neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Solárne elektrárne na Slovensku vyrábajú v lete 12% spotreby elektriny

DSL.sk, 10.9.2012


Solárne fotovoltaické elektrárne v lete minulého roka generovali pri najvyššej intenzite slnečného svetla maximálny výkon na úrovni 300 MW elektrickej energie a vyrábali tak približne 12% z aktuálnej spotreby Slovenska na úrovni 2500 MW.

Vo svojej dnes zverejnenej správe o výrobe a spotrebe elektrickej energie na Slovensku o tom informuje Ministerstvo hospodárstva.

Celkový inštalovaný výkon solárnych fotovoltaických elektrární na Slovensku dosahoval k minulému roku 512 MW.

Množstvo vyrobenej energie samozrejme ale výrazne kolíše podľa fázy dňa a podľa ročného obdobia a celkovo solárne elektrárne vyrobili v minulom roku 310 GWh elektrickej energie, približne 1.1% z celkovej spotreby Slovenska.

Inštalovaný výkon všetkých elektrární na Slovensku dosahoval v minulom roku 8152 MW.

Celková spotreba Slovenska dosahovala 28.9 TWh a opäť bola vyššia ako množstvo elektrickej energie vyrobenej na Slovensku, 28.1 TWh. Slovensko bolo naposledy sebestačné v roku 2006, kedy vyrobilo 31.2 TWh a spotrebovalo 29.6 TWh.

Tento rok by podľa odhadov ministerstva malo Slovensko vyrovnať svoju energetickú bilanciu na úrovni 29 TWh vyrobenej aj spotrebovanej energie a v budúcich rokoch po dostavaní tretieho a štvrtého bloku Jadrovej elektrárne Mochovce by sme už mali vyrábať výrazne viac elektriny ako spotrebujeme. Napríklad v roku 2016 máme vyrobiť 39.5 TWh a spotrebovať 31.2 TWh, prebytok tak bude dosahovať až 8.3 TWh.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

takže v lete 12% ale celkovo za rok 1.1% ?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

V lete, pravdepodobne cez poludnie a pri minimálnej oblačnosti. Z technického hľadiska celkom slušný výsledok, z ekonomického totálna idiotina.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Z ekonomického možno idiotina, ale zo solárnej elektrárne sa nedymí ani len vodná para bratku a vydrží v podstate takmer bez údržby 20 rokov a je bezobslužná, len kosiť treba!!! To sa nauč! Zatiaľ je brzda to, že je málo účinná.
P.S. nemám ju, len mám na dome panel
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

...dymi za z chemickych fabrik, ktore tie solary vyrabaju... ;))).
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

Dufám, že doma nekúriš a žiješ v jaskyni :) :) :))
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

Ani v najlepšom najzázračnejšom prípade nevydrží taká elektráreň 20 rokov. Panely pri tých teplotách kolabujú po 10-15 rokoch, špinia sa, a prirodzene im klesá účinnosť. Sú veľmi drahé, totálne neekologické a elektronika - meniče v nich sa začne výrazne opotrebúvať a kaziť už po 7-ich rokoch!!!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

neviem ale myslel som si vzdy, ze take domace spalovanie dreve je ovela ekologickejsie ako palenie kadejakych bordelov v spalovniach alebo z kominov chemickych fabrik. mam pravdu?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ty kosis doma na streche?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

solar dava v zime cca 10% leta.. v nasich podmienkach.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

No ak to tvrdi ministerstvo hospodarstva a ten saso tak to nebude pravda ani zdaleka to len obhajuje solarny tunel. Vacsina z tych elektrarni je za opicami a 10 krat predrazene, tie solarne elektrarne su radi ze stoja a nieze davaju 12%.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neprekvapilo by ma keby ten trapko porovnáva MWh s GWh :))
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Najskor, to len na slovensku moze byt minister taky debil ze si pletie jednotky. To radsej tam mohol byt arpad conka z lunika ten sa aspon naucil pocitat ked zanasal kable do zberne.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Ale nevrav, ty znalec ministrov. Na slovensku este nikdy nebol taky domotany minister, ako bol minule v amerike prezident.
A co? Vymenili ho za nejakeho Arpada z Lunika 9?

(Doprele, to mi tak uplne nevyslo, tento priklad ...)
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

keby sa v nociach po uradoch tak vehementne nesvietilo [upratovacky asi po nociach operuju], kludne by sme tych par MWh usetrili a boli sebestacni [mali sme celkom vyrovnany rok ako pozeram]
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tak teraz ked sa uz nepredavaju klasicke ziarovky to hadam postupne pojde na polovicu, nie?
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Celý ten cirkus so šetriacimi žiarovkami nemá v podstate žiadny efekt. Síce som nenašiel konkrétne čísla, ale myslím, že spotreba elektrickej energie na svietenie v domácnostiach bude tak 1-2% celkovej spotreby el.

Takže aj keby sme všetci vymenili štandardné žiarovky za úsporné, tak celková spotreba slovenska sa pohne tak o 0,5%. Ale pritom stačí jeden chladnejší rok, a spotreba vyskočí o 8-10%.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Ale aj tak som súčasťou toho cirkusu a už mám vymenené všetky žiarovky v dome za úsporné... :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A jedine tvoje stastie, ze nemas velku budovu, inak by ta prisli elektrarne natvrdo odpojit zo siete za dojebavanie ucinnika.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

co to znamena ten ucinnik?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ucinnik urcuje s akou ucinnostou sa premiena prenasany vykon na cinny. Tzn okamzity vykon sa sklada z cinneho a jaloveho vykonu. Ziarivky tento pomer znizuju a preto je potrebna kompenzacia. V pripade, ze ide o maly byt dom - tak je to nepostrehnutelne, ale ak je toho viac, tak logicky pride nejaky dosledok - elektrarne ich robia jednoducho - odpoja.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

V striedavych obvodoch sa moze stat, ze cast energie ktora dotiekla zo zdroja k spotrebicu sa nepremeni na uzitocnu pracu ale sa ako keby "odrazi" a vrati spat k zdroju - v podstate ti bez ucelu kmita medzi zdrojom a spotrebicom. No a to ti vadi, preto ze celou tou retazou zariadeni od generatora po spotrebic tecie energia ktora ti sposobuje straty, prispieva k zohrievaniu zariadeni, ale nekona ziadnu uzitocnu pracu.

Ucinnik ti potom hovori, ake percento z celkovej prenesenej energie sa spotrebovalo a ten zvysok je prave ta kmitajuca energia. Podla normy je dovoleny ucinnik 0,95 , cize najmenej 95 % z celkovej prenasanej energie by malo byt tej "uzitocnej".
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ale vyrobcovia ziaroviek neskutocne zarobia, lebo kym 100W ziarovka (normalna, kde sa da aj citat potom) stoji cojaviem 0,5€, tak obdobna ziarivka stoji 10 ecok a 30x to vypnes a zapnes a pokazi sa. Super toje.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Tak díky bohu nemám tak zlé skúsenosti. Vymenil som všetky žiarovky presne pred rokom. 9x flourescenčné + 4x led bodovky (z poľska za 3.5 Eur/ks) a dodnes svietia všetky.
Tak uvidíme, jak dlho im to vydrží.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

na co ich pre boha zapajas, na trakcne vedenie zeleznic?
ja sa za boha nemozem zbavit jednej usporky, este z cias kedy zacinali, tak ma ruzovo/fialovy nadych, a ani na hajzli sa neda vypalit.. uz 8 rokov svieti ako besna a stala par drobnych.
niektori ludia asi fakt pritahuju elektroskazu
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

na chodbu, do wc a kupelky sa ziarivky pouzit nedaju. Na chodbu som potom dal ledku, sice je pri tom problem aj zaviazat si snurky ake to je slabe, ale aspom ju netreba kazde 3 mesiace menit.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

premeskal si jedinecnu prilezitost mlcat...
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

co uz sa v sprave nepise, ze NEREGULOVATELNE obnovitelne zdroje su z energetickeho aj ekonomickeho hladiska kontraproduktivne a nezelane.

slnko (vietor) musi byt v plnej vyske zalohovane inym zdrojom (obvykle plynom) pretoze ak prestane svietit alebo fukat, tak nieje mozne nechat spadnut siet.

btw len tak pre zaujimavost, napriek tomu ze sa nemecko chvali svojim podielom obnovitelnych zdrojov v energetike, po nedavnom odpajani jadrovych elektrarni im celkom vyrazne stupla spotreba uhlia. ale tym uz sa nechvalia :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

neregulovateľné obnoviteľné zdroje určite nie sú kontraproduktívne a neželané, zatiaľ ale sú vysoko neekonomické. Na rýchle vyregulovanie sú vhodné napr prečerpávačky, vodné el, príp paroplyn, dlhodobejšie výkyvy môžu absorbovať tepelné Napr také Dánsko produkuje cca tretinu energie z vetra a vie si to zregulovať.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

v nasich klimatickych podmienkach su taketo zdroje elektriny problemove a kontraproduktivne.
Dansko produkuje tretinu z vetra ale pozri si ake maju na to prirodne podmienky a to je ten podstatny rozdiel.

Netreba nasilu tlacit nieco co nema zmysel. U nas sa stavali solarne elektrarne hala-bala bez nejakej rozumnej koncepcie a analyzy. Ak raz na to nemam podmienky, tak to tu netlacim.

p.s. ziaden zdroj nieje v principe obnovitelny. Aj nasa planeta, aj slnko maju obmedzenu zivotnost :)
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

aj u nás sú lokality, kde by mali veterné el. rentabilitu. Bez tlačenia, ale hlavne bez brzdenia. Samozrejme bez dotácií, nie ako fotovoltaika, to nebola tlačenka, ale jeden sprostý veľký tunel pre vyvolených. Ale s takými argumentami, že aj slnko má obmedzenú životnosť ťažko polemizovať.
mimochodom, čína má ambiciózny plán výroby podstatnej časti elektriny práve z vetra, a v cene konkurenčnej ostatným typom elektrární. Ale to môžu zabezpečiť odborníci, nie skorumpované vlády.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

V prvom rade ma ale cina aj vyvoj fuznych reaktorov pre JE, takze to nebol argument. Co sa tyka lokalit pre veterne elektrarne tak najvhodnejsie lokality, ktore by dokazali fungovat bez vecsich problemov je kusok na zahori teda zapad az juhozapad SVK + horske oblasti ktore su ale narodnymi parkami. Inde veterne elektrarne vhodne nie su na nasom uzemi. Potrebujes takmer konstatny vietor od do urcitej rychlosti - nie je to take jednoduche ako sa zda.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Len blbec si dá na svoje územie veternú elektráreň. Aj jedna vrtuľa už vytvára obrovský problém. viacero rovno katastrofu a nikdy nikým neodstrániteľné monštruózne pomníky ľudskej blbosti!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Navyse u nas je problem aj v tom, ze vetra je dostatok na miestach, ktore su castokrat narodne parky (alebo CHKO). A obcas zvyknu zlikvidovat letiaceho vtacika. (Tento rok dokoncili meteorologovia pomerne podrobnu veternu mapu SVK prave na tento ucel)
A na "rychle" regulovanie PVE urcite nie su vhodne.
Navyse neexistuje jediny typ elektrarne, ktory by bol vhodny ako "monokultura". Existuje vyvazeny pomer, co sa da spocitat zo statistik tej-ktorej krajiny. Bohuzial, takto sa to kvoli politickym rozhodnutiam nerobi.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Podľa mňa sa zabúda na jednu vec: sol. el.mal stavať a VLASTNIŤ štát.
Na tie sol. el. by mal peniaze z DSS-iek,ktoré by konečne zrušil ako tunel na "sporiteľoch".

Sporitelia by boli konečne "investori", ktorí by získavali cca 100 % do 7 ROKOV!! Takto veľké kaníkové hovno.

Bohužiaľ,takéto podmienky má iba istá zvýhodnená časť "obyvateľstva",čírou náhodou úzko napojená na politov a cudzie fin. zdroje...

My,lúza,spodina, ktorá s dovolením jeho Veličenstva /dosadiť podľa potreby a sympatií mikloš,fico../ si z láskou a ochotne zaplatíme oveľa drahšiu el. energiu,ktorej čím viac ušetríme,tým viac zaplatíme.

Len aby sa naše ovady-komáre mali dobre..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

fotovoltaika sa vôbec nemala stavať, aspoň pokým nebudú mať panely podstatne vyššiu účinnosť ako nejakých 18% a hlavne kým nebudú podstatne lacnejšie. Alebo kým elektrina podstatne nezdražie.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Lenze to by do vyskumu nechcel nikto investovat. A peniaze na vyskum FV clankov idu aj na Slovensko. Najnovsie laboratoria, ktore mame (dokoncene toto leto) su zamerane aj na tento ucel.
Netreba to vidiet tak ciernobielo...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ceceni, hordy, madari, cigani mastne vlasi - pojebem sa z toho asi

(samozrejme v dobrom ...)
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

kde su tie casy,ked v roku 2012 ludia dokazali ziskat zo slnka iba jedno percento z celkovej vyrabanej el.energie :)
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Ďakuj Bohu,že iba 1%, lebo platíme akoby sa vyrábala z metaxy..
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Milujem týchto inteligentov z koncepciou.Koľko poznáš odborníkov na solárnu energiu.A ak náhodou poznáš,je to človek ktorý je štátny zamestnanec?A ak by aj náhodou bol v štátnych službách,si presvedčený o tom že je v tej správnej strane?
Nechcem byť pesimista,ale keby aj náhodou by niekto ,niekoho takého poznal tak by ma pomerne dosť zaujímalo ako by vymyslel koncepciu tak,aby na tom zarábali tí správny a verný súkmeňovci.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Upravte si nadpis lebo je nepravdivy. 12% dava tak maximalne 2-3h cez den a nie cele leto. Inak je pekne aj porovnanie instalovaneho a maximalneho vykonu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

instalovany vykon sa musi rovnat maximalnemu vykonu, inak je niekde chyba :)
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Jedine, že by neboli všetky inštalované elektrárne v prevádzke ;)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Solar v nasich podmienkach nikdy nedosiahne 100 % Pinst :) aj za tych najkrajsich najslnecnejsich dni to v nasich podmienkach neda viac ako cca 70 % Pinst, podla tychto cisiel to vychadza dokonca niekde okolo 60 %.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tak to yo, ale s tymi akosi neratam. Instalovany vykon elektrarne ak nieje realne dosiahnutelny, ked aj v spickach pri max intenzite slnka na danej lokalite, tak ta stavitel elektrarne oyebabral ;)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

este takto... treba si ujasnit, co je instalovany vykon. To je, hodnota, ktora sa z danych panelov na danej lokalite da dosiahnut. Povecme na inej lokalite s presne rovnakym solarnym systemom ze dostanes viac je irelevantne..
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

To je jednoduche - instalovany vykon je max. vykon ktory je ten panel schopny trvale dodavat za presne stanovenych podmienok. Nemozes si povedat ze u nas to da max 70 % vyrobcom deklarovaneho instalovaneho vykonu a na to dimenzovat vsetky suvisiace zariadenia lebo raz nahodou pride jeden obzvlast vydareny den ked to vyrobi 75 % a si v ... Btw ak sa nemylim pre panely je to udavane pri vykone slnecneho ziarenia 1000 W/m2 a teplote panelov 25 stupnov.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nie :) ty ked si investor ta zaujimaju len realne cisla. A realne cisla daneho solarneho systemu su uplne ine v Bratislave a ine na Gerlachovskom stite. Su uplne ine ked spravis stojan v uhle 45 stupnov a su ine ked 38 stupnov, ale su ine ked su na streche domu co ma sklon taky a iny :) Preto sa instalovany vykon rata vzdy na konkretnu instalaciu a aj ked tam su rovnake panely, tak je iny. Spickovy (max) vykon je pri tom viac menej nepodstatny, ty potrebujes priemer za nejaky cas, aby si vedel vyratat navratnost/zisk. Vyrobca ziaden vykon nedeklaruje, lebo vykon solarneho panela zavisi len a len na dopade svetla. Mozeme sa dohodnut, ze za idealnych podmienok je to cojaviem 100W/m2, ale to nieje instalovany vykon, lebo NIKDY tam to svetlo nebude dopadat idealne.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Este raz a pomaly, instalovany vykon je vykon ktory tie panely dokazu dat za optimalnych podmienok, nan su dimenzovane menice, transformatory, na tento vykon sa robi studia pripojitelnosti. Ze ten vykon ta elektraren nikdy nedosiahne nikoho s vynimkou prevadzkovatela nezaujima. Ci si myslis ze distribucka, ked sa bude robit studia pripojitelnosti bude pri kazdej elektrarni patrat aky je presne v danej lokalite a na danom mieste maximalny dosiahnutelny vykon, s ohladom na vsetky detaily typu sklon panelov, ich momentalna cistota povrchu, ...? Proste musis mat nejaky vztazny udaj a tym je instalovany vykon dany vyrobcom. Tak isto z hladiska zakona, solar do 100 kW nepotrebuje na stavbu dobrozdanie MH a nema zodpovednost za odchylku, ako by si pri tom tvojom "miestnom" instalovanom vykone posudzoval co uz je nad 100 kW a co este nie? A kto by to rozhodoval? Cize berna minca je to co je na panely, pripadne vykon menicov, ak by bol nizzsi ako celkovy instalovany vykon panelov.

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

samozrejme ze bude, lebo ked chces dodavat v lokalite A XY MWh rocne a v lokalite B tiez, tak tam nemozes postavit "rovnaku" elektraren, ale uplne inu v zavislosti na rocnom uhrne slnecneho ziarenia. Lebo 1000 panelov v A ti da 5MWh a tych istych 700 v B ti da 4MWh, takze tam musis dat o 200 panelov viac, vieme?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

...tych istych 1000... :)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A co s tym ma ako mnozstvo vyrobenej elektriny? to ako chces ratat instalovany vykon z vyroby alebo ako? Este raz, mi sa nebavime o vyuziti instalovaneho vykonu, bavime sa o tom co to je instalovany vykon. A ty mi tvrdis ze je to nejaky podivny vykon ktory ti v damon mieste pri danej instalacii vychadza ako maximalny. A ja ti hovorim ze je to <>vina preto ze okrem teba ako prevadzkovatela to tvoje pseudocislo nikoho nezaujima a vsetky relevantne pravne ukony suvisiace so staubou sa robia podla toho co mas na paneloch a nie co si ty vymyslis. Ak mas na to iny nazor tak si skus postavit elektraren so 150 kWp a drzim ti uprimne palce pri vysvetlovani URSO ze tvoja elektraren ma sice nainstalovane panely s celkovym instalovanym vykonom 150 kWp ale tebe to v hornej dolnej neda viac ako 100 kW tak ze neptrebujes dobrozdanie MH a SEPSu a maju ti odklepnut presun zodpovednosti za odchylku na distribucku...a daj potom vediet ako si pochodil ;)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

takze ak das 500 rovnakych panelov na juhu Sicilie a takych istych 500 panelov cojaviem v presove, tak budu mat rovnaky instalovany vykon? Nevadi, ze to bude vyrabat tak 2x tolko prudu v taliansku? :)
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Kristove rany, ano budu mat rovnaky instalovany vykon. Budu mat rozne vyuzitie instalovaneho vykonu, budu mat rozne mnozstvo vyrobenej elektrickej energie ale ANO budu mat rovnaky instalovany vykon. Rovnako ako ked si sem dovlecies a postavis veternu turbinu, tak V90ka ma rovnake 2 MW instalovaneho vykonu tu aj na pobrezi severneho mora, v antarktide a aj na mesiaci a ked to postavis niekde v zavetri kde nikdy nebude fukat tak stale to bude mat v sebe nainstalovany ten isty 2 MW generator tak ze to bude mat stale instalovany vykon 2 MW aj keby to za 10 rokov len stalo a nevyrobilo ani 1 kWh.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

v tom pripade je to blbost. ok koncim na tuto temu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

a to je to co ti cely cas pisem, ze v hornej dolnej na 150 potrebujes 200 panelov a v tramtarii kde furt svieti slnko len 100. Len ma nechces ani za svet pochopit
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

instalovany vykon je to, kolko to da ked svieti slnko najviac na svete na danej lokalite. A to je spickovy vykon. A to je ine v inych lokalitach s rovnakymi panelmi. O nicom inom nepisem a menice a transformatory su irelevantne :)
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

no TY to riadne pleties max, spickovy, instalovany. si este raz poriadne precitaj co Ti napisal Marw a mozno to pochopis.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jo, a 2-3 hodiny denne je nedosiahnutelne, pokial tie panely nemaju natacanie, co vacsina nema.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Som to tak trosku zaokruhlil, aby ta slnecna energia nevyzerala uplne na ho*no :-) Inak nema niekto aj realne cisla navratnosti na Slovensku? Nie to co ponukali predajcovia ked chceli tie panely predat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zbytocna investicia do solarnych panelov, zbytocna vyroba drahej el. energie, solarne panely sa hodia iba na miesta kde nie je el. energia. Preco sa neinvestuju peniaze na vyvoj a vyrobu malych atomovych elektrarni, ktore budu dalej spalovat nebezpecny odpad z velkych atomovych elekrarni a tak pomozu znizit mnozstvo tohto nebezpecneho odpadu. Male atomky maju slusny vykon, su ovela dynamickejsie ako velke atomky co sa tyka dodavky energie a naviac staci aj pasivne chladenie, takze nebezpecenstvo vybuchu je mnohonasobne nizsie ako pri velkych atomkach. Velkym fabrikam by sa oplatilo investovat do takychto elekrarni, usetria na energii a este na tom mozu aj zarobit ak budu dodavat do siete. A zabudol som el. energiu nereguluje samotny trh ale politicka moc. Tam je cely problem! Trh by sa fotocestou nikdy nepustil.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Napríklad v roku 2016 máme vyrobiť 39.5 TWh a spotrebovať 31.2 TWh, prebytok tak bude dosahovať až 8.3 TWh

a mozme zacat predavat
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

len sa ty neboj. este pride z EU prikaz, ze atomky su kryptofasisticke komunisticke zidovske antimultikulturne sprisahania, zakazu ich a hned bude bilancia 20/31.2.. si fakt myslis ze takemu krpcovi ako je slovensko dovolia byt sebestacny, a co viac, davat energie inym krajinam? hahaha.. ha o-/
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Kym take rozhodnutie padne bude uz davno po EU, takze toho by som sa neobaval.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

V roku 2016 nebudeme mať v prvom rade čo žrať, lebo bude všade nasadená repka olejná a kilo zemiakov bude stáť 10 eur.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

tak tak, a co neprezereme dame v servise na opravu, lebo ta bionafta sa do aut davat nesmie.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár