neprihlásený Nedeľa, 28. februára 2021, dnes má meniny Zlatica
Heartbleed zraniteľnosťou trpí stále 309 tisíc serverov

Značky: HeartbleedSSL / TLSbezpečnosťInternet

DSL.sk, 23.6.2014


Extrémne kritickou zraniteľnosťou Heartbleed trpí v súčasnosti ešte viac ako 309 tisíc serverov poskytujúcich zabezpečené webové HTTPS stránky.

Informuje o tom skupina bezpečnostných expertov Errata Security na základe otestovania všetkých IPv4 adries na konci uplynulého týždňa.

Errata Security využíva vlastný skener. Ten aktuálne identikoval prítomnú Heartbleed zraniteľnosť presne na 309 197 IP adresách, servery na ktorých odpovedali na nadviazanie SSL spojenia na porte 443.

Zraniteľnosť Heartbleed sa nachádzala viac ako dva roky v open source knižnici OpenSSL, najrozšírenejšej implementácii protokolu TLS / SSL pre šifrovanú komunikáciu používanej na rozličných internetových serveroch.

Zraniteľnosť, ktorú sme detailne popisovali v tomto článku, umožňuje kradnúť údaje z pamäte zraniteľného procesu používajúceho knižnicu, napríklad webového servera poskytujúceho zabezpečené webové stránky. U webového servera tak zraniteľnosť okrem iného umožňuje kradnúť prihlasovacie údaje iných užívateľov, dáta poskytované serverom iným užívateľom ale tiež privátne kľúče k certifikátu servera.

Heartbleed je tak jednou z najvážnejších internetových zraniteľností posledného obdobia, ktorá má dopad na celú internetovú bezpečnosť.

Na začiatku apríla v dňoch bezprostredne po zverejnení informácií o zraniteľnosti identifikoval skener od Errata Security celkom 615 tisíc zraniteľných serverov na porte 443. O ďalší mesiac 8. mája identifikoval 318 tisíc zraniteľných serverov, za posledný mesiac a pol tak bolo aktualizovaných len cca 9 tisíc zo stále zraniteľných serverov.

Webové servery na porte 443 samozrejme nie sú všetkými zariadeniami, ktoré trpia Heartbleed zraniteľnosťou. Zraniteľné sú aj ďalšie typy serverov a napríklad OpenVPN ale tiež klientské aplikácie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Satelitné TV vysielanie je v týchto dňoch rušené Slnkom
Ďalšie Starlink satelity má SpaceX vyniesť v noci na pondelok
Helikoptéra na Marse beží na Linuxe
NASA zverejnila detailnú panorámu okolia Perseverance na Marse
Google použil svoj podmorský kábel na detekciu zemetrasení
Posledná verzia Windows 10 dosiahla 20%
Ohlásená prvá SD Express karta
Google bude platiť dvoch vývojárov pracujúcich len na bezpečnosti linuxového jadra
HP kupuje časť HyperX
Samsung uvedie notebook s vlastným ARM procesorom


Diskusia:
                               
 

Existuje jednoduchy prikaz na blokovanie jednej formy utoku heartbleed, ale ked som ju skusil aplikovat, tak som vsimol, ze Kerio offline connector takymi paketmi disponuje (samozrejme aj najnovsia verzia), otazku teda je, ze kolko inych roznych programov pouziva zranitelne kniznice, hoci aj priamo zakomponovane v ramci vlastnej licenie :(

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prečo ste mi zmazali komentáre?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo ste mi zmazali komentáre?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár