neprihlásený Štvrtok, 15. mája 2025, dnes má meniny Žofia
Google zlepšuje vyhľadávanie grafom znalostí, priamo poskytuje informácie

Spoločnosť Google v stredu predstavila zaujímavú inováciu svojho vyhľadávača, ktorá má potenciál zmeniť typický spôsob používania vyhľadávača. Google začína dopĺňať výsledky vyhľadávania faktami a súvislosťami získanými z databázy znalostí, tzv. grafu znalostí, vybudovanej spoločnosťou, ktoré jednak priamo odpovedia na časť otázok užívateľov a jednak užívateľa navigujú na ďalšie súvisiace informácie.

DSL.sk, 17.5.2012


Spoločnosť Google v stredu predstavila zaujímavú inováciu svojho vyhľadávača, dopĺňanie výsledkov vyhľadávania faktami a súvislosťami priamo z databázy znalostí Google.

Google týmto zlepšením tak začína poskytovať časť funkčnosti vyhľadávača Wolfram Alpha a užívateľom poskytovať lepšie odpovede bez potreby návštevy jednotlivých nájdených stránok.

Graf znalostí

Databázu znalostí Google označuje ako tzv. graf znalostí, keď sú v ňom uložené objekty, fakty o týchto objektoch ale tiež vzťahy medzi objektami a vlastnosti a fakty o týchto vzťahoch.

V grafe znalostí má Google v súčasnosti až 500 miliónov objektov a 3.5 miliardy faktov o týchto objektoch a vzťahoch medzi nimi.

Graf Google vybudoval zo zdrojov ako Wikipedia, Freebase, CIA World Factbook ale tiež z informácií z ďalších stránok indexovaných Google a informácií o uskutočnených vyhľadávaniach užívateľmi.

Zlepšenia

Google po nasadení zlepšení pomocou grafu znalostí zobrazuje na pravej strane stránky s výsledkami vyhľadávania informácie a súvislosti o objekte respektíve subjekte, ktorého sa vyhľadávaný výraz týka.


Doplňujúce informácie pri zlepšení vyhľadávania grafom znalostí (screenshot: Google)



Podľa Google tieto informácie zlepšujú vyhľadávanie tromi hlavnými spôsobmi.

Samotné informácie o objekte respektíve subjekte zobrazené po vyhľadávaní dokážu priamo odpovedať na časť otázok, odpovede na ktoré ľudia na vyhľadávači hľadajú. Zobrazované informácie podľa Google nie sú pre daný typ objektu alebo subjektu statické, zobrazujú sa informácie najviac hľadané užívateľmi o danom predmete.

Napríklad pri spisovateľovi Charlesovi Dickensovi ľudia samozrejme hľadajú aké knižky napísal, preto Google zobrazuje zoznam jeho knižiek.

Graf znalostí je tiež využitý na spresnenie objektu, o ktorom chce užívateľ vyhľadávať informácie, ak existuje viac objektov s rovnakým označením. Napríklad pre vyhľadávaný výraz "taj mahal" v angličtine Google z grafu znalostí identifikuje tri objekty, ktorých by sa vyhľadávanie mohlo týkať, stavby v Indii, hudobníka s rovnakým menom alebo kasína v Atlantic City.

V doplňujúcich informáciách následne Google ponúka možnosť vybrať si informácie a výsledky vyhľadávania iba o jednom z týchto objektov respektíve subjektov.


Predstavenie zlepšenia vyhľadávania grafom znalostí (video: Google)



Treťou oblasťou, ktorú nové informácie získané z grafu znalostí vylepšujú, je podľa Google hľadanie ďalších súvisiacich informácií. Okrem samotných informácií o objekte totiž Google v doplňujúcich informáciách zobrazuje ďalšie súvisiace vyhľadávané výrazy, ktoré ľudia hľadali.

Google priamo pri predstavení prezentoval novú funkčnosť len na základných vyhľadávaných výrazoch dotazujúcich sa priamo na nejaký objekt, nakoľko bude funkčnosť užitočná pri komplikovanejších vyhľadávaných výrazoch ukážu až reálne skúsenosti.

Dostupnosť

Spoločnosť začala novú funkčnosť už postupne sprístupňovať užívateľom s nastaveným jazykom na US angličtinu.

Či má Google vybudovaný graf znalostí aj v iných jazykoch ako anglickom respektíve ho vie využiť aj pri hľadaní v iných jazykoch pomocou prekladu a či respektíve kedy sprístupní zlepšenia aj pre iné jazyky nie je zatiaľ jasné.

V zjednodušenej podobe, v ktorej si užívatelia budú môcť vyžiadať zobrazenie doplňujúcich informácií, sa funkčnosť sprístupňuje aj pre mobilné zariadenia s Androidom 2.2+ a iOS 4+.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko rozličných informácií odhadom priemerne denne hľadáte na vyhľadávačoch? (hlasov: 435)

Do 1      1%
Do 3      3%
Do 5      6%
Do 10      9%
Do 20      11%
Viac ako 20      70%


Najnovšie články:

Qualcomm uvedie aj CPU pre servery, potvrdila spoločnosť
NASA na sonde Voyager 1 sfunkčnila dávno nepoužívané trysky
Netflix s reklamami sleduje už takmer 100 miliónov užívateľov
Astronómovia potvrdili ľad v inej hviezdnej sústave
Android pridáva pre lepšiu bezpečnosť automatický reštart po 3 dňoch a vypnutie USB
O2 bude mať novú roamingovú ponuku pre dovolenkové a cestovateľské krajiny
SpaceX vyniesla už viac ako 8.5-tisíc Starlink satelitov
Sandisk uviedol prvý SSD pre PCI Express 5.0, s vysokým výkonom
Packeta zmenší veľkosť schránok na existujúcich Z-Boxoch, aby zvýšila ich počet
Druhá séria sci-fi Fallout príde v decembri, bude mať aj tretiu sériu


Diskusia:
                               
 

By som to videl aj podstatne vyššie, než 20. Niekedy aj stovky.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Megamind
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

ked clovek tvori nejaku diplomku alebo inu dolezitejsiu pracu, potrebuje hladat...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Podla google search history 20-40 denne, ale su mesiace kde mam 100+ denne.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

do 1? :D to znamena <0;1> ? level chuck norris
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

to znamena, ze zapnes pc, 2xkliknes na modre ecko co znamena internet a tam kde sa da pisat napises www.presneviemcohladam.sk,
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

PRečo na modré éčko? :X
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi bolo iba otazkou casu, kedy zacne Google pri sofistikovanejsom vyhladavani informacii pouzivat aj nejake funkcnosti systemu Wolfram Alpha. Aj ked su oba systemy v principe odlisne, niektore rysy budu mat po case mozno rovnake, alebo aspon podobne. Chcel by som vsak vidiet obe analyzy - k akym algoritmom sa dopracovali...
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

by ma zaujimalo ci maju nejaku vlastnu onotlogiu na tie data alebo pouzili nejake ine, a ci je volne pristupna alebo je k otmu nejake api
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Je to veľmi super! ? !
Len, len, len asi osprostieme a to riadne.
Nič si nebudeme musieť pamätať.
Budeme veriť len tomu, čo nám povie internet, to nebude dobré.... niečo tam zmenia a ni to budeme brať za pravdu!!!

Podobne ako s navigáciami - osprostieme :( zablúdime vo vlastnom dome:)

Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:

Pridať komentár