neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
Podľa Protimonopolného úradu štát mohol nútiť občanov používať Windows a Internet Explorer

DSL.sk, 14.1.2013


Finančné riaditeľstvo SR podľa Protimonopolného úradu SR neporušilo zákony o ochrane hospodárskej súťaže, keď daňovníkov do januára minulého roka nútilo podávať súhrnný výkaz k DPH elektronicky len z Windows a cez Internet Explorer.

Protimonopolný úrad tak rozhodol vo veci podania združenia European Information Society Institute, EISi, po prípade spoločnosti Eura Slovakia, ktorú Finančná správa pokutovala za nepodanie výkazov v elektronickej podobe.

O rozhodnutí Protimonopolného úradu, PMÚ, dnes informoval Martin Husovec z EISi.

Od januára 2010 bola zavedená povinnosť podávať výkazy elektronicky, pričom do januára 2012 boli k dispozícii dve aplikácie eTax a eDane, obe vyžadujúce Windows a Internet Explorer.

Firma Eura Slovakia používajúca Linux výkazy, po upozornení daňovej správy na nemožnosť ich podania elektronicky, výkazy podala len písomne, s odvolaním sa na zmluvu uzatvorenú s daňovou správou umožňujúcu aj písomné podanie výkazov. Spoločnosť bola za nepodanie elektronických výkazov pokutovaná 5636 eurami.

Združenie EISi následne v máji 2012 podalo na Protimonopolný úrad podnet na prešetrenie vynucovania produktov Microsoftu, kvôli zvýhodňovaniu Microsoftu a tým narušeniu hospodárskej súťaže.

V októbri Protimonopolný rozhodol, že Finančné riaditeľstvo zákony v oblasti ochrany hospodárskej súťaže neporušilo. Vynucovanie sa totiž podľa PMÚ malo dotýkať iba cca 10% zo 44 tisíc subjektov povinných podávať súhrnné výkazy, ktorí podľa štatistík nepoužívajú Windows. Takýto počet dotknutých užívateľov je ale len zlomkom celého trhu s operačnými systémami a vynucovanie tak podľa PMÚ nemá vplyv na hospodársku súťaž a zákon tak nebol porušený.

EISi reagovalo na rozhodnutie doplnením podania v novembri. V doplnení poukázalo, že vynucovanie sa netýkalo len operačného systému Windows ale tiež webového prehliadača Internet Explorer. Ten mal podľa štatistík StatCounter v období od októbra 2010 do januára 2012, ktorého sa podanie týkalo, na Slovensku podiel menej ako 20%.

PMÚ opäť rozhodol, že k porušeniu zákonov neprišlo. Podstatným argumentom opäť bolo, že vplyv vynucovania bol vzhľadom na počet daňovníkov, ktorých sa vynucovanie týkalo, v kontexte globálneho trhu minimálny.

PMÚ v zdôvodnení rozhodnutia zároveň uvádzal nasledovné: "Každý používateľ operačného systému Windows automaticky vlastní prehliadač (disponuje prehliadačom) Internet Explorer. Je už na preferencii daného spotrebiteľa, či bude na platforme operačného systému Windows využívať uvedený prehliadač, alebo sa rozhodne pre užívanie konkurečného prehliadača. Pri vlastnení (disponovaní) systémom Windows nie sú s využívaním internetového prehliadača Internet Explorer spojené žiadne dodatočné náklady, ktoré by spotrebiteľ musel vynaložiť, ak by chcel zaslať súhrnný výkaz DPH. Platí teda tvrdenie úradu uvedené v liste zo dňa 2.10.2012, že ak podiel operačného systému Windows predstavuje cca 90%, tak z vyššie uvedeného dôvodu v rovnakom meradle je na strane užívateľov daná možnosť bez akýchkoľvek obmedzení aj používať prehliadač Internet Explorer."

Podľa EISi je tento právny názor PMÚ nesprávny, pričom poukazuje na postup Európskej komisie vo veci zneužívania dominantného postavenia Microsoftu predinštalovávaním Internet Explorera. EK považovala toto predinštalovávania za zneužívanie postavenia na trhu s Windows a Microsoft sa tak zaviazal ponúkať povinný výber prehliadača vo Windows a to aj v predmetnom období medzi októbrom 2010 a januárom 2012.

"Európska Komisia teda poskytla európskym zákazníkom Microsoftu slobodu voľby pokiaľ ide o prehliadač. Výklad Protimonopolného úradu SR im však túto voľbu berie, keď tvrdí, že je v poriadku, aby štátny orgán nútil občana používať produkt, ktorý má na trhu len 20% podiel," uvádza Husovec.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu


Diskusia:
                               
 

ved ani telekom neporušuje zákon ked ponúka optiku a DSL za tie iste ceny..vymaštenci všetci
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Mňa štát núti aby som po cestách chodil autom a nie tankom :( :(
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

to nie je analogia. Pretoze, stale mas na vyber chodit peso (coze ako keby si odovdal vykaz papierovou formou) a medzi autami mas na vyber podla svojej ceny. Stat ti neurcuje, ze mas mat skodovku alebo obdobnu skatulu.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Ale stat ta z casti nuti a kaze ti, ake motorove vozidlo si mas kupit. A ked nevies konkretne ako, tak skus si ist kupit vozidlo napr. zo zahranicia alebo upravene. Potom uvidis.
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

po 1. nenuti ta kupovat si motorove vozidlo, co vylucuje tento priklad ako analogiu.
po 2. nenuti ta kupovat vozidlo konkretnej spolocnosti (ktorakolvek spolocnost moze vyvynut auto splnajuce slovenske predpisy a predavat ho u nas), co vylucuje tento priklad ako analogiu.

cize - stat ta nenuti do nicoho v tomto pripade. iba hovori, co musi motorove vozidlo splnat, aby si si ho mohol kupit (a nezalezi na vyrobcovi, znacke a pod).

priamo toto plati aj pri danovom priznani - mozes pouzit akykolvek OS kompatibilny s ich softwarom, problem je, ze ich software (zrejme) vyuziva win API a je striktne viazany na tuto platformu - a nikto nemoze napisat novy OS s rovnakym API, pokial nechce celit tvrdej zalobe zo strany MS (ktoru by prehral - nie koli lepsim pravnikom, ale koli porusenia mnohych zakonov) nasledkom coho by tento novy OS zanikol pred uvedenim na trh a sme tam kde sme boli.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Presne ako K-NinetyNine vravi.
Problemom nie je obmedzenie platformy na Win. Kompatiblita platformy je az dosledkom. Podstatne su rozhrania, ktore sa pouzivaju v uradnom styku. Tie musia byt jasne definovane, co nie je v pripade open-source a open standardov problem, je vsak problem v pripade uzavretych rozhrani, ku ktorym existuje iba high-level navod na pouzivanie - ale funguju iba s konkretnym sw/os.
Cely uradny styk je komunikacia, a to tak v pripade elektronickej, ako aj ustnej, musia platit jasne pravidla, ktore su volne dostupne pre vsetkych. V priprade ustnej komunikacie s v tejto ulohe kodifikacne slovniky SJ a pravidla slovenskeho pravopisu. Ak stat vyzaduje poskytnutie informacii nejakym sposobom komunikacie, musi ten sposob vediet jasne definovat - co v pripade proprietarnych rieseni ani sam nevie :-)
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Tie štandardy sú dobre definované a povolené sú len otvorené štandardy s publikovanou štruktúrou a základným požiadavkom je interoperabilita. Inštitúcie na Zlodejsku po zlodejsky sú v ilegalite a pracujú ako marketingová pobočka pre MS-DOS.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

nieto este citat.

ako to na protimonopolnom urade vobec niekto mohol vypustit z ust?
rovno do vazby ho mozu za to zobrat. neskutocne.
ten nema elementarny prehlad o obmedzovani hospodarskej sutaze. uplne protichodne nazory, pouziva na obranu choreho a nemoralneho rozhodnutia.

treba ist s tym dalej na europsky sud. tusim mali nasi uradnici na protimonopolnom urade trosku hlboko do vrecka, ked tak vehementne chrania zaujmy spolocnosti a prehliadaca, ktory pouziva ani nie patina populacie. a rovnako hlboko do vrecka, ked uplne absurdnymi tvrdeniami vyradili pocitace s inymi operacnymi systemami, ci android, alebo ios, alebo linux ci dalsie. neskutocne. tomuto sa hovori korupcia ala cart, vazeni.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nenuti. len to zuzuje vyber na typy, ktore splnuju urcite normy. Stale ale mas na vyber. Nehovoriac o tom, ze mas na vyber auto si nekupit. Danovy vykaz ale poslat musis a musis to spravit elektronicky, cize nemozes postou ani nijak inak. No a samozrejme mas zuzeny vyber na 1 moznost - Win + IE.
Nikto im nekaze robit SW pre vsetky minoritne OS, ale existuju sposoby ako spravit riesenie nezavisle na platforme. Tym padom by si mal sice len 1 sposob odoslania vykazu, ale mohol by si to urobit bez toho, aby si si kupoval windows resp. mal naklady navyse na zadovazenie si noveho PC s windowsom.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

V Jave vie naďatlovať niečo každý tretí programátor. Takže nakódiť nejaký applet by nemal byť problém. V .NET zase vie každý druhý a aj ten je relatívne multiplatformový, ale oni nie musí to byť IE cez ActiveX a musí.

PS: neviete aká najvyššia verzia IE to musí byť, lebo mi minule do firmy nakráčal chlapík, že chce mať AIO PC s WIN 7 Pro, ale max. IE musí byť 8 lebo, im tam beží nejaký zázrak, čo na vyšších verziách nejde.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No fajn, ale čo má robiť vegetarián, ktorý MS-DOS nežerie. Pre MS-DOS programujú polomozgy. Ozajstní chlapi používajú Unix alebo Linux.

Štát nemá čo nútiť bežného občana, aby si povinne kupoval MS-DOS, ak chce podnikať či splniť si svoje zákonné povinnosti. Štát nemá čo predpisovať kúpu MS-DOS za tisíc eur, ak na splnenie povinnosti postačí poštová známka na doporučený list.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Citaj pozorne!
"Od januára 2010 bola zavedená povinnosť podávať výkazy elektronicky, pričom do januára 2012 boli k dispozícii dve aplikácie eTax a eDane, obe vyžadujúce Windows a Internet Explorer.

Firma Eura Slovakia používajúca Linux výkazy, po upozornení daňovej správy na nemožnosť ich podania elektronicky, výkazy podala len písomne..."

Oni nepodali elektronicky, ale pisomne a za to dostali pokutu, pretoze zakon prikazuje to podat elektronicky.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ale tak to by museli byt schopné chodníky, a keď prší, aby si sa nebál, že ťa nejaký chumaj ošpliecha "vykalmi" s cesty.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

program, program
prehliadac, prehliadac
IE, Firefox

vozdilo, vozidlo
osobne, bojove
auto, tank

prehliadac == prehliadac
osobne != bojove

cize neplet hrusky s jablkami.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

podrobnejsie to najdete tu http://dopice.sk/4Lz

Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 


už len čakám, kedy sa niekto na podmienku "doručiť poštou"
ozve pod zámienkou, že používa iba poštové holuby...

pri právnych úkonoch nikoho (ale ozaj nikoho) nezaujíma,
kde máte najbližšiu poštu, že na celom Slovensku nie je pošta otvorená 24 hodín,
a že kvôli dátumu na poštovej pečiatke musím ísť do Brna alebo Viedne...

takže sa pýtam manželov/súrodencov Slivkových:
ozaj firma, ktorá má predmet činnosti - počítačové služby, služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov a
výroba komunikačných zariadení, spotrebnej elektroniky, počítačov a kancelárskych strojov - nemá prístup ani k jednému počítaču s OS Windows? (o zámienke IE škoda reči...)

ok - predávate košele a kravaty - to sa ozaj v celej BB či Zvolene nenájde nikto s Oknami? to ozaj mafiáni vypálili v okolí všetky internetové kaviarne?
(ja osobne by som to šiel vyplniť na daňový úrad...;=)))

btw - opýtajte sa ľudí so zrakovým a iným handicapom, ako to riešia... ;=(((
či náhodou nemajú iné a väčšie problémy...

Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Dufam raz, ze sa mi podary vytvorit taky produt, ktory bude zo zakona prikazany pouzivat.
Potom mi uz staci iba 100x zvysit ceny a postrazit si piratenie... A kedze by slo o sukromny produkt, tak to ozaj staci...

Ok. Taka svina niesom (a istotne nebudem mat ani taky produkt), ale princip ostava - preco mame byt v milosti cudzej SUKROMNEJ firmy bez hocijakej moznosti alternativy?

PS. Keby som mal jedinu moznost ako podat priznanie - ist do Brna alebo Viedne, tiez by mi to vadilo a zaujimalo by ma to...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ved vsetci vidite ako je stat poondeny z Microsoftu, kazdopadne tvrdenia, z ktorych PMU vychadzal boli ucelovo poohybane tak aby sedeli do ich argumentacie a poniektore boli uplne mylne prezentovane, predpokladam ze tak isto ucelovo. To ze IE je std sucast neznamena ze si ju tam uzivatel nechal po instalacii ( da sa odinstalovat ) a to ze je zadarmo neznamena, ze niekto ma pravo ma nutit ho pouzivat. Ak pride k uniku citlivych dat vdaka IE tak co budu hovorit ? Kto bude kompenzovat skody ? Zasa my obcania ?
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

Nie je poondiatý, ale ide o lobing. Všetko zálezí ako obchodník zalobuje u kamaráta zo "Smeru alebo inej strany" a bude všade microšrot. A vždy si to u nás obhája. Stačí sa pozrieť na prezidenta, ktorý porušuje ústavu a si to "obhájil" :).
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ty budes z tych co tu ustavu tiez nikdy necitali vsakze?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

"Každý používateľ operačného systému Windows automaticky vlastní prehliadač (disponuje prehliadačom) Internet Explorer."
Nevlastni, existuju aj verzie bez IE.
Je to samozrejme z donutenia EU.

Aj bez ohladu na tento fakt je formulacia odpovede PMU strasne chaba. Ale ani som nic ine necakal.

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

tento p0jebany stat nas nuti pouzivat uplne sracky, a este aj mina ZBYTOCNE obrovske PRACHY za LICENCIE MICROSOFTU,
PLATIME VIAC ako USA, a to len PRETO ZE SU LENIVI A NESCHOPNI ludia na takych poziciach na ktorych by nemali byt, ako sme to mohli dopustit, preco to tak je doteraz?!! preco s tym nikto nic nerobi? I DONT WANT TO LIVE IN THIS COUNTRY ANYMORE!!!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Niesom si isty ci existuju aj verzie bez IE. Myslim, ze M$ kedysi oponoval ze IE nemoze vyrazit lebo windoz ma nejake zavislosti v jadre alebo nieco podobne. Takze bud EU okaslal M$ alebo protimonopolny urad ma zle informacie a vtedy treba zalovat a vysudit prachy od SR.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

existovala verzia bez media playera, bez IE nie. Na to potom sluzil vyber prehliadacov, a vybral si si pri prvom starte aky si chcel.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Neviem čo tu kto kritizuje. Čím menej je platforiem, tým by mala byť tá uprednostňovaná lepšie prepracovaná a menej poruchová a neproblémová. Iste že si zvolili logicky. Windows je v každej firme či domácnosti a s ním aj IE a ten má tiež svoje riešenia a výhody. Napríklad to ActiveX. Inde to nechodí tak korektne.
A naozaj by som rád videl toho blba, čo si kúpi okresaný Windows. EÚ síce obrovskou pokutou Microsoftu taký nanútila vyrábať, ale aparadoxne oň nikto nemá záujem a ešte ním vyrobili množstvo ďalších problémov a starostí na stranu Microsoftu a zasa to odserú len obyčajní používatelia...
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

ale tu nejde o to, ze sukromna firma si vybrala riesenie a je na ludoch, ci sa im to paci alebo nie. Ked paci, ok, ked nie skrachuju. Tu ide o to, ze STAT spravil nieco zle a statny urad povedal, ze ved to nevadi, ze predavaju len banany, aj tak pomarance chce len 1 zo 100, tak nech si kupi banany teda. Keby to spravili v tvojich potravinach a ty chces pomaranc, pacilo by sa ti to? A pritom to mohlo byt tak jednoduche, webova aplikacia ktora nefunguje iba v IE. Nevav, ze sa to neda, kazda banka ma taku.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

stat MUSI pouzivat otvorene formaty (zadarmo pristupne) preto napr. nemozes pouzivat *.doc ale *.odt alebo *.pdf
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A prečo by musel?
Možno ak, môže.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

preto, ze stat nieje holubnik a musi dat moznost kazdemu. Tak isto, ako ked budes mat v dedine 1 vozickara, tak na urade musia mat bezbarierovy pristup (ale to asi aj ked nieje vozickar ziadny) ale v tescu nemusis, mozes.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 


daňové priznanie môžeš podať iba v slovenskom jazyku
ak si Maďar, Róm, Vietnamec, Rusín... a neovládaš slovenský jazyk,
tvoj problém...
keď nemáš počítač s Oknami, takisto...

ozaj je väčší problém pre Slováka prístup k počítaču s Oknami,
ako pre Vietnamca vyplniť daňové priznanie v slovenčine???

Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Zvrhle. Kvoli predoslej arogancii uradov (komunikacia s DOC a XLS, ktore vyzaduju Office a tym Windows), co je jasne porusovaniu hospodarskej sutaze, sme dospeli do stavu, kde 99% ludi tie Windowsy ma, lebo je to jednoduchsie ako hadat sa s uradnickymi idiotmi. A ked sa niekto konecne ozve, arogantny stat v podstate povie, ze to zvysne 1% je nezaujimave, drzte huby a kupte si Windowsy.
Drahy stat, fuck you. Vidim, ze rozhodnutie platit ti minimum vypalneho sa ukazalo ako spravne.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Excel existoval pre Macintosh od 1987, keď ešte neexistoval MS-DOS Windoze. Ten šmejd je založený práve na vykrádaní kódu Apple a preto ho nedokážu odchrobáčiť.

Problém je ten, že štát nepredpisuje len MS-DOS Office pre MS-DOS, lebo MS-DOS Office existuje aj pre Mac. Štát predpisuje MS-DOS ako jedinú alternatívu, lebo API pre Linux, Mac OS X či iný Unix nie sú. To je nezákonné, ale štát a jeho inštitúcie to robia aj tak. Darebácky štát. Zlodejsko.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Byt redakciou, napisem oponenturu na rozhodnutia PMU a vyziadam si vysvetlenie tych ich bludov.
Vyjadrenie PMU by bolo by to zabavne citanie.
Zabavnejsie ako to, co vypotili teraz.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Na Slovensku je mozne vsetko... naznacim myslienku: "No zahyň, studom večným zahyň, podlá duša,
čo o slobodu dobrý ľud môj mi pokúša.
Lež večná meno toho nech ovenčí sláva,
kto seba v obeť svätú za svoj národ dáva.
A ty mor ho! — hoj mor ho! detvo môjho rodu,
kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu;
a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom:
Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom."
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

je to v pici drahy veriaci!
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

ziadnu vieru v pseudo spasitelov som nikdy nechoval, ale do urciteho veku som s hrdostou a rukou pri srdci hrkutal Slovensku hymnu, tato viera uz je tiez zatratena.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Som zvedavy do kedy a kedy nastane faza uplneho otroctva, zatial je to len take naznakove, viz clanok - budes robit toto, robit to budes takto! a ak nie? Zaplatis, ak nezaplatis? Budes odsudeny...
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Zas ste tu vsetci mudri ako radio ... penetracia linuxu predstavuje ani nie 2%, co je uroven statistickej chyby, to hovori samo za seba, tak nechapem preco by sa kvoli takejto zanedbatelnej skupine mali vynakladat dodatocne opatrenia(casove aj financne). Stacilo si vo virtuale naistalovat skusobnu verziu Windowsu a vyplnit priznanie tak. Ale nie, niekto si potreboval dokazat, ze dokaze curat proti vetru. Tak nech teraz platia.
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

Ty si ozaj múdry jak šalamúnova rit, ty vypatlanec! Isto si jeden z tých skorumpovaných debílkov na teplom miestečku!
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

no klidek klidek :) neziarli, nie kazdy je odkazany na urad prace
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

za 2000 v cistom...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

za 2000 v cistom...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ja sa uz tesim, ked takych ako ty, ludia zavesia niekde na namesti pre vystrahu. Alebo na to doplatis v inom smere na rovnaky problem.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Sa čudujem každému kto verí hentým štatistikám kde je zasa zarátane iba čo sa im hodí. A Linux v širokej verejnosti by už mal aj viac ako windows nebyť takýchto umelých zvýhodňovaní wokien.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Statistiky nie su podstatne. Bola to len nekompetetnost uradnikov, ze v poziadavkach na informacny system nebola podmienka multiplatfomovosti. Ved v Jave dnes aj tak kodi kazdy akoze programator.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

statistika je presne zhrnutie nepresnych cisel. k tomu viac napisat netreba
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

...Existuje klmastvo, velke klamstvo a potom statistika
@ EUBA
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hi! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing! [url=http://?????.seesaa.net/]??? ??[/url] <a href="http://?????.seesaa.net/" title="??? ??">??? ??</a>
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problem nie je kvoli Linuxu/Windowsu ale kvoli tomu, ze to funguje iba na IE
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

a ty dokazes pustit IE na linuxe ? pretoze Eura Slovakia argumentovala tym , ze pouzivaju vyhradne linux na firemnych PC.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

ked som fical na ubuntu pred cca 4 rokmi tak som sa mi podarilo rozbehat IE tusim cez wine nejak haluzne, potreboval som to kvoli webu ktory som robil a musel ten web byt kompatibilny s IE.
To nehovorim ze si ludia maju takto zlozito zasierat linux IEckom kvoli statu... Samozrejme som za to aby to spravili normalne multiplatformovo a nie lajdacky ze skusime to v IE ci to ide a ak ano, tak mame 90% slovenskeho trhu s PC v suchu a nech si ostatnych 10% kupi windows. Mozno tych 10% ani nema prachy na windows, a nechcu byt pirati tak pouizivaju linux. A z tych 90% co ma windows aj tak verim ze 70% je nelegalny, a keby mali naozaj platit tak radsej by mali linux. Cize cela tato maskarada je aj tak na zaklade toho ze kradneme windowsy. :D
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

stat nas v tom popdoruje, "Mili obcania, dobre ste si nakradli tie vase widle, tu mate eDane pre IE vo vasom ukradnutom Windowse, nepotrebujete linux nebojte sa"
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

ale ake kupovanie ? staci si stiahnut VMWare Player ktory je zadarmo, stiahnut Windows ktory je na 30 dni zadarmo a vyplnit to blbe danove priznanie, bez potreby si dokazovat aky som chrumkavy
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

ak chce nieco odo mna stat tak nech mi to umozni spravit nie aby som ja premyslal ako nieco nainstalovat, nastavit, rozbehat...
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

toto BFU nedokaze, to uz je virtualizacia, to ze ma niekto linux neznamena ze vie co je virtualbox, vmware... a dokaze si stiahnut trial verziu windowsu. Stat ma robit user friendly veci, otvoris prehliadac a mas. A nie virtualizovat si kvoli nim system, ziskavat o know-how, popripade si najat technika ktory ti to urobi lebo stat ta DONUTIL! Predstav si ze mas firmu ktora pecie kolace a nevies o IT nic...
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

ako ani tie sucastne veci pre win niesu user friendly
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja som na MS-DOS nesiahol už niekoľko mesiacov. Občas ho potrebujem spustiť, ale mám ho len vo virtuálnej mašine bez prístupu na sieť, lebo MS-DOS vyhľadáva nákazy. No a čo včuľ? Dám mu verejné IP a budem potom namiesto užitočnej práce len naháňať vírusy?

Štát porušuje zákon. Darebácky štát. Zlodejsko.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale vsak tak to stat pre cca 95% danovych subjektov aj urobil. ale jednoducho ked sa rozhodnem pouzivat minority system, ktory dosahuje zavratne 2%, tak jednoducho musim prijat aj komplikacie stym spojene, a toto je zial jedna z nich.

A je zaujimave, ze VSETKY danove subjekty dokazali to priznanie elektoricky priznanie zaslat, aj firmy co pecu kolace, a predavaju kravaty.. VSETKY, len jedna jedina nedokazala najst ziadny mozny sposob ako to elektronicke priznanie zaslat. jedna
Odpovedať Známka: -6.6 Hodnotiť:
 

Ja som zachytil info o par dalsich firmach, co isli napriklad na Macoch a jednoducho si povedali, ze im to za natahovacky nestoji a so skripajucimi zubami kupili Windows ...
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

a to sme este nehovorili o inych modernych zariadeniach, dnes uz ludia chodia casto na web cez tablety a mobili, preco by si mal nejaky panko kvoli pridrbanej kravine od statu ktora je lemravo urobena ist zhanat windows s IE. Namiesto toho aby mohol pouzit lubovolny prehlaidac v android, iOS...
Co ked ani nema ziadny windows, kvoli statu si ho ma kupit? NASRAT
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

vsetci podnikatelia hovoria svojim web developerom aby robili stranky kompatibilne pre vsetky moderne prehliadace aby nestratili potencionalny zisk u sprostych IEckarov, toto sa tyka najma eshopov. Podnikatel vie ze uzivatel sa nebude prisposobovat jeho eshopu, tak podnikatel si musi prisposobit svoj web pre vsetkych.
Ale stat co urobi? Je mu uplne u riti aby oslovil 100% svojich obcanov, a donuti nas pouzivat IE, my sa musime prisposobovat statu. Stat tu nieje pre nas, My sme tu pre stat a prisposobujeme sa mu. FUCK YOUUU MUSIME SPRAVIT REVOLUCIU!!!! </insanity>
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Prosim cteneho trola o citat zakona ktory na tuto zhovadilost co i len nepriamo poukazuje:

"ked sa rozhodnem pouzivat minority system, ktory dosahuje zavratne 2%, tak jednoducho musim prijat aj komplikacie stym spojene"

alebo sa jedna o vas mokry sen?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Mily danovnik,

ak nedajboze nepouzivate operacny system Windows, prejdite do nasej sekcie "Nie som Windows positive" a stiahnite si aplikaciu e-dane, ktora obsahuje VMWare player s trial verziou Windows 7. Stahovanie trva priblizne 14 dni pri 2Mb/s linke...

Vasa danova sprava.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

problem je, ze dalsie danove priznanie nestihnem podat v nasledujucich 90 dnoch. co znamena o rok zas 90 dnovu verziu a o rok zas a nemam pocit, ze je to v sulade s EULA Windozy. Okrem toho, u vacsiny (neviem ci pri vsetkych) vydani je 90 dnova skusobna doba striktne obmedzena na skusobne a demonstracne ucely - nie na komercne ucely. Licencia sa teda nevztahuje na vyplnanie danoveho priznania.

v kazdom pripade, toto riesenie je hod ako uhod a ukazuje iba obmedzenost ludia ko si ty. Stat moze obcanov nutit robit mnoho veci (platit dane, behat po uradoch ako pajac...), ale nikdy by nemal ziadneho obcana nutit (a to ani nepriamo) pouzivat konkretne produkty konkretnej jednej komercnej firmy - tym narusa konkurencne trhove prostredie a to je kamen urazu, o tom sa tu diskutuje.

je to to iste, ako pouzivanie *.doc ako verejnych dokumentov namiesto *.odt (doc je propietarny, odt je otvoreny format)
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

keby boli opatrenia voci ludom s nelegalnym Windowsom ucinnejsie a nebolo by mozne nejakym sposobom mat tento OS, tak by drviva vacsina ludi presla na Linux, je to logicke, Windows si drzi podiel len vdaka prave tomu piratstvu, ze si ho ludia davaju nelegalne a takisto tym ze je predinstalovany na 95% notebookoch... Microsoft vie velmi dobre co robi a preco to robi...
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

pi..blbost! keby sa to nedalo nacierno, tak by si ho vacsina ludi kupila. Trocha by nadavali, ale potom kupili. Lunex by mozno vzrastol povecme na 10% ale velmi viac nie. Na druhu stranu, mozno by zacal byt zaujimavy pre tvorcov aplikacii a zacali by sa portovat normalne win apps.. potom by kludne mohol mat aj viac %.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Tomu ani sam neveris co si napisal - ak ano, mozes ist robit vrcholovy manazment do niektorych SW firiem, tie maju podobne mokre sny o fungovani trhu. Ak sa to neda upiratit, tak urcite by si to kazdy kupil ze?
Ak je moznost mat nieco, za co nemusim platit, tak to minimalne vyskusam skor ako kupit platenu verziu. Ak mi vyhovuje tato free, tak nemam dovod prechadzat na platenu. A neverim tomu, ze by ludia zacali hromadne kupovat legalne win, ak by im niekto povedal o linuxe.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Načo by som si takú sračku spúšťal na Linuxe? Už len to by mi chýbalo, som rád že som sa toho zbavil.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Ide tu o princíp. Ty máš možno rád, keď Ti hovoria, čo a ako máš robiť. Iní ľudia to radi nemajú a od štátu žiadajú služby.

Raz Ti možno štát povie, že na úrad môžeš prísť len autom značky, napríklad, BMW, lebo na ňom sa vozí celá vláda. A ak nemáš BMW, tak odpáľ a neotravuj. Alebo choď do požičovne a BMW si požičaj. Tvoj problém.

Alebo Ti štát prikáže pod hrozbou pokuty, že na úrad musíš každý rok zatelefonovať, ale len mobilom značky (doplň akú chceš).

A PMÚ Ti na to ešte povie, že je to úúúúplne v poriadku.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

prosim ta uz prestan porovnavat auta so softwarom.. novu A8 si neurobim pomocou ctrl+c a ctrl+v, uplne scestne lebo miesa hrusky s jablkami.
Odpovedať Známka: -9.5 Hodnotiť:
 

Mám to chápať ako navádzanie k používaniu pirátskej kópie windows? Nieee to určite nie, to sa mi muselo len zdať...
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Tebe by mali zobrat volebne pravo. Tvoj podiel na celkovej volicskej zakladni je nula cela nic percenta a tvoj hlas volby aj tak neovplyvni. Takze logicky ho nepotrebujes a volebna komisia na teba nemusi mrhat casom a papierom.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

nete nedam minus zeby si nepisal mudro, ale preto ze si neschopny chapat suvislosti a pozerat sa do buducnosti.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Hlavne, ze ty si tu uplne najmudrejsi.
Nemuselo ist len o Linux, co ak mal Mac, ktory je vsade vo svete pouzivany ako normalny bezny workstation?
Unika ti tu jeden detail - statna organizacia tu presadzuje monopolnu praktiku, teda nuti obcanov pouzivat jeden operacny system a jeden prehliadac (Ein Volk, Ein Reich, Ein Fuhrer), co je v rozpore s beznou internetovou praxou (interoperabilitia prehliadacov), nehovoriac o smerniciach EU, ktore tymto zrejme SK a danovy urad porusuju.
Ak sa rozhodnu pokracovat v sudnom spore na vyssej instancii (na urovni Europskych organov), tak budeme platit my z nasich dani, blbecku.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

to skor ty si zas mudry ako radio..vobec nezalezi na tom aku ma linux penetraciu, komunikacia s uradom by mala prebiehat tak aby neboli pouzivane ziadne uzavrete technologie. A nezabudol si nahodou aj na MacOS X? Ci vsetci si budu instalovat virtualne len jeden spravny system a jeden spravny prehliadac, aby mohli podat posr. priznanie? Podla hesla piste vsetci modrym perom, ina farba nebude?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja sa radšej k tomu ani nevyjadrím... Je mi z tejto banánovej republiky plnej skorumpovaných úradníkov totálne zle!!!
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Protimonopolný úrad není soud.....DEJTE TO K SOUDU!!!
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

a sud rozhodne na zaklade vyjadrenia protimonopolneho uradu...
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

kolego, neviem ako tam u vas, ale na slovensku je sud nocna mora kazdeho poctiveho obcana...
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

... tak k narušeniu trhového prostredia nedošlo, pretože je narušené. A monopolné postavenie nevadí, pretože daná firma má monopolné postavenie.

Úplne logické.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Tiež ma táto "pozoruhodnosť" zaujala. Asi už zabudli aká je úloha protimonopolného úradu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nahodou vsetka cest ako dokazali vyjadrenie postavit tak ze protimonopolny urad sa s tym vlastne nemusi zaoberat kedze k nicomu nedochadza.

Mna skor napada ochrana spotrebitela. ci uz ide o bezpecnostne rizika spojene s danou kombinaciou platformy-prehliadaca alebo nezmyselne vydavky na prevedenie daneho ukonu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akurat v tomto vztahu nie je platitel dane spotrebitel, ale clovek, ktory musi platit vypalne statu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Logika eurobuzerantov: pokutovať Mrkvosoft za to, že niečo dáva zadarmo a tak zneužíva svoje dominantné postavenie.
Logika protekčných úradníkov z PMÚ: Aj keď nepotrebuješ, aj tak ťa donútime kúpiť si produkt Mrkvosoftu a používať IE, pre ktorý dostal Mrkvosoft od EU pokutu. Takto štát vlastne prinúti každého podnikateľa ku kúpe produktuod Mrkvosoftu.

P.S. Viem si veľmi živo predstaviť tých eurobuzerantov plus tých našich neschopných protekčných úradníčkov pri stene ako do nich ľudia pália jednu guľku za druhou.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Chcelo by to Batmana alebo nejaku podobnu kreaturu na tie k*rvy skorumpovane...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vražda nieje podľa protimonopolného úradu vraždou lebo sa týka iba zanedbateľného počtu populácie???????
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

porovnavat vrazdu s ie ..to chce velku davku ..ehm fantazie
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

praveze ani nie :-D

IE je vrazda...
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

MS-DOS je ešte niečo horšie. Je to vydieranie a štátny banditizmus. Zlodejsko.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takze, pokial je trh z linuxom maly je mozne vynucovat od ludi a monopolizovat. Ak to chapem spravne, ked dam na trh nieco co z neho zaberie velky podiel, mam pravo na monopolizaciu?

Povie mi este niekdo naco nam je protimonopolny urad?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Oni si to asi špatne prečítali a myslia si, že pá promonopolný úrad.
Odpovedať Hodnotiť:
 

*sú

tie android klávesnice sú niekedy divné :Đ
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba podat zalobu na protimonopolny urad. Najlepsie rovno na ustavny sud, prip. sudy v EU, lebo nasi neschopny a podplateni uradnici niesu schopny uz logicky rozhodovat. Dufam, ze sa dotknute firmy nevzdaju.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

sudu na Slovensku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://vybrali.sme.sk/c/143309/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A co ak sa Financne riaditelstvo ciste hypoteticky rozhodne vymenit Win platformu za Linux, resp. za platformu, ktora bude nutit koncoveho pouzivatela prejst na napr. Linux (v najhorsom pripade na MacOS)? Teda budu vsetci danovnici musiet prejst na inu platformu??? To kde sme? Co Zakon o Informacnych systemoch verejnejs spravy (Z. 275/2006 Z.z.)? Co Vynos MFSR o standardoch ISVS? Co standardy pristupnosti webovych sidiel???

Banana republic of Slovakia.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

preco sa na to pozeras ze bud X alebo Y, ignorujes moznost XY
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

v pripade prechodu na OS X je situacia uplne rovnaka ako pri MS (a to hovorim ako pouzivatel Macu).
V pripade prechodu na linux aspon nemusis minat peniaze za licenciu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Windows ma cygwin, nainstalovane za cca 20 minut aj s updatami, a mozes pustat linux veci...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Pre mňa jasná správa: Ovce čo platia dane používaju iba IExplorer.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ty neplatis dph, ovecka?

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Chlapi, treba prejst na lisp, vysrat sa na c# a .nety a koncene kodit nieco normalne co pobezi vsade.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

haha.

zatvorkove peklo, gayske zapasi a kohutiu lasku si nechaj do sukromia, ale prosim, nechaj rozumnym ludom algol a cobol. LISP je celkom fun pre masochistov ( priznam ze som pre 3ds nejake tie veci v mladi spravil) ale dnes ? Ak ti je smutno skus haskell.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ANSI C funguje na všetkom. gcc je aj pre MS-DOS tak prečo pre zmenu nepredpísať ľuďom povinný Linux. Ak ho nemajú, nech si niekde zoženú pirátsku verziu zadarmo, je ich plný internet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keď ťa štát núti mať účet v banke, prečo by ťa nemohol prinútiť kúpiť si IBM PC Win7 s IE8 od nejakého ich kamaráta, lebo musíš podávať každý štvrťrok DPH a každý rok DP. Veď to je u nás (kocúrkovo) predsa bežné
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

uz davno neprehrala peknu arbitraz ?

V EU sa uz len trasu na to aby troska posulozili Microsoft - vazne chce byt SR dovodom ?

Mimochodom - dost sa cudujem, kedze vdaka portables ma IE velmi slabu penetraciu. Tablety, iOS, Android a dalsie zariadenia vs stredoeuropske urady ? Na mieste importerov by som sa tiez ozval a sice strpel nejake 3 extra danove kontroly, ale toto sa neda nevyhrat. A sice to zaplatim aj ja - ale ja na rozdiel od volica istot si to mozem dovolit, takze preco nie ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A čo furt máte proti Microsoftu?
Nebyť jeho, netúži ani Intel po takom napredovaní hardvéru...
A kto passoval nejakú Úniu, aby riešila takéto veci, kto jej dal právo dávať firmám pokuty???
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

tu sa riesi stat nie microsoft
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak nejde stranka vo FF, tak ju zatvorim, danovy nedavovy, maju naprogramovat stranku poriadne, inak nech idu do 3,1415ci.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár