neprihlásený Streda, 24. júna 2026, dnes má meniny Ján
HD video pristávania Curiosity na Marse

DSL.sk, 24.8.2012


V noci na dnes zverejnila americká vesmírna agentúra NASA aj HD verziu videa natočeného robotickým vozidlom Curiosity pri zostupe a pristávaní.

Video je vytvorené z farebných snímok s rozlíšením 1600 x 1200, ktoré pri zostupe vytvárala kamera MARDI umiestnená na spodnej strane vozidla a smerujúca dole.

Kamera začala vytvárať snímky rýchlosťou o niečo vyššou ako 4 fps krátko pred oddelením tepelného štítu asi dve a pol minúty pred pristátím.

Už na druhý deň po pristátí zverejnila NASA video vytvorené z náhľadov snímok zaslaných na Zem v rozlíšení 192 x 144.

Snímky v plnom rozlíšení boli postupne sťahované na Zem v ďalších dňoch, zatiaľ nie sú stiahnuté všetky. V ideálnej konfigurácii dokáže Curiosity na Zem cez sondy MRO a Odyssey totiž poslať denne len 250 megabitov, cca 31 MB, dát, pričom v dňoch po pristátí boli k dispozíci menšie rýchlosti a denne bolo možné odoslať ešte výrazne menej dát.


720p video pristávania Curiosity (video: NASA)



Vytvorené video bolo zatiaľ zverejnené len v rozlíšení 720p a jednotlivé snímky boli geometricky transformované pre odstránenie zakrivenia. NASA zároveň zosynchronizovala video so zvukovým záznamom z kontrolnej miestnosti NASA, ktorá reagovala na telemetrické informácie prichádzajúce z Curiosity na Zem s oneskorením 13.8 minúty.


Video pristávania Curiosity s rozlíšením 1600 x 1200 (video: TheAndorian)



Okrem oficiálneho videa sa po zverejnení fotografií samozrejme objavilo aj viacero videí od nadšencov, ktorí použili tieto fotografie a vytvorili video aj v jeho originálnom rozlíšení 1600 x 1200 z pôvodných neupravených fotografií.



Najnovšie články:

Na Slovensku je nové batériové úložisko s kapacitou 20 MWh
Nový najvýkonnejší superpočítač je v Číne, slovenský superpočítač je na 145. mieste
Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu
NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI


Diskusia:
                               
 

cool :P
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Je pekne ako sa tesia:D
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

fuuu.us/159.png
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

tesime sa vsetci
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

posielam martankov
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

tak to je pekny FUP, ze 31MB denne..
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Dalsie video z misie: http://dopice.sk/3px
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

v prvom videu 2:57 nejaky martan povedal fuck?
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

nie, v studiu sa niekto potkol o kabel
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

nastvany kabel?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/3pz
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Fake !
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

Za tie prachy co sa do toho investovali to vyzera naozaj biedne. Moj telefon robi omnoho lepsie videa !!!!
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

Tvoj telefón by si v takých podmienkach ani len nezapol... A ďalšia vec, stroj bol navrhnutý 2004, od toho roku dnešné technológie predsa len čosi pokročili ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked nedas pokoj, nabuduce tam vystrelime aj s telefonom.
bez skafandra a bez kadibudky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"...len 250 megabitov, cca 31 MB, dát, pričom v dňoch..."
neprehaname to trosku s tymi ciarkami? :D
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

a co sa ti nezda? vyzera to divne, ale je to spravne...precitaj si to cele bez "cca 31 MB"
"...len 250 megabitov (31 MB) dát..." alebo "...len 250 megabitov dát (31MB)..."
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ja som nepovedal ze to nie je spravne, alebo ano? :) ja som narazal na to ako to vypada
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skoda ze nedali nejaku mensiu kameru na ten modul z ktoreho sa curiosity spusta. To mohli by krajsie obrazky. Takto tam pri konci uz nic nevidno :/.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ono vlastne aj keby ho dali na ten modul na konci by nebolo vidiet tak ci tak nic, lebo rakety by ten prach rozhybali...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár