neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Keplerov teleskop pokračuje, bude stabilizovaný tlakom fotónov

Značky: veda a výskumvesmírNASA

DSL.sk, 19.5.2014


Využívanie Keplerovho teleskopu americkej vesmírnej agentúry NASA bude pokračovať aj po minuloročnom poškodení jeho stabilizačného systému, keď NASA schválila financovanie novej modifikovanej misie K2.

NASA o tom informovala na konci uplynulého týždňa.

Keplerov teleskop hľadá planéty na základe zatieňovania ich hviezd preletom planéty pred hviezdou z pohľadu teleskopu, spôsobujúcim tak zníženie teleskopom nameranej intenzity hviezdy. Dva prelety umožňujú vypočítať dobu obehu, tri prelety ju umožňujú potvrdiť dvomi meraniami.

Na svoju činnosť vyžaduje presné a stabilné zacielenie na zvolenú časť oblohy, ktoré zabezpečovali štyri tzv. reakčné kolesá, komponenty používané pre natáčanie teleskopu pomocou zotrvačníka a elektromotora vďaka zachovávaniu rotačného momentu. Pre správnu funkčnosť sú potrebné minimálne tri, v roku 2012 sa pokazilo ale prvé a v máji 2013 druhé.

S dvomi reakčnými kolesami nie je možné teleskop ľubovoľne otáčať a tak stabilizovať, pričom najväčším vplyvom spôsobujúcim vychyľovanie je tlak fotónov slnečného žiarenia dopadajúcich na solárne panely. NASA ale našla takú orientáciu teleskopu, pri ktorej bude tlak pôsobiť rovnomerne na povrchu a teleskop bude možné stabilizovať pomocou tohto tlaku a dvoch reakčných kolies.

Zväčšiť
Popis novej misie K2, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA)



Takýto spôsob orientácie limituje časti oblohy, na ktoré bude môcť byť teleskop nasmerovaný, a planéty s akou periódou obehu bude schopný detekovať. Vždy bude totiž nasmerovaný cca paralelne s obehovou dráhou, pričom každých 83 dní sa do jeho zorného poľa dostane Slnko a bude musieť byť otočený o cca 90 stupňov. Jednotlivé pozorovacie periódy novej misie K2 tak budú trvať cca 75 dní.

Podľa minuloročných testov sa tiež mierne zhorší stabilita teleskopu a vytvorené snímky sú o niečo menej kvalitné ako u plne funkčného teleskopu.

Prvá pozorovacia perióda odštartuje 30. mája, pričom NASA schválila zatiaľ využívanie Keplera v rámci misie K2 na ďalšie dva roky.

V dátach zaznamenaných Keplerom od jeho vypustenia v roku 2009 bolo identifikovaných už viac ako 3800 kandidátov na planéty, pričom cca 960 z nich bolo potvrdených ďalšími pozorovaniami a analýzami.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

Ako vytvaraju fotony tlak ked nemaju ziadnu hmotnost?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ziadna gramaticka chyba, co sa deje? :D
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

to som neboul ja
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Škoda, už som myslel, že Ťa konečne osvietilo...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

chyba mu tam ciarka pred ked.

>naspat do skoly.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Nulová je ich pokojová hmotnosť. Ale fotón, sviňa, nepostojí. A tak nejakú hmotnosť má. Alebo prinajmenšom hybnosť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne podla znamej formlky E=m*c^2 ktoru ak otocite tak dostaneme m=E/c^2
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

foton je imaginarna castica, ktora nemoze mat hmotnost a ani nema. Z nejakeho dovodu ma EM ziarenie hybnost, ktora ma kvantovy charakter a preto to najmensie kvantum pomenovali foton.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Kedze hybnost p = m.v a m=0 a v=c, niektori mozu byt dezorientovani ako moze mat foton nenulovu hybnost. V skutocnosti sa vsak jedna o casopriestorovy vektor hybnosti (stvor-vektor) a ten v casopriestore nie je nulovy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Treba mysliet casopriestorovo, nie len separatne priestorovo (pripadne k tomu separatne casovo).

Napr. ABSOLUTNE VSETKO, KAZDY, VZDY a VSADE sa v casopriestore pohybuje rychlostou PRESNE c. Rychlost "pohybu" v casopriestore je vsak troska ine ako rychlost v samotnom priestore. Cas a priestor su spate: cim rychljsie sa pohybujeme v priestore (vzhladom an nejaku sustavu), tym pomalsie na (vzhladom na nu) pohybujeme v case. Akurat betar foton ma tu vymozenost, ze absolutne vsetku svoju rychlost v casopriestore venuje pre pohyb proestorom a na pohyb casom mu uz absolutnenic neostava. Aj jeho rychlost v casopriestore je vsak c (vzhladom na vsetko). Aj rychlost galaixie Andromedy vzhladom na nasu galaxiu v casopriestore je PRESNE c. V samotnom priestore je ta rychlost ovela mensia, kedze rtakmer vsetom svoj pohyb casopriestorom Andromeda vyuziva na pohyb casom (vzhladom na nasu galaxiu) a na pohyb priestorom jej moc neostava...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Drobna oprava: v casopriestore sa UPLNE VSETKO vzhladom na UPLNE VSETKO pohybuje rychlostou c !!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no pjetro, po dlhom case zaujimavy nazor. takto som nad tym este nerozmyslal
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

akurat ze to nie je nazor, to je fakt :) aspon do tej miery co rozumieme pod pojmom fakt vo fyzikalnej teorii :)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

je to mozno aktualny stav vedomosti, ale nemusi to byt nutne fakt. Mne sa cela idea casopriestoru nepaci, nieje logicka, jednoducho pochopitelna sedliackym rozumom. Priestor je priestor a cas je cas, len zjavne medzi sebou maju silne "puto". Nepaci sa mi ze sa s tym rata ako s 1 velicinou.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nerata sa s tym ako s jednou velicinou, cas je cas a priestor je priestor. Cas ma jednotky sekundy, priestor metre, su to hrusky a jablka. Ale musime ich velice vhodne zmixovat, ak chceme mat lepsi (realnejsi) pohlad na svet ako Newton. Bohuzial bez toho by plno veci neslo, relativisticke efekty treba zapocitavat (GPS, vypocet drah kozmickych sond ... atd). Moze byt otazka ako merat cas pomocou priestoru, alebo priestor pomocou casu. Velmi jednoducho. Zo vzorceka s=vt vieme pomocou casu merat priestor. Kedze c je univerzalny casopriestorovy invariant a pouzijeme ho, mame s=cT, kde T ja nas vhodne zvoleny cas, napr. 1 sekunda. A mame "svetelnu sekundu". Ocividne to obsahuje casovu jednotku, ale pritom je to jednotka vzdialenosti :)))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nechcem byť sviňa, ale špecialná teoria relativity bola experimentálne potvrdená - pri iných rýchlosťach sa čas pohybuje inak. Bol s tým problém napríklad pri GPS satelitoch - museli tam pridať korekciu inak by sa tvoja poloha posúvala niekoľko metrov za deň.
Druhá vec je, že veľa vecí sedliackym rozumom nepochopíš. Kvantovým počítačom rozumieš? Sedliacky rozum ti by bol na to prikrátky. Preto sa teorie potvrdzuju experimentami, aby sme zistili, kedy nás sedliacky rozum klame.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vies to niecim podlozit, to s tymi GPS satelitmi. Trochu ma to zaujima. Nezda sa mi totiz, ze by ich rychlost bola az natolko vysoka aby to malo nieco spolocne s tym, ze "pri inych (vyssich) rychlostiach sa cas pohybuje inak". Cele toto vnimanie casu mi pride nejake divne. Podla mna cas plynie stale rovnako nezavisle na rychlosti, akurat ze MY to vnimame, ze plynie inak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak budes letiet v rakete velmi rychlo, a na starte 1.1.2014 sa porezes, tak rana sa ti bude hojit mesiac. Za tvoj mesiac sa vratis na Zem a zistis, ze je napr. 9. oktobra 2014 Toto sa deje pri akyckolvek rychlostiach, aj lietadlom keby si obletel celu Zem 1 mach rychlostou, co je ooooovela menej ako ta druzica, tak pri super presnych hodinach by si nameral casovy rozdiel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cloceve neuraz sa, ale s tebu diskutovat je ako vysvetlovat stredovekemu ozranovi princip telegrafu, telefonu, radia, televizie, pocitaca. Tiez by si myslel, ze to su sprostosti, drisdy, nepodstatne kidy a neveriac by krutil hlavou ...

Vedeckej (a co i len trocha vedecky rozhladenej obci) su to fakty vseobecne zname. No nechcel som napisat ze to vie kazdy blbec. Na obeznej drahe vo vyske GPS satelitov je deformovany casopriestor veeeelmi mierne inak ako na povrchu Zeme. Preto tam cas bezi inak. Nielen AKOZE, ale REALNE, NAOZAJ tam atomove hodiny ukazu kazdy den rozdiel o niekolko mikrosekund (ci desiatok mikrosekund) denne a to je vzhladom na "bazarove" atomove hodiny na palube kaudeho z 24 GPS satelitov (s presnostou jednej nanosekundy za den) kurevsky dost.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Rozne plynutie casu je v mieste pobytu GPS satelitov (cca 20 tisic km nad Zemou) jednak v dosledku specialnej teorii relativity (cas by mal vo vztaznej sustave satelitov plynut pomalsie ako na Zemi, kedze su to ini - satelity, co sa pohybuju a boli uvedene do pohybu vzhladom na Zem, cca 8 km/s). Tento efekt cini cca 7 mikrosekund (7000 nanosekund) DENNE! Takisto je vo vztaznej sustave GPS satelitov roznej plynutie casu (vzhldom na Zem) aj kvoli vseobecnej teorii relativity a sice preto, lebo GPS saletity su v mierne slabsom gravitacnom poli a cas vo vztaznej sustave satelitov zasa kvoli tomu plynie rychlejsie ako na povrchu Zeme. Tento rozdiel cini, ze cas vo vztaznej sustave plynie oprioti casu na Zemi rychlejsie 45 milisekund (45000 nonosekund) DENNE! Aj ked teda relativisticke efekty spacialnej a vseobecnej TR posobia prosti sebe, neanuluju sa (existuje ale obezna draha, kde sa anuluju, nie je to ale pripad vysky 20 000 km, kde su satelity GPS).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

SUMA SUMARUM: cas vop vztaznej sustave setalôitov GPS je oproti Zeme kvoli specialnej TR DENNE o 7 ms pomalsie a sucasne kvoli vseobecnej TR DENNE o 45 ms rychlsjsie, vysledok je, ze cas tam plynie o 38 ms/denne rychlesjie ako na povrchu Zeme. Akonahle by sa denne atomovky na GPS satelitoch nekorigovali (neposunuli spat o 38 ms denne), za niekolko dni je nepresnosti GPS stovky metrov !!!! A za tyzden uz km.

Ako clovece nehnevaj sa, ale pochybovat o teotri relativity je ako pochybovat a tom, ze sa da na dialku po drote elektrinou prenasat hlas, co uz vieme asi 120 rokov.

http://goo.gl/1ZRXYI - prve tri riadky
http://goo.gl/BOZC
http://goo.gl/1b47xd
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten pomer plynutia casu je velmi blizky k jednej: den / den-38 ms = 86400000 ms / 86399962 ms = 1,000000439815...., pretoze relativisticke efekty su extremne male (extremne mala rychlsot 8 km/s v porovnani s rychlostou svetla alebo extremne maly rozdiel v grav. poli). ALE NAPR. tak miony v urychlovacoch by vedeli rozpravat. Boli urychlene velmi blizko k c (99,999...% c) a cas pre ne plynul 20-nasobne pomalsie !!! To je daaaaaavno experimentalne overene !!! Tie castice existovali 20x dlhsie ako mali existovat. Koeficient pomeru plynutia casov 20 je troska vacsi ako 1,000000439815.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moj komentar k roznemu plynutiu casu (co vlastne umoznuje velmi jednoduche cestovanie do buducnosti, bohuzial jednosmerne, bez cesty spat) je aj tu:

---------- ----------
http://goo.gl/zOhNyf
---------- ----------

Odpovedať Hodnotiť:
 

Akoze clovece nehnevaj sa, ale mam tu dokopy druhy prispevok, v ktorom som len naznacil ze cela ta teoria sa mi nezda (no a co, mozem mat taky nazor, nie som v tomto obore studovany) a ty si tu ides na mne vyhonit EGO. Som niekde razne povedal, ze teoria relativity neplati? Nie. No osobne mam dost pochyb, aj ked sa v tom nevyznam, no staci mi normalne vysvetlit bez tych narazok! Nikto uceny z neba nespadol a apropo - neviem co vsetko bolo dokazane, ale stale je to vo velkej miere len "teoria" nie? Nerob z toho 100% fakt, ze vsetko funguje tak ako ta teoria hovori! Howgh
Odpovedať Hodnotiť:
 

EGO treba preluftovat. Prirodne vedy su induktivne a observativno-experimentalne. Teda na zaklade metodologie poznavania formou pokus-pozorovanie si budujeme teorie. To plati pre fyziku, chemiu, biologiou (medicinu), geografiu.....a.i. Tie teorie nie su absolutne pravdy, su to zatial najlespie pohlady na svet, najblizsie aproximacie pravdy, ako to naozaj je. Ked pride cas, pridu novsie teorie, ktore tie starsie dolpnia/zovseobecnia/poskytnut iny pohlad/nadhlad na celu vec. Takze teorie v prirodnych vedach su malokedy absolutne. Vysledky experimentov a pozorovani absolutne su (samozreme musia byt opakovatelne a zreprodukovatelne). Iba nasa interpretacia sa casom meni.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Matematika nie je nic ine ako schopnost logicky mysliet. Vseobecnejsie: deduktivne, kauzalne, rigorozne, logicky mysliet. Matematika nestava na observativno-experimentalnom pristupe k objavovaniu noveho ani na induktivnom pristupe, aj ked naznaky hrajkania sa a skusania ci induktivneho vyvodzovania nie su pre matematiku zbytocne. Jedna sa vsak len o heuristicku (objavovatelsku) fazu, potom treba vsetko deduktivne, kauzalne, rigorozne, logicky a teda vo vseobecbnosti dokazat. Ani takato povaha matematiky a akasi jej nadradenost nad prirodnymi vedami (resp. ich induktivnym, observativno-experimentalnym pristupom k badaniu) vsak nezarucuje, ze matematicke pravdy su absolutne. Iba su o trocha absolutnejsie ako teorie prirodnych vied (fyzikalne, chemicke, biologicke a ine teorie).
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ze s casom a priestorom je cosi inak pri vysokych rychlostiach a silnych gravitacnych poliach nie je teoria! To je experimentalne velmi presne a velmi mnohokrat dokazany fakt! Uz nasa interpretacia co, ako, preco, zaco, naco, o co vlastne ide - to je teoria.

Ked uz pises o vseobecnom rozhlade, zislo by sa teda vediet, ze teorie relativity (specialna aj vseobecna) a kvantova mechanika su dva zatial NAJUSPESNEJSIE FYZIKALNE TEORIE ake kedy clovek vymyslel a NIKTO NIKDY este nezistil, ze nejake pozorovanie, alebo experiment, by boli s jednou alebo druhou v rozpore. Ich presnost je 1 : 1000000000000 (jedna ku bilionu). Teda ked mi teoria predpoveda nejaku hodnotu napr. na 5,265719571, tak aj naozaj pozorovanim/pokusom nameram od 5,265719570 po 5,265719572 ale v ziadnom pripade nie 5,27869719. Chapas/uvedomujes si tu presnost? Tolko k vseobecnemu rozhladu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Iny priklad: moze prsat, alebo bliskat sa a hrmiet alebo vyskyt duhy je mnoho-tisicrocnymi pozorovaniami overeny fakt. Uz nasa interpretacia co, ako, preco, zaco, naco, o co vlastne ide - to je teoria. Dnes mame teoriu na uvedene fenomeny tak dobru, ze uz tazko niekto najde lepsiu. Samozrejme pred tisic rokmi tomu tak nebolo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toz nehnevaj sa ked ma niekto pochybnosti o platnosti TR, alebo maxwelovych rovniciach alebo kvantovej mechanike, tak ozaj nie je vedecky rozhladeny. Bez nich by totiz NEFUNGOVALI ABSOLUTNE ZIADNE NASE UZASNE VYDOBYTKY MODERNEJ DOBY. Nie ze by nebolo ziadne lietanie na obeznu drahu, GPS, cipy ... on by nebol ani elektromotor co taha kabinu vytahu hore !!!!!!! A elektromotor (resp. nieco co velmi vhodnym sposobom priemiena el. a mag. pole) je dnes UPLNE VSADE - vysavac, mixer, slahac, repraky ... chapes?

Preco si myslis ze cca od polovice 18. storocia do polovice 19. storocia bolo storocie pary? Preco ludtvo uz vtedy krasne nevyuzivalo elektrinu a magnetizmus? LEBO TUMO LUDSTVO NEROZUMELO DO POTREBNEJ MIERY. Az maxwelove rovnice v 60. rokoch 19. storocia to cele umoznili. Predtym sa robili len pokusy a nieco sa vedelo (preto mohol vzniknut telegraf), ale nie do potrebnej hlbky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepraskni od tolkeho horliveho pisania. :)
Spytaj sa nejakeho vedca co robi vyskum v nejakom chemickom labe a hlada liek na rozne choroby, ci je tiez tak vedecky rozhladeny v TR. Veda sa predsa netoci len okolo tvojej TR!
PS2: Neviem preco si presiel na Maxwelove rovnice a elektromagnetizmus. Tam ja proti nicomu nenamietam.
Skoncil som. Mas posledne slovo, lebo viac nemienim reagovat, aj ked bolo to naucne, len ten horlivy prejav...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toz polyhistori vyhynuli minimalne pred pol tisicrocim, nikto dnes nemoze vediet vsetko. Mna zaujima fyzika (hlavne elementarnych casti a astronomia) a pokroky v oblasti biologie ci chemie neevidujem. Su vsak vedecke objavy, ktore sa roznesu tak-povediac celoplanetarne, nech su z akejkolvek discipliny, napr. vyklonovanie ovce Dolly, skoncenie mapovania ludkeho genomu, hypoteticke bakterie v horninach z udoli Marsu kde ocividne dakedy nieco tieklo a iste to nebol tekuty metan ani tekudy CO2 ci NH3, ci objav zivota na jednom mieste na Zemi kde je miesto fosforu arzen. Teoria relativity ci kvantova mechanika vsak maju svoj vek/historiu a su patricne "stare" a tak sa o nich prakticky populisticky vobec nepise - na rozdiel od casu ich vzniku.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale pravde je ze neda sa sledovat vsetko a zvlast clovek nesleduje to ho absolutne nezaujima ze ano. Nie je bezne aby clovek vedel sucasne kozmologicke nazory/modely vesmiru, alebo hypotezy co ma biomakromolekulovej urovni sposobuje starnutie, kedze by v zasade nemala existovat prekazka, preco by sme namali zit nie 80, ale napr. 800 rokov, ide len o zintenzivnenie samokonktroly, samoregulacie a samoopravy na biomakromolekulovej a bunkovej urovni. Alebo nazory na vznik zivota na Zemi. Ten kto sa nezaujima o chemiu tak nema pohlad na chemiu ani z hladiska jej historie (mena ludi (a su ich desiatky) ktori nieco pre chemiu dokazali) a to plati o kazdej vede, nielen chemii, ale napr, aj biologii, archeologii, napr. bohuzial nemam ani len sajnu o poprednych osobnostiach archeologie ci geologie, komu vdacime za nase poznatky o vykopavkach, kto sklada celu totu skladacku o vsetkych tych vyhynutych druhoch ci historii vyvoja Zeme. To ma tiez svoju minimalne niekolko-storocnu historiu objavovania.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podobne ako je troska rozdiel v pohybe casopriestorom a samotnym priestorom, aj stvor-vektor hybnosti v casopriestore je troska ine ako klasicky vektor hybosti v samotnom priestore. Preto je hybnost fotonu nenulova, cele to zachranuje casova zlozka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano, lenze ako vyjadris E? Je to kineticka energia? Asi nie, kedze Ek = 1/2 * m * v^2, kde m = 0. Je to teda ina energia, takze aka?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

lol ty pouzivas mechaniku na veci na ktore sa aplikuje relativisticka fyzika ;o)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No chcel som od teba pocut, ze E = (Planckova konstanta h * c)/(vlnova dlzka), avsak zrejme sa keca lahsie.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Myslis iba cisto priestorovo - kde v tom vzorci je zohladneny cas a spatost casu a priestoru?

Vzorceky pre separovany priestor NEMOZNO aplikovat na fotony!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napoveda: v tej rychlosti "v" to nebude
Odpovedať Hodnotiť:
 

E^2 = (m*c^2)^2 + (p*c)^2

E - energia
m - pokojova hmotnost
p - hybnost

vseobecne znama rovnica E = m*c^2 je zjednodusena, ked sa hybnost p = 0

foton nema pokojovu hmotnost (m), ale ma hybnost,
takze energia fotonu je:

E = p*c

energia je omnoho mensia, ale predsa je
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam matny dojem ze aj vsetky tieto vzorceky popri odvodzovani E=mc^2 su zjednodusene a beru sa prve 2-3 cleny Taylorovho rozvoja nejakej tej funkcie. Uz si to nepamatam presne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nex mi niekto visvetli asaplatim mu pivo: 300k + 300k = 300k
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ak narazas na rychlost svetla, tak sup precitat si Teoriu relativity. Ak narazas na obycajnu matematicku rovnicu, tak rovnica plati pre pripad k = 0. Moze byt Bernard.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Foton A nesie informaciu ktoru musi odovzdat fotonu B alebo kozmickej lodi:
- ak oprotisebe letia 2 fotony A a B
- ak oprotise leti foton A a kozmicka lod

Kedy sa informacia vymeni skor foton-foton alebo foton-kozmicka lod

Odpovedať Hodnotiť:
 

ak hovoris o skladani dvoch rychlosti, tak to je preto, ze rychlosti sa neskladaju jednoduchym scitanim, je na to aj vzorec, ktory presne a spravne predpoveda ako sa scitavaju rychlost (mimochodom to, ze pouzivam scitavanie ci skladanie rychlosti si nevsimajte, to je uplne nespravny nefyzikalny pojem): (v1 + v2)/(1 + v1.v2/c^2)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si myslis, ze ked ides na aute 300k a zasvietis, tak k vzdialenemu pozorovatelovi pride svetlo 2x skor? :) Zial nepride, on to auto ani nebude vidiet a bude zrazeny, ked stoji v strede cesty.. Naopak, ak sa bude od neho to auto vzdalovat 300k a zasvieti zadnu hmlovku, tak ju pozorovatel uvidi v rovnakom case ako keby auto stalo. Zaujimave :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

takto ti povim. videl si reklamu na telekom ze 1+1+1+1=1? tak to je to iste
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kedze hypnost p = m.v a m=0 a v=c, niektori mozu byt dezorientovani ako moze mat foton nenulovu hybnost. V skutocnosti sa vsak jedna o casopriestorovy vektor hybnosti (stvor-vektor) a ten v casopriestore nie je nulovy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ocividne si niekto dal namahu implementovat post-publish metodu:

void postPublish(ref string article, ref string title)
{
article = Regex.Replace(article, "(deteg)([uo].*?\s)", "detek$2");
title = Regex.Replace(title, "(deteg)([uo].*?\s)", "detek$2");
}
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

lol tractor beam
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Musim priznat ze to co robia chlapci z nasa je fucking cool. Balancovanie pomocou fotonov, to moze napadnut len ich
Odpovedať Hodnotiť:
 

fotónový pohon nie je až taká novinka
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasné už ho využívajú škodovácke motory FSI
Odpovedať Hodnotiť:
 

a v noci bude tma. Nanoroboti su haluz, nie fyzika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

takze ked tam zasvietim mojim lejzrovym ukazovatkom, tak im rozhodim cely balans a mozu vymyslat misiu K3
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

este pre vysvetlenie toho javu. Foton ma energiu, na tom sa zhodneme, lebo sak slnecna energia a tak. Podla relativistickych vztahov vyplyva, ze castica s energiou ma hybnost. A s hybnostou uz mozme pocitat normalne ako v dynamike. To zname E=mc^2 je presne toto, staci dosadit namiesto mc hybnost p, cim ziskame E=pc, odtial p=E/c... to sa da napisat este v roznych tvaroch, dosadzat a vymienat lave strany. Treba si uvedomit, ze v tomto E=mc^2, nie je m pokojova rychlost telesa, ale pohybova hmotnost, ktora uz nie je nulova.
Problemom je, ze urcita cast z tej energie fotonu sa premeni na teplo/svetlo/inu elektromag. energiu, takze zdaleka nie vsetka energia fotonu sa prejavi na pohybe toho dalekohladu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár