neprihlásený Štvrtok, 2. mája 2024, dnes má meniny Žigmund
PC: Návrat do budúcnosti

Zaujímavý koncept futuristického desktopového domáceho počítača predstavila v stredu v Londýne spoločnosť Asus, známa predovšetkým ako výrobca komponentov a notebookov. Koncept Asus počíta s úplnou modularizáciou PC na samostatné oddelené moduly. Čo je ale oveľa zaujímavejšie a čo zaujme najmä technických nadšencov je, akým spôsobom chce Asus moduly napájať. Dodajme, že v koncepte sa s káblami nepočíta.

DSL.sk, 23.2.2006


Viac ako zaujímavý koncept desktopových počítačov určených najmä ale nielen na domáce použite predstavila v stredu v Londýne spoločnosť Asus.

Koncept je zatiaľ v stave návrhu, prvých nie úplne funkčných prototypov a zlepšovaní a hľadaní vhodných technológií pre jeho realizáciu.

Podľa návrhu Asusu bude PC rozdelené na samostatné nezávislé moduly, v prototypoch buď plnej alebo polovičnej veľkosti. Plná veľkosť modulu zodpovedá približne veľkosti CD, modul je samozrejme o niečo hrubší. Polovičná teda približne polovici CD.

Tento návrh nie je samoúčelný, podľa Asusu by mal byť praktickejší pre užívateľov, keď aj bežným nie technicky založeným majiteľom PC umožní upgradovať potrebné komponenty jednoduchšie a často najmä lacnejšie bez potreby výmeny celého PC. Toto by malo zároveň zlepšiť dopad na životné prostredie, keby sa podľa Asusu malo znížiť množstvo už nepotrebného a vyhadzovaného alebo recyklovaného PC hardvéru.


Moduly PC od Asusu, prvé 3 zhora - systémový, optická mechanika, grafická karta



Čo je ale na celom koncepte technologicky najzaujímavejšie je spôsob, akým majú byť jednotlivé komponenty prepojené ale najmä, akým spôsobom majú byť napájané. V obidvoch prípadoch bezdrôtovo.


Moduly PC od Asusu uložené na poličke



Pre niektoré prepojenia komponentov v súčasnosti ešte nie sú dostupné potrebné rýchlosti bezdrôtového prenosu a ako uvádza Markus Wierzoch z Asusu, koncept bude aktuálny až o niekoľko rokov: "Toto je pár rokov vzdialené. Hlavnými problémami na ktorých pracujeme je ako použiť induktívne napájanie cez WiFi a ako zabezpečiť bezdrôtové prepojenie modulov."

Bezdrôtové prepojenie je obvyklé aj v súčasnosti, hoci nie priamo na prepojenie modulov modulárneho PC. Mimoriadne zaujímavý je ale aj pre nadšencov koncept napájania zariadení bezdrôtovo, ktorý by mohol výrazne uľahčiť život, zbaviť sa potreby nabíjania a akýchkoľvek káblov. V súčasnosti ale zatiaľ nie sú verejne dostupné dostatočne lacné technológie dodávajúce potrebný výkon na napájanie dnešných PC.

To môže zmeniť jednak pokrok v technológii bezdrôtového napájania, jednak výrazné znižovanie spotreby PC, ku ktorému priemysel začína od súčasných stoviek wattov smerovať.

Bezdrôtový spôsob napájania pomocou elektromagnetických polí v rozsahu mikrovĺn (1 GHz - 300 GHz) sa v súčasnosti intenzívne skúma a vyvíja. Priekopníkom bezdrôtového prenosu elektrickej energie bol Nikola Tesla ešte na začiatku 20. storočia. Ale až v roku 1964 William C. Brown ako prvý demonštroval lietajúci model helikoptéry napájaný bezdrôtovo na frekvencii 2.45 GHz (takmer WiFi). Anténu, ktorá premieňa elektromagnetické žiarenie na elektrickú energiu, pomenoval rectenna.

Neskôr sa bezdrôtový prenos energie skúmal najmä pre veľké množstvá energie na prenos energie zo solárnych elektrární na obežnej dráhe Zeme do pozemských staníc. V poslednom období vyvíjajú riešenia na bezdrôtový prenos energie intenzívne najmä v Japonsku.


      Zdieľaj na Twitteri


Využívate bezdrôtové prepojenie medzi nejakými dvomi Vašimi zariadeniami? (Nie napríklad samotné pripojenie cez WiFi k Internetu.) (hlasov: 374)

Áno      59%
Nie      41%


Najnovšie články:

Avizovaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph, je v ňom viac ako exabajt
iPhony majú aktuálne problém s budíkmi, nebudia
Hubblov teleskop opäť funguje
Netflix úplne ruší najlacnejší program Basic bez reklám
Česko dáva milióny na zlepšenie 5G signálu vo vlakoch
Microsoft sprístupnil zdrojové kódy MS-DOS 4.00
Chrome plošne zapol šifrovanie odolné kvantovým počítačom, spôsobuje to problémy
Hubblov teleskop má opäť problém s gyroskopom
Google začne vyplácať dividendy, prekročil hodnotu 2 bilióny
Raspberry Pi rozšírilo ponuku modelov Compute Module


Diskusia:
                               
 

dufam ze nieco taketo nikdy nebudem nuteny kupovat:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten samotny modularny PC tiez nejak velmi neocenujem... ale zase napriklad ak to bude dobre spravene, tak si dokupis novy disk, aj ked ich uz mas 10, volakde polozis a ides a hotovo. a podobne srandy, co dnes nespravis s pevnymi dratami.

ale to napajanie bezdrotovo nema chybu. nie tohto, ale cohokolvek. a este ked to bude povedzme v dopravnych prostriedkoch, atd...
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak uz teraz mozes zapojit disk za xodu, sak SATA je hot plugin :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nejde o za chodu, ide najma o tych 10. miesto v bedni mas obmedzene, mas iba 4 sata konektory max, atd... jasne, ze aj to sa da zvysit, ale do normalneho PC dostanes povedzme 6?

disky su uz dost lacne, ked bude kapacita za facku, ked zaplnas 10 GB denne a mal by si moznost ich dokupovat na policku, to by bola parada... :)

ale to bol len priklad. ja si ako tak dokazem novy komponent namontovat, ale ked si napr. baba, co nikoho nepozna a chce si kupit TV kartu... ma to tazke :) zatial co keby si kupila krabicku, doniesla domov, trebars pripojila antenu a od tej chvile PC prehrava TV, to by bola ina kava.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to sice pekna predstava, ale predstav si ze sa ti to navzajom zacne bit :) a miesto v bedni mas v podstate obmedzene tym aky druh bedne si kupis, respektive jej velkost. A neviem ci by sa ti chcelo kupovat stale nove disky ked uz teraz su dostupne diky 400GB+ takze si kup dva a mas kapacity a kapacity :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

este ste si tu asi vsetci neuvedomili zdravotne rizika, ktore budu sposobene vystavovanim sa tomu ziareniu (bezdrotovy prenos).
k tym diskom na polici( to je asi blbost). asi to tak fungovat nebude,ze to budes moct polozit kdekolvek. vies si predstavit,ze by si mal antenu, ktora by svoj vykon vyzarovala vsetkymi smermi?(vsesmerovku?) ved tam by boli neskutocne straty. ono sa to bude asi riesit presnymi smerovymi antenami, ktore budu zameriavat zariadenie iba v jednom smere, teda priamo v tom PC. takze moznost polozit nejaky kompnent mimo PC asi bude neprakticke, ked ho tam budes mat len na okrasu.
do takeho riesenia by som urcite nesiel. straty ne prenose energie vzduchom asi budu celkom velke. predsa len v kabli sa ti toho strati ovela menej. preco to nevyriesia jednotnym konektorom, ktory by malo kazde zariadenie a to by sa iba zasuvalo na tu zbernicu.(nieco take ma MAC) vsetko bez drotov,ale na jednej zbernici.
Odpovedať Hodnotiť:
 

volakedy si asi tiez nevedeli predstavit, ze niekto bude pouzivat WiFi na prenos udaj rychlostou 54 Mbps alebo dokonca co nevidiet 600 Mbps... a to dokonca ani pred takymi 20 rokmi a vidis kde sme teraz...

no domace WiFi je tiez "vsesmerovka" a vela ludi to pouziva.

no ono to samozrejme nebudes rozhadzovat len na okrasu. napriklad DVD/Blu-ray/HD DVD mechaniku si das k policke s CD/DVD

graficku kartu si das k velkej LCD telke

disky das volakde prec, aby si ich vobec nepocul

modul s usb konektormi si das niekde na pristupne miesto...

takze to urcite neni len tak na paradu, toto su uzitocne veci, ktore by urcite zjednodusili kopu veci, hned by som to bral
Odpovedať Hodnotiť:
 

mas velmi naivnu predstavu o tych diskoch
ty si myslis ze ich budes pocut?
prosim ta.....
buducnost nie su tieto shitne rotacne disky
future sa ubera smerom 'zbavenia sa rotacnych casti' v zariadeniach, napriklad ich moze nahradit flash technologia ak to este vymakaju, co iste vymakaju
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ohladom toho napajania:vysvetlim na priklade : 400Mhz frek. napajania, 2Ghz frekvencia prenosu, momentalne je tato technologia pouzivcana v priemysle na identifikacne systemy a bezdratovy prenos pri ktorom je potrebne napajanie. Vsetko sa to deje pri vzduchovej medzere max. 10 mm
Odpovedať Hodnotiť:
 

No bolo by v pohode nasadnúť do auta a nemusieť tankovať benzín len sa pripojíš na miestny vykrívač a auto fičí. Asi navrhnem také auto a budem natom zarábať :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vraj Nikola Tesla skusal nieco podobne. Prenos el. energie kdekolvek na svete bez pouzitia el. vodicov.. Vraj to fungovalo ale....
Odpovedať Hodnotiť:
 

JJ, otec vravel, ze tiez o tom snival (nie na zarabani, ale o vytvoreni takej siete)... Ale uz prisiel nato, ze to nefunguje :(
Ved magneticke vyzarovanie je RAKOVINOTVORNE!!! LOL
Odpovedať Hodnotiť:
 

Coooo to je aka vec to stem :)))))))))))))))))))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmmm je to pekne, ale dako si neviem predstavyt ako by chladili napriklad niektore hi-end graficke kaety a podobne, a este keby to bolo spojene bezdrotovo, tak by to mohlo rusit ine zariadenie v okoli popripade iny rovnaky PC a este by ma zaujmalo ake odozvy by to malo, bo co som mal bezdrotovu mys tak to bola hroza :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ktovie, ako nakoniec budu vyzerat PC a ostatne zariadenia, ale zbavit sa vsetkych drotov a umoznit komunikovat vsetkemu so vsetkym je uz nacase...

takze toto by bol len krok dobrym smerom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Beriem, KEDY KDE A ZA KOLKO to kupim, hmm?
Odpovedať Hodnotiť:
 

este ste si tu asi vsetci neuvedomili zdravotne rizika, ktore budu sposobene vystavovanim sa tomu ziareniu (bezdrotovy prenos).
k tym diskom na polici( to je asi blbost). asi to tak fungovat nebude,ze to budes moct polozit kdekolvek. vies si predstavit,ze by si mal antenu, ktora by svoj vykon vyzarovala vsetkymi smermi?(vsesmerovku?) ved tam by boli neskutocne straty. ono sa to bude asi riesit presnymi smerovymi antenami, ktore budu zameriavat zariadenie iba v jednom smere, teda priamo v tom PC. takze moznost polozit nejaky kompnent mimo PC asi bude neprakticke, ked ho tam budes mat len na okrasu.
do takeho riesenia by som urcite nesiel. straty ne prenose energie vzduchom asi budu celkom velke. predsa len v kabli sa ti toho strati ovela menej. preco to nevyriesia jednotnym konektorom, ktory by malo kazde zariadenie a to by sa iba zasuvalo na tu zbernicu.(nieco take ma MAC) vsetko bez drotov,ale na jednej zbernici.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tusim rozmyslas tiez dost rozumne, ale ako vidis na reakciach okolitych a mozes to vidiet prakticky kdekolvek v zivote v praxi, tak ludia daju vacsinou na dizajn a nie na kvalitu, bezpecie.
Keby ludia nedali na reklamu a dizajn, LCD by sa nebolo tak velmi rozsirilo ... (pozerat do neonky neni moc zdrave), taktiez WiFi - sice ziari "prijatelne slabo", ale trvalo.
Ved napokon vzdy pride na stare recenia, ze aj kvapka vody rozdrvi akykolvek kamen. Chce to len cas.

Rozhodne si myslim, ze bezpecnejsie pre zdravie je CRT monitor, PATA, atd.. Take USB, SATA, LCD, WiFi, ..atd. - vsetko ziari navokol jedna radost.

Analogovy signal je ovela lepsie vstrebavany a spracovavany akymkolvek zivym tvorom, no napriek tomu ma svoje nasledky.
Vstrebavat digitalny signal - moze ovplyvnit strukturu DNA a
ma celu radu dalsich sprievodnych javov..

Ak take nieco vznikne a zacne sa pouzivat, tak silno dufam, ze uz budem na dochodku.
Niesom proti pokroku, ale tym spravnym smerom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem co vyzaruje SATA oproti PATA....
Odpovedať Hodnotiť:
 

s tymi LCD mas tak trochu pravdu ... vyrobne nastavenia su u vacsiny hrozne ... na mojom som si musel nastavit jas na 15%, aby som na to mohol pozerat, lebo pri povodnom 50% nastaveni som mal fakt pocit, ze cumim do neonky ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no teda neviem, co je horsie na LCD oproti CRT obrazovke, ktora okrem svetla toho prave vyzaruje este podstatne viac..;)
mna veru este z LCD nikdy oci neboleli...neonka naozaj nie je "lieciva", resp. svetlo z nej vyzarujuce, ale na 100% menej skodlive ako CRT !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

by som to bral okamzite
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je hruza. Asus ma take sny ako ja ked sa mi sniva o tom, ze vyhrajem miliardy. Vobec to nebude dobre a myslim si dost naisto, ze to krachne aj ked sa najde vela ludi co si to kupi. Ze bezdrotove? A energia odkial? Predsa napatie sa neda na takom zariadeni zabezpecit solarnym snimacom. Ja som mal Bezdrotovu Klavesnicu. Sice tam pisu, ze na tom budu pracovat ale ako to spravia vsetko dokopy aby to islo na 100percent svojho vykonu neviem ked vyrobcovia su lenivi pohrat sa len s pridavnymi zariadeniami?
Podla mna plan zmenia pretoze aspon jeden KABEL to mat bude a k tomu prijdu aj opticke a to moze byt akurat vsetko. Pekny pokus a aj ked sa im to podari tak za tie peniaze radsej kupim rozsirovaciu PCI kartu s Radicom na harddisky a podobne a smejem sa tomu snu ako sa smejem svojmu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

necital si koniec toho clanku? :) energia sa uz normalne prenasa bezdrotovo, akurat ze to zatial nie je dost na vykon PC
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kompaktné :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Energia bezdrotovo? No neviem ci tych, ktory su tym nenormalne nadseny budu plesat do nekonecna. Pretoze ani notebook nevydrzi bez nabitia baterii dlhsie ako 3hodiny. A keby sa to malo nabijat predsa len solarne, tak zabudni na to aby si mal komp zapnuty cele dni lebo za hodinku po zotmeni by si mohol elektrinu DOSLOVNE carovat. Ale maju v tom vychodisko a to take, ze ta POLICKA bude niest elektromagneticke polia vdaka ktorym sa ale nebudete tesit tomu, ze by ste si harddisk, ktory je hlucny (pri rozmeroch polovicky CD? ) odlozili napr. na zachod do stupacky alebo ako to tam jeden pisal? Podla mna je to cele take neprakticke ako ta laserova klavesnica.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vi ste teda vseci dost vtipnyyy
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ti sy kramatycki uplne bezchibniiii
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dajte si neonovú trubicu do blizkosti kratkovlnnej anteny ktora je pripojena napriklad na kratkovlnny vysielac na radioamaterskych pasmach. Pri zaklucovani /vysielani/ tato trubica aj bez pripojenia k elektrickemu zdroju svieti jedna radost. Vzhladom k vyziarenemu vykonu si myslim, ze napriek pouzitiu inych frekvencií, je toto nevhodna a zdraviu skodliva haluz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tesla je moj idol.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tesla je ale vazne dobra znacka. Mam taky zosil, az by ste sa z toho pozvraciali.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ne znacka ale Nikolaj Tesla.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár