neprihlásený Utorok, 4. augusta 2026, dnes má meniny Dominik, Dominika
Nový Open Source startup poskytuje AMP balík

Nový Open Source startup SourceLabs, sídliaci v Seatlle, ktorý bol založený minulý rok poskytuje zdarma predkonfigurovaný a vyladený balík programov Apache, MySQL a PHP.

Patrik Horník, 31.3.2005


SourceLabs, nový open source startup, v stredu uvoľnil produkt s názvom AMP stack. AMP stack je predkonfigurovaný a otestovaný balík známej kombinácie štandardných programov pre budovanie webových stránok, Apache web servera, MySQL databázového servera a PHP skriptovacieho jazyka.

Vydaná verzia AMP stacku obsahuje tieto stabilné verzie jednotlivých programov - Apache: 1.3.33, MySQL: 4.1.9 a PHP: 5.0.3. SourceLabs teda obsahuje poslednú stabilnú jednotkovú verziu Apache servera, skoro poslednú stabilnú verziu MySQL servera určenú pre produkčné prostredie (aktuálna verzia je 4.1.10a) a prekvapivo verziu 5 PHP, ktorá ale zaznamenala najväčší funkčný skok oproti verzii 4.

AMP stack je zatiaľ certifikovaný a dostupný pre RedHat Enterprise Linux 3.2 a verzie linuxového jadra 2.4.21 až 2.4.27. V blízkej budúcnosti sa plánuje vydanie verzie pre Windows 2000, Windows 98 a Windows XP. Dodávaný software je otestovaný intenzívnymi testami metodikou SourceLabu CERT7, zameranou na funkčné testy, bezpečnostné testy, výsledkom ktorých je prekonfigurovanie jednotlivých softwarov pre lepšiu bezpečnosť a nakoniec testy škálovateľosti, ktorých výsledkom je optimalizácia nastavení jednotlivých programov a jej plná dokumentácia pre ďaľšie zásahy a doladenie.

SourceLabs ako ostatné open source projekty chce zarábať najmä na poskytovaní podpory a pridružených služieb pre svoj AMP stack. SourceLabs investormi sú Brad Silverberg, partner v Ignition Partners, a Danny Rimer, partner v Index Ventures.

V druhom štvrťroku sa očakáva podobný produkt od SpikeSource, ktorý v jednej zo svojich konfigurácií bude obsahovať aj Java application server JBoss. Produkt od SpikeSource bude navyše umožňovať automatický update a správu inštalovaného softwaru.


Je podľa Vás užitočný takýto kombinovaný balík najpoužívanejších aplikácií pre budovanie web stránok? (hlasov: 23)

Áno      9%
Áno, pokiaľ príde s dobre riešenými updatami      17%
Áno, na jednoduché zoznámie s týmito technológiami      52%
Áno, nasadím ho do produkčného prostredia      9%
Nie      13%


Najnovšie články:

Slovensko.sk má opäť technické problémy
V Poľsku spustili takmer gigawatthodinové úložisko, z LiFePO4 článkov
Telekom pridal 12 GB balík pre Easy, chce zaň 12 eur
Misia na záchranu teleskopu Swift ešte nie je stratená, podarilo sa spomaliť jej otáčanie
Odštartovala nová séria populárneho sci-fi Futurama
Spustená výroba flash pamäte s novým najvyšším počtom vrstiev
Chrome sa bude aktualizovať dvakrát týždenne, v budúcnosti sa bude aktualizovať bez reštartov
Rumunsko odstrelmi a blokádou mení tok Dunaja, aby udržalo jadrovú elektráreň v chode
Joj Play výrazne zdražuje
Jediná maďarská jadrová elektráreň znížila výkon už iba na štvrtinu


Diskusia:

Pridať komentár