neprihlásený Nedeľa, 17. januára 2021, dnes má meniny Nataša
LTE licencie majú operátori dostať v januári 2014, do konca tendra informačné embargo

DSL.sk, 11.6.2013


V prípade optimálneho vývoja výberového konania na nové frekvencie pre mobilných operátorov by mohli dostať víťazi licencie na nové frekvencie od januára 2014.

Na pondelkovom stretnutí s novinármi to uviedol predseda Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky Ladislav Mikuš.

Vo výberovom konaní, ktoré bude realizované formou elektronickej aukcie, sa bude podľa návrhu daného minulý týždeň do verejnej konzultácie rozdeľovať 2 x 30 MHz v pásme 800 MHz, 2 x 20.4 MHz v pásme 1800 MHz a spolu 190 MHz v pásme 2600 MHz.

Frekvencie v pásme 800 MHz sú pre lepšie šírenie efektívne na poskytovanie rýchlych dátových sietí na veľkých územiach a predpokladá sa, že operátori na nich budú poskytovať dátové LTE siete. Frekvencie v pásme 1800 MHz sú použiteľné ako pre GSM siete určené pre hlasové služby tak aj pre poskytovanie LTE a frekvencie v pásme 2600 MHz sú vhodné na poskytovanie dátových služieb v husto osídlených oblastiach.

Vo výberovom konaní by sa podľa návrhu mala použiť elektronická aukcia typu CCA, Combinatorial Clock Auction, pri ktorej operátori postupne v jednotlivých kolách dávajú ponuky na kombinácie dražených blokov. V najzaujímavejšom 800 MHz pásme sa v návrhu počíta s vyvolávacou cenou 19 miliónov eur za jeden duplexný 2 x 5.0 MHz blok.

Keďže zverejňovanie informácií o účastníkoch aukcie by mohlo poskytnúť účastníkom informácie, podľa ktorých by mohli optimalizovať svoju stratégiu smerom k zaplateniu menších cien za frekvencie, TÚ až do konca výberového konania nezverejní mená účastníkov výberového konania a dokonca ani ich počet. Zvažujú sa aj pravidlá, ktoré zakážu aj samotným účastníkom tendra zverejňovať akékoľvek informácie vrátane potvrdenia svojej účasti.

Po skončení aukcie ale podľa Mikuša plánuje TÚ zverejniť kompletné informácie o priebehu aukcie vrátane podávaných ponúk jednotlivými operátormi v jednotlivých kolách.

Aktuálne prebiehajúca verejná konzultácia k návrhu podmienok výberového konania trvá do 10. júla, vyhodnotiť by sa mala do augusta a následne sa vyhlási výberové konanie. V októbri by sa mohli uskutočniť skúšobné kolá elektronickej aukcie a v novembri by sa pri optimálnom vývoji mohlo začať dražiť.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Podľa nového CEO Intelu nemôže mať lifestylová Apple lepšie CPU
Apple sa má pri nových MacBook Pro s ARM vrátiť k starším technológiám
Wikipedia má 20 rokov
Výrobca platní pre HDD pre zvýšený dopyt výrazne zvýši produkciu
USA uvalili sankcie na ďalšieho veľkého čínskeho výrobcu smartfónov
Vydaný Wine 6.0 umožňujúci Windows softvér na Linuxe
Operátori už majú 5G frekvencie, musia pokryť aj diaľnice a železničné trasy
Intel si nechá vyrábať Core procesory v TSMC
Tesla má problém so životnosťou flash pamäte, zrejme bude musieť opraviť 158 tisíc áut
Intel náhle mení CEO, za technického


Diskusia:
                               
 

Aby nikto nevedel kto si kolko nahrabe...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Účastníci aukcie nesnú o sebe vedieť, aby nemohli podvádzať. Po aukcii bude všetko zverejnené. Aspoň ja to takto chápem, neviem ako iní.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pravdepodobne, :D inak by prihadzovali po 1 cente
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aby bol priestor na korupciu.
záujemcovia budú informácie od úradníkov kupovať...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ibaže ani "úradníci" informácie nebudú mať...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A je to tu.. Už mala byť reálne tento rok, teraz zas ďalší... A stavím sa, že potom to bude zas ten ďalší...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No ja som zvedavi ci bude to slavne LTE chodit 100-200Mbit/s a bez FUP a bude cez to ficat telka internet a telefon.
Mi uz viaceri ludia hovorili ze LTE znici pevne pripojenia a aj lokalny poskytovatelia to budu moct zabalit.No nechajme sa prekvapit
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Taku rychlost bude mat len vysielac s agregaciou ako je to napriklad v BA s 3G budu cisla uplne inde
Odpovedať Hodnotiť:
 

čo viem tak 3G v Bratislave je v pohode, skús použiť 3G v Piešťanoch, ak sa dostaneš vo dne na rýchlosť 64kb/s máš šťastie....
Odpovedať Hodnotiť:
 

možno trochu od veci, ale eu fondy by sa mali hlavne využívať v IT oblasti a čo nám najviac chýba v optických sieťach. Hoci tieto fondy nevieme vyčerpať, v tejto oblasti sa prakticky neinvestuje. Podľa môjho názoru by sa tým vyfúkli ryžoviská hlavne poskytovateľom internetu a tým aj bakšiše politikom a to je dôležitejšie, ako služby občanom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne by mohli vydrazit licencie az v roku 2030 , nech aspon nase deti uzivaju Internet cez LTE. Vsetko tu trva dlho , socialisticka institucia TU SR zabezpeci tender , niekto sa dobre nabali a my budeme mat internet posledni . V okolitych statoch to uz bezne funguje. Sme na smiech , ako v Urundi-Burundi , cesty najhorsie v Europe (vratane Balkanu). Ale zbohatlikov by sme mohli exportovat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na velke stastie len nemas potrebne informacie. Aukcia bude dokoncena v tomto roku, tak ako v dalsich strnastich krajinach EU. Aj na Slovensku to minimalne Telefonica moze bez problemov spustit aj teraz, frekvencie aj technologiu na to maju, ale zatial to spustili len v troch obciach pri BA. Zrejme nemas s TU SR ziadne skusenosti, inak by si taketo "srandicky" o nich nepisal...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár