neprihlásený Pondelok, 22. júna 2026, dnes má meniny Paulína
Skype prešlo na nový videokódek, VP8

DSL.sk, 4.8.2011


Populárny klient Skype pre uskutočňovanie audio a videohovorov cez Internet v novej verzii 5.5 pre Windows prešiel pri videohovoroch dvoch osôb na nový efektívnejší kódek VP8.

V stredu o tom informovala spoločnosť Google, ktorej kódek patrí. Spoločnosť Skype o tejto zmene pri vydaní verzie 5.5 neinformovala.

Skype doteraz pri štandardných videohovoroch dvoch osôb používal starší videokódek VP7, efektívnejší VP8 používal len pri skupinových videohovoroch.

Nový kódek sa pri videohovoroch podľa Google samozrejme používa len ak obaja užívatelia používajú Skype 5.5 pre Windows.

Google kódek VP8 získal odkúpením spoločnosti On2 Technologies v lete 2009, snaží sa ho presadiť ako hlavný videokódek pre webové video.

Podľa Google majú VP8 a jeho softvérový enkóder, ktoré ale podľa dostupných testov zatiaľ zaostávajú v kvalite za H.264, vynikajúce vlastnosti pre enkódovanie živého videa v reálnom čase, keď napríklad môžu dynamicky meniť používaný dátový tok, dokážu sa vysporiadať dobre s chybami v prenášaných dátach respektíve ich absenciou, enkóder môže byť nastavený na využívanie definovaného percenta času procesora a VP8 je možné efektívne dekódovať s nízkou spotrebou.



Najnovšie články:

NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI
Vznikajúci konkurent pre Starlink vyniesol ďalšie desiatky satelitov
Orange bude dodávať k 2.5 Gbps optike čínsky Huawei s 10 Gbps LAN portom - aktualizácia 1
Odstúpenie od nákupu do 14 dní má byť oddnes jednoduchšie
Predaje smart hodiniek narástli, zvýšila sa ich cena
Firefox začal podporovať nový formát obrázkov JPEG XL
Intel sa už údajne dohodol na výrobe čipov pre Apple
NASA si objednala misiu k Marsu od konkurenta SpaceX
Aj Apple zvýši ceny kvôli vysokým cenám RAM a flash


Diskusia:
                               
 

Zeby Microsoft zmenil svoju politiku? Cakal by som, ze ako obvykle z nejasneho dovodu pouziju svoje video kodeky pri videu. Ale ostat pri kodeku od Google a este aj pouzit novsiu verziu??? To ziram.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Nie, len zistili že nemajú dosť veľkého čuráka na to aby si mohli dovoliť šťať proti vetru.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Ale maju :)
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

ktoreho myslis?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Maju ich niekolko a v curani proti vetru su majstri:

640 kB RAM staci kazdemu uz navzdy...
Internet Explorer 5.5 je posledny a uz ziadne inovacie nebudu potrebne...
Google ani Apple pre nas nepredstavuju konkurenciu...
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Microsoft zatiaľ Skype nevlastní, len sa dohodli, že k odkúpeniu dôjde.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Presne tak. Pokiaľ si dobre spomínam, má sa to uskutočniť koncom roka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kódek? podla mna znie lepsie kodek.
ani jedno ani druhe nie je na slex.sk, takze neviem kto tam vymyslel ten dlzen, ked v anglictine je codec.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

codec - coder-decoder
kódek - kóder-dekóder
možno sa mýlim ale podľa mňa je to v nadpise spravne
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

ked sa s niekym rozpravas, povies ze na prehratie potrebuje kodek, alebo kódek?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

poviem vlc ;)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

tak samozrejme, to aj ja, ale pred tym, kym vlc nebolo...
a vobec, islo o gramatiku, prehravanie bolo len priklad.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Já bych viděl problém hlavně v tom, že VP8 není kodek, ale formát…
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

a ja vidim aj dalsi problem ze je to pre klienta 5.5 pre windows :) jediny spravny OS :)))))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No tak co bys čekal, když je koupil MS.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

rovnako ako video vo fb, tiež len na windows, sú smiešny. bodaj by si google + zobral väčšinu užívatelou :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár