lebo nerozumieš textu, ktorý čítaš. No a teória o 6 stupňoch voľnosti už bola prekonaná ;) Aj keď absolútne netuším, aký prínos mala táto tvoja kultúrna vložka k diskusii. :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

to ako si na to prisiel ze s kazdym na slovensku sa poznas cez 4 ludi ??
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Nie je žiadny dôvod (ani oprávnenie) byť hrdý na výsledky cudzej práce."

je, vola sa to socialne citenie a inak vlastnost davu resp. skupiny ..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To nie je dovod, ty si povedal efekt t.j. ze ludia citia hrdost bez dovodu len koli tomu ze maju nieco spolocne s tymi ludmi.. :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

tým smajlom na konci si mi pokazil náladu
Odpovedať Hodnotiť:
 

vitazstvo isli potom vsetci oslavit so svojimi frajerkami
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

a potom ožratí menili heslá
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

podla mna babu videli, len ked spravili zensky robot ... horsie bolo, ze nevedeli namodelovat rozkrok a hrud, tak googlili ..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

dievcata poznaju len z monitora
Odpovedať Známka: -2.1 Hodnotiť:
 

Ale zase priznajme si to, tie sú lepšie.
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

no jasne, photoshop je lepsi ako najlepsia plastika (Nitra).
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

co budu v statistike -> odlev mozgov :)
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

clovek informatik neznamená len vyjadrovanie sa v kóde zo 70% ide o šikovných a rozhľadených ľudí čo sa vedia vyjadrovať a nemajú problem s komunikáciou s opačným pohavím :) ..neviem aké su vaše skúsenosti :P
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Mozno tak vo filme z hollywoodskej produkcie :D
Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

Moje skusenosti su, ze v praci na zachode sa da mastit brko a ze prdenie vo vode vyraba bublinky.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

ako to ze ziskal zlatu medailu ked skoncil na piatom mieste, resp. striebornu medailu za 10. miesto?

to sa o medaily losovalo?
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

To je celkové miesto, zrejme ju mal za kategóriu...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ee, medaily sú za celkové poradie, ako obyčajne, len nie za prvé tri miesta, ale dostane ich zhruba prvá polovica. Na CEOIke zjavne ešte viac ľudí.
Výsledky sú tu: http://ceoi2011.mimuw.edu.pl/results/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak ako je zvykom aj na medzinarodnych olympiadach, medaily sa udeluju podla relativneho poriadia, mam pocit, ze IPhO to bolo 5% zlata, dalsich 10% striebro, 15% bronz, 20% cestne uznanie a uz aj staci ;-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nieco ako v detskom tabore, placuce dieta ktore dobehlo v sprinte do ciela ako prve. No vysvetlite mu ze preco nedostalo zlatu medailu, ktoru dostalo dieta bohatsich rodicov.

Toto je ta slovenska realita na ktoru treba byt hrdy.
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

Uz to tu bolo raz davnejsie, ze na tych IT sutaziach je nejake divne bodovanie. Vtedy tusim do 20. miesta davali zlatu a do 150. miesta bronzovu. Nepochopil som to doteraz, ale radsej budem rozmyslat nad uzitocnejsimi vecami. Napr. bukkake s pani ucitelkou v telocvicni.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Jj, presne tak! Minule som dokonca počul o prieskume, v ktorom sa pýtali žien, ktorí muži sú najlepší partneri. Vyhrali to informatici, programátori a ostatní, čo robia okolo IT. Takže tak...
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

v otazke asi nebolo formulovane ci partneri pre muzov, pre zeny alebo pre podnikanie ..
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

nabuduce skus iny zaner ako science fiction.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

zeni vedia kde sa tocia peniazky
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

v podnikaní?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

GRATULUJEM!!!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár