neprihlásený Utorok, 23. apríla 2024, dnes má meniny Vojtech
Torvalds ukázal Nvidii prostredník, za slabú podporu Linuxu

DSL.sk, 18.6.2012


Linus Torvalds, autor pôvodného jadra Linuxu a jeho súčasný správca, na konci uplynulého týždňa v diskusii so študentami na Aaltovej univerzite mimoriadne expresívne vyjadril svoj názor na podporu Nvidie pre svoj hardvér na platforme Linux.

Torvalds odpovedal na otázku študentky, ktorá sa pýtala na stav podpory Linuxu na príklade svojho notebooku.

Notebook s dvomi grafikami od Intelu a Nvidia a s prepínaním medzi nimi technológiou Nvidia Optimus si kúpila pred dvomi rokmi. Plná podpora pre technológiu v Linuxe prišla ale až približne rok a pol po jeho zakúpení.

"Som veľmi rád, že môžem povedať, že je to skôr výnimka ako pravidlo. Tiež som veľmi rád, že môžem veľmi verejne poukázať, že Nvidia bola a je jedným z najhorších problémov v spolupráci s výrobcami. A to je veľmi smutné, keďže Nvidia sa pokúša predávať čipy, veľa čipov, pre Android trh. Nvidia je úplne najhoršou spoločnosťou, s ktorou sme sa stretli," odpovedal Torvalds.

"Takže Nvidia, f*** you," doplnil Torvalds sprevádzajúc komentár aj vizuálnym gestom.


Otázka a odpoveď Torvaldsa (video: Aaltova univerzita)



Problematickým na prístupe Nvidie k Linuxu je skutočnosť, že Nvidia síce produkuje pre Linux ovládače podporujúce 3D grafiku, tie sú ale uzavreté a dostupné len v binárnej podobe, Nvidia nezverejňuje špecifikácie svojich čipov a ich rozhraní a neumožňuje tak ani produkovať kvalitné open source ovládače komunite.

Jedným z dôsledkov je dostupnosť ovládačov len na platformách priamo podporovaných Nvidiou a s časovým harmonogramom vyhovujúcim Nvidii.

Torvalds sa diskusie na Aaltovej univerzite zúčastnil nasledujúci deň po získaní ceny Millennium Technology Prize udeľovanej za veľký pokrok v technológiách. Torvalds bol samozrejme nominovaný za vytvorenie Linuxu, ktorý má dnes veľmi významné postavenie v serveroch, vďaka Androidu v smartphonoch a tabletoch a tiež v rozličných napríklad sieťových a iných zariadeniach.


Vizuálny odkaz Torvaldsa pre Nvidiu



Cenu vyhral spolu s Japoncom Shinya Yamanakom, ktorý bol nominovaný za technológiu vytvárania kmeňových buniek z nekmeňových buniek.

Cena je udeľovaná raz za dva roky, od jej premenovania v roku 2004 bola doteraz udelená štyrikrát. V roku 2004 ju získal Tim Berners-Lee za vytvorenie technológií pre web, v roku 2006 Shuji Nakamura za vyvinutie modrých a bielych LED, v roku 2008 Robert Langer za technológiu postupného uvoľňovania liečiva a v roku 2010 Michael Grätzel za technológiu lacných solárnych článkov založených na excitovaní fotosenzitívneho farbiva v elektrolyte.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty


Diskusia:
                               
 

NVidia sa ti môže na tvoj Linux zvysoka vys***
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Presne tak jej staci Win7/Win8 :)
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

Aky autor taky system ;-)
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

mal som dualboot Linux / Windows ale po tomto hnuse co Linus vypustil z ust proti NVIDII - najdolezitejsej IT firme na svete formatujem linuxovy oddiel a prechadzam na Windows dokym NVIDIA nebude mat vlastny operacny system ktory natrhne vsetkym prdel.
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

cool story, Hansel.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Mali by ste byť linusovi vďační, že vám dáva šancu použiť tento Operačný Systém, ktorého jadro Linux je momentálne vrcholom softvérového inžinierstva dnešnej doby. Ostatné kernely mu nesiahajú ani po podrážky. To platí aj pre klikačov a ovce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hmm, co bezi na ich cipoch tegra?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Tegra je mobilná platforma, na nej má beh Linuxu aké také opodstatnenie. To čo chcú a čo im bude prinášať zisk samozrejme podporujú. Podpora plnohodnotných notebookov a desktopov má u nich priroritu niekde medzi 10 až 20. Tam beží v 99% aj tak len Windows.
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

tu nejde o to ze maju podporovat minoritnu platformu... ide o to ze nvidia nechce spristupnit API (+specifikacie) pre Linux vyvojarov aby ZADARMO vyvinuli plnohodnotny driver pre ich graficke karty. Nic by ich to nestalo a pritom kebyze troska porozmyslaju tak by to bola win-win situacia.

A pritom vyuzivaju linux na obohacovanie sa.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

neviem aky win by to bol pre nvidiu keby malo ati pristup ku kompletnej specifikacii ich chipov ;)
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

api != "kompletna specifikacia ich cipov"
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

a co je teda to api? pretoze najnizsie api ktore je mozne zverejnit bez zverejnenia de-fakto celej specifikacie je opengl, cokolvek co uz robi samotny binarny ovladac uzko suvisi s priamou architekturou chipu
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

OK, dajme tomu, že je treba odkryť nejakú časť špecifikácie, ale rozhodne nie kompletnú!

To znamená, že sa odkryje niečo na spôsob: Tu je pipeline, tu je shader, tu je ešte ktovie čo sa tam nachádza v tej grafike. Tak sa k nemu dostaneš, také príkazy môžeš použiť, taký výstup ti to vráti.

Nič čo by odhaľovalo ako presne tie ich čipy pracujú. Je tam iba popis vstupov a výstupov, nie vnútornej implementácie.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Zial ale to co si popisal by uz skusenej konkurencii bohate stacilo, to treba priznat tiez.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ale nepomoze im to nic, vsak stale nevedia ako je to naimplementovane v tom chipe...

to je ako ked ti niekto povie ze tu je motor z auta ale nevysvetli ti ako funguje ale povie ze sem ide palivo a odtialto dostanes CO2 a vykon vyjde odtialto ... stale nevies ako sa to palivo spali... ci je to lasermi, ciernou dierou alebo valcami...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Spravny priklad,
ale iny konstrukter auta sa na to pozrie a bude daleko blizsie k rieseniu. Preto ti Nvidia ani nezdvihne kapotu, ale povie ti, sem lej benzin a tu si sadni, krut volantom a slap na pedale. To ze to tebe nepovie nic je pekne, ale konkurencii v tom istom biznise to povie daleko viac.
Adaptuj si to na nieco v com si skutocne odbornik a sam uznas, ze to je za ciarou.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

nechapem ako niekto moze nechciet zarobit ... v dnesnej dobe :) keby mali podporu aj pre linux urcite by toho predali onieco viac
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nechápem ako môžu zarobiť na Linuxe? Existujú nejaké komerčné aplikácie (v tomto prípade hry), ktoré by na oplátku za podporu Linuxu priniesli Nvidii nejaké zisky? S pohľadu Nvidie je investícia do nejakých Linuxových drajvrov maximálne PR aktivita s pochybným výsledkom.
Odpovedať Známka: -5.1 Hodnotiť:
 

Ale oni podporujú Linux a dokonca lepšie ako niekdajšia ATY.
A ten Truhlík, nech si ten prostredník vopchá radšej do zadku.
Do svojho...
Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

ani ne, amd omnoho viac podporuje a spolupracuje na linuxovych driveroch, nvidia vyda uzavrety shit ktory ked niekomu robi problemy tak si moze ist piskat...
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Hry su len trh obycajnych zakaznikov. Ale coraz viac sa rozvija Cloud computing urceny a prenajatie vypoctoveho vykonu. A prave tu sa vyuzivaju aj graficke karty konkretne na GPGPU vypocty. No a pri cenach grafickych kariet Tesla ktore su na toto uplne idealne by na tom zarobili dobre ak by ich nasadilo viacero poskytovatelov cloudu.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

GPU computing?
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

nez si kupim notebook na ktorom chcem pouzivat linux, tak skontrolujem hardver a uistim sa, ze na nom pobezi bez problemov. ak je v nom nekompatibilny hardver tak ho nekupim. ziaden iny sposob ako sa branit pouzivatel nema.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

je to sice smutne, ale pravda...
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

používam win aj linux a preto račej nekupujem grafiky od nvidie.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

je lepsia ako ta od Nvidie, ale pokial ja viem, tak s Nvidiou som vzdy mal na Linuxe problemov minimum a s ATI to bol vecny boj, kedze ich ovladace bol totalny vysmech.
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

ati neexistuje 6 rokov
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

Same shit, different name, kazdy vie co som povedal, a o to mi slo. Totiz zmenil sa fakt len nazov a majitelia, nie pristup.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ja mam rovnake skusenosti s ATI na windowse, vzdy mi lepsie fungovala nvidia. a tiez verim tomu ze ked tie drivre pre linux spravi samotna nvidia budu urcite lepsie ako opensource, jediny problem vidim v tom ze im to mozno trva dlhsie ako by malo, na druhej strane niektory vyrobcovia linux nepodporuju vobec ;-)
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

preco si myslis ze opensource driver by nemohol byt rovnako kvalitny popripade lepsi ako ten od vyrobcu?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Lebo ho robí jeden poondiaty amatér?
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Nebud taky tvrdy na nVidiu. Az toto si nezasluzi
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Pondiaty amatér doma na záchode, nVIDIA to urobí lepšie!
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Jeden by to zvládol asi ťažko a amatér už vôbec nie.

Totiž každý, kto sa pustí do vývoja ovládača musí, jednoducho musí, mať na to odpovedajúce znalosti. Inak by to nedokázal.

Skús prísť za akýmkoľvek "amatérom" (podľa tvojích slov) a popros ho, aby spravil nejaký ovládač na grafiku. A som zvedavý, ako pochodíš. Či budeš hľadať len jeden rok, alebo dva, kým niekoho takého nájdeš.

Na druhej strane, je jasné, že v súčasnoti sú ovládače priamo od nVidie lepšie ako tie opensource. Ale ten dôvod vôbec nie je v tom, že by programátori nVidie boli nutne lepší ako tí, ktorí vytvárajú opensource ovládače.

Je to len o tom, že tí on nVidie majú k dispozícii detailný popis svojích kariet, zatiaľ čo tí ostatní nemajú. A preto sú vo výhode, lepšie poznajú architektúru a vedia jej výhody patrične využiť. Ale keby mali všetci rovnaké podmienky, tak neviem neviem, ako by to dopadlo ...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

zvlastne, doteraz som vzdy vsade cital, ze nVidia ma dobre ovladace a aj pre Linux je to spocko, ze to skor ATI/AMD je horsia volba, resp. ma nevyladene ovladace, ale to skor pre WIN, aj ked ja som nemal nikdy jediny problem s ATI/AMD...
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Tiez sa cudujem,bo tiez som si myslel ze s ATI/AMD to je co sa tyka grafik s podporou horsie ak s nVidiou...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

ATI/AMD je naozaj horsia volba - nie su s nimi sice problemy, co sa tyka samotneho behu a stability, ako to bolo pred cca 7 rokmi - ale ma niekedy postrehnutelne mensi vykon v OpenGL v porovnani s Windows a ma problemy s podporou novych jadier, Xorg ABI a novych featur (ale tam vobec nebezi, takze to neberiem ako problem stability). Jedna z tych featur bolo aj prepinanie GPU - kritizovana NVidia to mala skor ako ATI. Rozdiel bol ~pol roka, takze to nie je taky kratky cas.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

jj, súhlasímt Zhruba to isté som šiel napísať, len si bol rýchlejší. +1

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ono zalezi tiez o akej oblasti sa bavime.. v praci som mal dva ntebooky s nvidiou a ano, oficialne drajvre mali vacsi vykon 3d, ale permanentne boli nejake mamensie problemy v 2d grafike, ikony sa zobrazovali zle atd. opensource drajvre sa nedali pouzivat dualscreen poriadne nefungoval.
Naprotitomu teraz, tiez v praci mam desktop s ati kartou a je pravda ze oficialne su len pre xorg 1.11, takze pouzivam xf86-video-ati a zatial som na ziadne problemy nenarazil.. ale je pravda ze 3d nevyuzivam, hry nehram atd.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ako Torvalds povedal v clanku, tam nieje problem ze svoj HW nepodporuju ale trva im velmi dlho pokial sa podpora noveho HW dostane do ich ich drivrov pre linux. Kupit si NB a ziskat drivre po roku a pol je trosku insane.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

preco si studentka kupuje notebook s technologiou nVidia Optimus a chce na nom prevadzkovat linux? To tam chce hrat najnovsie hry? Jak, virtualizovane alebo cez wine? :D
Odpovedať Známka: -9.2 Hodnotiť:
 

chce crackovat spoluziakom wifi za pomoci nvidia cuda
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ja mám v PC ATI čudo (teda grafiku), ide to aj s ňou?
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Je to študentka, plná ideálov. No život a biznis má k ideálom ďaleko. NVIDIA má široký záber pôsobnosti a tak si určuje priority. Optimus pod Linuxom nebol priorita č.1. Tak nech sa z toho nezbláznia.
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

Ja som si tiez kupil Dell Vostro 3500 plny nadeje, ze vdaka dvom grafickym kartam budem moct lepsie testovat programy do skoly. Prvy problem bol, ze v Linuxe bola nulova podpora a nemohol som plnohodnotne vyuzit Nvidia kartu. Ale co som naozaj necakal, boli historicke ovladace verzie 189 pre Windows. Ziadne novsie sa tam totiz nedaju rozbehat. Takze na nejake novsie techniky v OpenGL (geometry shader, teselacia) som mohol rovno zabudnut, hoci hardver to podporuje.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Mohol ale nemusel. Mohol si si svoliť platenú verziu OS.
Vždy je riešenie.
Len to by ľudia museli pochopiť, že zadarmo ani sliepka nehrabe!

Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ha že zadarmo ani sliepka nehrabe tak potom koľko stoja tvoje trolovacie služby
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

53-ka : spam - na nezaplatenie!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

myslim ze nvidia ma nanho podobny nazor :)
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

ludia sa trosku spamatajte, uvedomte si kto je Torvalds. Keby nebolo jeho nie je Linux vobec, spolocnosti ako SuSe,RedHat,Canonical a pod. by neboli. Je to clovek co cely zivot venoval vyvoju jadra a namiesto toho aby spolocnosti spolupracovali ako napriklad NVidia, ktora je mimochodom Silver member v Linux foundation, tak robia problemy.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Dobré...
A na tieto rozprávky si prišiel ssám, alebo Ti babka na dobrú noc rozprávala...?
Odpovedať Známka: -8.7 Hodnotiť:
 

babicka bavarila caj maakowy na dobru noc a pekne snicky.
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

Ty si troll par excellence.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

No napíš nám svoju verziu...
:-)
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

co na na jeho prispevku nie je pravda?
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Mňa osobne Free Linux nijako neirituje a ani nejak neoslovil.
Prečo aj a čím???

Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

Teba neoslovilo viacero vecí. Napríklad inteligencia.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Napríklad mňa Linux oslovuje už len tým, že je otvorený. Tým, že si tam môžem robiť viac-menej čo chcem. Od úpravy jadra, cez vylepšenie ovládača na myš až po zmenu nejakého GUI, ktoré sa mi nepáči. Všetko bez problémov. To ma láka asi najviac.

A ďalej - ak sa niečo "pokaká", tak sa dajú na internete nájsť spôsoby, ako si to môžeš sám opraviť. Nepotrebuješ čakať, kým výrobca vydá patch. Nie si na tom závislý. Robíš si čo chceš.

No a nehovoriac o tom, že keďže je to všetko otvorené a open source a tak, tak vďaka komunite, ak je dostatočne veľká, vie vzniknúť dosť kvalitný softvér pomerne rýchlo a promptne. Najmä menšie jednoúčelové programčeky a vychytávky na všeličo možné. To sa ťažko udeje vo svete komerčného softvéru, kde každý chce len zisk.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Veď píšem. Väčšine ľudí toto nič nehovorí.
Komplikovane sa rieši sebemenší problém. A aby bol človek taký špekulant, aby si opravoval ovládače niekde na Linuxe, to si už môže aj v prostredí pre Windows...
No vôbec, čím je otvorený? Že bežný človek ani nevie o čom je reč? Že ak sa pokaká YaST, tak z príkazové riadku hono spravíš. A to ešte kým sa naučíh ho len elemntárne používať, 99% ľudí sa na nejaký Linux dávno vykaká...
A linuxáci nechcú zisk? Veď nič ucelené naň nie je. Nájdi mi naň Corel, či free Adobe produkty.
CAD/CAM vo free podobe tiež neexistuje. Tie akože programčeky sú na chuja, pokiaľ systém ako celok nie je jednotný a spoľahlivý. Práve na Tvojich báchorkách sa popálilo už viacero firiem. Investovali do softvéru. Nie do nejakých domácich plácanín!!!
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

napr. Maya alebo Softimage pre Linux su nic? A su aj ine programy. To len kto nechce vidiet, nevidi
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Na Linux mám parádne programy aj CAD, aj na návrh elektronických schém, osadenie súčiastok aj návrh plošákov vo vrstvách, aj z vrstvami popisov, lakovania a podobne. Nemá problém vyhodiť 3D náhľad ako bude vyzerať osadený plošák už aj zo súčiastkami.
Kamoš teraz spravil zo spolužiakmi do školy na soč-ku svoje CNC-čko. Čuduj sa svete z Ubuntu to frčí na pár klikov a žerie to akékoľvek formáty CAD, SVG a ostatné. A tie čo nesedia si vyvektoruje a frčí to ďalej. Robia na tom CNC-čku jednoduché súčiastky alebo frézuju plošné spoje (bez leptania). A to sa bavia len na strednej škole.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Dobréé...
Takéto rozprávky rozprávaj najmä konštruktérom foriem v ProEE, Catii alebo v PowerMille.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

to je jedno.. tebe nech sa povie akykolvek argument, vzdy budes proti. zo zasady. proste nechces a nechces. hm.. uzi si to..
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

pan je inteligent...ked nieco tvrdi on,tak sa to musi brat ako samozrejmost ale ked niekto napise z vlastnej skusenosti,ze trepe blbosti,oznaci ho za rozpravkara...mal by si sa dat liecit
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Zobud sa prosim ta konecne. Graficke stanice bezne pracuju na lin. Trosku sa na prednaske preber. Lepsi vystup pre cdf alebo fem analyzu ako z nastrojov pre linux nedostanes.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Grafické stanice možno, tu píšeme o domácich PC!
A na tých Ti CAD/CAM soft zožerie podobné peniaze.
A ten soft na grafické stanice... no uárčite je aj tu CAM/CAD platený, však? Ako v dobe ProEngineer pre tieto platformy.
Tak trochu uvažuj, kým zasa vypustíš blud.
Na lunexe sa platí podpora, aktualizácie, správa a čo ja viem čo podstatne viac peniezmi ako na stanici s MS Win.


Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

kamo nic v zlom ale pises ako vytrety, nic ti nerozumiem. pises o domacich pc a o software pre konstrukterov ktory navrhuju formy a ine nastroje? na bezno pc tazko. na grafickej stanice mozno, kde sa rozdiel win a lin silno stiera. vykon a vystup nahrava silno smerom k lin, lenze to by sme nemohli mat na svk vychovanych konstrukterov na kradnutych autocadoch.

len tak btw. za 1200 € ti postavim graficku stanicu z dvoma ati fire pro kartami v crossfire, certifikovane do vasciny strojarskych kresliacich standardov. na vykone to oproti strednej triede korporatnych rieseni bude stracat ale bude to postavene na debiane stable. kreslit sa v tom da napriklad v Salome Meca, ale nebudem ti tu davat rozumy, lebo este by si nahodou zistil ze svet CAD/CAM/CAE/FEM/CFD nieje len na korporatnych rieseniach. a budem davat debilovy rozumy zadarmo?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no milosx daj sem ten soft co pouzivas na tu elektrotechniku.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

robot Karel v2.0
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

RIKK > je to KiCad

Robili sme v ňom z kamošom univerzálne vypínatie TV. Prídeš napríklad do hypermarketu pred veľkoplošnú obrazovku "štuk" a je vypnuta ;)

A pre "haterov"
http://goo.gl/vEwyh
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

...dá sa vygoogliť na KiCad kopu sk/cz návodov ako na schému > vyber puzdier sučiastok > návh plošaku > osadenie súčiastok > vysledny 3D návrh
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Asi ako taký zjednodušený EAGLE...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Koľko to v tej free podobe nakreslí súčiastok, navrhne bodov plošného spoja?
Je ich aspoň 1000?
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Asi chceš rýpať tak ti podpoviem.

V tomto FREE programe je ako ukážka navrhnutá nejaká staršia grafická karta z neviem koľkými veľa vrstvami spojov (tuším že asi 6 vrstvový plošák) aj zo súčiastkami a vyhodí ti aj 3D návrh ak chceš, ktorý si môžeš otáčať jak je libo.

Ešte niečo?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja by som chcel vedet ci sa rozpadne eurozona ak mozem poprosit.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

milosx, no ja pouzivam proteus koli simulacii, vie aj dosky na profi urovni. no musim povedat ze ten kicad na to ze je free tak vystup z neho vypada dost dobre, boh vie este ako sa to ovlada :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No keď som v ňom prý krát robil tak som nevedel čo a ako, lebo ešte som nikdy v ničom takom nerobil. Ale našiel som jeden článok a pochopil som to že po schéme musím priradiť šúčiastkam púzdra (napr. či je tranzistor plastový ako BC-čka, či kovový okrúhly alebo veľký výkonovy) sú tam aj náhľady tak to išlo ľahko, od toho potom závisí plošák a tak ďalej :) Už je to pohodička aj svoje súčiastky sa tam v editore dajú nakresliť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no aj ked mas svoj soft v ktorom robis, ale ak mas windoze tak skus proteus isis, nakreslis schemu, nasimulujes od tranzistora po mcu atd a ak sa ti to pozdava tak klik a hned mas k tomu editor na plosaky s autoroutingom abo si to nakreslis sam, ale ulahcuje pracu az az ked ti pointuje co s cim ma byt poprepajane :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Autorouting mám aj v KiCade. Ale dík za tip, stou simuláciou to vyzerá zaujmavo ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozerali ste to video do konca? :) Totiž ... na konci Linus povedal niečo také, že ...

"I like offending people ..." myslel tým na ten "finger" pre nVidiu. A potom dodal:

"... because I think that people who get offended should be offended."

LOL :) Ten moderátor už mal asi dosť, lebo ho trošku miernil. :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

si myslis ze si ejdiny kto tomu rozumje? frajera na zive a nie tu nam mi tu pisime a rozumieme anglicky klatvnejsie ako ty trubka.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Anglicky mozno (sice o tom silne pochybujem), ale slovensky urcite nie :P
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ak 90% citacov pachopi moje veti to staci nepochopia iba nizko a stredne iteligentny a ludia ako prispevok podomou
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Vysoko "iteligentny" si mozno tak v tvojej inbred rodine. To je jedine ospravedlnenie toho ako pises
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To vidno, hlavne z tvojho písomného, "klatvnejsie"-ho prejavu v slovenčine, ktorý je naozaj "úžasný", v istom zmysle tohoto slova.

:) LOL

A ak si si nevšimol, žiadny frajerizmus som nepoužil. Takže naozaj nechápem o čom sa cheš vypravdovať.

Ou, alebo možno už chápem - Ak si jeden z tých, ktorí sú úplné nuly, nič nedokážu, ale zato musia rýpať do každého, kto prejaví aspoň zrnko inteligencie, tak potom ma to neprekvapuje. Ak Ti to robí radosť, kľudne v tom pokračuj. Podávaš tým o sebe "vynikajúcu" vizitku.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

vyporavujem si tu o tom z ety tu pises po anglicky a myslis ze niekt otomu nerozumie alebo co? kedsi sa ucil anglictinu na skole tak si fraje rale mi tu rozpravame vsetci anglicky takze sa zobud z toho sna kde si jediny hovoriace individum na slovensku.
ja vam velmi dobru vizitku na dsl.sk hlavne ty si tu novi tak nevies ako sa mas spravat k stalim clenom diskusneho fora ako som ja. jsa ti hovorim co je pravda a sa smnou vsetci suhlasia vacsina teda.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

"a sa smnou vsetci suhlasia vacsina teda. "
Ano Jozko. Ehm.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty sa najprv nauč poriadne po slovensky a až potom do niekoho mudruj.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Velmi kvalitne vies po slovensky...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

slovencinu zlepsujem sa kazdy den
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Najlepšie na komentároch je to keď sa začne 52-ka hádať s Element2 :D
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

52-ka znamy ako 53-ka alebo Cuda...
Diagnoza F20.x je svinstvo.
Zelam vela pri lieceni :)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

F-52
Sexuálna dysfunkcia nezavinená organickou poruchou alebo chorobou
A potom sa pytame preco je taky aky je...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Alebo B-52...
Najznámejší americký bombardér!
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

No ty si teda riadny bombardér

http://goo.gl/yxl3r
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam rad, ked sem zavita iFag svorka na cele s kapitanom Opaskom.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Dôkazom celej situácie je, že som to video pozeral v modrej farbe :)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Dúfam že nie v takejto ;)
http://goo.gl/JIL4S
Odpovedať Hodnotiť:
 

jediny kto robi ovladace pre linux poriadne je asi len intel
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

patrilo by sa. na to, ze su platinovy clen s teplym flekom v spravnej rade :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som myslel ze Torvalds ako otec vsetkych nazhavenych linuxakov je inteligentny clovek. Takto je to len obycajny hulvat!
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Tak sa za neho pomodli :D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Modlia sa len slabomyselny a fanatici. Preco by som sa mal pomodlit? Ebe ti zo slniecka?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Linux a open source vseobecne je o slobode a moznosti volby.

Linux je potomkom unixu, linux ako system je oproti windows neporovnatelne systemovejsi/modularnejsi/premyslenejsi. Windows je oproti nemu splatanina. Na linuxe je vsetko vzdy mozne, aj ked to moze stat iste usilie.

Casto ma zarazi ako si ludia nechaju kakat na hlavu. Uvedomte si prosim, ze sloboda je dolezita. Keby nebolo nadsencov okolo linuxu a opensourcu vseobecne, it by vyzeralo celkom inak. Internet by ste si mohli prezerat len cez Internet explorer Pro a stranky vytvarat vo Frontpage Home Premimum plus STudent za 299 eur...

Hrdinovia nie su Bil Gates a Jobs ale ludia ako Linus, Stalman, tvorcovia C-ka, TCP/IP. Kokoooooz ako moze clovek znaly it dobrovolne obhajovat win ?

Nas stat plati MS vypalne za nic, ktore by stacilo na.. kokoz ani sa mi nechce pisat. Volte Fica a kupujte si hovno v lesklom obale.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

O akej slobode to píšeš? Mnohí userovia tomuto nerozumejú a pravdu povediac - ani ja.
Naozaj sa necítim na Windows neslobodne. Prijal som to čo vie a čo nie a je to.
Ty máš s tým aký problém?
Ak je nejaký Lunex premyslenejší, tak potom prrrr!
Si si zmýlil nejak dobu a neuvažuješ s tým všetkým, čo musí celé roky Microsoft.
Diametrálne platformy, nový a 20 rokov starý softvér a hardvér stále podporovať, lebo ľudia by urobili revolúciu.
Na lunexoch je problém už aj s repozitármi, niečo nainštalovať, že je tam najčastješie ten poondiaty YaST, ktorému bežný človek nemá šancu porozumieť. Príkazový riadok väčšina ľudí neznáša. A tak zložité príkazy a samotný manuál... no nehnevaj sa - na to sa každý môže z vysoka vieš čo...
Ak je Lunex v sieti s proxy a identifikáciou na MAC, potom skúšajte.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

tu ide hlavne o to ze pokial by zverejnili specifikaciu grafiky tak by sa dali aj rychlejsie vyladovat.
napriklad nvidia spravi driver ale ludia casom zistia ze tam je s niecim problem.nvidii to moze byt jedno a nic stym nespravia pretoze pracuju uz na novsich produktoch a nemaju cas.tym ze by to bolo pristupne tak by mohli ludia co sa do toho vyznaju opravit danu chybu rychlejsie.

presne rovnaky problem som aj ja mal s optimusom cca pred rokom.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale tak zas na druhej strane to nie je az take zle, lebo teraz uz su dobre drivery aj pre stare nividie, a dokonca aj pre nove. ja pouzivam uz par rokov len vylucne radeonhd s radeon driverom a s gallium3d namiesto mesy je uz rovnako rychly ako catalyst v 3d, cize nie je dovod pouzivat catalyst, nehovoriac o tom, ze teda catalyst ma strasne jebnutu podporu pri 2D, to je totalne zle, na tom sa nedaju pozerat videa v HD alebo nieco take, to seka de moze. radeon driver je ale na druhej strane totalne v pohode.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem čo ste všetci takí prekvapení Torvalds sám o sebe raz povedal že je 'bastard' a že ľudia by si ho nemali brať ako príklad...plus toto bol ešte jeden z jeho 'umiernenejšich' prejavov mal aj horšie viď. http://goo.gl/cbes5
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár