neprihlásený Piatok, 27. februára 2026, dnes má meniny Alexander
Oracle uviedol 8.5 TB pásky

DSL.sk, 13.9.2013


Spoločnosť Oracle, popredný dodávateľ enterprise serverových riešení, vo štvrtok uviedla na trh novú technológiu magnetických pások pre záznam dát s novou rekordnou natívnou kapacitou 8.5 TB a výrazne tak prekonala súčasnú maximálnu kapacitu klasických pevných diskov.

Nová páska StorageTek T10000 T2 využíva ako záznamový materiál ferit bária a dlhá je 1147 metrov. Jej kazeta má rozmery 12.5 cm x 10.9 cm x 2.5 cm a jej hmotnosť dosahuje 270 gramov.

Páska je postavená proprietárnej technológii Oracle, zapisovať a čítať na ňu je možné len s novou mechanikou StorageTek T10000D.

Maximálna podporovaná rýchlosť natívneho zápisu a čítania nekomprimovaných dát dosahuje 252 MB/s, maximálna rýchlosť prenosu dát s kompresiou 800 MB/s. Očakávaný kompresný pomer ukladaných dát je 3:1.

Doteraz mala rekordnú kapacitu rovnako páska od Oracle, 5.5 TB StorageTek T10000. Ďalšie proprietárne riešenie s vysokou kapacitou pásky má IBM, ktorej pásky pre mechaniku TS1140 dosahujú natívnu kapacitu 4 TB.

Štandard LTO Ultrium podporovaný viacerými výrobcami v kapacite za týmito riešeniami zaostáva. Na konci minulého roka uviedol na trh novú verziu LTO-6, ktorej natívna kapacita dosahuje 2.5 TB.


Oracle StorageTek T10000 T2 (foto: Oracle)



Pásky sa v súčasnosti využívajú najmä na archiváciu respektíve ukladanie veľkého množstva dát, u ktorého nie je potrebný okamžitý náhodný online prístup. Oproti diskovým riešeniam poskytujú lepší pomer ceny a kapacity, za samotné médiá aj celé riešenia, a sú potenciálne vhodnejšie na archivačné účely.

Ceny novej pásky a mechaniky spoločnosť Oracle nezverejnila.



Najnovšie články:

Samsung údajne na Slovensku ukončí výrobu TV
Týždeň po zemetrasení bolo počuť opäť výbuch, zrejme kvôli letu F-16
Netflix nezíska HBO, ukončil boj s Paramountom
Smartfóny v tomto roku výrazne zdražia, predá sa ich oveľa menej
Nový Samsung Galaxy má displej so zabudovanou ochranou súkromia


Diskusia:
                               
 

Nech tam zarchivuju fotku modrej waffly (google - blue waffle)
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

fuj ty uchylaak
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Omnomnomn
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Nabuduce ked nam budes chciet rozsirit obzory, tak daj rovno link.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://goo.gl/7lpjWM
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ako dlho bude trvat zapis rychl. 250MB/s kym sa zapise tych 8,5 tera? Vypocitajte niekto pls. Potrebujem doma nejaky lepsi storage
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

9 hodin 26 minut 24 sekund
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

To si ako vyratal???
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

pouzil kalkulacku?????!!!!!???????!!!!!!???????!!!!!!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak ako kazdy siedmak na ZS
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

asi 10 hodin
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

pozor pozor tych 250MB/s je maximalna mozna teoreticka rychlost .. v skutocnosti to moze ist rychlostou polovicnou ale to zalezi od rychlosti siete, nastavenia switchov, SAN atd

v skutocnosti ak ide backup rychlostou polovicnou z teoretickej hodnoty mozes byt rad
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Alebo to frčí ešte rýchlejšie, omnoho. Ak rátame kompresiu.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

natívnou kapacitou 8.5 TB, čiže skomprimovaných dát 1:3 by tam malo vojsť 25,5TB, zápis zostáva konštantný, cca 10hod.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

9 hodín 54 minút 11,5840008 sekundy (TiB, MiB)
9 hodín 26 minút 39,9999984 sekundy (TB, MB)

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

8,5 TB / (252MB/s) = 8,5 * 10^12 B / (252 * 10^6 MB/s) = 33730 s = 9 hod. 22 min.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Oprava:

8,5 TB / (252 MB/s) = 8,5 * 10^12 B / (252 * 10^6 B/s) ≈ 33730 s ≈ 9 hod. + 22 min.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked pouzijes paralelny zapis na viac pasok, tak vcelku rychlo :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

magnetofonovy raid?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vzdy ma zaujimala fascinacia DSL.sk paskami (http://is.gd/VD6hSW ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ovela zaujimavejsia je celkova plocha pasky a teda hustota zapisu:
1147 m * 0,02 m = cca 23 m^2.

Klasicky 4TB 5-platnovy disk ma k dispozicii 10 plôch platní, co je zbrucha 6-8 dm^2 = 0,06-0,08 m^2 a na 8 TB dostavame zbrucha potrebnych 0,15 m^2 povrchu platní.

Cili hustota zapisu na paskach je 23/0,15 = cca 150-nasobne nizsia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi potom preto ich pouzivaju na zalohovanie, lebo su spolahlivejsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim ze ide skor o cenu. 4 TB diskoveho storage V SERVEROVOM SEGMENTE je 1000 € ako nic (2 x 2 TB disky, 4 x 1 TB disky, alebo 8 x 500 GB disky a este podla toho ci potrebuejme 2,5 a ci 3,5 palčáky). A pochybujem ze jedna ta paska vyjde na 2000 €.

Archivacia a zalohovanie su sice dve rozne veci, ale ani pri jednom nie je treba okamzity pristup k datam, preto aj pasky stacia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, aj ta cena urcite rozhoduje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, nepopieratelne HDD su najporuchovejsi komponent..
Odpovedať Hodnotiť:
 

...a s najhorsimi nasledkami (strata dat).
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár