neprihlásený Streda, 30. novembra 2022, dnes má meniny Andrej, Ondrej
Google chce zrýchliť TCP, zmenami v protokole

DSL.sk, 24.1.2012


Spoločnosť Google navrhuje zrýchliť protokol TCP, Transmission Control Protocol, základný protokol na Internete nad internetovým IP protokolom, na ktorom sú postavené mnohé ďalšie protokoly, služby a samozrejme celý web.

Protokol TCP poskytuje dvom komunikujúcim počítačom respektíve aplikáciám garantovaný prenos zoradených dát v oboch smeroch, čím pridáva spoľahlivosť k protokolu IP, u ktorého poradie a vôbec doručenie dát a paketov nie je garantované.

Google presadzuje celkom štyri väčšinou mierne modifikácie štandardu TCP, ktoré majú prispôsobiť TCP na súčasné vysoké rýchlosti pripojení. Spoločnosť o navrhovaných zmenách spoločnosť informuje v tomto oznámení.

Prvou zmenou je zvýšenie štandardnej veľkosti počtu TCP segmentov, ktoré môžu byť odoslané pred ich potvrdením druhou stranou, tzv. congestion window, hneď na začiatku spojenia z maximálne štyroch na minimálne desať. Štyri segmenty umožňujú bez potvrdenia preniesť cca 6 KB dát, pre prenos 15 KB dát na začiatku spojenia je tak v súčasnosti potrebný čas rovný minimálne trojnásobku času, po ktorý paket prejde medzi komunikujúcimi počítačmi a spať.

Nastavenie na minimálne desať umožní preniesť 15 KB, napríklad teda aj malé stránky na webe, naraz bez potvrdenia druhej strany a tak bez zbytočného zdržania. Podľa experimentu Google zmena reálne zrýchli prenos web stránok celkovo o 10%.

Google tiež navrhuje znížiť počiatočný timeout TCP spojenia, ktorý rozhoduje o reštarte pokusu nadviazať spojenie, z troch sekúnd na jednu sekundu. S novým nastavením by tak aplikácie skôr nadviazali spojenie pri náhodnom výpadku počiatočných paketov respektíve skôr zistili nefunkčnosť spojenia. Takéto nastavenie používa už napríklad Mac OS X.

Ďalšou navrhovanou zmenou je podpora funkčnosti TCP Fast Open, ktorá umožní v prvom pakete nadväzujúcom spojenie zároveň odoslať HTTP požiadavku. Ak server použije tiež navrhované počiatočné nastavenie congestion windows na 10, odpovede do 15 KB môžu byť doručené s časom jedného RTT, round trip time.

Zmena podľa Google zrýchli načítavanie stránok priemerne o 10%, v mnohých prípadoch až o viac ako 40%.

Štvrtou navrhovanou zmenou je nový algoritmus, ktorý rozhoduje o zrýchľovaní parametrov prenosu po detekcii straty paketov. Algoritmus prispôsobuje rýchlosť prenosu miere stratovosti paketov a podľa Google je rýchlejší ako doteraz používaný mechanizmus. Nový algoritmus je už použitý v novom jadre Linuxu 3.2.

Google sa v oznámení špecificky nevenuje kompatibilite navrhovaných zmien so súčasnou podobou TCP štandardu, z povahy zmien ide väčšinou o jednostranné zmeny pri komunikácii kompatibilné s doterajšími implementáciami. Výnimkou je zrejme prvá navrhovaná zmena, ktorá vyžaduje pre efektívnosť aj dostatočne veľké TCP prijímacie okno u druhej strany. Podľa zistení Google ale viac ako 90% klientov na Internete používa prijímacie okno väčšie ako 15 KB.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový satelit rozložil veľkú anténu pre mobilnú sieť z vesmíru, astronómovia protestujú
Skylink cez Vianoce sprístupní všetkým zákazníkom päť staníc
Marketingové volania je už možné zablokovať pridaním čísla do štátneho zoznamu
Amazon má nový výkonnejší ARM procesor
AMD vyvinula ARM CPU pre vesmírne misie
Google kritizuje bezpečnosť Android zariadení, aj od Google
Astronómovia objavili planétu s dobou obehu kratšou ako deň
Chrome začal podporovať skrývanie navštevovaných domén pred poskytovateľom
EÚ dovolí v lietadlách využívať 5G sieť
Helikoptéra na Marse sa už vie sama vyhýbať prekážkam


Diskusia:
                               
 

som za
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Tak dik, ze si to odsuhlasil, myslim, ze toto bola posledna vec, ktora branila uprave standardu.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

ale musis uznat ze tie upravy by sa fakt zisli... ale zase na druhu stranu mozu tam byt nejake skryte problemy
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

no veď preto som tak urobil, inak by ste ma ukameňovali, že to viazne u mňa
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

http://tinyurl.com/7q3v5hr
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja proti
Odpovedať Známka: -5.9 Hodnotiť:
 

Chyba hlasovanie :)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

ja sa zdrzujem hlasovania
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

to by sa tlačilo cez wifi...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Stranka by vysla uz pri pri nadviazani komunikacie, ak by obsahovala jednoduchy text :-)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Takže si vytlačím papier vo veľkom kancli cez WiFi a prídem si po hotový papier o 10% rýchlejšie? Posledná bariéra bola konečne prekonaná :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Potom k nej je bezbarierovy pristup.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

nebolo nieco take zavedene do kernelu linuxu pred nedávom? Niekde som to cital ze tam nastala akasi zmena.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ano, google daval upravy kernelu, ktore sa tykaju TCP, a myslim, ze su to tieto.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ok, I approve
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

deja vu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

suhlasim, ale nech sa to realizuje a presadi spolu so zmenami v ramci IPv6.
Ale to nepredpokladam.
Realita je taka, ze firmy zarobia viac ked zmenia standard dva krat a zauctuju si dvakrat to, co mohli urobit na jeden raz.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

1. odporucam preformulovat odstave c. 2, kedze vlastnosti uvadzane pri IP protokole by sa dali skor uviest ako dovod pouzit TCP namiesto UDP. Nehladiac na to, ze IP daco ako poradie paketu z principu nema a teda ho nemoze garantovat. IP protokol sluzi predsa len ako transportna vrstva pre vyssie protokoly.

2. TCP Fast Open - toto sa ale tyka len naslednych spojeni (cize nie prveho) medzi konkretnym klientom a serverom, kedze kriticky komponent - SYN Cookie sa prave odovzdava pri prvom spojeni uzatvaranom beznym sposobom. Kazdopadne zrovna pre HTTP traffic velmi sikovne. Aj ked som zvedavy na bezpecnostne nasledky v praxi. On sa uz najde dakto, kto to skusi vyuzit "alternativne" :-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár