neprihlásený Štvrtok, 23. mája 2024, dnes má meniny Želmíra
Linus Torvalds v problémoch

Linus Torvalds, pôvodný autor Linuxu, a jeho terajší správca sa dostal do problémov a spolu s ním aj zvyšní vývojári Linuxového kernelu po tom, ako Larry McVoy, autor BitKeeperu, ktorý kerneloví vývojári používajú na manažovania zdrojových kódov kernelu, oznámil, že od 1.7. bude k dispozícii iba platená verzia BitKeepera.

DSL.sk, 7.4.2005


Veľké softwarové projekty a medzi nimi aj Linuxový kernel používajú na správu svojich zdrojových kódov špeciálny software, ktorý umožňuje spravovať pohodlne a prehladne zmeny a rozličné verzie zároveň, spolu s paralelnou prácou mnohých vývojárov. Takýmto softwarom zo sveta open source je napríklad CVS (Concurrent Version System).

CVS bol pôvodne používaný na správu kernelu, keď ale CVS nevyhovoval všetkým aktuálnym požiadavkám, pred 3 rokmi linuxový kernel zmenil software, v ktorom je spravovaný na propietárny BitKeeper od firmy BitMover. Tento poskytoval mnohé rozšírené funkcie pre lepšie fungovanie s veľkým počtom vývojárom a lepší výkon pre veľkosť projektu, akým je linuxový kernel. Hlavným iniciátorom tejto zmeny bol Linus Torvalds.

BitKeeper je komerčný produkt, pre svoju popularizáciu ale vytvoril projekt www.bkbits.net, kde umožňuje hostovať Open Source projekty a poskytuje vývojárom týchto Open Source projektov zdarma svoj software. V projektoch hostovaných na bkbits.net je spolu 5 miliónov súborov, ktoré majú spolu 3 miliardy riadkov.

Po prechode Linuxu na správu BitKeeperom po vlne kritiky, keďže BitKeeper nie je open source software, vytvoril BitMover CVS gateway interface pre BitKeeper, umožňujúc tak vývojárom, ktorí si nepriali používať BitKeeper používať CVS na prístup k projektom spravovaným BitKeeperom. Tento týždeň Larry McVoy, autor BitKeeperu ohlásil, že free verzia BitKeeperu pre Open Source vývojárov končí od 1.7. BitMover 17. marca tohto roku vydal Open Source verziu svojho klienta, ktorá umožňuje read-only prístup k bkbits.net projektom, umožňuje ich teda synchronizovať ale nie prispievať do nich. Pre vývojárov linuxového kernelu bude podľa slov Larryho McVoya po 1.7. zatiaľ stále ponechaný CVS prístup alebo budú môcť upgradovať na platenú verziu BitKeepera.

Larry McVoy odôvodnil tento krok tým, že narozdiel od začiatkov BitKeepera už komerčné verzie tohto softwaru sú využívané intenzívnejšie ako verzia pre Open Source projekty a preto sa BitMover musí sústrediť na svoj komerčný produkt. Podľa mnohých hlasov z Open Source komunity ide zo strany BitMoveru o svojvoľnú zmenu nepísanej dohody.

Linus Torvalds vyhlásil, že si berie týždeň na preskúmanie alternatívnych riešení k BitKeeperu. Jeho rozhodnutie ponechať linuxové jadro v správe od 1.7. čisto komerčného BitKeepera by pravdepodobne vyvolalo veľkú vlnu nevôle, preto sa predpokladá, že Linus rozhodne o prechode na niektorú z alternatív alebo sa pokúsi dohodnúť s BitMoverom na trvalej dohode o voľnom prístupe pre linuxové jadro.


      Zdieľaj na Twitteri


Rozhodne sa podľa Vás Linus Torvals pre niektorú free alternatívu alebo sa dohodne s BitMoverom na pokračovaní free prístupu? (hlasov: 36)

Ano, rozhodne sa pre niektoru free alternativu      67%
Nie, ale dohodne sa s BitMoverom      22%
Nie, zostane komerčný BitKeeper      11%


Najnovšie články:

Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.20, už aj pre RISC-V
Šifrovanie odolné kvantovým počítačom podporuje ďalší softvér, Zoom
Starship znovu poletí o dva týždne
Známy výrobca PC chladičov začal ponúkať ventilátory pre domácnosti, postavené na PC ventilátoroch
Intel už vyrába novú generáciu CPU, uvedie ju v treťom štvrťroku
Na iPhonoch sa začali objavovať staré zmazané fotky, podľa Apple to spôsobilo poškodenie databázy
Windows 11 pridal podporu vytvárania 7-Zip a ďalších formátov archívov
ARM razantne vstupuje do PC iných ako Apple
Android 15 predĺži výdrž smartfónov na batériu


Diskusia:
                               
 

ANO - nie je logickou moznostou ako odpoved na otazku.
Ak odpoviem ANO - com som (p. autor ankety?) odpovedal? A alebo B alebo oboje?

:((( logika rulez
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dakujem za upozornenie, mierne som prehliadol, ze v otazke su obe moznosti rovnocenne a teda naozaj nie je jasne, k comu sa Ano vztahuje.

Aj ked z kontextu clanku, z ponukanych moznostia z toho ze mozno hlasovat za prave jednu moznost je asi kazdemu jasne, ze Ano znamena, ze sa rozhodne pre niektoru z free alternativ.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som presvedčený že Linus Torvals nájde to správne riešenie t.j..
Pokiaľ sa mu nepodarí dohoda a nenájde iný vhodný softík,
tak potom.
Proste si vyvinie, poprípade upraví najvhodnejší dostupný program.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Linus nepanikoval spomenul na nastroj git a uz to frci teraz asi richlo rozbehne vyvoj :) bye BitMover
http://marc.theaimsgroup.com/?t=111307606800001&r=1&w=2
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár