neprihlásený Piatok, 26. júna 2026, dnes má meniny Adriána
Voyager 1 opustil slnečnú sústavu

DSL.sk, 13.9.2013


Sonda Voyager 1 definitívne opustila slnečnú sústavu a momentálne sa ako prvý objekt vyrobený ľudstvom už nachádza v medzihviezdnom priestore.

NASA to oznámila vo štvrtok.

Opustenie slnečnej sústavy potvrdili pozorovania, z ktorých bolo možné vypočítať hustotu okolitej plazmy, ionizovaného plynu. Tá bola pri meraní v apríli tohto roku 40-krát hustejšia ako sonda zaznamenávala v minulosti na okraji slnečnej sústavy a konzistentná tak s vlastnosťami očakávanými v medzihviezdnom priestore.

Sonda nemá priamo prístroje na detekovanie hustoty plazmy. Jej hustotu ale odmerala zmeraním oscilácie respektíve vĺn v plazme spôsobených erupciou Slnka, vyvrhnutý materiál z ktorej dorazil k sonde v apríli tohto roka, trinásť mesiacov po jej vzniku.

Následne vedci ale preverili aj staršie dáta z meraní detektora vĺn plazmy a podobné o niečo menej intenzívne oscilácie potvrdzujúce vyššiu hustotu plazmy objavili aj v meraniach z októbra a novembra 2012. Následne dátum vstupu do medzihviezdneho priestoru vypočítali na august 2012.

Sondy Voyager 1 a 2 boli vypustené v septembri a auguste 1977, Voyager 1 sa nachádza 19 miliárd kilometrov od Slnka a cesta signálu na Zem trvá 17 hodín. Voyager 2 sa nachádza vo vzdialenosti 15 miliárd km.


Ilustrácia súčasnej podoby Voyager 1 (obrázok: NASA)



Vysielanie z Voyagera 1 má spotrebu 23 Wattov a rýchlosť iba 160 bitov za sekundu, prijímať ho je potrebné anténami s priemerom 34 alebo 70 metrov.

NASA predpokladá, že Voyager 1 bude funkčný a bude posielať dáta na Zem ešte do roku 2020.



Najnovšie články:

Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1


Diskusia:
                               
 

to uz je kolky krat v tomto roku? stvrty?
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

http://goo.gl/ONUkBe
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

teraz uz naozaj
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Uf, možno.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja si pockam, ked opusti galaxiu - az potom strelim sampus... :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

myslim ze mali natiahnut optiku:) Radsej mali zo zeme posielat ascii porno mozno to niekto vo vesmire zachyti
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

tie musia fičať ešte na olovnatej pájke:D
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

je to tak dnesna technolgia vydrzi h*vno
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

AFAIK spacetech pouziva olovo stale... seru na nejake RoHS
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

tak na to by sa mala pozriet neaka organizacia alebo EU komisia, to neni mozne aby takto zatrepavali vesmir odpadom a este k tomu olovenym, co ak to trafi neakeho mimozemstana alebo nahodou to prehltne
a vesmir tiez nie je nekonecny takze nemozeme donekonecna tam sypat/strielat odpad


inac zaujmave ze nedavno vedci stratili kontakt s novsou sondou , takze uz nie len HW ale aj SW sa vyraba na ho... ?
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Windows?
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

všetko je guvno, jak já budem ondiť po tejto rúre, zajebem plyn, a celý barák bude hore <> ! :o ;D)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

nestrapnuj sa prije8anymi trapnymi poznamkami onicom ak nevies k teme ak drz pitchu
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

gratulujem a posielam oscilácie :)
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

V popise obrazku mate preklep.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

rikej ji Voayger zni to tak francuzsky
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

je zaujímavé že nové zariadenia sa im kazia už po mesiaci a hento funguje dlhšie ako ja žijem
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Niekedy sa robilo na vecne casy, dnes len na 2 roky.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Hovorí sa tomu kurvítko.
http://dopice.sk/2xV
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto je hlupa generalizacia .

ze Voyager 1 a 2 funguju doteraz je z casti tak trochu aj stastie, ale samozrejme mnozstvo prace a redundancie.

rovnako aj teraz vedia postavit sondy ktore vydrzia dlho, napr. taky Opportunity rover ktory mal prevadzkovu zivotnost 90 dni a teraz funguje uz desiatym rokom, pripadne orbitery

alebo New Horizons ktora leti k Plutu od roku 2006 a je v dobrom stave.

a takych pripadov je samozrejme podstatne viac.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

to su len hry s cislami, keby nahlasili skutocne odhadovanu 10 rocnu zivotnost a pokazila by sa za 90 dni tak by mali pruder, takto su hrdinovia.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

On sa vrati, vid Star Trek I.: Motion Picture
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

voyager! kolkokrat som ti hovorila aby si tak daleko nechodil, okamzite sa vrat domov!
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

mas ho mat na voditku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a urcite ho zabudli ocipovat... ked sa strati ako budu vediet komu patril?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naspat ho donesu nejaki mimozemstania, ze co za bordel im to tam pustame :)Uz by bolo na case vymysliet nejaky normalny pohon do vesmiru a nie rakety a palivom. Najvacsou brzdou pokroku su peniaze, kazdy chce kus kolaca a pritom spomaluje vyvoj. Ani len prvy fuzny reaktor nemame hotovy.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Mozno kusky z neho najdu niekde v hrobke ako faraonove oblubene hracky.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

..ale to by bola klasická časová slučka, zauzlenie, a podobné časové paradoxy..
potom ale bacha aby vesmir z toho nemal velký tresk, alebo "dead-lock", zmrzne, a hodí "modrú obrazovku" (príp.reštart rovno ;D ;p)
Odpovedať Hodnotiť:
 

samovolny restart po kazdej aktualizacii ako default vzdy o tretej rano. Ktovie ake hribiky rastu u Boha za chalupou...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

na fuzny reaktor nie je dostatok fuzov.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

a tam je ten plot, za nim druhy plot a potom uz ta voda co si spominal?

Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

este kol, co sa kolo neho muchy otacaju :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

http://youtu.be/I8-T4-PoRTI takto to bolo ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Voyager 1 opustil slnečnú sústavu"

ani sa mu nedivim, aj mna to tu uz prestava bavit.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

chudak Voyager 1, ale nato bol stvoreny
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

chudak Voyager 1, ale nato bol stvoreny
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Však letí od fica čo najďalej. Keby som mohol, letím tiež.
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

zlate stare sondy, tie vydrzia aj 10-rocia, no tie dnesne vypustia na mars a hned s nimi stracaju kontakt
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kontakt stracajuj kvoli bezkontaktnym technologiam
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

a bezolovnatej pajke.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

voyager je doslova zlaty.. okrem zlatej platne aj zlate tienenie.
vybrat ale 2 sondy zo 70's a porovnavat s dnesnymi neuspechmi je trochu odveci.. kde su marineri, vikingovia, cosmosy, explorery a vsetky ostatne desiatky sond z tych casov? vybrat vynimocne zdarnu misiu a porovnavat prave s dnesnymi neuspechmi je odveci
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Chcel by som mať jeho baterku v mobile :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nech sa paci
en.wikipedia.org/wiki/Voyager_1#Power
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár