neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Intel CPU pre desktopy majú byť údajne už len integrované na doske

DSL.sk, 22.11.2012


Procesory spoločnosti Intel určené pre bežné desktopové počítače majú byť od generácie Broadwell, nasledujúcej po pripravovanej generácii Haswell, údajne k dispozícii len v úprave BGA určenej pre integrovanie na dosku výrobcami dosiek alebo počítačov.

Tvrdí to japonský PC Watch na základe informácií od OEM výrobcov, upozornil na to Xbitlabs.

Čipy s BGA, Ball Grid Array, rozhraním sa podobajú na čipy s LGA, Land Grid Array, rozhraním, styčné plochy jednotlivých pinov sú ale tvorené zliatinou určenou pre pritavenie ku kontaktom na matičných doskách. Výhodou oproti LGA čipom sú absencia mechanizmu pre uchytenie čipov a celkové šetrenie miesta.

Ak by sa tento krok potvrdil, podobne ako u notebookov by znamenal výrazné obmedzenie voľby spotrebiteľa pri kúpe desktopových počítačov, skladaných ale aj hotových. Je totiž nepravdepodobné, aby najmä výrobcovia dosiek ponúkali väčšie množstvo kombinácií dosiek a procesorov aké si je možné poskladať teraz.

Procesory s mikroarchitektúrou Broadwell by mali byť uvedené na trh v roku 2014. Pôjde o 14-nm mikroarchitektúru, ktorá vznikne zmenšením a miernymi úpravami novej 22-nm mikroarchitektúry Haswell. Prvé procesory s architektúrou Haswell uvedie Intel na trh budúci rok.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Posielam kvety tomu co to vymyslel...
Odpovedať Známka: 4.9 Hodnotiť:
 

Mne to príde ako logický krok. Stačí, aby urobili procesor o dvoch alebo troch frekvenciách a tým pádom vlastne ani človek nebude mať na výber, takže to tam môže byť rovno zaintegrované. Otázkou je, či sa to vyplatí vzhľadom na poruchy => odíde doska = zbytočná výmena procesora
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Už pár rokov sa neoplatí vymeniť CPU výhodnejšie je kúpiť nový comp. Jediné čo použijem zo starého pc je HDD(lebo sú drahé) a dvd napalovačka(aby som zaplnil dieru v strej skrinke).
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Ved povedzme si uprimne ako to chodi:
- Dosiel som do obchodu s tym ze mam zak. dosku XYZ a ze si chcem upgradenut cely system, ale ide mi najma o CPU
- Dostanem odpoved ze "Juuuuj! Ta Vasa zak. doska XYZ (ktoru som inac kupoval pred necelymi 2 rokmi) je minule storocie. S tym sa uz neda nic robit. Musite kupovat novu.
- Dobre berieme si novu dosku + CPU. Mozem si do nej "strcit" RAMku zo starej dosky + dokupit este?
- Juuuuuj! Ta Vasa RAMka je minule storocie! Teraz je uz novy standard/rozhranie. Musite kupovat novu.
- Mozem si ponechat graficku kartu na tej novej zak. doske?
- Juuuuuj! Graf. kraty teraz uz maju nove rozhranie. Musite si kupit novu.

Tak nakoniec zo stareho PC mi zostala DVD mechanika a HDD(aj ten pouzivam ako sekundarny, lebo uz ma ten svoj vek)

Tak asi takto...
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Taka 4,5-rocna fosna s AM2+ socketom je z uuuuuuuuuuuuuuplneineho sudka. Podporuje stovky CPU od suchych jednojadrovych sc. AM2, 90 nm, Athlon 64 z roku pana 2004 ci 2005, cez sc. AM2+ az po sc. AM3(nie +), 45 nm, Phenom II X6 z minuleho roku. Takze vlastne podporuje portfolio CPU za 7-8 rokov a to je sila. Akurat RAMky su DDR2, co je dnes uz pase - 1066tky ale hanbu nespravia a vieme ze rychlsot RAM je to posledne co brzdi masinu. Takze to, ze sa neoplati kupovat len CPU je v pripade tejto fosne veeeeelmi diskutabilne. Nejde do nej dat len FX (bulldozer a pilledriver), ale kazdy IT znaly vie, ze zbavovat sa riadne plnotucneho vykonneho 6-jadraku Phenomu II X6 1100T je kktina najhrubsieho zrna, pretoze upgrade na FX prakticky ani po dvoch rokoch stale nema zmysel. Uz 4,5 roka vlastne nemam dovod menit fosnu. Chyba akurat SATA III radic (nejde o to ze III, ale ze sa da napojit len 6 zariadeni) a USB3 radic - co sa da napravit kupou radicovej karty. Ak bude fosna sluzit daslie 2 roky, nie je dovod na upgrade.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Rychlost RAM je jedna z prvych veci, ktora brzdi masinu. Procesor vacsinu casu travi cakanim na data z RAM. Preto su cache miss take drahe.
Odpovedať Známka: -4.9 Hodnotiť:
 

blbost
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Nauc sa nieco o modernej architekture procesorov a uvidis, ze to nie je blbost. Preco myslis, ze maju dnesne procesory take velke cache, ktore zaberaju vacsinu miesta v puzdre? Co si myslis, aky je rozdiel v rychlosti L1 - L2 - RAM? Aby si nebol nemilo prekvapeny, az zistis skutocne cisla.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Velky rozdiel je v prvom rade v latencii. Ta rychlost nie je u vsetkych architektur u cache pamati vyrazne vyssia. Samozrejme su ulohy, ktore su limitovane priepustnostou operacnej pamate, ale povazovat rychlost RAM za hlavnu brzdu je zcestne.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Absolutne majoritna vascina ludi zije v sladkej nevedomosti o tomto svete (z pohladu vedy). Nemaju sajnu napr. o tom, ze suciny istych velicin su vzdy cca konstantne (t.j. ze je tam nepriama umernost). V beznom zivote samozrejme nie uplne exaktne v matematickom zmysle y=k/x, resp. xy=k (t.j. ze sucin dvoch velicin je konstantny), ale plati tak fuzzy neurcito, pretoze to je "priblizne konstanta" (hotovy oxymoron) v celom spektre hodnot.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pr.:1) kapacita vs. trvacnost ulozenych dat. Na nete sa daju najst povalujuce sa grafy znazornujuce zavislost kapacity od trvacnosti pocnuc vrubkami vo vestenickej kosti vlka spred 40 tisic rokov (mnozstvo dat asi 10 bajtov) ci vytepane texty v kameni sped 6 tisic rokov ((mnozstvo dat asi tisicky bajtov) ... az po dnesne BluRay a HDD, ktore maju sice kapacity desiatky GB ci niekolko TB, ale iste nevydrzia 40 tisic rokov ..... (cest zlatym a diamantovym ci super-hyper specialne vyvinutym optickym diskom v posl. case ze ano). No krasna umernost cim vacsia kapacita tym mensia trvacnost a naopak. Inak: sucin kapacity a trvacnosti je cca konstantny.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Pr.: 2) ze by sme zabrdli do kvantovej mechaniky, podla ktorej urcit zaroven presnu polohu a presnu rychlost subatomarnych casti je nemozne? Akoze nam to vyzera princip neurcitosti zapisany rovnickou: (detla_d)*(delta_p) > 2*pi*h .. t.j. nepresnost v urceni polohy KRAT nepresnost v urceni hybnosti je vzdy vacsia ako konstanca 2*pi*h (kde h je planckova konstanta) ... aha a zasa sucin dvoch vecilin: nepresnost v urceni polohy a nepresnost v urceni hybnosti (sucin rychlosti a hmotnosti). Chvala panu bohu (ci inej nadprirodzenej entite), ze planckova konstanta je tak mala, inak by boli kvantovo-mechenicke prejavy na poriadku dna aj v makroskopickych meritkach.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Pr.: 3) sucin univerzalnosti stroja a jeho spotreby (resp. ak chceme tak aj efektivity v opacnom zmysle) je konstantny. Inak: cim viac univerzalny stroj/suciastka, tym mensia efektivita a vyssia spotreba. CPU moze mat sice spotrebu 130-150 W (ak ide na plne gule), ale zato je sakramentsky univerzalny. GPU moze mat sice efektivitu 20x vacsiu, ale zato nie vsade, iba pri grafickych operaciach, resp. GPGPU vypoctoch, ktore sa nam krkolomne podarilo rozchodit a na dalsich vrstvach SW frameworkov skompilovat, ale Total Commander si na GPU nespustim. Moze existovat super-hyper hardverovo specializovany cip s este 100x lepsou efektivitou oproti VGA (spotreba 0,01 W na GFLOP), ale taky cip vie robit len jednu jedinu konktretnu ulohu/vypocet ci triedu uloh (napr. akcelerovat multimedia patricnym kodekom ci akcelerovat patricny kryptograficky algoritmus) a okrem toho ani h**no (lebo ani OS na nom nenabootoje). A opat sucin univerzalnosti a spotreby cipy je cca konstantny.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Pr.:4a) RAM. Ked sa pozrieme na 15 rocne SIMM moduly RAM, realne pristupove doby lietali okolo 80-90 ns, sem-tam 60 ns, dnes 40-50-60 ns, zalezi od platformy a kvality RAM. Toto je defacto konstanta. Uzasne prenosove rychlosti v podobe kontinualneho pristupu su sice u dnesnych RAM 20-30 nasobne vacsie, velmi poctivo to vsak kompenzuje cela bateria latencii (asi tucet), ktorym mozno prvy mesiac (krivka zabudania je svina) rozumeju hadam len odhodlanci po 3-dennom studiu prislusnej teorie, pricom niektore latencie su hotove hausnumera az okolo 30. Aj ked si myslim ze to nie je len cierno-biele, nakolko dnesne RAM pristupuju k datam predsa len trocha inak ako stare, v zaklade je mozne o takejto nepriemej umernosti uvazovat.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Pretoze je pekne, ze najrychlejsie DDR3 maju v dual channel kontinualnu teoreticku priepustnost 25 ci 30 GB/s oproti DDR1 400 iba 6,4 GB/s. Cela bateria latencii od vymyslu sveta krasne kompenzuje tie uzasne efektivne frekvencie a kontinualne prenosove rychlosti a realne pristupove doby su aj na dnesnych RAM defacto tie iste a to o niecom svedci.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Pr. 4b) Pamate vseobecne. 1) registre CPU, latencia 1-2 CPU cykly (zlomok ns), rychlost neviem, ale nepredstavitelna, kapacita radovo 100 B ci 1 kB
2) L1 cache CPU, dnesne CPU maju taky rychly cache system, ze pred 15 rokmi by sme z toho odpadli, latencia 3-4 cykly (zlomok ns), kontinualne rychlost citanie/zapis radovo nad 100 GB/s a kapacita zopar 100 kB
3) L2 cache CPU, latencia 10-12-14 cyklov CPU (cca 10 ns), kontinualny pristup 30-40-50 GB/s, latencia desiatky cyklov CPU (cca 30-50), kapacity radovo MB ci 10 MB
4) RAM, latencia tisice CPU cyklov (radovo cca 50-100 ns), kontinulany pristup 2 - 20 GB/s od suchej single channel 666 MHz DDR2 po tripple/quad channel DDR3 2500 MHz, kapacita radovo GB ci desiatky GB
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

5) SSD, latencia statisice CPU cyklov (radovo cca 0,1 milisek), kontinualny pristup radovo 100 MB/s (30 MB prve SSD az 500 MB/s posledne bezne SSD), kapacita radovo 100 GB
6) HDD, latencia miliony/desiatky milionov cyklov CPU (radovo 10 milisek), kontinualny pristup radovo 100 MB/s (od 20 MB/s pri suchom 60-80 GB modeli spred 10. rokov po 130-150 MB/s dnesnych diskov), kapacity radovo 100GB ci TB
7) zalohovacia paska, latencia miliadry/desiatky miliard cyklov CPU (az niekolko desiatok sekund! sak sa musi pretacat), kontinualny pristup radovo 20-150 MB/s, kapacity radovo viac ako TB
Krasna nepriama umernost: cim vacsia kapacita, tym nizsie rychlosti (pristupove doby aj kontinualne) a naopak.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Pr. 5) Mnozstvo informacii a orientacia/vyhladavanie novych/filtrovanie informacii. Ich sucinom moze vzniknut nieco ako "efektivita spracovavania a narabania s informaciami" a sucin tychto velicin je cca radovo konstantny (opat vsak priblizne ako inde), t.j. ked sa jedna velicina zvacsi (napr. mnozstvo informacii), druha sa zmensi (schopnost orientacie/vyhladavania/filtrovania novych informacii) no a opacne. Nech zije Google ci moderne semanticke engeeny ci nejaky buduci Web 3.0, ktori chvalabohu spobuju to, ze nam to trocha vytrca mimo regresnej priamky (ci uz v linearnej, polynomickej ci exponencialnej mierke).
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Myslim, ze studovat by si mal ty.
S vyssimi frekvenciami RAM sa zhorsuje jej casovanie, pristupove casy sa menia len velmi malo, zvysenie frekvencie sa prejavy len pri sekvencnych operaciach. Ale doba cakania na data, ktore nie si v cache je podobna bez ohladu na frekvecniu RAM(ak sa drzite nastavenia podla JEDEC, pri OC to moze byt rozdiel).
Doporucujem pozret testy. Rychlost RAM ma pre vacsinu aplikacii zanedbatelny prinos. Citelne to je len pri niektorych softoch na kompresiu dat(WinRar) a pri silnych integrovanych grafikach, kde grafika ma ovela vyssie naroky na priepustnost ako CPU.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

----- ----- ----- ----- ----- ----- -----
TAKZE suma sumarum: ano mas pravdu, v postupnosti pamati ako v priklade 4b) je RAM pomalsia alp CPU a CPU na RAM musi cakat. Bolo by ale dobre si vsimnut, ze situacie uz nie je taka ako pred 15-20 rokmi ked vysiel prvy CPU s nejakou 8-16 kiB cache, resp. slavny Celeron Mendocino bez a hlavne neskor s (tusim) 128 kiB cache a rozdiely vo vykone boli FATALNE, napr. 2-nasobok. Dnesne CPU bez cache nemozu existovat, to je bez akejkolvek diskusie. Ale cache a cele cache systemy dnesnych CPU su tak prespikovane, premyslene, o com sa pred 20 rokmi nikomu ani len nesnivalo. Dalej si je treba vsimnut trend presuvania cache na vyssie urovne. Core 2 Duo/Quad sa pysili mamutimi L2 cache 2-3-4-6-12 MiB podla poctu jadier. Nehalem/SandyBrigne/IvyBridge maju opat cache system prekopany a vsetko sa presunulo na L3. L2 je len 256 kiB a tie mamutie MiB su uz v L3.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Zasa napr. v pripade AMD existuje vzlastny fenomen. Tieto CPU su od mnozstva cache ovela menej zavisle ako CPU od Intelu. Sak take Durony mali 64 kiB (!!!!!!) L2 cache a boli to totalne delá! LEn prizvukujem a suhlasim, ze dnesne CPU su na cache totalne zyvisle, avsak ani dnes okresanie cache u AMD procakov z 1-2 MiB na 256-512 kiB by neprinieslo napr. 5-nasobny pokles vykonu (na 20% povodnej hodnoty). No a poslednu vec, ktoru je dobre si vsimnut je, ze cim je cache vassej urovne, tym sa viac podoba RAM. Taka L3 veru nie je o moc rychlejsia ako RAM, hlavne ked mame quad-channel 2666 MHz DDR3, tam L3 cache s priepustnostou 30 GB/s a latenciou stovky az tisicky CPU cyklov (desiatky ns) pomaly zacina postradat zmysel.
----- ----- ----- ----- ----- ----- -----
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Neviem, odkiaľ si si to vycucal, ale aspoň pokiaľ ide o tie oneskorenia (latencie), tak L3 má ich má v kmitoch (cykloch) procesora zhuba 1/3-ové oproti hlavnej pamäti, L2 ich má tiež zhruba 1/3-ové oproti L3 (u Phenomov asi 1/4-ové), L1 ich má zhruba 1/5-ové oproti L2.
Viď napr.: http://dopice.sk/4he

Takže zmysel postráda skôr to, čo si napísal ty.

Okrem toho... zrejme najväčší zmysel vyrovnávacích pamätí procesorov je práve v tom, že viacjadrové procesory môžu vďaka nim lepšie zosúlaďovať svoje jadrá, aby udržovali súdržnosť údajov v nej s údajmi v hlavnej pamäti.

Z vyrovnávacej pamäti sa tiež môžu vykonávať programy – čo môže byť užitočné napr. vtedy, keď ešte nie je nastavená hlavná pamäť – využíva to napr. CoreBoot, aby sa program nemusel písať pre romcc, ale aby sa mohol napísať v bežnom C-čku a prekladať gcc („Cache as RAM“)...
... a, samozrejme, dá sa to využiť aj pri útoku na intelovskú SMM pamäť, na prelomenie intelovskej TXT, ako to ukázali Wojtczuk & Rutkowska... :-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

L1 dominantne určuje výkon, čili rýchlosť procesore už od 386-ky!!!
BIOSy to vedeli vypnúť.
Sám som zdesený z toho, že Intel stále vyrába dosť nezmyslov!
Kedy tam konečne pochopia, že ľudia chcú aj ich najvýkonnejšie jadierka bez VGA, menej ako 22nm, kopu jadier s HT s minimálnou spotrebou a klasicky osadiť do socketu!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akosi mi stale unika, kde mam v uvahe chybu. Uvaha znie: cim vycsia kapacita, tym je pamat pomalsia (latencie ci kontinualny pristup) a opacne ... Ozaj nevidim trhlinu v uvahe. Najrychlejsie su registre, potom o trocha pomalsia L1 (D/I), potom o trochapomalsia L2, potom o trocha pomalsia L3, potom o trocha pomalsia RAM ... atd ... tymto smerom od L1 po RAM ale stupa kapacita. Inak: sucin rychlosti a kapacity je cca rovnaky, nikto netrvdi, ze pri graficxkom znazorneni ze jedna os nebude v linearnej skale a druha napr. exponencialnej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz dlho tu nebola taka dobra diskusia!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Chlape, ale to, čo popisuješ, je zážitok s AMD, nie s Intelom (ktorý tu kritizujú).

Áno, AMD je známe tým, že je pre používateľov čo najústretovejšie, pokiaľ ide o kompatibilitu. Oni sa snažia navrhnúť svoje pätice i procesory práve tak, aby si nemusel vymieňať základnú dosku. A sú ochotní v tomto zájsť naozaj ďaleko. Vlastne túto obrovskú šnúru kompatibility prerušili až pri Bulldozeri (Zambezi), a to najmä z dôvodov správy napájania, ktoré bolo oproti Phenomom vylepšené, no a tiež aby mohli ušetriť na radiči DDR2, takže Bulldozer už nemá 2 radiče. Ale Bulldozer je prelomom aj v mnohých iných oblastiach, napríklad už tuším nepodporuje inštrukcie 3DNow!

Uvedomte si, že vďaka tejto politike sme mohli všetci ušetriť aj na vodných blokoch a podobne.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Uvedomte si, že vďaka tejto politike sme mohli všetci ušetriť aj na vodných blokoch a podobne.

Kým Intel v tomto ojebáva svojich používateľov, ako len môže – takpovediac každá ich nová mikroarchitektúra si vyžadovala novú päticu! Isteže, sú tu rozdiely aj v tom, že intely obsahujú aj radič PCI-E, kým u amdčiek to zabezpečujú čipové sady, ale aj tak – v konečnom dôsledku Intel vytvára nekompatibilitu.

Ináč, Bulldozer/Piledriver sa oplatí najmä z dôvodov kompatibility s inštrukciami – ak binárky s 3DNow! inštrukciami a chceli by si ste využiť SSSE3 inštrukcie, inštrukcie z rodiny SSE4, FMA4 a FMA3 (od Piledriveru), tak je Piledriver (Bulldozer) vašou jedinou voľbou. Intel vlastne FMA3 ani nemá (a bude mať najskôr o niekoľko mesiacov) a FMA4 nebude mať nikdy...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

AMD im tie kvety pošle :-)
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

za chvilku na to nebude mat :P
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Opera je aj tak najlepsia...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

HOAX FTW -_-
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No co uz, prvy april sa blizi :)
No a keby to nahodou mysleli vazne, tak by to bol ich najavacsi fail.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

kacica ako delo
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

stale tuje amd ked to nezavedu intel bude v kyyybly
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

a hlavne su tu aj ARM cpu. konecne sa rozsiria aj na desktopy
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

to by najprv musel mat arm nejaky vykon, momentalne najnovsia A15 mikroarchitektura sa ledva dotiahla na atom, co je 4 roky stara in-order x86 architektura, v provnani so sandy bridge ma tri krat slabsi vykon pri porovnatelnej spotrebe...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Sandy Bridge pasivne neuchladis bez 2kg pasivneho chladica.
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

aky je rozdiel medzi pasivnym chladenim a chladenim vrtulou, ktoru nepocut?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

40 tisíc hodín.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

mozes poslat link alebo nejake info k takemu produktu?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

lubovolna 12cm vrtula od scythe, noctua a inych, resp v podstate akakolvek 12cm na 800rpm pri max vykone CPU uchladi ktorykolvek SB/IB s normalnym pasivom. Ja mam v idle 300rpm a v load 1300 a som neskutocne spokojny.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

vrtula sa hybe a pasivny chladic nie :)
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Celá Zem sa hýbe (rutuje).
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Pasivne chladenie je chladenie bez aktivnych prvkov, je sebestacne a nevyzaduje iny zdroj energie. Aktivne chladenie je chladenie vacsinou kombinovane s pasivnym a aktivnym prvkom, teda k predoslemu sa este prida prvok, ktory vyzaduje zdroj energie.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

a co z toho vyplyva pre teba ako zakaznika, ked to mas zavrete v bedni pod stolom a nepocujes to tak ci tak?
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

pre mna ako zakaznika, ked to mam zavrete v bedni pod stolom, z toho primarne vyplyva nizsia spotreba a mensia udrzba
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

spotreba ? ta vrtulka na 1.2V ? uhm
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vrtulka na 12V vacsinou.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nizsia spotreba? pri nizsej teplote je efektivita napriklad procesora voci spotrebe vyssia cize aktivne lepsie chladenie prave moze prispiet k nizsej spotrebe.... a keby aj nie... mas predstavu kolko wattov zerie taky ventilator?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

chladenie prispieva k nizsej spotrebe..
a keby aj nie..

tomu hovorim istota : )

taky ventilator ide na 12 V, a zerie zopar wattov, radovo v jednotkach
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ste zas vsetci pochopili... pasivne chladene CPU asi bude zrat daleko menej (inak by nebolo pasivne chladene), ako aktivne chladene CPU.. asi nepojde o rovnaky vykon, ale o tom nepisal
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

ked uz teda chces byt presny
tak rozdiel medzi pasivnym a aktivnym nespociva v spotrebe, ale v sposobe chladenia

a pees, pasivne nezerie nic

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Mam Ivy Bridge (i5, 3470S), na ktorom je iba heatpipe, bez vrtule. Nie je problem s teplotou.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

To ti niekto aj uveri ? :) IB ma obzvlast problem s internymi teplotami. Cize mas fuk pri urcitom napati aky mas chladis(aktivny) furt pecie ako diabol.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Mne je jedno, ci mi tu niekto uveri alebo nie, ale je to tak. Dokonca sa to bezne predava, aj v Alze to maju. Barebone Shuttle XH61V, chladene iba heatpipou a perforovanym bokom skrine. Jedine obmedzenie je, ze CPU musi mat do 65W TPD, preto tam mam -S model.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

skús to s 3770k ... ak si frajer. U12P má čo robiť s dualfan.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V tom prípade ja mám na svojom i7 2600K len babarničku nalepenú na procesor žuvačkou Pedro a pre istotu prilepenú izolepou.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pisal som i5, nie i7 a -S, nie -K. To je troska rozdiel, vies?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Chladicom za 30EUR cladim pasivne 95W CPU.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

na atom sa uz dotiahla:

http://www.root.cz/zpravicky /arm-procesor-cortex-a15-v-porovnani-s-intel- atom-525

Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Nabuduce chod dopice.sk! Kto ma vecne mazat tie medzery?
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Je to taky problem spravit to sam a nepicovat?
http://dopice.sk/4gp
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

ma to robit ten co dava link, alebo ty rad v praci alebo kdekolvek chodis za vsetkymi a opravujes ich chyby? :)
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Za to nadávaj redakcii. Nie prispievateľovi.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Tie medzery nezávisia na redakcii. A dvorným skracovačom na tomto webe je predsa dopice.sk, to je elementárna vedomosť, ktorú tu musí každý diskutér mať.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

99 percent ludi nepotrebuje vysoky vykon, staci aj najlacnejsi procesor, vacsina ludi pouziva internet + office + multimedia. a na to staci aj ARM :) a s tou spotrebou si mimo, archaicke x86 nema na arm.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

nepotrebujes ani nove auto, novy dom, novy mobil, kupis si to hlavne kvoli pohodlnosti
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

pcovina
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

podla mna to nieje pravda. ked si dnes kupis low end setrny komp, tak ti na nom ide strasne pomaly kazda druha stranka. narocnost web stranok stupa spolu s vykonom pc. jediny dsl.sk ti pofici rychlo :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

jj, dsl.sk je trikrat rychlejsie ako mrtve.sk :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

alebo si staci bloknut flash ze ano ...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

podľa mojho názoru chcú tým obmedziť taktovanie
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

Si debil, keby chcú taktovanie obmedziť tak to jednoducho nedovolia. processor musí byť vyrobený tak aby sa dal taktovať. To neni o tom že tam pustíš vyššie napetie alebo inú frekvenciu. Intel processor má v sebe milón vlastných nezávislích kalibrovaných časovačou nezávyslích od napetia alebo hodín na doske. Nabudúce radšej mlč.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

kto tu hovoril o procesore idiot
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Článok?
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

procesory ovládaš asi tak ako gramatiku
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kolkokrat si prepadol? Ak ani raz, podaj si ziadost, a vrat sa do prvej triedy.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

internetový geroj
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

Stale lepsie internetovy geroj, ako gramatycki yntelektual. Sa to po nych neda cytat.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

lepsie ako internetovy kokot s nulovymi znalostami gramatiky, co si cuca z prsta picoviny, ta ñe?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

4x som musel precitat nadpis, ci dobre vidim... ale sranda musi byt.. nebude to tak.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Treba nakupit intely do zasoby, lebo uz sa budu dat kupit len s doskami.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

AMDčko chce začať vyrábať aj ARM procesory...a ak by ich napadlo vyrábať tie ARMy normálne vymeniteľné, normálne do socketu, tak by som silne uvažoval aj o postavení svojem ARM mašiny.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Imho je to maximalny blud. Intel by tymto zabil obrovsme mnozsto firiem, a sam by si vyrazne poskodil zisky kedze by tym prakticky Od-ebal OCkerov, moderov a snad kazdeho kto sa do pc aspon trochu vyzna.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

lenze vacsina ludi netaktuje. a oem zostavy co robia velke firmy, tam je to jedno ci kupi procak naletovany na doske alebo nie ;)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

urcite sa to hodi ze budu musiet platit za dosku a cpu ako keby len dali nove cpu
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nechapem co riesite v notebookoch to tak je a nikto sa nad tym nepozastavuje. AMD tym ziska tak 0,5 % vyhodu
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

este som nevidel notebook, kde by bol CPU naletovany na doske. Netvrdim, ze niesu aj take... vacsina notebookov ma ale procak v patici.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja som kedysi davno taky mal, ale ten procesor bol PowerPC, nie Intel. V pripade notebookov aj tak nikto procesor menit nebude. V pripade desktopov je to trocha ine, stale sa predavaju skladacky a barebony.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Takych notebookov je habadej... ako servisak som drzal v ruke BGA Celerony od Asusu s jehoVistou - ked om hccel vymenit a zlepsit procak, skoro som okoktavel, bolo to napevno naletovane (nemusim hovorit, ze vykon bol strasne slaby).
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Neboli to nahodou Atomy? tie su naletovane na doske a maju mizerny vykon.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Bludná kačica.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Prečo by to mala byť kačica? Možno aj im prepo v bedni :D Keby ti niekto zo dva roky dozadu povedal ako bude vyzerať nový windows tiež by si (a nie len ty) povedal "kačica" :D
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Presne tak, moze to byt pravda. Intel aj AMD totiz uz minimalne desat rokov (ak nie viac) vyrabaju vsetky procesory z danej architektury ako 1 a ten isty procesor. Po vyrobeni a otestovani sa zisti, ktore kusy su lepsie, a tym ponechaju vyssi takt / viac jadier / viac cache / lepsiu instrukcnu sadu, a tym horsim kusom postupne vypina jednotlive veci tak, aby dany procesor bezal stabilne. Tym minimalizuju kopec odpadu, nakladov na vyvoj a vyrobu (ine vyr. linky a pod.), atd.

Vyrabat ich ako integrace by som bral ako logicky krok, lebo z ich pohladu aj tak budu vyrabat len 1 procak. Plus im odpadne kopec nakladov - chladice, obaly, vacsina prepravneho, ... A nemusia riesit problemy so socketmi typu "co ked uzivatel osadi procesor o 1 chlp viac doprava" a pod., lebo teraz to bude robi presne vyrobna linka.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

len aby nedopadli tak, ako teraz AMD, ze zrusilo vsetky grafiky lowendy, sak trinity, ta ne? A zistilo sa, ze im strasne klesol pocet predanych VGA, lebo 85% trhu ma intel a pre tym padom nepredaju ziadne svoje grafiky do intel zostav. Daka strasna mudra hlava to vymyslela a teraz si trhaju vlasy, ze su v 3,14ci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

heh... to bolo dost prekvapive, kedze ich jedine grafiky drzia nad vodou... hell, ved len intelacka itanium divizia sama o sebe vytvara vacsi zisk ako vsetky amd procesory dokopy :)

mno jo... mozna by to chcelo troska oprasit stare dobre Phenom X4 a X6 Black Edicie :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tento clanok je asi mysleny tak ,ze intel bude AJ taketo riesenia ponukat, hlavne pre velke firmy , kde to bude mat zmysel. Pre ostatnych tu bude vzdy v ponuke stara klasika..
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

intel (aj AMD) taketo riesenia ponuka a ponukal, len to nikto nekupuje, takze asi tak.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Výborne, je to TOP :-D ... Teším sa ako budem prepajkovavať CPU :-) klobuk dole myslia aj na servis, bude viac roboty :-D
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Super, klesne cena aj velkost chladica.. a ked sa od*ebe doska tak CPU hodim do kosa.. fakt lacny spass
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

BGA je otrasna technologia najma do notebookov. Po dvoch rokoch sa oslabia niektore spoje dosky s procesorom a potom je komp v kybli. Nepomoze nic ine, len to popularne "pecenie" dosky, alebo odborny BGA reflow. Aj to je len docasne riesenie, lebo ten problem sa vzdy vrati. Mam skusenosti s grafickym cipom z notebooku, ktory trpel na tento problem.
Tak mne sa zda, ze niekto si tu chce len zvysit zisky...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak to si sa trafil. Dovolim si tvrdiť že 60% notebookov skoná kvôli BGA (chipset alebo GPU). Zvyšných 40% budu zastarale, alebo rozbite LCD, alebo nieco podobne.
Som cakal že od toho časom upustia a napr. naspajkuju akoby CPU aj s pinmi do dosky (napr. ako je socket), snáď by to viac vydržalo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chyba neni v BGA, ale v pajke bez olova :(
Prave preto seriozne firmy pouzivaju pri reball-ovani (opravach) radsej klasicke, ktore vydrzia toho rozhodne viac (vpodstate uz "navzdy") pri rovnakom osadeni daneho cipu (chladeni).

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cas na kupu akcii AMD.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

OMG, absolutne proti filozofii PC, zly krok, sledujuci profit a obmedzenie konkurencie schopnosti vseobecne

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Intel má v zálohe ešte jednu stratégiu. Neviem či to podám správne, no pred časom sa o tom hovorilo.
A to že na už kúpený CPU sa budú dať dokupovať akože rozšírenia. T.z. od výroby bude CPU nastavený na nízky výkon a bude mať povypínané niektoré funkcie. Bude sa však dať dokúpiť kód, zadaním ktorého sa parametre nastavenia CPU zmenia. Bude to fugovať ako tunning CPU pomocou kódu od výrobcu za poplatok.
Je dosť možné že takto majú vlastne v pláne ako na jednom CPU zarobiť aj viackrát.
Jediné čo by to neriešilo, je porucha CPU. Ale tu by zase na tom zarobil ako Intel, tak aj výrobca MB.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nielen ze sa o tom hovorilo, ale to tak funguje. Na vybrane modely procesorov sa daju kupit kupony s odomykacim kodom za 20-50 USD, ktory zvysi takt procesora o nejakych par desatin GHz. Je to kvoli tomu, ze Intel niekedy nestiha pokryt dopyt po lacnych modeloch, tak obetuje drahsie modely, aby mu to nestalo zbytocne na skladoch.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A presne toto keď dovedú k dokonalosti spolu s dobrou výťažnosťou výroby, tak by to bolo realizovateľné ešte vo väčšom rozsahu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si ty ale hotentot. Intel to zaviedol na aktivovanie niektorych jadier, nie zvysovanie frekvencii jadra...

(nepodarene procaky)
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Blbost kamo, najnovsie Ivy Bridge maju skutocne programovatelne TPD. Prepnutim CPU na vyssiu specifikaciu TPD sa sam CPU moze pomocou turbo nasobicov taktovat na vyssiu frq.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V TPD si tak akurat mozes nieco s IB kupit :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz sa tesim ako si upriratim upgrade CPU :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vďaka za pripomenutie.
Kritizoval to vlastne už Cory Doctorow:
http://boingboing.net/ 2010/09/19/intel-drm-a-crippled.html
alebo
http://dopice.sk/4hf
Odpovedať Hodnotiť:
 

V podsate nové intelácke dosky sú kvalitné, dá sa na nich robiť OC aj všetky srandy okolo, ale tak myslím si že sa to bude uberať smerom ARM procákov, tak či budú x86 integrované, alebo nie, to je šum a fuk.
Odpovedať Hodnotiť:
 

posielam kvety každej spotrebnej uzavretej elektronike , každej čo sa nedá vymeniť procesor , batéria , vložiť vlastnú pameťovú kartu , a taktiež lutujem že ĺudia skočili na sledovaný cloud ....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podla mna to je dobre aspon si budem isty z kompatybzlilitou a aj tak sa nikdy nestalo ze ked som vylepsoval pc ze som dosku nechal a Cpu vymenil ale zato bude super reklamacia ked sa odjebe CPU tak dostanem aj z novou doskou v hodnote starej takze kazde 2 roky novi a PC :-D
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ak nepocitam dementov co si polamali rozky na K7, tak procesor som este NIKDY nereklamoval, a ziadny pokazeny proesor som ani nikdy neviedel. Takze tolko k tvojim 2 rokom. Skor by to mohlo byt naopak, ze ti koli doske co sa pokazi daju vykonnejsi procak.. mozno zacnem kupovat eurocase zdroje :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to si toho videl malo...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Alert! Troll detected!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár