neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
Podľa Európskej banky je mena Bitcoin finančne riskantná, digitálne meny budú rásť

DSL.sk, 5.11.2012


Európska centrálna banka, ECB, vypracovala a aktuálne zverejnila zaujímavú správu o digitálnych virtuálnych menách, v ktorej sa venuje najmä mene Bitcoin a viacerým jej aspektom.

Správa sa venuje ako digitálnym menám samotným, tak ich potenciálnemu vplyvu na klasické meny.

Bitcoin je technicky aj ideovým návrhom sofistikovaná digitálna mena vytvorená v roku 2009 osobou s menom Satoshim Nakamotom, ktorý ale komunikoval len online, v súčasnosti už aktívne nevystupuje, jeho meno je považované len za pseudonym a jeho skutočná identita nie je známa.

Infraštruktúra pre realizáciu transakcií je zabezpečovaná samotnými užívateľmi meny a má plne decentralizovanú P2P architektúru, pričom bezpečnosť tejto meny je zabezpečovaná kryptograficky.

Systém nedovoľuje ľubovoľné generovanie meny, jej množstvo sa zvyšuje presne predpísaným spôsobom približne do roku 2140, s vygenerovaním viac ako 99.99% všetkej meny do roku 2060. Nová mena sa generuje jediným spôsobom, ako odmena zapojeným užívateľom za realizovanie kryptografických výpočtov potrebných ku kryptograficky bezpečnému overovaniu transakcií a kryptografickej integrite celého systému.

Podľa ECB je mena Bitcoin finančne vysoko riziková, keď aj relatívne menšie incidenty môžu spôsobiť veľké výkyvy jej hodnoty a napríklad v prípade hromadnej snahy užívateľov zbaviť sa tejto meny môže skolabovať.

ECB u meny, ktorá finančne vychádza podľa banky z ideí rakúskej ekonomickej školy presadzujúcej možnosť vydávať menu nielen pre centrálne banky, poukazuje aj na viaceré jej výhody, rýchlosť, nízke náklady na transakcie aj držanie meny, vysokú anonymitu, absenciu tretích strán v procese platieb.

Správa sa venuje aj viacerým kontroverzným otázkam okolo meny. Niektorí kritici ju považujú za veľkú Ponziho schému, pyramídovú hru. Na rozdiel od klasických Ponziho schém nemá síce mena prevádzkovateľa, ktorý by mohol prostriedky spreneveriť, teoreticky jej zakladatelia mohli ale využiť informačnú asymetriu a získavať na začiatku veľké množstvo meny, vytvoriť okolo nej umelo trh a následne ju zhodnotiť. Podľa ECB ale nie sú k dispozícii žiadne informácie, ktoré by potvrdzovali takýto umýsel a či ide o Ponziho schému nie je možné v súčasnosti určiť.

ECB reaguje aj na kritiku, že mena je často používaná napríklad na nakupovanie drog, pranie peňazí, často prichádza ku krádežiam. Podľa banky za tieto aspekty nie je potrebné viniť samotnú menu a k rovnakým javom prichádza napríklad aj u hotovosti, či Bitcoin ale príliš nekomplikuje vyšetrovanie rozličných incidentov vyžaduje podľa banky ďalšiu analýzu.

Banka sa venuje aj európskemu právnemu rámcu pre menu a podľa jej analýzy nie je jasné, či mena plne vyhovuje legislatíve. Touto otázkou sa už ale zaoberá finančný výbor Európskej komisie.

Podľa hodnotenia Európskej centrálnej banky digitálne meny vrátane Bitcoin zatiaľ pre malý objem a rozšírenie celkovo nevplývajú na klasický doterajší finančný systém, ich reguláciu zatiaľ nenavrhuje, centrálne banky by ich mali ale sledovať a analyzovať.

Centrálna banka ale predpokladá rast digitálnych virtuálnych mien kvôli viacerým ich výhodám.

Kompletnú správu (PDF) je možné sťahovať zo stránok ECB.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením


Diskusia:
                               
 

lol, ze "ich regulaciu zatial nenavrhuje", to hovori za vsetko. cisto kto vie preco tato sprava vysla von. ecb grc
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

poseries sa az ked Ficov Kazisvet pride s navrhom zdanit aj BitCoin.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

už je neskoro, už s tým prišla SDKÚ (daňová revolúcia, daň z bezhotovostných platieb). No čo, už si sa posral? ;)
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Podľa Európskej banky. Takže "oficiality" na to potrebujú vyjadrenie Eurobanky. Bežnému človeku na to stačí zdravý rozum. A ku ich vyjadreniu: "No shit, really?"
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

"napríklad v prípade hromadnej snahy užívateľov zbaviť sa tejto meny môže skolabovať. " - keďže túto menu "nikto" nevydáva, tak skrachovať môže jedine ak neostane jediný verný človek, ktorý by robil výpočty.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Ja by som to upresnil: ak neostane jediný verný, ktorý by akceptoval danú menu ako platidlo. V takom prípade "skrachujú" všetci, ktorí ju vlastnia, lebo sa jej nedokážu zbaviť a nemá žiadnu reálnu hodnotu (ako napríklad zlato/zlaté mince). Toto sa však (papiero) netýka používanej meny, pretože zo zákona je obchodník povinný prijať platbu v národnej mene (čo pri bitcoin-e samozrejme neplatí).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Toto sa týka aj národných mien a nie je to nič nezvyčajné. Čo máš z toho, že obchodník musí prijať tvoju desaťeurovku, keď si za ňu kúpiš liter benzínu...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ono je to trošku filozofická otázka, ale predsa len je výhodnosť na strane národnej meny. Áno, inflácia je jedna otázka (cena, za akú tovar kúpiš) ale obchodník je povinný akceptovať národnú menu (cenu si síce určí on sám, takže možno kúpiš minimum, ale oproti bitcoinu niečo kúpiš). A po národnej mene bude vždy dopyt, pokiaľ sa budú musieť v nej platiť dane, takže to, že si za ňu nič nekúpiš je vylúčené (možno v období vojny a podobne, ale za normálnych okolností nemá pre držiteľa také riziká ako bitcoin)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

na pocudovanie celkom objektivna analyza, zjavne ju nerobil barroso:)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ktora mena nemoze skolabovat pri hromadnej snahe uzivatelov zbavit sa jej?
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Jasne, zidovski bankovi gagstri sa snazia ociernit konkurencnu system, pretoze sa boja, ze by ten lichvarsky urokovy system padol. A aby to mali poistene, nechali to servilnym vladam este zakonom prikazat ludom. To ju hnus, ze ludia su povinny so zakona nuteni pouzivat peniaze vydavane sukromnymi entitami. Ten kto si mysli, ze peniaze vydava stat, je dosial na omyle a mal by si zistit smutne skutocnosti.

A k tomu najznamejsi vyrok od "slavneho" zidovskeho gangstra:

„Dajte mi moc vydávať a ovládať peniaze národa, a potom mi bude jedno, kto robí zákony.“

Mayer Amschel Rothschild, bankár

Kto este dnes nevie na akom systeme bezi tento zlodejsky monetarny system (a preco je zadlzeny kazdy jeden stat na svete) tak ma to v skratke popisane tu: http://goo.gl/HAZCd
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Myslite ze klikanim na minus si pomozete alebo zmudriete?

Tento vyrok plati presne na Vas:

„...Veľká masa ľudí, duševne neschopná ho pochopiť, ponesie svoje bremeno bez reptania a možno i bez tušenia, že tento systém je nepriateľský k ich záujmom."

A Vy ako sproste telce namiesto toho aby ste podakovali tomu kto Vam chce pomoct a vysvetluje Vam ake zlociny su na Vas chapane, radsej odmietate chapat a este sa zlocincov zastavate. To je teda krasna ukazka absurdity a ludskej hluposti a obmedzenosti.
Odpovedať Známka: 2.1 Hodnotiť:
 

dakujeme za ukazku absurdity a ludskej hluposti, teraz mozes spat na pokec
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

si precital nejake kecy na internete a zrazu je mudry! bude z teba ekonom !
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár