neprihlásený Pondelok, 13. mája 2024, dnes má meniny Servác
Teleskop Kepler hľadajúci planéty sa pokazil, zrejme sa blíži jeho koniec

DSL.sk, 16.5.2013


Keplerov teleskop, ktorý úspešne hľadá vzdialené planéty mimo slnečnej sústavy, je v súčasnosti nefunkčný.

NASA to oznámila v stredu.

Kepler na presné natočenie na sledované miesto vesmíru, ktoré potrebuje pre svoju činnosť, využíval štyri tzv. reakčné kolesá. Roztáčaním týchto kolies poháňaných elektromotorom sa kvôli zachovávaniu rotačného momentu prenáša rotačný moment na celý teleskop a tento je tak možné mierne natáčať bez míňania paliva.

Kepler pre svoju funkčnosť potrebuje tri kolesá, vybavený bol kvôli zabezpečeniu štyrmi. V júli minulého roka sa ale jedno pokazilo.

V januári tohto roka začalo ďalšie, s označením 4, vykazovať náhodne zvýšené trenie. V utorok NASA pri komunikácii s Keplerom zistila, že teleskop je v bezpečnom móde a otáča sa okolo svojej osi. Pri následnej snahe zastaviť otáčanie Keplera pomocou reakčných kolies síce všetky tri zostávajúce fungovali a otáčanie bolo zastavené, koleso 4 sa ale po dokončení manévru nezastavilo a točilo sa ďalej.

Podľa NASA to jasne indikuje pokazenie sa kolesa, zrejme mechanické poškodenie ložiska.

Teleskop by bolo možné natáčať aj pomocou trysiek, v takomto režime má dostatok paliva ale len na niekoľko mesiacov. NASA ho preto uviedla do servisného režimu s približným permanentným natočením umožňujúcim komunikáciu so Zemou, pre ktorý má dostatok paliva na niekoľko rokov.

Zväčšiť
Ilustrácia planetárneho systému Kepler-62 s piatimi planétami objavenými Keplerom medzi poslednými, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA)



V nasledujúcich týždňoch sa pokúsi NASA obnoviť správnu funkčnosť kolesa respektíve vyvinúť úspornejší hybridný mód natáčania, ktorý by používal kombináciu zostávajúcich dvoch reakčných kolies a trysiek.

Natáčanie pomocou reakčných kolies je ale tiež presnejšie a podľa NASA je v prípade definitívneho zlyhania druhého reakčného kolesa nepravdepodobné, že by dokázala obnoviť natáčanie s doterajšou vysokou presnosťou. Ako dlho bude ešte teleskop fungovať a aká bude jeho presnosť tak zatiaľ nie je jasné.

Keplerov teleskop hľadá planéty na základe zatieňovania ich hviezd preletom planéty pred hviezdou z pohľadu teleskopu, spôsobujúcim tak zníženie teleskopom nameranej intenzity hviezdy. Dva prelety umožňujú vypočítať dobu obehu, tri prelety ju umožňujú potvrdiť dvomi meraniami.

Teleskop obieha Slnko po podobnej obežnej dráhe ako Zem tesne za našou planétou. Od svojho vypustenia v marci 2009 objavil viac ako 2700 kandidátov na planéty a 115 už potvrdených planét. Misia teleskopu bola pôvodne plánovaná do novembra minulého roka, následne bola ale predĺžená do roku 2016.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

ARM procesory pre PC uvedie podľa Arm viacero výrobcov
Zem zasiahli najsilnejšie geomagnetické búrky za 20 rokov, postihli aj GPS a Starlink
Telekom sa snaží znížiť oneskorenie pri vysielaní hokeja v Magiu, spustil špeciálny kanál
Nvidia s veľkým náskokom najväčším tvorcom čipov nevyrábajúcim čipy
Android zrejme začne čoskoro lokalizovať nepripojené a vypnuté smartfóny aj v Európe


inzercia



Diskusia:
                               
 

kolko percent planet z nasho pohladu svoju hviezdu zatienuje? musia byt spravne natocene..
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

presne toľko percent planét, koľko obieha okolo svojej hviezdy.
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

nemas pravdu. sice kazda hviezda ktora ma planetu je tou planetou zatienovana, ale len niektore z nich su zatienovane z nasho pohladu. pre upresnenie, len pokial sa nas teleskop nachadza v rovine ekliptiky daneho systemu (resp. velmi blizko tejto rovine)
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Premietnute na nasu slnecnu sustavu, mimozemstania by vedeli zdetekgovat nasu Zem ich Keplerom v pripade, ze by sme k nim boli natoceni pod konkretnym uhlom s vychylkou 0,5 stupna (pripustna vychylka je cca ten uhol pod ktorym sa premieta nase slnko na nasej oblohe, uplne presne to ale nesedi). sanca je teda cca 1 promile.
Samozrejme ine planety maju ine postavenie, pre horuce jupitery vieme detekgovat mozno aj 1 z 50 kedze obiehaju extremne blizko svojej hviezdy a tym padom je ta hviezda na ich oblohe ovela vacsia.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Pekne postihnutá úvaha, nezávidím...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ty zijes v rovine alebo 3D priestore?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Mojenko karpave, asi by si sa divil, ked som si pred 15 rokmi masiroval mozog, ked som sa vytesoval, ked sme sa na VS hrali s vektormi bazy linearneho vektoroveho priestoru a odvodzovali sme hraciciky, ktorych dosledkom bolo, ze napr. polohy dvoch eklidovskych priestorov, napr. k-rozmerneho a l-rozmerneho, su vycerpane v (k+l+1)-rozmeronm priestore. Napr. vzajomne polohy dvoch priamok (1D euklidovsky priestor) su vycerpane v 1+1+1 = 3D priestore. V rovine (2D euklidovskom priestore) mozu byt dve priamky rovnobezne (aj totozne) a rôznobezne (s 1 spolocnym bodom). V 3D prichadza aj ploha mimobeznost. Co je ale zaujimave, ked pridavame dimenzie, vzajomne polohy dvoch priamok v 3D su uz vycerpane a v 4D,5D... a nove nepribudaju.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Naproti tomu vzajomne polohy dvoch rovin su vycerpane az v 2+2+1 = 5D priestore. V 3D mozu byt dve roviny rovnobezne (aj totozne) a rôznobezne (maju spolocnu priamku). V 4D pribudne poloha tzv. "súbezne" s jednym spolocnym smerovym vektorom a jedinym spolocnym bodom. No a 5D pribude posledna vzajomna poloha dvoch rovin: mimobeznost. T.j. dve roviny mozu byt mimobezne az v 5D preistore. Opat pridavanim dalsich dimenzii nove polohy nepribudaju. Vzajomne polohy priamky (1D) a roviny (2D) su vycerpane no hadajme: v 1+2+1 = 4D priestore, kde pribudne poloha mimobeznost. Chapes clovece? To je sila matematiky !!!! Co tam potom ze si to nedokazeme predstavit. Vieme to ale vypocitat!

Ty mas bohuzial problemy aj s 3D ...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ty si mu dal... Ale predstavit si to aj tak neviem, co uz.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To nikto :) lebo sme prilepeni v 3D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A abstraktne sa s tym da v algebraickej geometrii operovat. n-rozmerny euklidovsky priestor (ci jeho cast) vyjadrime parametrickymi rovnicami, alebo vseobecnymi rovnicami a mozme pocitat ... bez toho ze by sme si to vedeli predstavit. To iba na gymnaziu sa obmedzujeme na 3D v style zistite vzajomnu polohu priamky danou parametricky x=1+t, y=10-7t, z=2t-3 a roviny danej vseobecnou rovnicou 2x-y+3z-11=0, kde moze ta priamka lezat v tej rovine, mozu byt rovnobezne, alebo roznobezne (priamka tu rovinu pretina v jednom boode). Ze to implicitne riesime v 3D ani netreba spominat, vyplyva to aj z tvaru a poctu rovnic pre jednotlive euklidovske priestory :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Za ohurovanie 1, za pochopitelne vysvetlenie 5.
Skus to este raz tak, aby to pochopili...no ked nie vsetci, tak aspon vacsina.
Odpoved "to sa neda" neberiem.
Ozajstny frajeri to zvladaju celkom lahko.
Predved sa.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A preco by som sa tu mal predvadzat? Co som sa zrazil s kamionom? Nikto ma tu neplati na ucenie. A ani keby platili, by som tu nikoho nic neucil. Ked potrebujem nieco zo seba akutne dostat a poukazat na sladku nevedomost, tak napisem - ale algebraicku geometriu (alebo hocico ine) nech sa ide kazdy ucit na gympel, alebo si zaplati doucko :)))
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Za vykrucanie sa, tiez 1 ;-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"A preco by som sa tu mal predvadzat?"

Ale doteraz ti to nevadilo.....
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Otče, odpusť mu, lebo nevie, čo činí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cim dalej sme od planety tym vacsi je jej tien
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

Rastie dokonca s druhou mocninou vzdialenosti. Akurat, ze rovnako rastie aj priestor, kde tien nie je.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Tak veru, v konecnom dosledku to zavisi od vzajomneho sklonu planetarneho disku nasej slnecnej sustavy a vzdialenej sustavy. A samozrejme aj od parametrov vzdialenej sustavy ako pomer velkosti hviezdy a planety a ich vzajomnej vzdialenosti. Pomer velkosti ploch tienenej oblasti a netienenej oblasti je furt ten isty, nech sme akokolvek daleko.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ked teda predpokladame, ze s rovnakou pravdepodobnostou mozme byt v tienenej oblasti aj netienenej (co je asi dost rozumny predpoklad), vacsi tien vo vacsej vzdialenosti je nam na prd, lebo netienena oblast je vacsia v tom istom pomere ako tienena a my mozme byt kdekolvek vo zvacsenej netienenej oblasti. Pravdepodobnost tak ostava rovnaka.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Velkost planetarneho systemu k velkosti galaxie je zanedbatelny. Naklonenie jednotlivych systemov zavisi od smeru uhloveho momentu v dobe vzniku daneho systemu a preto je naklonenie jednotlivych systemov viacmenej nahodne. Takze zo vsetkych systemov len mala cast ma rovinu naklonenia pretinajucu nasu planetu. Ake je to cislo to ti ale nepoviem. Kazdopadne existuje viac metod objavovania planet. Napriklad pri metode zistovania pomocou Gravitacnych mikro-sosoviek neni potreba aby planeta prechadzala v jednej rovine so Zemou.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

lespie by som to nenapisal :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vykašlite sa na iné planéty a zachráňme radšej našu civilizáciu. alturl.com/u286x
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Na to nemám dostatok zbraní
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

fu
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

tebe musi j***t :-))))))))))))))))))
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

To je fantasy na sposob Terry Prachet?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Chcete vidieť mimozemský svet plný prapodivných tvorov? V Kežmarku to všetko nájdete!
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

aj na luniku ix
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

planovany cas bol november minuly rok... pol roka po plane sa to pokazilo... jak vsetko co teraz kupuje..
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Je smutne, ze aj druzice od NASA maju zabudovane "kurvitko".
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

čínsky dodávateľ súčiastok ani netuší kde budú použité :-)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Kdeze kurvitko!
Cenzura je to!
Este neviem coho, ale daku konspiraciu vymyslim....
;-)


Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

amici nemaju kurvitko v druziciach ci vyrobkoch vseobecne, ale rovno v mozgoch
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 


Preto majú najlepšie univerzity, najväčší počet nositeľov Nobelových cien, najväčšiu imigráciu...

Aké kurvítko Ťa núti kurviť rodný jazyk?

...du blejt, velebnosti...

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Z tych 3 tisic "univerzit" v USA je 2900 defacto stredna skola, alebo akasi nadstavba strednej. Zvysne su "pravé" univerzity, o ktorych je aj pocut.

Dalej je to aj o investiciach do vedy. Ked to je niekde 10-20-nasobne viac ako u nas, tak sa necudujme.
Odpovedať Hodnotiť:
 


Chlapče, napísal som "najlepšie".
Pozri si prehľad stovky najlepších univerzít na svete a potom píš o "kurvítku".
Tvoja definícia sedí na tzv. "ekonomickú" tzv. "univerzitu" v BA.
Tú nenájdeš ani prvej päťtisícke.
Tak ako je to s tým kurvítkom?

Prečo niekto investuje do vedy 10-20-násobne viac?
Žeby to bolo tým kurvítkom?
(Aby si sa nestrápňoval argumentom o počte obyvateľov -
v tom prípade by sme mali mať nejakú tú desiatku nobeloviek a Čína by mala niekoľkonásobok tých amerických... ;=)

Ozaj, aké kurvítko Ťa núti kurviť rodný jazyk?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Konspiracia by bola taka ze vatikan nechce aby sme objavovali a spoznavali ine planetarne sustavy tak to hackli a pretazili loziska:)...vyslo im to az na druhy pokus
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Vygoogli si vatican observatory, trochu postuduj a pak mudruj.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a ty si vygoogli historiu o plochej zemi, ako je zem centrom celeho vesmiru a ako opacny nazor Vatikan tvrdo terstal.

Myslim, ze jeho konspiracia ma dlhodobejsie zaklady ako ta tvoja Vatican observatory.

Aj ked v tomto pripade by som skor uveril, ze dve loziska boli omylom Made in China.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ked zijes 1000 rokov dozadu tak tak rob. zahod mobil, vypni pc a nespamuj kravinamy
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Kravina je verit, ze Vatikan robi vsetko len pre dobro ludstva. Uz podla historie k*rvil co sa dalo a teraz to robi len z ineho pohladu.

Ja som len reagoval v tom zmysle, ze clovek si moze vymysliet akukolvek konspiraciu (co aj Lolo lolovich) do toho vstupi take jelito ako ty a pise mu cosi o studovani a mudrovani, tak som mu upresnil jeho reakciu, kedze vyzdvihol len to malo, co pozitivne robia.

Nadpis vlakna do ktoreho prispievas je: Konspiracia by bola... a tvoja reakcia je zasa len omyl, ze "nespamuj" :-D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zas daky krizikar, ktory sa nevie zabavit na recesii.
Clovece, humor je korenim zivota!

Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Ale z veľa korenia býva človeku špatne. Dávkuj s mierou.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ano, vela korenia skodi.

Len si dovolim tvrdit, ze kvoli viere zomrelo nasilnou smrtou ovela viac ludi, ako tych, ktori sa urehotali k smrti.
Na objasnenie, myslim tym vsetky viery....
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zaujimave je ze sa pokazilo lozisko a ono sa to toci.vacsinou ked sa pokazi lozisko tak sa prestane tocit lebo sa zadre
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Gyroskop (kde je to lozisko) sa praveze prestal tocit (vzhladom na teleskop). Zacal sa tocit teleskop.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Staci, ze to ma vakel a uz je to v prdeli. Lozisko sa nemusi len zadriet, ale aj vydrat. Potom ti to cele vybruje, pripadne hega, co asi nieje veli prakticke, ked centrujes na desatiny mm.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ako si predstavujes vibrovanie kvoli lozisku vo vesmire? :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Budes mat posunute tazisko voci osi a roztocenie bude vytvarat nerovnomerne rozlozenie odstredivej sily.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kokos samí inžinier pozerám....vydraté ložiško, heglá sa :D to si vážne myslíte že v tých gyroskopocho sú guličkové ocelové ložiská ? :D ja vám nepoviem aké sú v kelperovy ale podľa mňa nejaké diamantové klzné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to vaše reakčné koleso by bolo asi vhodnejšie preložiť ako zotrvačník
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Treba 3 a maju 4 ... redundancia +33% (4/3-1)*100.

Keby dali redundanciu raz taku (napr. +100%), t.j. mali tam dat kolies 6, potom by to vydrzalo dlhsie ...

Aj v raidoch je redundancia mala, napr. 5 diskov v raid5 ma redundanciu 20%, t.j. nemozu naraz vypadnut dva disky, iba jeden (dva mozu v raid6 alebo raid5+spare disk). Je tam ale jeden malinky rozdiel: niekto nabehne a novy HDD vlozi behom par sekund, pretoze: 1) je to na Zemi a 2) byva dobrym zvykom, ze na vymenu serverovskeho HDD netreba sadu pol kamiona hyper-specialneho naradia ...
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Co tak poslat raketoplan na zachrannu misiu? :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nedá sa, už dôchodkujú
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár