neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Zapíname a vypíname PC cez sieť a z Internetu

Hoci možnosti zapínania a vypínania počítačov cez počítačovú sieť a napríklad aj z Internetu nie sú určené pre a nevyužije ich každý používateľ PC, len naozaj minimálne množstvo užívateľov počítačov tuší a ešte menej užívateľov využíva túto častokrát praktickú funkciu. Obzvlásť praktickou sa funkcia stáva pri viacerých počítačoch v domácnosti alebo pri trvalom pripojení počítača na Internet napríklad pomocou technológie DSL.

DSL.sk, 1.3.2006


Wake On Lan

Už mnoho rokov sa v moderných desktopových počítačoch nachádza funkcia, s ktorou sa pravdepodobne stretlo len veľmi málo užívateľov, a ktorá umožňuje zapnúť počítač vzdialene cez sieť a to napríklad aj z Internetu.

Technológia, ktorá toto umožňuje, sa nazýva Wake On Lan a vyvinuli ju IBM a Intel, neskôr k špecifikácii prispela aj AMD. Základom technológie je zaslanie špeciálneho sieťového tzv. Magic Paketu, ktorý aj vo vypnutom alebo šetriacom móde PC rozpozná ethernetová sieťová karta a PC zapne alebo zobudí zo šetriaceho režimu.

Hoci mnoho užívateľov môže pochybovať o jej užitočnosti, funkcia pôvodne určená najmä na vzdialený manažment serverov, nachádza svoje uplatnenie v súčasnosti aj v domácnostiach vybavených viacerými počítačmi respektíve pri počítačoch trvalo pripojených do Internetu napríklad cez DSL.

Umožňuje tak napríklad v prípade potreby odkiaľkolvek z Internetu zapnúť domáce PC, stiahnuť alebo nahrať dáta, vzdialene sa pripojiť a spustiť napríklad nahrávanie TV a podobne. Užitočná môže byť aj pri využívaní napr. dedikovaného počítača na súborový server v domácnosti, ktorý tak môže byť uložený na neprístupnom mieste, bez monitora a napriek tomu môže byť pohodlne zapínaný a vypínaný.

Požiadavky na PC

Štandard Wake On Lan už viacero rokov podporujú výrobcovia ethernetových sieťových kariet. Podľa verzie tzv. PCI zbernice je pre funkčnosť technológie u staršej PCI verzie 2.1 potrebné prepojiť sieťovú kartu so základnou doskou na to určeným káblikom. Novšie počítače s PCI sieťovou kartou a PCI zbernicou verzie minimálne 2.2 alebo s integrovanou sieťovou kartou podporujú Wake On Lan automaticky.

Wake On Lan musí samozrejme podporovať aj základná doska a BIOS, v súčasnosti je to samozrejmosťou. O podporu Wake On Lan sa v BIOSe u starších počítačov stará tzv. APM (Advanced Power Management) subsystém a u novších ACPI subsystém (Advanced Configuration and Power Interface). Funkciu je možné v BIOSe deaktivovať, preto je potrebné pred jej využívaním preveriť, či je povolená.

Windows a Wake On Lan

U novších počítačov s ACPI funkčnosť Wake On Lan plne manažuje operačný systém, Windows 2000 a XP ju samozrejme podporujú. Túto funkciu je ale vo Windows u konkrétnej sieťovej karty potrebné povoliť v jej vlastnostiach v záložke Power Managment povolením "Allow this device to bring computer out of standby".

Potrebné je tiež povoliť "Only allow management stations to bring the computer out of standby", aby počítač prebudil iba špeciálny Magic Packet. V opačnom prípade by prebudil počítač ľubovoľný paket, čo je väčšinou na LAN nežiadúce.

Zväčšiť
Nastavenie Wake On Lan u sieťovej karty



Po povolení Wake On Lan u danej sieťovej ethernetovej karty Windows pri uvedení počítača do suspend alebo hibernate stavu nechajú aktivovanú vo Wake On Lan stave sieťovú kartu, ktorá počítač po zaregistrovaní špeciálneho Magic Packetu zobudí. Windows bohužial nepodporujú aktiváciu Wake On Lan pri úplnom vypnutí, hibernate stav ale vypnutie plne nahradí a v mnohých ohľadoch je aj oveľa výhodnejší.

Pri hibernate stave je počítač prakticky vypnutý a tento stav je takmer identický s úplným vypnutím okrem minimálneho napájania napr. sieťovej karty v prípade využívania Wake On Lan. V prípade integrovanýcch sieťových kariet prakticky medzi hibernate a vypnutým stavom nie je rozdiel, keď štandard ATX vyžaduje minimálne napájanie dosky aj vo vypnutom stave.

Niektoré počítače umožňujú v BIOSe manuálne povoliť Wake On Lan funkciu aj vo vypnutom stave (ACPI S5 stav).

Prebúdzame počítač

Počítač v suspend alebo hibernate stave sa prebudí jednoduchým zaslaním Magic Paketu na jeho sieťovú kartu, k čomu existuje viacero nástrojov. Jedným z nich je napríklad free softvér od firmy Depicus.


Depicus Wake On Lan



Magic Packet obsahuje okrem iného fyzickú nemennú tzv. MAC adresu sieťovej karty cieľového počítača, ktorý má prebudiť. Toto zabezpečuje ochranu pred zneužitím funkcie Wake On Lan. Preto je potrebné túto hodnotu zadať do programu Depicus, zistiť sa dá na cieľovom počítači spustením príkazu ipconfig /all.

V prípade prebúdzania počítača cez LAN je možné vyplniť nasledujúce dve políčka na 255.255.255.255 pre zaslanie broadcast packetu. Port môže byť nastavený na ľubovoľný, zvyčajne sa používa port 7.

V prípade prebúdzania počítača cez Internet je situácia komplikovanejšia a závisí od sieťovej konfigurácie. Je ale potrebné zabezpečiť, aby sa UDP paket zasielaný na daný port dostal k sieťovej karte prebúdzaného počítača.

V prípade využitia napríklad počítača pripojeného na Internet ethernetom cez DSL modem/router je potrebné na routeri zabezpečiť presmerovanie príchodzích paketov na zvolený port, zabezpečiť známu vonkajšiu IP adresu a problémom je tiež zaslanie paketu, pokiaľ sa IP adresa počítača už nenachádza v tzv. ARP cache pamäti routera.

IP adresu je možné zabezpečiť používaním fixnej IP adresy alebo routerom s podporou niektorej služby dynamickej IP adresy, riešenie posledného problému závisí na možnostiach konkrétneho DSL modemu/routera.

Vypíname počítač

Aby sme mohli vzdialené zapínanie a vypínanie prakticky využívať, je ešte potrebný nástroj na vzdialené vypnutie počítača. Počítač je síce možné vypnúť z Windows cez Remote Desktop, v prípade prístupu cez Remote Desktop ale nie je možné uviesť počítač do stavu suspend alebo hibernate a tak ďalšie vzdialené zapnutie by väčšinou nebolo možné.

K tomuto účelu je možné použiť či už vzdialene alebo lokálne cez Remote Desktop freeware nástroj PsShutdown, ktorý umožňuje počítač vypnúť, suspendovať alebo hibernovať.

Pri použití vzdialene cez Internet PsShutdown pristupuje na TCP port 445 cieľového počítača.


      Zdieľaj na Twitteri


Používate v súčasnosti suspend alebo hibernate? (hlasov: 523)

Áno      52%
Nie      48%


Najnovšie články:

Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami


Diskusia:
                               
 

zapiname pc & wypiname internet >> NEXTRA ;)))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...je to sragorina...zapinat si PC vskrz siet je nebezpecne po bezpecnostnej stranke..neviem si predstavit, ze by sa mi v mašine hrabal nejaky magor
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

:))

A, zapinanie tymto sposobom nema nic spolocne so samotnym pristupom

B, vyuzitelne je to aj u lokalnych sieti

C, k PC sa bezne pristupuje z Internetu, len to musis mat zabezpecene a je to X krat bezpecnejsie, ako take browsovanie z toho PC na nete napriklad ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty ani nevies kto sa ti hrabe v pc?
Kopec lidi DD
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ono tie sietovky co to dokazu nie su novinka... realne vyuzitie pre bezneho usera to moc nema
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto je klasika cez ssh s dyndns (na mobili) a najlepsie je, ked to vidia laici, tak krutia iba hlavami..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako sa pouziva wake on lan ak chcem prebudit pocitac cez net ? neda sa to aj cez cmd.exe bez potreby pouzitia programu ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

whaaaat?
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslis ako pomocou nejakeho command line prikazu bez gui? samozrejme da, tam kde sa da stiahnut ten graficky je aj programik spustany z command linu, mozes si tak spravit .bat s nastavenim pre Tvoj konkretny pocitac a iba pustit, ked potrebujes, pripadne rovno niekde do menu a podobne...

a je tiez vela dalsich podobnych programov, nie je problem najst na nete
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zapbite si FW a nikto vam pc vypinat nebude...pretoze nezisti vasu MAC adresu a bez toiho ta nevypne--->
:) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

vypnutie pocitaca s MAC adresou nesuvisi ... vypnutie pocitaca mozeme urobit aj na dialku prostrednictvom prikazu napriklad _shutdown -s -m \\moj.komp.doma -t 0_ ... samozrejme treba poznat adresu PC a musi to byt a tom kompe povolene ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

zistit mac ak si s niekym v subnete je najmensi problem
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre neznalych doplnam, ze napriklad: arp -a
Odpovedať Hodnotiť:
 

len arp -a IPadresa/meno PC ti stacit nebude, nieco treba pouzit aj pred tym :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ee ... priamo som myslel ci nie je na nete nejaka sluzba web stranka alebo web aplikacia pomocou ktorej funguje wake on lan bez akychkolvek programov.. je take nieco ? pretoze ak je to mozne naprogramovat musi to byt mozne hodit aj do asp.net no nikde na nete som nenasiel zdrojaky.. a este nieco som sa chcel spytat .. mam kerio personal firewall .. ktoru sucast treba vypnut pripadne ktoru vynimku treba nastavit aby bolo mozne pouzit na mojom pocitaci wake on lan a takisto aj ktoru vec treba vypnut pripadne nastavit vynimku aby bolo mozne pouzit remote desktop ? je jasne ze su na webe aj lepsie pomocky ako remote desktop tak ak mate niekto skusenosti resp priamo riesenia pre vzdialenu spravu naiste ich sem prosim ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu to mas http://www.depicus.com/wake-on-lan/woli.aspx

na tej stranke najdes aj zdrojaky pre .ASP a ine veci ohladom tejto tematiky a co sa tyka KPF - kym mas pocitac vypnuty tak KPF nebezi a magic packet sa na sietovku dostane. Potom je to viacmenej HW zalezitost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

www.logmein.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po zapnutí počítača cez internet sa PC našatartuje, ale iba po úvodné prihlasovacie loginy. Čo ďalej?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no zavisi, co s nim dalej chces...

mozes sa k nemu prihlasit cez vo windows zabudovany remote desktop napriklad, alebo viacero inych programov ako vnc, radmin a podobne (ked Ta zaujima bezpecnost, doporucujem si zohnat info, ktore ma ake zabezpecenie). tam ziskas na vzdialenom PC normalne celu plochu a robis ako by si sedel za nim

alebo mozes mat na nom pusteny aj nejaky FTP server, vacsinou nainstalovany ako sluzba, ten sa Ti potom spusti uz po zapnuti, takze sa mozes na FTP pripojit hned

mozes si spristupnit nejake windows zdielane adresare cez Internet, zase opatrnost podla toho, ako dbas na aky druh zabezpecenia
Odpovedať Hodnotiť:
 

v domacnostiach sa o Remote Desktop velmi bavit nemozno, pretoze Windows XP Home Edition nepodporuje RDP (len Remote Assistance) a asi velmi malo domacich uzivatelov si dnes kupuje WinXP Professional ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze kupuje... ROFL
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

staci kuknut www.logmein.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

a mozete si PC ovladat v pohodicke odhocibarskadial ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a je to totalna bomba, pouzivam to uz asi pol roka a kazdy den pridavam torrenty z roboty hned ako sa objavia :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co takto konecne nepisat hibernate ale hibernacia, alebo pouzivat vyraz "rezim dlhodobeho spranku"? Normalne sa to pouziva ak jaky problem?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no neviem ale ja vo svojom anglickom windowse mam HIBERNATE. ziadny dlhodoby spanok :))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

hibernacia sa este da, ale ja som vseobecne proti poslovencovaniu odbornej pocitacovaj terminologie a "rezim dlhodobeho spanku" je naozaj mimo, ked aj PC znali odbornici si budu mysliet, ze skor hovoris o zimnom spanku medveda. hold pocitacova terminologia sa nepreklada, iba v pripade tych naozaj najpouzivanejsich vyrazov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naco take programy?Ked doska dostava prud tak všetko je v pohode!

Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja som to skusal uz pred pol rokom... lenze raz to funguje a raz nie... proste obcas windows sietovku a PCI zbernicu (sietovka je integrovana) nastavi a obcas akoby zabudne... takze zobudit ide len obcas...

Inac je to fajn ak clovek obcas potrebuje nejaky subor co ma doma... cez net zapnem masinu a cez vnc sa pripojim a urobim co treba (napr. skopirujem subor do adresara, aby bol pristupny cez apache alebo nahram cez ftp niekam). vypnem normalne cez vnc ako keby som sedel pri kompe...

Skusal som to nastavit v linuxe a po vypnuti sa mi vzdy aj zapol... to len win nejako blbne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

v tych blbych win musis zabezpecit pred vypnutim spustenie komandu, ktory ti nastavi sietovku na WOL enable. Nieco ako v linuxe "ethtool -s eth0 wol g".


Odpovedať Hodnotiť:
 

a preco ju ten blby win raz nastavi a raz nie??
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja som doma pripojeny cez wifi router, takze to asi nepojde, ze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsetko ide. Musis si zapnut portforward a kym bude tvoja MAC v ARP cahce v routri{switchi} tak ta to zobudi {Mam to tak zriesene vo firme a funguje to bez akychkolvek problemov}
Odpovedať Hodnotiť:
 

moj sposob (nie celkom jednoduchy (mozno dost zlozity), ale relativne bezpecny, pristupny skoro vsade a free):

v domacej sieti bezi stale 200 MHz pentium s linuxom a apachom, na adsl routry je nastavena sluzba dyndns.org - a povoleny pristup zvonka na apacha port 80,a na domace PC port 443 (NAT), pod apachom sa cez www spusti Perlovsky skript na zapinanie domaceho PC, na domacom PC je nainstalovany free program gtOrenoPC - ktory zabezpecuje secure ssh tunel cez port 443, a program na remote spravu napr. ultravnc

takymto sposobom sa da dostat na domaci pocitac zvonka aj z relativne restriktivne firewallovanej siete (napr. cez MS ISA proxy - v tom pripade este musi vonku byt spusteny NTLM proxy)



Odpovedať Hodnotiť:
 

co je to za blbost ? Mas tam linux a ides cez apaca ? a cez nejaky gtOrenoPC ?
Jednoduchsie
ssh (alebo putty) moj.pc.sk zobud_mi_XP.sh
ssh (elebo putty) -L 81:IP_XPCIEK:3389 moj.pc.sk

a uz staci len remote desktop na localhost:81 a som na domacich xp-ckach cez secure kanal. (nastastie doma nemam windowsy).


Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne, ale cez standardny MS ISA proxy (nachadzajuci sa v praci) kde su povolene len porty 21,80,443 a ntlm autentifikacia by som podla tvojho sposobu asi nepresiel
uznavam ze je to dost komplikovane a urcite existuje jednoduchsi sposob, ale funguje - a vylepsit sa da hocikedy .. :-), takisto chcem mat pristup aj na apacha kde su dalsie veci.. takze na apacha cez 80 na moj.pc.sk cez 443 - jednoduchy https server + java applet (tunnel),

ked poradis ako jednoduchsie pri tychto podmienkach - budem rad, myslim ze RealVNC ma nejaku zabezpecenu verziu ktora ide len cez jeden port - ale je platena ..

Odpovedať Hodnotiť:
 

hosi, nechapem, preco to robite tak zlozito ?
ak ti na domacej sieti bezi stale nejaky PC (serverik)
tak nieje ziadny problem...
cez LOGMEIN (www.logmein.com) vies ovladat PC na dialku
(normalka remote desktop, vzdialena sprava, ako keby si sedel za nim)
staci aby si mal na tom PC, ktory stale bezi, softik, ktorym si vies zapnut svoj stroj na sieti...
a mas to vyriesene, ja to robim tak a ide to v pohode, jednoducho a spolahlivo :-)
pripojim sa cez logmein na PC, ktory bezi stale,
pustim si cez neho svoj PC, pripojim sa na svoj PC
a robim si na svojom PC odhocikadial, napr. z prace
proste odhocikadial z internetu ;-)
a ked dokoncim, vypnem ho normalne, vo windowse, ako keby som bol pri nom ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi je to dobre riesenie, ale ma urcite nevyhody:
nutna registracia,
prihlasovanie sa cez ich server,
data (i ked asi sifrovane) tecu cez cudzi server (pre niektorych ktori sa riadia heslom "to ze som paranoidny neznamena ze ma nesleduju" nie celkom optimalne)

ale v urcitej situacii to moze byt OK
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej, hej, jedine, ze by ti vadilo to, ze ides cez ich server... (mne to neva:-)
ale registracia a pouzivanie je FREE, takze no problem ;-)
a prejde to naozaj cez hocico, to mam odskusane ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

jednoduchsi sposob je podla mna FreeNX, zabezpeceny sposob, velmi dobre pouzivanie aj na dial-up linke, da sa nastavit lubovolny port.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyzera to dobre, chce to trocha studia
dokaze to spristupnit aj win masinu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

zapnut comp ide aj cez mobil. wake on lan over mobil :: http://www.wakeonlan.org
Odpovedať Hodnotiť:
 

šlo by to použiť ako FTP?
Keby som v škole začal ťahať data a posielať na môj PC?

Odpovedať Hodnotiť:
 

co tak rovno pouzit FTPd ??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem ako vy, ale ja to potrebujem a na stranke je chybny link. Tak chodte na http://www.depicus.com/download.aspx?product=gui , dajte download, stiahne subor ako htm a ten potom prepiste na zip. Aspon tak to funguje v opere.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V IE to ide, tak asi aspx nie je velmi kompatibilny s operou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

potrebujem poradit kde mozem stiahnut sietovu kartu na windows xp service pack 3
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja som urobil vsetko ako je v navode na prebudenie a nejde mi to co mam robit???wake on lane kompletne som to spravil a nejde to"!povolilsom kartu potom som si stiahol wakeon lane program a cez cmd som napisal ipconfig -all a vsetky udaje som vpisal do programu a stlacil som wake me up a pes mi ta, behal a vygenerovaval cislo ale pc je mrtve ???pouzil som port 7 len som to opisal
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár