neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Liga počítačových hier zažalovaná za zničenie HW tajným dolovaním Bitcoinov

DSL.sk, 10.7.2013


Spoločnosť E-Sports Entertainment Association, ESEA, organizátor ligy počítačových hier, bola na konci uplynulého týždňa zažalovaná trojicou svojich zákazníkov za tajné dolovanie Bitcoinov softvérom ESEA.

Upozornil na to Kotaku.

O kontroverznom incidente, ku ktorému prišlo v apríli a prevalil sa na prelome apríla a mája, sme informovali v tomto článku.

ESEA organizuje ligy vo viacerých populárnych počítačových hrách, pričom hráči používajú jej softvér s pokročilými proticheatovacími technológiami. V tomto softvéri bol ale od polovice apríla vložený aktívny Bitcoin miner, ktoré využíval grafické karty hráčov na náročné výpočty realizované pri Bitcoin miningu.

Spoločnosť zahrnutie Bitcoin minera do svojho softvéru zvažovala najskôr ako aprílový žart a následne aj reálne, zahrnula ho v rámci testu do oficiálneho klienta ale test povolila len na dvoch účtoch vlastných administrátorov. Následne sa rozhodla funkčnosť neaktivovať.

Podľa pôvodných informácií spoluzakladateľa ESEA Erica Thunberga mala aktiváciu Bitcoin minera na počítačoch hráčov spôsobiť chyba a reštart servera platformy. Podľa následných zistení a stanoviska spoločnosti mal ale minera aktivovať pre všetkých hráčov úmyselne jeden zo zamestnancov a nechať ho dolovať Bitcoiny na svoj účet.

Zarobiť si mal minimálne 29.3 BTC, v prepočte podľa aktuálneho kurzu cca 1700 eur. Na prelome apríla a mája bol kurz navyše takmer dvojnásobný.

Spoločnosť žažalovala trojica hráčov, ktorým Bitcoin miner podľa ich tvrdení pokazil grafiky ich prehrievaním. Okrem toho im činnosť minera v apríli zvýšila účty za elektrinu o približne 30 dolárov.

V žalobe žiadajú o kompenzáciu za zničený hardvér a zvýšené účty za elektrinu, o vrátanie pomernej časti prostriedkov získaných Bitcoin miningom na ich hardvéri ale tiež o bližšie nešpecifikované odškodné. Zároveň trojica zastupovaná expertom na hromadné žaloby žiada o získania statusu hromadnej žaloby, ktorý by umožnil žalovať spoločnosť v mene všetkých poškodených užívateľov.

Na koľkých počítačoch sa Bitcoiny dolovali nie je jasné, klienta služby ale používa cca 14 tisíc platiacich užívateľov.

Spoločnosti priamo sa prihlásilo cca 290 poškodených, predpokladane väčšinou najmä kvôli zvýšeným poplatkom za elektrinu. Tým, ktorí dokážu spôsobené škody, spoločnosť podľa svojho stanoviska pre americké médiá vypláca náhradu priamych škôd. Vysporiadať mala doteraz 275 sťažností a nevyriešených je ešte 15.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej


Diskusia:
                               
 

Vidide, ze sa hrat hry oplati :))
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

Co budeme teraz robit?!
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Je to bezpečné!!!
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Dnes nikomu nemôžete veriť. Buď ťa špehujú alebo ťa chcú ozbíjať. Ešte štastie, že sú tu spoločnosti ako Apple, čo robia maximum pre svojich zákazníkov. Samozrejme je to nadštandartná služba a na Slovensku o niečo také je malý záujem. Preto tu vyhrávajú treťotriedne handrové operačné systémy, ktoré sú písané na kolene hocakým hipisákom.Verím jablčku, nikdy ma nesklame.
Odpovedať Známka: -6.1 Hodnotiť:
 

/sarcasm
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Celkom dobrý
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

tebe padlo urcite jablko na hlavu, o velkosti melona. A malo to opacny efekt ako na Isaaca.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

to musela byt skor ta velka ocelova gula s ktorou sa buraju steny
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A to nie je ani prvy april a aky zartik. Najlepsie je si pozriet dobovu foto zakladatelov applu. Vsetci na niecom frcali a ani to nejako neskryvali ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vzdy sa mi rozum pozastavi, ked vidim ako spolocnosti obhajuju kriminalnu cinnost tym, ze je to mal byt iba aprilovy zart. Nevidel som v zakone ziadne vynimky na 1. aprila.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

mne to cele pripadalo ako keby si nechali poradit od 13 rocneho ze "povedzme ze to bol prvoaprilovy zart"

dementna vyhovorka
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

to pozastavovanie ti robia vkladané prázdne inštrukcie alebo hardware interrupts ??
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

co si to ti gameri kupuju za smejdove grafiky ked sa im v zatazi odpalia, podcenili kvalitne chladenie..

Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

a prečo by mali priplácať, kvôli zlodejom?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Myslel som to ironicky, urcite mali praveze to najvykonnejsie na trhu a najlepsie viac grafik naraz, inac by sa to zatazou neupieklo (ak to nebol zle prilepeny chladic).

To ale zas poukazuje na to, ze sa setri pri vyrobe vo vsetkych cenovych hladinach, ak mali grafiky nedostatocne chladenie, mali sa vypnut, ak mali chladenie dostatocne, ale nezvladli dlhodobu zataz, problem bude v dizajne napajacich obvodov, samotnom dizajne jadra GPU alebo pouzitych materialoch. V kazdom pripade fail, ak je blby hardware, mal ho zachranit software.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme, že ide väčšinou o tie výkonové prvky – teda napájacie... ale to je kapitalizmus. Nemalo by to vydržať dlhšie než 2 roky, inak je to zle navrhnuté a kanibalizuje to kapitalistove zisky.
Nie je a nikdy nebolo v záujme kapitalistov, aby ti čokoľvek vydržalo... čím skôr sa ti to pokazí, tým lepšie pre kapitalistov i kapitalistickú ekonomiku.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

No ja si myslím presný opak. Všetko dosrali ekonomiky tzv. Východných krajín. Ešte na začiatku 90-tych rokov sa vyrábala vo svete elektronika bežne s výdržou aj cez 20 rokov. Televízory v pohode prežili 10 a mnohé i viac rokov. Sám mám dobrý CD prehrávač z roku 1994 a dodnes deň funguje ako hodinky. Hej, vtedy sa ešte nemuselo všetko kvalitné vyrábať v číne za lacný peniaz!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Maluo, píšeš, že si myslíš presný opak ako MuadDib, ale v ďalšom texte s ním vlastne súhlasíš. Teraz už vôbec netuším, ako to myslíš s tým tvojím CD prehrávačom. Je na <> alebo si spokojný?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To na SK by zistili az o rok pri najblizsom vyuctovani ;) Na zapade sa asi priebezne uctuje spotrebovana elektrina... ach, som zvedavy, kedy to sem pride. Iked potom sa rozlucime s preplatkami, ktore vzdy potesia :(
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

ti 3ja curaci mi pripadaju ako ten zlodej ktory zazaloval majitela domu zato ze sa pri vykradani jeho domu zabuchol v garazi a 2 tyzdne nemal co jest. chora zaloba chorych hlav. chcu proste vydupat navyse peniaze z chorehoi americkeho systemu
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

k*rva je to ich zelezo oni za to zaplatili ... a pride smejd co si na ich zostavam masti ucet ... ked mas takyto pristup tak mi daj adresu dufam ze mas auto ja si ho poziciam troska ti preluftujem nadrz a zjazdim pneu a budem cakat ze ked zistis ze som to spravil bez tvojho vedomia tak sa mi len podakujes
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

na ich zostavaCH. si madar a je pre teba slovencina tazka alebo si len blby?
Odpovedať Hodnotiť:
 

na ich zostavaCH. si madar a je pre teba slovencina tazka alebo si len blby?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Debili, pablbi, amateri ... ked uz chcem niekomu niekde nasackovat miner ci distribuovane vypocty nacierno (a asi chcem by aj nenapadny), tak to zariadim tak, aby to vytazovalo masinu napr. na 5% a je jedno ci to bude 6-jadrove-12-vlanove CPU, alebo 1-jadrove-1-vlaknove CPU, alebo na BTC mining vhodnejsie AMD GPU 7970 GHz ci nejaka sucha APU so 192 SP.

5% load postrehne malokto. A kej aj, tak si pomysli: nuz co uz, asi to chce nejaky vykon ...

Ked to loaduje na 100%, to si vsimnu dokonca aj niektore lamy BFU.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár