neprihlásený Pondelok, 2. marca 2026, dnes má meniny Anežka
Prvý plne funkčný Bitcoin bankomat v testovacej prevádzke

DSL.sk, 23.5.2013


Uplynulý víkend bol v reálnej testovacej prevádzke nasadený prvý plne funkčný a verejnosti sprístupnený Bitcoin bankomat Robocoin, vytvorený dvojicou podnikateľov v spolupráci s bližšie nešpecifikovaným výrobcom hracích automatov.

Robocoin, projekt ktorého odštartoval len na prelome rokov, podporuje zmenu dolárov na Bitcoiny a zároveň výber dolárov nakúpených za Bitcoin menu.

Bankomat mohli cez víkend využívať účastníci konferencie Bitcoin 2013 a podľa informácií tvorcu bankomatu z neho vybrali hotovosť vo výške približne dvoch tisíc dolárov.

Na rozdiel od prototypov iných predchádzajúcich projektov, ktoré zvyčajne dovoľujú len za doláre nakúpiť menu Bitcoin, umožňuje Robocoin podobne ako klasické bankomaty získať aj dolárovú hotovosť za Bitcoiny. Bankomat má zároveň aj štandardný industriálny dizajn a je zrejme už nasaditeľný do bežnej prevádzky.

Pri nákupe meny Bitcoin za doláre užívateľ určí adresu, kam sa mu majú BTC poslať, a do bankomatu vloží dolárové bankovky zodpovedajúcej hodnoty. Pri nákupe dolárov za BTC odošle Bitcoin transakciu na bankomatom zobrazenú adresu a následne si vyberie dolárovú hotovosť. Výber hotovosti je dvojkrokový, keď bankomat najskôr užívateľovi po odoslaní transakcie vytlačí doklad s kódom, ktorý ho po potvrdení transakcie v druhom kroku oprávňuje vybrať z bankomatu príslušnú hotovosť.

Bankomat musí takto fungovať, keďže pre minimálne potvrdenie transakcie je potrebné aspoň jej zaradenie do jedného platného Bitcoin bloku. Bankomat zrejme v súčasnom nastavení čaká iba na zaradenie transakcie do bloku a nie na ďalšie potvrdzujúce bloky, keď priemerná doba čakania podľa informácií tvorcov dosahuje 10 minút, priemernú dobu vytvorenia jedného bloku. Pre definitívne potvrdenie transakcie je ale odporúčané čakať na šesť potvrdzujúcich blokov.

Robocoin štandardne automaticky využíva účet prevádzkovateľa na burze Mt. Gox a menu Bitcoin dopĺňa nákupom alebo sa jej zbavuje predajom na tejto burze. Zároveň užívateľom zamieňa doláre za BTC podľa kurzu na Mt. Gox.

Za službu si strháva poplatok, na ukážkovom videu je to 5% z hodnoty transakcie.


Ukážka používania Bitcoin bankomatu Robocoin (video: tvorcovia Robocoin)



Tvorcovia bankomatu Robocoin sami bankomaty neplánujú prevádzkovať, plánujú ich len ponúkať iným prevádzkovateľom. V súčasnosti majú mať na bankomaty dvanásť záujemcov.

Už na začiatku mesiaca bol v americkom San Diegu médiám demonštrovaný aj ďalší plnohodnotný Bitcoin bankomat BitcoinATM, ten ale zatiaľ nebol sprístupnený verejnosti na bežné používanie a pri demonštrácii ešte nefungoval v riadnej prevádzke, keď pri výbere hotovosti vôbec nečakal na potvrdenie transakcie. BitcoinATM navyše oproti Robocoin umožňuje užívateľom vytvoriť si novú Bitcoin adresu, ktorej privátny kľúč dá užívateľovi vytlačený v podobe QR kódu na papierovom doklade.



Najnovšie články:

Smartfóny Motorola budú oficiálne podporovať GrapheneOS, bezpečnejší Android
Skylink má neštandardne dlhú odstávku systému
Traja operátori dávajú zákazníkom na Blízkom východe 10 GB dát
STVR aj Joj vypli teletext
Google financuje najväčšie batériové úložisko s kapacitou 30 GWh
OpenAI získava ďalšie investície vo výške 110 miliárd dolárov
NASA opäť posunula termín pristátia posádky na Mesiaci
Samsung údajne na Slovensku ukončí výrobu TV
Týždeň po zemetrasení bolo počuť opäť výbuch, zrejme kvôli letu F-16
Netflix nezíska HBO, ukončil boj s Paramountom


Diskusia:
                               
 

Progressbar by si mal švihnúť :)
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

http://bit.ly/14E5l1F ;) napiste na ml ked mate niekto zaujem
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

U nás to nebude bohvie čo... myslím to čítanie kódu z displeja mobilu. Väčšina nášho obyvateľstva má totiž len lacne šunty z Číny. Na to treba poriadny displej s velkým rozlíšením.
Dokonca ani normálny bankomat tu len tak nenájdete. Všade máte len (ne)výherné automaty a automaty na mlieko, čo korešponduje so salašskou náturou národa.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

neviem co sa stazujes. kiezby tych automatov na mlieko bolo este viacej, aby sme nemuseli pit tie stoky z krabiciek.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

No ja osobne netusim, koho by uz len napadlo pit mklieko. tekutinu absolutne nevhodnu na doplnanie vody do tela. Dobry humus teda.
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

Je to naozaj zahada ako to mohlo niekoho napadnut pit.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

A prečo si vôbec myslíš, že mlieko je tekutina na dopĺňanie vody do tela? Ako ťa to len napadlo?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

- mlieko nie je napoj, ale potravina
- pre cicavce po tretom roku zivota je mlieko zbytocne pit
- mlieko je povazovane za kyslu potravinu, tzn, pri jej uzivani musi telo neutralizovat ph a na to mu sluzi vapnik z kosti, cize samotne mlieko odvapnuje
- mlieko z tetrapacku sa velmi za mlieko ani neda povazovat, skuste si z neho urobit jogurt ci maslo..

Mlieko je uzitocne hlavne po jeho dalsom spracovavani. Tradicne vyrobky podla receptov nasich predkov ako brindza, syr ci maslo daju telu viac ako jeho samotne pitie...
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

riba richli rit, ripat hrizt krit, korito koritnacka stric, ricat riza brindza!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

urazka - check
argument - 0
niesi ty slovensky diskuter? :D

ludia su jediny druh ktory pije bezne materske mlieko ineho zivocicha. okrem toho ze to co si kupis je biela voda, obsahuje to mimo ineho aj hnis lebo tie kravy su dost napichane a pretazene. skus si o tom nieco precitat a nenadavat hned na kazdeho kto mal dost rozumu/zvedavosti a aj si o tom nieco precital. ak tvrdis opak poprosim o argument, nie nadavku. a tie tvoje 3dc - zena 50 kg, muz 100 kg, dieta 25 kg, vsetci rovnako ci mame si vyratat? :D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Precitas si 2 clanky odporocv mliek a uz si mudry jak radio...
Clovek je jediny druh, ktory si vari/pecie/vypraza potravu. A pije materske mlieko inych zivocichov. To akoze argumentujes?
To co kupujes v tereapaku je biela voda, suhlasim, preto chceme viac automatov na normalne mlieko.
K tomu hnisu: ked mliekarem pri vstupnom teste zisti v mlieku hnis, alebo trebars kolostrum alebo cokolvek ine, vrati druzstvu celu cisternu(preto sa taketo mlieko nemiesa s ostatnym, ale vyleje sa do odpadu(resp. ludia si ho vezmu domov a daju prasatam)). Ze sa tam stopovo nieco nachadza - v pive a jahodovej marmelade sa nachadza najviac pozostatkov hmyzu, je to dovod, aby si ich vylucil z jedalnicka?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

www.badatel.sk/kpm/list-o-mlieku -odkaz-pre-pacientov/
jem viacej surovej ako varenej/pecenej stravy, vyprazam zriedka. hnis je povoleny v urcitom objeme. marmelady a kokotiny z velkovyroby nejem.
clovek ktoreho ty opisujes berie priemerne 2 balenia liekov mesacne a umiera zvacsa na rakovinu, dakujem, vyskusam to po svojom..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Sme úplne OOT, ale pozrel si si aj Uhrikovej nesúhlasnú reakciu odkazovanú na konci? Vyvrátila aspoň pár nezmyslov. Všimol si si kto a kde pôvodný článok písal? Pre ostatných - chirurg z USA. Neviem ako ty, ja sa o týchto veciach radím radšej s gastroenterológom.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

reakcia uhrikovej je reakcia polointeligenta, prepac ale to co predviedla bol vrchol demencie. ked chceme byt uplne OT tak mozem venovat hodinu casu a najdem Ti zdroje na tie studie ktore spominali.. bohuzial, dnes vecer to nebude, idem do seba naliat skvasene hrozno :D

Odpovedať Hodnotiť:
 

dokonca ani nedoplna alkohol :x
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Kua to je ale zahada, jak tu sprostu prirodu mohlo napadnut nieco take ako materske mieko, ktore mladata cicaju z ceckov materi. Preto sa im hromadne nadava cicavce.

Jak mohla byt priroda taka sprosta a vymysliet materske mlieko a cicavce.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

a Teba mama este koji?
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Inak mas pravdu, kazdy biochemik ci biolog ci rozhladeny clovek vie, ze mlieko nie je napoj, ale potrava (kt. je trocha viac tekuta ako tuha). Staci vyluchat 1-1,5 litra plnotucneho a clovek je "najedeny".
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

no nehovor, cize to celoslovenske pouzivanie bitcoin meny kazdou babickou vlastne budu brzdit stare mobily?
tipujem, ze tych par ludi, co uz btc pouziva asi nepouziva nejaky stary sunt na telefonovanie ked uz
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

starý šunt je aj Nokia N95 - bez problémov prečíta QR kód
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

radsej ako tie patoky z krabic by som uvital automaty na mlieko kde by sa dalo platit aj bitconami..
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

hackery vyšťavia tie kravy, doslova
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

google gmail nevie uploadovat prilohu, trva to nekonecne dlho.. ci len problem s mojim uctom ?
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

mne zas nechce poslat email. Zjavne nejaky vacsi fail u google. Ale HTML verzia funguje normalne.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

mne zase youtube nejde poriadne, asi nejaky problem s konektivitou?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

mne uz viac ako tyzden nejde 80% videii z youtube a tie co idu, idu max v 480p.. Asi chello nieco na mna skusa.. Nejake rady ako to obist?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

jj,zmenit providera. [spoiler] alebo aspon DNS
:)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nie niejeto chellom.
Je to o tom cachovani, blbne to aj mne ale len na niekotrych videach. A to mam lokalneho providera optiku..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mne v google nejde vyhladat retazec:
total live ultra fu*king 100% live po*n hardcore mega gay torrent
Ostané, ako napríklad markiza.sk alebo joj.sk vyhladat ide. Nechápem.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Kto by uz markiza.sk hladal v googli? Na zadavanie je panel s adresou
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Za službu si strháva poplatok, na ukážkovom videu je to 5% z hodnoty transakcie."

ÚŽERNÍCI!!
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

no a povedz mi, kto v dnesnej dobe nieje uzernik? ;D
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

ja
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

a ake ponukas sluzby? :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pre gamblerov loteriu
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

zaujímalo by ma, za koľko by si investoval do bankomatov, udržiaval v nich hotovosť, platil nájomné zmluvy za bankomatové miesta a kopec iných vecí.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Otazka znie - naco je to dobre
To iste urobis doma bez 5% prirazky.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

NEUROBIS. lebo doma si nevytiahnes z kompu ani notasu hotovost, ktorou si kupis v obchode za rohom nieco, co este za bitcoiny zatial nie. ani nevymenis hotovost z penazenky (myslim tej fyzickej na bankovky a mince) za btc.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:

Pridať komentár