neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Google Public DNS sa stal najpoužívanejším DNS serverom

DSL.sk, 15.2.2012


DNS služba Google Public DNS je v súčasnosti podľa spoločnosti Google už najpoužívanejšou verejne dostupnou službou rekurzívneho DNS servera.

Spoločnosť to oznámila v utorok.

Google Public DNS, ktorú Google spustil v decembri 2009, v súčasnosti priemerne denne odpovedá na viac ako 70 miliárd DNS dotazov.

Google Public DNS tak predbehol OpenDNS. Kedy OpenDNS stratila prvenstvo nie je jasné, ešte v prezentácii z jesene minulého roka sa spoločnosť označuje ako najväčšia DNS služba s 30 miliardami DNS dotazov denne.

Google Public DNS rovnako ako OpenDNS poskytujú službu DNS servera ľubovoľným užívateľom, ktorí tieto DNS servery môžu využiť namiesto DNS serverov svojich poskytovateľov pripojenia. Ich výhodou je rozsiahle cachovanie preložených IP adries, ktoré môže zrýchliť získanie IP adresy najmä pre zahraničné málo navštevované stránky. Zároveň majú vyššiu spoľahlivosť ako typické DNS servery poskytovateľov pripojenia.

Služby nemajú svoje servery priamo na Slovenske ale len v európskych metropolách, v prípade prekladu slovenských domén sú tak o niečo pomalšie ako DNS servery lokálnych poskytovateľov pripojenia. Rozdiel sa v súčasnosti oproti DNS serverom poskytovateľov pohybuje typicky na úrovni 10 ms.

Google Public DNS je dostupný na adresách 8.8.8.8 a 8.8.4.4 prípadne 2001:4860:4860::8888 a 2001:4860:4860::8844, OpenDNS na adresách 208.67.222.222 a 208.67.220.220.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte


Diskusia:
                               
 

google rocks :]
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A hlavne vracia NX a nie falsone A zaznamy.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Keby Google a OpenDNS zacali podporovat .bit domeny, sposobilo by to masivnu propagaciu decentralizovaneho domenoveho systemu a naslednu DNS revoluciu. Este si dovolim jednu anketovu otazku... pozna a pouziva na Slovensku este niekto okrem mna .bit domeny?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

asi nie...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preco myslis?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Vcera bitcoin historicky prepadol :/
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Historicky prepadol? Momentalne $4,7 USD na mtgox.
Osobne som cakal nieco ovela horsie po tom co odisiel TradeHill a Paxum vycuval od vsetkych co obchoduju s BTC.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

volume mtgoxu hned po pade tradehillu padol z 355+k na cca 30k.. Teraz uz je 250k, to su take vykyvy, jak ked si das bryndzu s kefirom...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neverte Bitcoinu, jeho cena nie je zo spodu ohranicena a moze kedykolvek padnut (bank run USA)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Kedze je to idealna mena / komodita na spekulaciu, v pripade vyraznejsieho prepadu spekulanti zariskuju a nakupia, cim sa cena zvysi (Pokial sa nenajde zavazna chyba v protokole, alebo sa siet neforkne stratou spojenia velkeho poctu klientov - v meritku celych statov). Hodnota meny je zarucena tou najsilnejsou ludskou vlastnostou - chamtivostou :P

Bank run v pripade bitcoinu nehrozi, pokial si nerozhyckame burzy a nezacnu si tvorit frakcne rezervy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bitcoin ma jednu obrovsku vyhodu, je anonymna a ucet moze mat hocikto jedinym kliknutim. Nevyhoda je, ze transakcie su lahko vystopovatelne (ale nevie sa, kto vlastni adresu-ucet, pokial nebola zadana v nejakom systeme na withdraw.)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie. Skus to rozviest.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takze v skratke sa jedna o decentralizovany domenovy system zalozeny na distribuovanej databaze zaznamov. Rovnaky princip na akom funguje Bitcoin. Domeny zaregistrovane cez namecoin nieje mozne cenzurovat a ich registraciu nekontroluje ziadna autorita. Pouzivanie namecoin domen je zatial pre laikov prilis zlozite (o ich registracii ani nehovorim), no namecoin P2P siet sa da prepojit napriklad s bind-om a koncovym uzivatelom staci zmenit nastavenia na DNS server ktory toto umoznuje. Momentalne funguju 4 178.32.31.41, 216.231.140.69, 78.47.86.43, 199.19.215.10. Okram standardneho nasmerovania domena => IP adresa je mozne nasmerovat .bit domenu aj na URL pouzivane darknet sietami TOR (domenove nazvy tor siete su nezapamatatelne) a I2P (momentalne pouziva nekonzistentny a nespolahlivy DNS). V pripade ze by velki hraci ako Google a OpenDNS rozhodli .bit podporit, domeny by sa stali dostupne vacsiemu poctu ludi cim by vzrastol zaujem o ne.

Viac info na dot-bit.org
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

neboj, casom ta decentralizacia DNS pride.....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

viem že ma asi ukameňujete ale vie mi niekto v jednoduchosti vysvetliť čo je to DNS?
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

System ktory umoznuje prevod domena.sk na IP adresu. Ak by neexistoval DNS, museli by sme na pristup na servery pouzivat ich IP adresy, takze by kazdy k internetovemu pripojeniu vyfasoval zlate stranky a IPcky by sa vyhladavali rucne ako telefonnom zozname.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

>> IPcky by sa vyhladavali rucne ako telefonnom zozname

Bolo by to zaujimave ... harmanecke papierne by mali vyssiu ako hodnotu ako ma dnes Apple, drevo by bolo mozno cennejsie ako platina, v takmer kazdom zozname by cast "P" bola takmer necitatelna, nove domeny by vznikali tasne pred aktualizaciou zoznamu, lebo skor by aj tak o nich nikto nevedel, kompletny vypis by mal 800.000 zvazkov a vazil by niekolko ton ... a pod.

Kto vymyslel DNS? Poslem mu kvety :-))
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ja. Ďakujem.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja momentalne Sendori DNS.
216.146.35.240
216.146.36.240
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Vlastný.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Zaujimalo by ma ze ked si teraz registrujem stranku asdbjhasdfas.sk tak ako sa dostane na ten dns server? Nemyslim konkretne tento ale akykolvek.
Dakujem za kazdu slusnu odpoved na dsl.sk :)
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Tu stránku si většinou zaregistruješ u nějakého poskytovatele a ten ti poskytne (většinou) DNS server na kterém bude záznam odkazující na server, na kterém ti tato doména fyzicky poběží. Tj. musíš mít WEB server s nějakou IP adresou, kde máš své stránky a pak DNS server, který doménu xxxxx.sk přeloží a dotaz pošle právě na IP adresu tvého WEB serveru.
Stačí :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ešte dodám, že toto je súčasťou registrácie domény a ako používateľ nijaký DNS server neriešiš, to je na registrátorovi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

obrazok pozeratelny aj s vysvetlenim zakladov dns je napriklad tu : http://luneta.sk/faq/46-dns/144-ako-funguje-dns
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár