neprihlásený Streda, 15. mája 2024, dnes má meniny Žofia
AMD uviedla nové APU procesory, s unifikovanou HSA architektúrou

Značky: AMDCPUHSA

DSL.sk, 15.1.2014


Spoločnosť AMD v utorok uviedla na trh novú generáciu svojich desktopových APU procesorov s kódovým označením Kaveri postavených na novej generácii jadier Steamroller a nových grafikách architektúry CGN, Graphics Core Next.

Mikroarchitektúra CPU jadier Steamroller je treťou generáciou základnej mikroarchitektúry Bulldozer a oproti predchádzajúcej generácii Piledriver len veľmi mierne zlepšuje výkon pri rovnakom takte.

Dôležitým zlepšením oproti predchádzajúcej generácii je použitie GPU rovnakej architektúry CGN ako majú najnovšie výkonné desktopové grafiky Radeon s GPU Hawaii. Podľa testu Anandtech nové APU s grafikou označenou Radeon R7 dosahujú v hrách oproti predchádzajúcim APU procesorom Richland výkon vyšší o 10% až 30%.

Ďalšie zvýšenie výkonu prinesie využívanie nového CGN architektúrou podporovaného nízkoúrovňového GPU API Mantle, ktoré zatiaľ hry nevyužívajú.

Najväčšou inováciou novej generácie APU je ale kompatibilita s požiadavkami architektúry HSA, Heterogeneous System Architecture. V nej môžu CPU a GPU priamo pristupovať k rovnakému adresnému priestoru systémovej pamäte a pri ich podieľaní sa na spoločných výpočtoch nad rovnakými dátami tak už nie je potrebné dáta medzi GPU a CPU kopírovať. Zároveň GPU má prístup k celej systémovej pamäti, ktorá môže mať výrazne vyššiu kapacitu ako videopamäť na GPU respektíve dostupná GPU.

Vďaka podpore HSA tak bude možné GPU časť nových APU využívať výrazne efektívnejšie na iné ako grafické výpočty a akcelerovať pomocou GPU aj viaceré bežné činnosti dnes realizované len na CPU.

Nové procesory určené pre socket FM2+ sú vyrábané 28-nm procesom. AMD uviedla celkom štyri 4-jadrové modely, 95-Wattové 3.7 / 4.0 GHz A10-7850K za 173 dolárov a 3.4 / 3.8 GHz A10-7700K za 152 dolárov, 65-Wattový 3.3 GHz / 3.8 GHz A8-7600 a 45-Wattový APU s rovnakým označením A8-7600 s taktom 3.1 / 3.3 GHz. Cena A8-7600 je stanovená na 119 dolárov.

Najvyšší model A10-7850K má 512 GPU jadier, ostatné modely 384 jadier. Všetky sú taktované na 720 MHz.

Nové APU podobne ako predchádzajúce generácie zaostávajú za procesorovým výkonom a efektivitou spotreby procesorov Intel v rovnakej cenovej hladine, integrovanú majú ale najvýkonnejšie v CPU integrované grafiky a procesory Intel s klasickou integrovanou grafikou bez vlastnej integrovanej pamäte v tomto ohľade výrazne prekonávajú.

Modely A10 sú dostupné na trhu od utorkového uvedenia, A8-7600 má byť k dispozícii neskôr v tomto štvrťroku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Raspberry Pi uviedlo dosku pre M.2 SSD, lacnú ale iba pre malé SSD
Slovenskú verziu dostáva už aj Prima Cool, nahradí českú
V novom Linuxe výrazne zrýchli šifrovanie diskov
Na vesmírnom Boeingu objavený ďalší problém, štart sa opäť posunul
Android smartfóny aj iPhony začali podporovať upozorňovanie na nechcené sledovanie
Ďalší superpočítač má exaflopový výkon, superpočítače s Nvidia CPU sú najefektívnejšie
Windows prestane podporovať 1024-bitové RSA certifikáty
Hokej opäť vytvoril rýchlostný rekord slovenského Internetu
Tesco výrazne rozširuje dostupnosť predaja potravín cez Internet
Vydaný Linux 6.9


Diskusia:
                               
 

Myslim ze svoju strategiu, zamerat sa na vypocty pomocou GPU, zvolili spravne...
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

hej? to uz existuje aj nejaky program, mimo benchmarkov, ktory to dokaze v praxi realne vyuzit? To, ze to dokaze napr. photoshop pri niektorych operaciach pri uprave fotiek ma netankuje, pretoze to predstavuje asi tak 0.001% toho co robim s pc.
Pokial to nezacne vyuzivat napriklad os pri spustani programov, alebo inych beznych operaciach, ktore zaberaju najviac casu tak budem radsej volit intel, ktory ma nasobne vyssi cpu vykon pri nizsej spotrebe.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

vírusy sa už prispôsobili
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Inak mal by si im to oznamit, nech prehodnotia strategiu presne podla tvojho planu.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

tak CGN grafika v procesore moze mat vyuzitie aj pre "normalneho cloveka" Nemam to odskusane, ale predpokladam, ze AMD neobmedzuje vykon v GPGPU vypoctoch ako nvidia, takze predpokladam, ze to pojde napriklad v Power directore. Doma mi to s nvidia 260 rata o kusok rychlejsie ako cisto cez 6jadrovy phenom, ale phenom je vytazeny na 40-50% takze potencial na zvysenie tu je. Navyse ako pisem, nvidia umelo obmedzuje vykon aby si si kupil quadro/teslu. Takze kym neodskusam je ot len moj odhad, ale Kaveri moze byt v Power directore rychlejsie ako i7.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

A Ty si odkial. Nvidia sice osekava DP, ale vykon pod Cudou mas stale vyssi ako pod OpenCL. Zjavne nemas skusenosti len sa orientujes podla toho co niekde precitas alebo pocujes:)))
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

zato sa vykupili vsetky 280/x,290/x lebo vsetci su blbi a nvidia neosekava vykon hracskych grafik.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

takto - bud robis veci rychlo alebo dobre. oboje naraz sa neda.
hracske grafiky potrebuju veci robit rychlo, profesionalne dobre.
preto
nvidia 780ti (s dva roky starou architekturou) je najrychlejsia a najlepsia herna grafika, ktora poraza aj najnovsie amd,
nvidia quadro su najlepsie grafiky na robotu,
nvidia tesla je najlepsi akcelerator.
...
a kedze sa amd grafiky snazia o oboje, zaostavaju za nvidia. a kedze sa snazia o vela veci naraz, nerobia ani jednu dobre a maju nemale problemy napr. s chladenim...
niezeby boli amd veci zle, ale hodia sa tak maximalne na dolovanie altcoins a nie na hry a toboz nie na robotu.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Vystihol si to! Je to presne tak ako pises.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

skoda ze v clanku zabudli pripomenut ze zvysili IPC o 10%, co je takisto pokrok kedze s tym maju problem..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ty si pekne mimo priatelu. Napisal si sem len kopu sraciek.

"nvidia 780ti (s dva roky starou architekturou) je najrychlejsia a najlepsia herna grafika, ktora poraza aj najnovsie amd, "

to myslis vazne, alebo si stale nafetovany? Zjavne sa do toho prd rozumies.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

1, architektura kepler /alebo gk110/ bola oficialne predstavena niekedy v prvom polroku 2012; dnes sa uz pise rok 2014. prehod si kalendar, prosim, a nepis bludy.

2, ak si veris daj lepsiu hernu grafiku.
a nieze tu budes davat nejake dva sunty zlepene ci uz cez xfire alebo sli - tie trhaju jak rit a hra sa na nich absolutne biedne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

290x
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

si troll a uz viac nebudem reagovat na tvoje prijebane prispevky. Teba aj tak nic nepresvedci o opaku, lebo Ty vies.

290x - mensia cena o 150 Euro, lepsi OC, novsia technologia, Mantle, Chladenie, spotreba, vykon zhruba rovnaky. DX 11.2

technologicky ovela vyspelejsia, ale zeleny mozog bude vzdy len zeleny.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Lepsie OC? Ved 780Ti dava na nizsej frekvencii vyssi vykon a vie ist s frekvenciou vyssie plus podstatne lepsie skaluje, ma lepsiu spravu pamati a vyrovnanejsi vykon.

290X - jedina vyhoda je nizsia cena, nic ine. Mantle je len na papieri a moze skoncit ako prepadak, zatial je okolo toho len hype bez vysledkou, DX11.2 je prd platny a aj bude, spomen si na DX 10.1. Chladenie? Ved 290X potrebuje brutal chladic, aby si ju udrzal pod 80 stupnami a to maju len nereferencne, kde je cenovy rozdiel podstatne mensi pod 100 eur. A zabudol si na typicke AMD problemy s throlovanim, stutteringom a latenciou. Cerveny mozog bude vzdy len cerveny mozog:)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

1. Cena je vždy až na 1. mieste. :-P Nie keď ide o kvalitu, ale tou nejaká stará obludnosť veruže aj tak nie je. Som síce „fanATIk“, ale z princípu, nie zo zaslepenosti. NVIDIA je skrátka uzavretá, vlastnícka (proprietárna) mrcha. Kašlem na to, že má podporu pre FreeBSD (a neviem čo všetko ešte)... hlavným dôvodom je to, že FizzX :-D fungovalo len v spolupráci s GeForckami – aby fungovalo s Radeonmi, museli byť ovládače „chybné“. Nie že by mi na FizzX nejako záležalo – priznám sa, že od začiatku mi „ležalo v žalúdku“, ale bola to špinavosť. Bola, lebo časy sa menia... ale na zmenu môjho postoja je to strašne málo.
GPGPU a OpenCL je štandard... a NVIDIA v ňom zase ojebáva ľudí. Nie som hráč (skôr bitcoinový baník), takže tie tvoje „problémy“ mi môžu byť ukradnuté.
Mám ho na vodnom chladení... ktoré by som si mohol kúpiť za ušetrené peniaze (celokryjúci blok za 100 € úplne v pohode; vo svojich počítačoch mám vodné chladenie všade).

Odpovedať Hodnotiť:
 

Mantle nie je na papieri a ako prepadák určite neskončí (to by najprv tak musel skončiť Xbox One, čo už je samo o sebe krajne nepravdepodobné).
Je v skutočnosti nielen súčasnou najväčšou výhodou pre AMD, ale hlavne predstavuje veľmi sľubný základ do budúcnosti pre nesúrodé (heterogénne = CPU + GPU) výpočty a zároveň veľký krok vpred v tomto smere.

Mimochodom, nie je to niečo, čo by si v AMD vycucali z prsta len tak, z dlhej chvíle; práve naopak, po niečom takom volali sami vývojári.

Súdruhovia, ak spomínate rozhrania ako CUDA a zároveň sa oháňate hrami, tak CUDA je oproti Mantlu iba šuvix...
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme, ze viem.
a anandtech to vie tiez: http://dopice.sk/8ev
tomshardware tiez: http://dopice.sk/8ew
aj guru3d: http://dopice.sk/8ex

takze je dost nepodstatne to, co si Ty myslis - to svedci o tvojom rozhlade.
a je jedno ako sa spravas - ak sa chces spravat ako zenska na trhu, nech sa paci, aspon nam vsetkym ukazes, z ktorej temnej osady pochadzas.
a nakoniec nie je podstatne ani to, ako velmi nadavas - to zase svedci o tvojich inych /ne/kvalitach.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Lebo ich bolo malo na trhu, o biednych mnozstvach referencnych 290 a 290X vie kazdy. A pozri si bazarove stranky ako ficia tieto karty. Nvidia osekava DP, ktore aj tak zaujima jedneho z tisica a ten si kupi Quatro a nie len pre samotny vykon, ale najma pre podporu, ktora nema konkurenciu. Toto lajci ktori nevedia o com sa to toci nepochopia, ze Quatro v cene zahrna aj support a preto sa clovek stretava s takymi obmedzenymi nazormi.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

nVidia Quadro je na tom momentalne horsie ako AMD Firepro...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

osekava ako DP tak aj OpenCL. od urcitej verzie ovladacov spadol vykon OpenCL na nVidia GPU na polovicu. kod prepisany do CUDA bezi plnou rychlostou. nVidia zamerne krypli vykon OpenCL na svojich kartach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale fanatikovi nevysvetlis.. Az AMD vyda vysledky q4 2013 tak si budu buchat hlavu o stenu, kedze sa predali vsetky highendy co boli na trhu.. Preto hovorim, az pridu seriozne testy, bude zaujimave co dokaze to male zabudovane GPU. Mozno nic moc, mozno...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ty si trdlo nadvrdle, nechapes, ze tych 290 a 290X bolo malo a nereferencne sa len teraz dostavaju pomaly na trh. A ked je niecoho malo na trhu tak sa to rozpreda a na sklade nie je a stav zisku /skor straty ako vzdy/ to neovplyvny, to nebude mat ziaden dopad na vysledky. Na vysledky za q4 mozu mat dopat jedine dodavky pre konzoly aj ked na mizernu marzu to je pre amd nicmoc na hranici prezitia. A to male zabudovane GPU v kaveri je sracka ktoru roznesie aj Radeon 7750 niekolnasobne. Takze toto kaveri je opat vyvinute do suflika. Ved ten najvyssi model za 170 si nekupi ani dement postihnuty cervenym zakalom:)))))))))))))))))))))
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Cerveny zakal=Zeleny zakal. To plati aj pre teba
Odpovedať Hodnotiť:
 

r7750 ma 819Gflops, takze tazko ho roznesie niekolkonasobne, ked kaveri ma 850, po druhe 7750 ma 55/75W (DDr3/DDR5) TDP, a po tretie 7750 stoji 78 az 96€, v procesore ju mas "zadarmo". Takze sa uvedom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zadarmo, ked taky isty Athlon bez IGP stoji o 1/3 az 1/2 menej :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

athlon bez IGP je pokazeny kus, ktory sa bud vyhodi, alebo preda lacnejsie, kazdopadne naklady na vyrobu oboch su uplne rovnake. Aktualne ceny ze 165€ za A10-7850K su samozrejme silne prestrelene, je uplne nepredajny, no je to novinka, o pol roka bude za normalnu cenu okolo 120-130, potom nevidim dovod to nedat do 80% zostav.
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem, mne to pripada ani z voza ani na voz - na 'normalne zuvanie' su tu skor celerony a pentia, pripadne i3 - aby si clovek mohol este ponechat nejaku rozumnu cestu na upgrade. ale, ako povedal slepy - uvidime...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najdi si herne testy 7750 a porovnaj ich s tymi v najvykonnejsom Kaveri a Kaveri sa nechyta a to je 7750, ked dolozis par drobnych mas 7770 jebnes k nej ten Athlon a si cenou na urovni Kaveri, ale s podstatne vyssim vykonom. Neviem preco obhajujes tento nezmysel. Pochopil by som keby stal polovicu, takto to je o nicom a len pre uzku skupinu ludi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved vydrz, on bude stat menej, ked sa vypredaju starsie skladove zasoby. A 7770 s athlonom bude mat urcite vyssi vykon, ale aj 2-3 nasobnu spotrebu. Neobhajujen produkt ako taky, ved je to pomalsie aspom o 50% ako phenomII x6 1055T co som kupoval pred 3 rokmi... obajujem ideu, smer ktorym sa to ubera.
Odpovedať Hodnotiť:
 

7600 vyzera dobre - TDP 45W - to sa da elegantne chladit aj pasivom.
ale zvysok? 95W sice nie je problem uchladit, ale vyzaduje si to trosku vacsiu investiciu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je TDP - teoreticke cislo, ktore je navyse este rozdelene do kategorii. CPU s TDP 90W moze kludne zrat aj 50W.

Odpovedať Hodnotiť:
 

aj na rulete ked vsadis na nulu, kludne moze padnut nula. Vacsinou ale... a tak je to aj s procesormi, principialne mas pravdu, no myslim si, ze TDP 50W drbnu do 45W a povedia, ze +/- autobus. Alebo ked je vela kusov s danym TDP tak vytvoria novu kategoriu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

7600 vyzera dobre - TDP 45W - to sa da elegantne chladit aj pasivom.
ale zvysok? 95W sice nie je problem uchladit, ale vyzaduje si to trosku vacsiu investiciu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vykon pod cudov mas mozno vyzsi ako pri openCL ale len preto , lebo nVidia odmieta optymalizovat drivery na vypocty pomocou OpenCL
Odpovedať Hodnotiť:
 

No jasne, ze neexistuju prograny co to podporuju, kedze predtym by to bolo zbytocne. Teraz, ked uz je HSA von sa mozu zacat na to optimalizovat programy.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

mnohonasobne? tu mas to tvoje mnohonasobne http://goo.gl/9q5PHN a uz neklam.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ale pochop, ze ked Intel taktnes na rovnaku frekvenciu tak uz to ide do nasobku a je aj 2x rychlejsi pri polovicnej spotrebe.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ked to taktnes to nieje argument, lebo to je mimo specifikacii vyrobcu. A aj tak to nieje 2x rychlejsie a keby aj hned bolo, to nieje "mnohonasobne" ako sa pise vyssie. Je uplne jasne, ze keby som teraz kupoval PC tak i5/7 a aj by som ho nataktoval o tom ziadna... ale ze to je nasobne rychlejsie je klamstvo.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

vyssie autor pise NASOBNE... nie mnohonasobne ;-) takze trochu si si nieco domyslel ;-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

spustanie programov zabera najviac casu? asi mas pomaly disk.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Realne vyuzit to tusim dokaze aj LibreOfice v ich obdobe excelu. Ked mas neaku obrovsku tabulku...
Odpovedať Hodnotiť:
 

integrovanú majú ale najvýkonnejšie v CPU integrované grafiky
asi by tam malo byt "integrované" :) niekedy nepochopim vymi sformulovane vety ani na druhy pokus :)
asi som jedinec s horsim chapanim :(
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

173 dolarov, no nekup to:))) Na hry furt slabe, CPU vykon furt o nicom sak to je len dvojmodul, HSA naco ked akcelerovat viem cez Cuda alebo OpenCL na normalnej grafike s neporovnatelnym vykonom, 95 watov to diskvalifikuje aj v malych HTPC, ak to ma dosiahnut vykon kery je nakresleny tak treba rychle RAM kere su o dost drahsie, ve vysledku o nicom. A mozno by to zmysel malo za polovicu ceny.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

uvedom si ze ta grafika ma vykon 850Gflops, co je cca tolko co moja GTX260 highend spred 4 rokov... a cca polovica PS4/Xbox1. Takze dalsia generacia v horsom pripade ta dalsia bude ponukat vykon konzol... Osobne co vidim ako najvacsie minus je, ze to je "len 4jadro".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sorry spred 5 aj cosi rokov, 2** vysli v 2. polke 2008
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kde si cital ze iGPU v APU su urcene na dementne hranie dementnych hier, ktore su hratelne pri max. detailoch a full hd ci vyssim rozlisenim iba na dedikovanych VGA za 500-700 €? Ked chcem hrat hry, treba dedikovanu vykonnu VGA. A CPU vykon dnes nie je az tak akutne nizky, ze s vyplazenym jazykom kazdy caka na vykonnesji CPU, ako v dobach PII a PIII. Ja 95% casu uz CPU nezatazujem, vypocty ma prestali bavit a neripujem uz casto. Ak mi vykon staci mam AMD. Ak nie, musim si priplatit a kupit Intelovske APU za 300 €, s lepsim CPU a horsim GPU. Prast jako uhod. Zalezi od preferencii, ale za vsetko hovori cena, takmer polovicna.

Keby som si dnes skladal desktop, jednoznacne volim AMD APU. Za 170 € komplet CPU 4-jadrak (no 2-modulak) a GPU plne zastupi cely low-end v podobe dedikovanych VGA, ktore lavou zadnou zvladnu vsetko bezne a normalne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zla volba bratm, ty mas 1100T, najvyssi Kaveri je tak o 50% pomalsi... A to je to kde je pes zakopany :/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam 1090T postekleny na 1100T a teraz po rokoch ked som vyrastol z vypoctov a ripovania uz vobec netusim naco ho mam. Ten vykon vobec nevyuzivam. Vecne to ide nevyuzite na 5%. Grafika HD4830 so 640 SP na 575 MHz detto, kedze hry nahravam, tak je vecne na 3%. Pri Tamtung Oceanic Demo 40 Mbps furt HD mkvcku je zatazena na 20%, dobre. Ale inak neviem naco ten CPU a GPU mam ... Perto hovorim ze teraz by mi stacilo aj APU. To staci aj na GPU akceleraciu robenia panoram z RAW ci JPG ci upravovanie fotiek, co je asi najvacsie sústo co uplne bezny clovek robi s multimediami (okrem prehravania/prezerania). K strihaniu videi som sa este nedostal. Na to je dobre mat aj patricny HW.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dovolim si tvrdit ze nie.

Nakolko si na pc zarabas a nehras zrovna najnovsie hry /ak vobec nieco hras/ tak ti kludne staci hociaka integrovana grafika. A za rovnaku cenu ako to APU v pohode dostanes intel i5 - cisty a zdravy stvorjadrak, ktory, dovolim si odvazne tvrdit, roznesie to AMD na kopytach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej roznese ho na kopytach v CPU vykone a ked hry nehravam tak mi moze byt GPU vykon ukradnuty. Na OS GUI dnes staci absolutne kazda vydana grafika.

Ale chlapec vyssie sa divil a stazoval, ze na APU (uplne hocijakom, nielen po grafickej stranke silnesom AMDckovom) nemoze plnohodnotne hrat hry.
Odpovedať Hodnotiť:
 

... a nielen na OS GUI ale na prehravanie/prezeranie akychkolvek beznych formatov multimedii. Pod beznym dnes istotne nerozumieme 4K H265 200 Mbps 60 fps video :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

hladam nieco ako raspberry lenze aspon 8GB ram. Procesor quadcore moznost napojit SSD. Mame nieco v ponuke?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Skoc na mileticku tam take maju v akcii, sustaky dostanes zadara.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

nebyvam v kosicoch
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

:D ani v BA ale v Kezmarku!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

VIA EPIA P910
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

vdaka pekna masinka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

GCN nie CGN

"GPU jadier" ? what? znie to ako reklama na chytretelefonny "4 jadrovy procesor s 8 jadrovou grafikou a ... " + "jadrovou elektrarnou? :)" ....
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

------------- ------------- ------------- -------------
... a oproti predchádzajúcej generácii Piledriver len veľmi mierne zlepšuje výkon pri rovnakom takte.

Dovolim si oponovat. Neviem odkial cerpal autor clanku, ale aj oficialne slajdy hovoria o zvyseni IPC (vykonu na jadro a na takt) o 10 az 20 % !!!!!! Teda maximalne o 20%, ale v priemere asi o 10%. Bohuzial jadra Kaveri pracuju na nizsej frekvecnii kvoli vyrobnemu procesu a je to zhodou okolnosti tiez cca o 10%, teda 3,7/4,0 GHz top Kaveri vs. 4,0/4,2 GHz top Richland. Takmer cela uzasnost efektivity a zvysenia IPC ide tak na vrub nizsej frekvencie. NAPRIEK TOMU je 3,7 GHz Kaveri v priemere o 2% vykonnejsie ako 4,0 GHz Richland. Navysenie IPC Steamroller-Pilledriver je teda plne porovnatelne ako Pilledriver-Bulldozer. Hovoria o tom aj CZ it portaly, niektore uz pol roka.
------------- ------------- ------------- -------------
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim ze priemerneho navysenia IPC o 10% sme sa u Intelu nedockali od roku 2009 (ak to vobec bolo vtedy 10%), ked svetlo sveta uzreli prvucicke CPU architektury Nehalem (Nehalémy a Westméry) po CPU architektury Core (Conroe, Allendale, Wolfdale, Penryny, Kentsfield, Yorkfield len v ramci desktopu):
Odpovedať Hodnotiť:
 

mierne zavadzas - napr. len u sandy bridge zdvihli ipc o cca 11-12%
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

2006-2009: I. gen jadrovej éry Core (Conroe, Allendale, Wolfdale, Penryny, Kentsfield, Yorkfield len v ramci desktopu, podla toho ci 65 ci 45 nm, ci Core2Duo a ci Core2Quad, ci prve ci posledne rodiny ...)

2009-2011: II. gen. jadrovej éry Core, ktorej sa nadava architektura Nehalem (rodiny Nehalémy a Westméry)

2011-2013: III. gen. jadrovej éry Core, ktorej sa nadava architektura Sandy Bridge (rodiny Sandy Bridge a Ivy Bridge)

2014-2015: IV. gen. jadrovej éry Core, ktorej sa nadava architektura Haswell (rodiny Haswell a Broadwell)

2016-2017: V. gen. jadrovej éry Core, ktorej sa nadava architektura Skylake (rodiny Skylake a Cannonlake)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najvyznamnesie zvysenie IPC bolo v ramci jadrove Core éry medzi gen I. a gen II. Odvtedy IPC u Intelovskych CPU rastie tak symbolicky, ze je to na hranici meratelnosti. Samozrejme zazrak z roku 2006, ked sa preslo z Netburtu a Pentium 4 frekvenčnej éry na Core éru nespomínam, tam Intel dokázal čo nikto v CPU za posl. 2 dekady: IPC vyletelo hore o 80% ! Ale odvtedy ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak napriklad Intel Core 2 Duo E8600 3.33GHz vs i5 4430 haswell turbo 3.2GHz. Si predstav, ze cinebench11 v 1 vlakne je ich vysledok 1,02 vs 1,48 bodov. Zanedbajme tych 100Mhz, co povies, aj tak mame pekny vysledok, 45% to je? A to boli este starsie c2d, len nie na porovnatelnych taktoch ako teraz haswelly..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked sa to normuje na rovnaku frekvenciu (koeficientom 3200/3333), mame 39,2%.

Tie narasty vykonu boli mozno okolo 5% medzi kazdou gen. ňadrovej Core éry (ale aj to je moc), ale najvacsi bol medzi gen. I a II ako pisem (mozno okolo tych 10%). Neriadil som sa Cinebench 11, ale napr. vysledkami v SuperPI. Neviem ci je Cinebench 11 idealnym ukazovatelom suroveho narastu IPC a narastu surovej vypoctovej sily a zvysenia efektivity patricnych casti CPU. Cinebench mozno vysledky nejako priemeruje a tazi aj z novych instrukcnych sad, SuperPI vyuziva sady stare 20 rokov, teda tazi len zo samotnej x86 architektury. V tom je imho lepsie SuperPI.

Core 2 Duo E8000 series na 4450 MHz .......... 1M za 10,8 sek

Core i7 4000K series na 5000 MHz .......... 1M za 7,2 sek

teraz, Core i7 4000K series normovane ne 4450 MHz by to malo za 8,1 sek

no a 10,8 / 8,1 je 33%, takze od roku pana 2006 do roku pana 2014 intel zdvihol IPC o 33% :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zdvihnut IPC o 20% AMD dokazalo za 3 roky najprv Bulldozer-Pilledriver a potom Pilledriver-Steamroller.

Bulldozer jadro/modul na 3,7 GHz je uplny sunt (porovnatelny vykon ma K10 na 3,0 GHz), Steamroller jadro/modul na 3,7 GHz sa KONECNE, UZ KONECNE dostal v IPC na uroven K10 architektury starych Phenomov :)))

Ak by Bulldozer vyzeral pred 3 rokmi ako teraz Steamroller (z pohladu IPC), tak by bol 8-jadrak (4-modulak) na 3,3 GHz ozaj o 1/3 vykonnejsi jak Ph II 1100T. Ale vieme ako dopadli prve Bulldozery. KEd to vyslo, tak ma napadlo, ze to snad nemozu mysliet vazne. 8-jadrak FX1850 na 3,7 GHz bol vascinou pomalsi jak 6-jadrak Ph II 1100T na 3,3 GHz. FX berem v uvahe ako 8-jadrak, nie 4-modulak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel naposledny vydal CPU s vykonom na vlakno nizsim ako predchadzajuca generacia v roku 2000, volal sa Pentium4. U AMD to bolo 2011 uzasnou radou K11.

SuperPI nevie viac vlakien, preto na porovnanie viacjadrovych CPU je vhodnejsi podla mna Cinebench. Navyse vysledky v SuperPI neodzrkadluju pomery v inych 1vlaknovych SW, takze SuperPi je skor pre zajujimavost.. potom by som pouzil radsej wprime. Tam uz medzi AMD a Intelom tak velky rozdiel nieje..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sak jasne ze SuperPI je jednovlaknova. O to predsa pri IPC ide. To co SuperPi odzrkadluje alebo nie suvisi s tym, ze nevyuziva ziadne moderne instrukcne sady, ale iba x87 pre FPU a to je tu od 80486tky: http://www.superpi.net/About. Nevyuziva ani ziadne prvucicke MMX, 3Dnow, SSE, nic z toho.

Teda akonahle sa zrychli vypocet v SuperPI (na jadro a na takt), znamena to ze doslo k tomu najhrubsiemu zefektivneniu vykonavania FPU instrukcii (lepsie vetvenie, predpovedanie, cachovanie, rozdelovanie .... lepsie narabanie s mikroinstrukciami, lepsi cache system ...) a vykon nenarastol nejakou premakanou SSE4.3 alebo AVX2 instrukcnou sadou, ktora specificke vypocty moze urychlit aj 10-nasobne. Ak SuperPI ukaze, ze sa vypocet zrychlil, zrychlili sa (minimalne o tolko co ukazalo SuperPI) vsetky ostatne vypocty vyuzivajuce FPU a nielen nejake konkretne vypocty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale ked pri teste vypnes ABS, tak nezistis, ktore auto v reale zabrzdi na snehu skor, ze? Preto ti vravim ze superPI neodzrkadluje skutocny 1 vlaknovy vykon aktualnych CPU v aktualnych SW. Mam za to, ze cinebench (a teraz je uz 15ka) sa tomu priblizuje ovela viac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

isteze ked sa nove ficury vyuzivaju, je to lepsie
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár