neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Zabezpečené stránky Google sú bezpečnejšie, proti odšifrovaniu v budúcnosti

DSL.sk, 23.11.2011


Spoločnosť Google aktuálne oznámila zvýšenie bezpečnosti svojich zabezpečených stránok, keď na svojich webových serveroch poskytujúcich tieto stránky zapla podporu šifrovacích algoritmov výrazne zlepšujúcich ochranu proti masovému odšifrovaniu prenášaných informácií v budúcnosti.

Prenos samotného obsahu stránok aj údajov vpisovaných do formulárov na HTTPS stránkach je zabezpečovaný v súčasnosti protokolom SSL respektíve jeho novšou verziou označovanou TLS.

Samotná komunikácia je u SSL zabezpečená symetrickým šifrovacím algoritmom, napríklad RC4, pričom protokol na začiatku spojenia zaisťuje bezpečné vytvorenie kľúča pre tento algoritmus. Využívaný je k tomu verejný kľúč asymetrického šifrovacieho algoritmu z certifikátu serveru, typicky RSA.

Štandardne sa u SSL využíva algoritmus, pri ktorom sa pri vytváraní spojenia prenáša symetrický kľúč zašifrovaný verejným kľúčom servera. Útočník tak po prípadnom zistení privátneho kľúča k verejnému kľúču z certifikátu servera môže dešifrovať symetrický kľúč ľubovoľného spojenia s týmto serverom a odšifrovať ľubovoľnú komunikáciu.

V súčasnosti je získanie privátneho kľúča k typicky používaným kľúčom, napríklad 1024-bitovému RSA kľúču u Google, výpočtovo a ekonomicky mimoriadne náročné. Útočník ale môže zachytávať šifrovanú komunikáciu a po získaní privátneho kľúča v budúcnosti, s výrazne výkonnejšími počítačmi prípadne algoritmami, jednoducho odšifrovať všetku zachytenú komunikáciu.

Google preto na svojich zabezpečených stránkach nasadil podporu a preferovanie algoritmu ECDHE-RSA-RC4-SHA, pri ktorom sa pri každom spojení generuje symetrický kľúč pomocou Diffie-Hellmanového algoritmu s použitím eliptických kriviek, ECDH. Medzikrokom medzi RSA kľúčom servera a symetrickým kľúčom spojenia sú tu asymetrické ECDH kľúče klienta a servera a útočník pre získanie symetrického kľúča a odšifrovanie komunikácie musí nájsť privátny kľúč pre verejný ECDH kľúč servera.

Keďže pri každom spojení sa ale generuje a používa nový ECDH kľúč, útočník musí pre rozšifrovanie každej komunikácie rozšifrovať iný verejný kľúč. Google používa algoritmus eliptických kriviek s 256-bitovým kľúčom, ktorý by mal byť ekvivalentný 3248-bitovému RSA kľúču.

Nasadenie tohto algoritmu tak výrazne zvyšuje potrebný výpočtový výkon pre rozšifrovanie väčšieho množstva zachytených šifrovaných komunikácií a zaisťuje lepšiu ochranu prenášaných dát aj do budúcnosti.

Google nasadil nový algoritmus na serveroch pre Gmail, Google Docs, Google+ aj HTTPS verziu vyhľadávača. Algoritmus sa automaticky používa pri prístupe k týmto stránkam cez Chrome a Firefox. Podporu algoritmu ECDHE má zabudovanú aj Internet Explorer, ale nie v kombinácii s RC4, preto nový bezpečnejší algoritmus sa pri prístupe cez Internet Explorer zatiaľ nepoužíva.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia


Diskusia:
                               
 

znie to tak sci-fi :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

1. useri IE vedia, co robia.
2. TLS 1.2 v realnej praxi je zatial v nedohladne.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

1. bol sarkazmus :-)
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

si sa zlakol tych minusiek, co ? Mal si na to mysliet na zaciatku...
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

jasne. :-) dneska ani nevies a uz si pre hocaku ftakovinu pokazis renome. vid chudak galko. vrtal, kam nemal a takto to dopadlo...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kto vrta, najde. Len mozno nie vzdy to, co by chcel...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

podobne ako v romantike. vies ako to je, ides po luke, kochas sa krasnymi vyhladmi a naraz kravinec. zafrfles, ides dalej. o chvilu dalsi. pozries lepsie a je to medvedie lajno. zahresis, ale v tom uz pocujes spoza stromov rucat medveda, ale uz je pozde. najma ked je to statna medvedica s dvomi mladymi - to mensie ma fuzy a platinovu srst a to vacsie zasa kus hranatu hlavu. :-)
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

pridem na luku vsade medvedie lajna, opodial vidim mrtvu zver okolo ktorej poletuju muchy, podidem blizsie a vidim potocik v ktorom plavaju rybicky hore bruchom poviem si: fajn Apple sa zacal angazovat uz aj na Slovensku...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

a ja že načo potrebujú tieto superpočítače v číne, veď oni len počítajú tieto kľúče, konečne mi to zaplo,....
to som nenapísal ja to bol môj kolega, jeho berte pán gal.......
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

back to the future!

ale zaujimalo by ma, aky sposobom vedia zabranit tomu, ze niekto strojom casu pricestuje do buducnosti a tam tie udaje rozsifruje.
tie dnesne technologie su fascinujuce!
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Radil by som trochu menej sledovat americke filmy...
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Apple to ma poistene uz teraz. Vlastni patent na stroj casu. Takze ak vymakne dakoho, ako bez licencie cestuje casom len tak mirnixdirnix, applacki pravnici mu ten cestovaci geret rozflakaju prv nez stihne rozsifrovat hlavicku suboru. :-)
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Zas sa to da chapat 2 sposobmi, jeden zvysenie bezpecnosti uzivatelov a na druhej strane aby sa nezistilo ake udaje od nas google taha :)
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

celkom podnetny postreh. svoju dnesnu davku paranoje som uz minul na galkovanie a takato moznost mi uplne usla. :-)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ake udaje od teba google taha si mozes zistit jednoducho pozretim zdrojakov, tak neviem coho sa bojis
Odpovedať Hodnotiť:
 

dnes ma google zaujimavu animaciu, dokonca je ju mozne "hrat"... Stanisław Lem, len neviem, preco si nan prave dnes spomenuli...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Keby si si klikol na ten otáznik, tak sa dozvieš - je to 60 rokov od vydania jeho prvej knihy. A btw je to len google.pl
Odpovedať Hodnotiť:
 

Proti tomu, co bude v buducnosti, nie je bezpecne ani hovno. Pred 15-20 rokmi som sa profesionalne zaoberal datovou bezpecnostou, ale teraz su vtedajsie kryptograficke postupy na prd. Nikto nevie extrapolovat vyvoj na viac rokov dopredu. A nie je to iba o vypoctovom vykone...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

vystizne. A presne. Buducnost nevie predvidat nikto. Teda okrem Lenina. A ten sice tiez vedel len predvidat, ale sa netrafil. :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Keby si pred 15 - 20 rokmi použil nejakú implementáciu RSA, napríklad PGP, tak sú tvoje zašifrované dáta stále v bezpečí.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár