neprihlásený Piatok, 22. augusta 2025, dnes má meniny Tichomír
S DRM. Bez DRM. S DRM. Bez DRM...

Okolo iTunes a softwaru PyMusique okrem iného od DVD Jona Johansena asi tak skoro rozruch neutíchne. Po odvetnom kroku Apple a zablokovaní prístupu PyMusique, prišla updatnutá verzia, ktorá opäť umožňuje podľa DVD Jona nakupovanie DRM nechránených skladieb. Koľko kôl tohto súboja ešte uvidíme?

Patrik Horník, 23.3.2005


Potom ako minulý týždeň Jon Johansen a ďaľši dvaja programátori zverejnili PyMusique, software pre prístup k iTunes z prostredia Linuxu, pre ktorý Apple nemá klienta, Apple v pondelok iTunes opravili, aby prístup naďalej pomocou PyMusique nebol možný. PyMusique umožňoval po bežnom legitímnom zaplatení skladby stiahnuť jej DRM nechránenú verziu, a tak umožniť jej ďaľšie šírenie.

iTunes ale dovoluje legitímne po zakúpení skladieb tieto napáliť na CD, odkiaľ ich je možné ripnúť nechránené žiadnym DRM. Rozdiel je to samozrejme významný v pohodlí a jednoduchosti, akým môžu byť DRM nechránené skladny získané. Nevie sa ale, či skladby vypálené na CD neobsahujú nejakú watermarkingom vsunutú informáciu, ktorou by bolo možné identifikovať kupcu skladby, ktorú ju nelegálne rozširuje. Keďže Apple nejak výrazne nereagoval, môžeme sa domnievať, že nie, respektíve PyMusique na stave použitého watermarkingu nič nemení.

Pondelkový upgrade služby iTunes, ktorý zabraňoval používaniu vtedajšej verzie PyMusique spôsobil, že užívatelia, ktorí doteraz nepoužívali klienta iTunes verzie 4.7, museli upgradovať na túto verziu, služba sa stala pre nich neprístupnou. Podľa Applu išlo "iba" o 15% užívateľov a ako to vyzerá, celkom zbytočne.

Podľa vyjadrenia trojice autorov PyMusique ale Apple na klientský počítač zasiela skladbu ešte DRM nechránenú, preto pravdepodobne akákoľvek snaha o zabránenie prístupu PyMusique k iTunes je snahou technickou, proti ktorej sa vždy nájde protizbraň (v najhoršom dekompilácia originálneho iTunes softwaru). Bez výraznej zmeny protokolu to teda podľa všetkého nepôjde.

DVD Jon po skúsenostiach so spormi ohľadne DeCSS je iste nepochybne patrične podkutý a tvrdí, že zákony krajiny, v ktorej sa nachádza, neporušuje. Ako sme v pôvodnom článku informovali, pravidlá používania služby iTunes software PyMusique porušuje určite.

Hlavným oficiálnym dôvodom vzniku PyMusique podľa autorov je možnosť používať iTunes pod Linuxom. Pri jeho tvorbe zistili, že protokol iTunes prenáša do počítača skladbu nechránenú DRM a tak pridanie DRM by bol len ďaľší nadbytočný krok, ktorý by im prácu skomplikoval a nepriniesol žiadne zlepšenie funkčnosti. PyMusique v prvej verzii existoval aj pre Windows, upgradnutú verziu ponúkajú autori len pre Linux, aby zrejme týchto tvrdení dostáli.

Keďže Apple zrejme pre tento prípad nejak výrazne iTunes a ich protokol neprerobí, riskovať technické zmeny, ktoré by vyžadovali ďaľší upgrade užívateľmi a mohli skončiť ďaľšou novou funkčnou verziou PyMusique asi tiež nebude. Ako jedna z pravdepodobných možností sa zdá postup právnou cestou, uvidíme, či sa Apple k tomu odhodlá. Alebo budeme sledovať ďaľšie kolá tohto súboja?


Na koho stranu sa prikláňate? Na stranu Applu, ľudia nemajú právo pristupovať ich protokolom k ich službe alebo na stranu tvorcov PyMusique, ktorí tento protokol používajú? (hlasov: 40)

Na stranu Apple      10%
Na stranu tvorcov PyMusique      90%


Najnovšie články:

Japonské mesto chce nariadiť najviac dve hodiny používania smartfónu denne, mladým najneskor do 22:00
Pri júlovom útoku bol získaný prístup k dátam takmer milióna zákazníkov belgického Orangu
Starship má letieť v noci na pondelok, má prvýkrát vypustiť testovací náklad
Vydaná posledná aktualizácia OS pre routery OpenWrt 23.05, podpora tým bola ukončená
Google si zabezpečil dodávky 50 MW elektriny z modulárnej atómovej elektrárne
Vydaný LibreOffice 25.8, má byť výrazne rýchlejší a viac kompatibilný
Webbov teleskop objavil malý mesiac Uránu, ktorý si Voyager 2 nevšimol ani z blízkosti
Obchodník so zraniteľnosťami ponúka za zraniteľnosť 20 miliónov dolárov
Medúzy odstavili veľkú jadrovú elektráreň na viac ako týždeň, ešte stále kompletne nebeží
8 TB SSD pre PC od Samsungu bude dostupný o dva týždne, bude drahý


Diskusia:
                               
 

a iTunes funguje aj u nas, teda aj si mozem kupovat skladby cez to?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no to chcem vidiet...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár