neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Vydané MySQL 5.6, s lepším výkonom a zmenami za behu

DSL.sk, 8.2.2013


Spoločnosť Oracle tento týždeň vydala novú verziu 5.6 stále najpopulárnejšieho open source databázového servera MySQL, používaného napríklad mnohými webovými stránkami.

V novej verzii bol podľa Oracle výrazne zlepšený výkon InnoDB enginu, vďaka prepísaniu časti jeho architektúry a minimalizovaniu úzkych hrdiel pri synchronizácii viacerých threadov.

Nová verzia je tak rýchlejšia ako MySQL 5.5 na mnohothreadových serveroch počnúc CPU spolu s cca 24 threadmi, zároveň je výrazne rýchlejšia pri vykonávaní viacerých vlákien príkazov, pri aktívnych zapisujúcich transakciách aj iba pri čítaní dát.

Výrazne mala byť tiež zlepšená optimalizácia a výkon poddotazov a pribudli tiež optimalizácie pri využívaní SSD diskov.

K dátam v InnoDB tabuľkách je k dispozícii v novej verzii aj prístup cez Memcached API obchádzajúci SQL engine, ktorý poskytuje prístup so základnými možnosťami čítania a zápisu dát ale s výrazne vyšším výkonom ako cez štandardný SQL engine. Oracle udáva troj až šesťnásobné zrýchlenie pre 8 až 512 paralelných klientských spojeniach.

Novinkou je možnosť vykonávania zmien v schémach tabuliek, ako sú napríklad pridávanie, odstraňovanie a premenovanie stĺpcov, vytváranie indexov, plne za behu s dostupnosťou tabuliek aj pre zápis.

V InnoDB tabuľkách tiež pribudla podpora pre full-textové indexy a vyhľadávanie.

Vylepšená bola replikácia, ktorej výkon bol zvýšený vďaka aplikovaniu replikovaných príkazov vo viacerých threadoch. Zároveň pribudla podpora globálnych identifikátorov príkazov, ktoré umožňujú jednoducho zistiť stav replikácie v zložitejších scenároch. Slave servery uchovávajú pozíciu v replikovaných logoch v tabuľkách, čo umožňuje automatický reštart replikácie v prípade pádu.

Kompletný detailný zoznam zmien je možné nájsť na dev.mysql.com, voľne dostupnú verziu je možné sťahovať z tejto stránky.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia


Diskusia:
                               
 

A co tak doplnit aj nejake realne vylepsenia tykajuce sa SQL?

- lepsia podpora XML a prace s nim
- moznost vytvarat rekurzivne funkcie
- max recursion depth na viac ako len 256
- moznost tvorby objektov cez prepared statement
a kopec dalsich veci, ktore jednoducho chybaju.
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

Tieto veci mier na ludi z Maria DB alebo vyskusaj PostgreSQL. ;)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

alebo pouzi blackhole engine v MySQL
neni zac
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Chce to cas ... myslim, ze chlapci toho celkom dost pridali. Napr. fulltext index v InnoDB mi doteraz chybal... otazka je, kedy sa nova verzia objavi v CentOS, ked v oficialnych repozitarov centos6 je iba 5.1.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No to sa este nacakas, centos je s repami velmi pozadu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Napr. pre debian su nove verzie Mysql/php/vselicoho dostupne na dotdeb.org.
Ja momentalne uz skoro vsade pouzivam mysql opatchovane firmou Percona, ktora tiez dodava binarky pre vacsinu distribucii http://www.percona.com/software/percona-server/faq
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pouzi Oracle DB alebo SQL Server. Take veci tam uz davno su.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Tak som zvedavy ako na to zareaguje Maria DB. Pretoze velmi rozmyslam nad jej nasadenim namiesto MySQL od Oracle.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja tiez rozmyslam nad nasadenim MariaDB namiesto MySQL, kedze doteraz boli kompatibilne a neskor uz nebudu, takze aj migracia dat bude asi zlozitejsia. Osobne som cakal, ze MySQL pojde do kytek a MariaDB bude jasna volba ale teraz zacinam vahat. Vidi niekto do hlav ludi v oracle?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

MariaDB na to nemusi reagovat, tieto zmeny dorovnavaju ciastocne to, co MariaDB uz davno implementovala. S tym, ze MariaDB zasadne predbieha MySQL vo vyvoji. Skus pozriet stranku MariaDB sekciu porovnania s MySQL...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To porovnanie je ale obsolete, kedze sa tu bavime o MySql 5.6.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Porovnanie je aktualne (s MySQL 5.6), stale ma Oracle co dohanat. O security patchoch ani nevravim, na tie Oracle zvysoka...

http://goo.gl/DDfKb
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Innodb pouzivam velmi casto, dokonca na vacsine firemnych projektov je pouzity prave innodb engine kvoli vysokym narokom na konzistenciu dat.
Takze super spravy ked takto vymakali vykon hlavne pre tento engine a paci sa mi konecne podpora pre fulltext.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

este aby som nezabudol na dalsiu pozitivnu vec...

Portable .ibd (InnoDB data) files that allow "hot" InnoDB tables to be easily moved from the default data directory
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Innodb je fajn, ma referencnu integritu, transakcie. Chybajuci fulltext je detail. Omnoho podstatnejsi problem je, ze ani vo verzii 5.5, mysql nevedela pouzivat indexy pri subselectoch, co ju velmi degradovalo. Hadam to je uz fixnute (povodne sa to planovalo do v6.0).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pozrite si percona server http://goo.gl/niqZr

Percona Server with XtraDB is a backwards-compatible replacement for MySQL that is much faster and more scalable, easier to monitor and tune, and has features to make operational tasks easier. It is designed to excel for cloud computing, support NoSQL access, and take full advantage of modern hardware such as SSD and Flash storage.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ich benchmark http://goo.gl/A3BBT bol porovnavany s mysql 5.5.8 a extremny rozdiel oproti mysql tam nebol, takze oproti mysql 5.6 neviem ci na tom percona nebude horsie, bolo by zaujimave urobit na to benchmark
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vyborne... toto nam trebalo
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

toto je pre mna sprava dna. No este dlho potrva kym to pride do distribucii. No mozeme vsak zacat testovat, pripadne uz nasadit na nejake vlastne projekty. Innodb je v podstate jedina moznost, kedze myisam ma iba table level lock, pricom innodb ma row level lock. Pri velkych tabulkach kde je heavy read-write si myisam neskrtne, lebo stale je zalockovana. Dalsia vyhoda je je, ze innodb si spravuje pamat sam a myisam to nechava na OS. Sice existuje mmnap, ale negunguje to dobre. A teraz ked je fulltext, tak vsetky wordpress veci mozu ist na innodb. Sice rychlost fulltext sa nechyta na sphinx, no je to ajtak dobre.

Tesime sa a posielame kvety
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

"Novinkou je možnosť vykonávania zmien v schémach tabuliek, ako sú napríklad pridávanie, odstraňovanie a premenovanie stĺpcov, vytváranie indexov, plne za behu s dostupnosťou tabuliek aj pre zápis"

Tak to som teda zvedavy, ako si MySQL poradi s tym, ze niekto zavola UPDATE stlpca XY, ktory ked bezi, tak niekto iny zavola pocas toho odstranenie toho stlpca a MySQL ho odstrani este pred dokoncenim toho UPDATEu... Podmienky ACID to zrejme splnat nebude.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

povedal, by som, ze "aj pre zapis" sa bude tykat vytvarania indexov, respektive pridania stlpca.. pre odstranenie stlpca, bude musiet byt nejaky lock (row level s checkpointom?)..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vies ty vobec, co je checkpoint? To s tym nema takmer nic spolocne. Vid MySQL dokumentacia: http://goo.gl/BxaBj (tak isto to funguje +- v kazdej DB)

Solidne velke databazy to robia online indexing pomocou "snapshotu" - cize na zaciatku sa na par mikrosekund uzamkne cela tabulka schema lockom (pripadne aj table exclusive lockom), potom sa robi index z udajov z momentu zaciatku vytvarania indexu (snapshot/undo area), a na konci sa znova lockne tabulka a dosynchronizuju sa zmeny, ktore spravili ine transakcie do tej tabulky pocas vytvarania indexu. Inak to spravit ani nejde, ak sa ma zachovat ACID (co InnoDB splna s odretymi usami).
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

to, ze nedokazes rozlisit vyznamy slova checkpoint nie je moj problem.. ano, viem co z
Schema lockom? seriously?
Bavili sme sa o ALTER TABLE.. kde sa aplikuje DDL Lock.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

mysql je asi najhorsia databaza aku poznam mne len pocucem my a je mi vratno. Najviac sa mi paci postsql asi doteraz najlepsie co bolo vivinute. Len cakam na na doplnenie prace s objektami a ide sa na vec. To je jedina vec ktora mi tam chyba inak super rychla bezpecna plne kompatibilna a neposledom rade vyuzitelna databaza
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Mne je "vratno" po horkotazkom precitani tvojho prispevku...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

pocuj ty "kokotia_halava" ak pises dotazy ako ovladas gramatiku, tak na teba bude vela aj zapis do textoveho suboru, nejake to CSV :D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

nerozumiem
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

SQL is soooooooo 1979, NOSQL FTW!
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

to je super kravina. Bolo vela ludi, co sa nakoniec vratili k relacnym databazam, ked pohoreli na nosql. Treba vediet ake su poziadavky a podla toho zvolit databazu. Na relacne data pouzit nerelacnu databazu je somarina... tak isto ako je somarina zvolit relacnu DB na nerelacne data. Dost vela nosql bolo donedavna v plienkach a internet je plny otazok, ako zachranit stratene data a pod...

Ale medzi hypstermi, co sa ohanaju iphonom a su pod tazkym vplyvom popkultury je to sooooo 1979 :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:

Pridať komentár