neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
MS považuje defragmentáciu SSD za užitočnú, Windows 8 ich automaticky defragmentuje

Na rozdiel od všeobecnej mienky aj doterajších tvrdení zamestnancov spoločnosti Microsoft operačný systém Windows od verzie 8 opäť automaticky defragmentuje súborové systémy nachádzajúce sa na SSD diskoch. Spoločnosť to aktuálne potvrdila spolu s detailnejším vysvetlením funkčnosti nástroja pre optimalizáciu diskov zabudovaného vo Windows 8 a vyššom.

Značky: MicrosoftWindows 8

DSL.sk, 5.12.2014


Na rozdiel od všeobecnej mienky aj doterajších tvrdení zamestnancov spoločnosti Microsoft operačný systém Windows od verzie 8 opäť automaticky defragmentuje súborové systémy nachádzajúce sa na SSD diskoch.

Aktuálne to potvrdil Scott Hanselman z Microsoftu.

SSD a fragmentácia

Najmä prvé generácie SSD diskov pre bežných užívateľov mali relatívne nízku životnosť v podobe množstva dát zapísateľných do očakávaného poškodenia flash pamäte a defragmentácia súborov presúvajúca pri obsadenejších diskoch často veľkú časť kapacity celého disku tak životnosť výrazne znižovala. Keďže negatívny dopad fragmentovaných súborov na výkon bol u týchto diskov viacrádovo menší ako u klasických pevných diskov, defragmentovanie bolo kontraproduktívne a Windows 7 prestal automaticky defragmentovať SSD disky.

Vývojári Microsoftu v aktuálnom vyjadrení ale poukázali na tri hlavné dôvody, prečo je fragmentácia súborového systému NTFS problémom aj na SSD diskoch a defragmentácia je v súčasnosti Microsoftom považovaná za užitočnú.

Ak je zapnutá služba Volume Shadow Copy, umožňujúca vytváranie snapshotov súborového systému používaných napríklad pri vytváraní bodov obnovy, na fragmentovaných SSD diskoch prichádza pri copy-on-write zápise bloku, ktorého stav sa uchováva v niektorom snapshote, k výraznému spomaleniu. Zároveň viac fragmentov súboru znamená spracovávanie viac metadát pri čítaní a zapisovaní do súboru, čo rovnako môže viesť k spomaleniu. Nakoniec príliš veľká fragmentácia môže pri dnešných veľkostiach súborov viesť k dosiahnutiu limitov na počet uchovateľných fragmentov v metadátach, čo znemožní ďalší zápis do súboru.

Microsoft sa v príspevku už nevenuje samotnému dopadu fragmentovaných súborov na rýchlosť prístupu k samotným dátam súboru, pri extrémnej fragmentácii je ale aj u množstva moderných SSD táto rýchlosť niekoľkonásobne nižšia ako pri sekvenčnom prístupe k dátam. Situáciu tu ale samozrejme komplikuje ešte interná fragmentácia premapovaných blokov SSD.

Optimalizácia SSD vo Windows 8

Vo Windows 8 sa nástroj na defragmentáciu oproti Windows 7 zmenil na univerzálnejší nástroj na optimalizáciu diskov, ktorý sa automaticky spúšťa aj pre SSD disky. Doteraz Microsoft a jeho zamestnanci informovali, že nástroj na SSD diskoch realizuje iba opätovné posielanie príkazov Trim pre prázdne miesto.

Vzhľadom na vyššie uvedené dôvody ale nástroj podľa aktuálnych informácií Hanselmana štandardne automaticky realizuje aj defragmentáciu SSD diskov. Táto informácia nebola doteraz verejne známa napriek tomu, že Windows 8 bol uvedený už pred dvomi rokmi.


Nástroj na optimalizáciu diskov vo Windows 8 (screenshot: Microsoft)



Automatická defragmentácie sa realizuje ak je zapnutá služba Volume Shadow Copy, čo je štandardný stav. Windows 8 a vyšší v takom prípade automaticky defragmentuje súborový systém na SSD raz za mesiac.

Aký dopad to má na životnosť SSD respektíve aké množstvo presunutých dát je možné pri takejto frekvencii defragmentácie očakávať na typickom systéme Microsoft neuvádza. U moderných SSD s deklarovaným množstvom zapísateľných dát na úrovni stoviek terabajtov za celú životnosť disku by dopad zrejme ale nemal byť významný.

Opakovaný Trim vo Windows 8

Hanselman bližšie zároveň vysvetľuje druhú činnosť optimalizátora SSD vo Windows 8 a vyššom, opätovné posielanie príkazov Trim. Príkazy Trim posiela Windows od verzie 7 pri zmazaní respektíve skrátení súboru a firmvéru SSD disku nimi signalizuje uvoľnenie príslušných logických blokov. SSD tak môže považovať dané zodpovedajúce fyzické bloky za opäť voľné, znovu ich využívať na uloženie iných logických blokov a vzhľadom na spôsob manažmentu dostupnej flash pamäte v SSD ukladať dáta efektívnejšie.

Windows posiela Trim po každom uvoľnení blokov a SSD by tak mal byť informovaný o každom uvoľnenom bloku. V skutočnosti to ale nemusí byť pravda, keďže podľa aktuálnych informácií posiela Windows príkazy s oneskorením a preto ich ukladá do radu čakajúcich príkazov s obmedzenou dĺžkou. V niektorých prípadoch sa tento rad preplní a niektoré príkazy nie sú odoslané.

Zároveň o voľných blokoch nevie SSD disk, ktorý bol v minulosti používaný aj na nižších verziách ako Windows 7, na PC s vypnutým odosielaním Trim alebo pripojený k iným operačným systémom.

Optimalizér tak vo Windows 8 a vyššom s nastavenou frekvenciou automatického spúšťania, štandardne raz za týždeň, posiela disku opakovane príkazy Trim pre všetky voľné bloky, aby mal SSD garantovane úplné informácie o všetkých voľných blokoch.

Ako defragmentáciu vypnúť

Užívatelia, ktorí s posúdením užitočnosti defragmentácie SSD Microsoftom nesúhlasia prípadne si overili jej negatívne dopady na ich disku v podobe príliš veľkého množstva zapísaných dát podľa štatistiky uchovávanej v SMART dátach, si defragmentáciu môžu vypnúť.


Vypnutie optimalizácie jednotlivých diskov v nastavení optimalizátora Windows 8 (screenshot: Vadim Sterkin)



Vypnutie je možné zabezpečiť viacerými spôsobmi, najjednoduchším je vypnúť celkovo optimalizáciu konkrétnych SSD diskov v nastaveniach optimalizačného nástroja, po kliknutí na Change settings respektíve Zmeniť nastavenia. V nastaveniach sa nachádza nastaviteľný zoznam diskov, pre ktoré sa optimalizácia realizuje. Nástroj je možné spustiť spustením dfrgui.exe.

Takýmto vypnutím užívateľ vypne aj automatické opakované zasielanie príkazov Trim. To si je možné následne zapnúť napríklad pomocou vytvorenia novej úlohy v Task Scheduleri spúšťajúcej nástroj defrag na SSD diskoch ale s parametrom "-l" iba pre zaslanie Trim príkazov. Detailný návod ponúka Vadim Sterkin, označený ako krok 2 v spodnej časti jeho návodu.


      Zdieľaj na Twitteri


Používate už na aspoň jednom notebooku, PC alebo serveri SSD disk? (hlasov: 794)

Áno      75%
Nie      25%


Najnovšie články:

HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia


Diskusia:
                               
 

Dohoda MS a výrobcov SSD?
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

Nie....neschopnost MS spravit FS, ktory je rychly pri vyssej fragmentacii...
Odpovedať Známka: 4.9 Hodnotiť:
 

Nech sa páči. Navrhni...
Odpovedať Známka: -3.2 Hodnotiť:
 

napr. nepouzivat UDESNE malicku default hodnotu clusteru 4096bajtov...!

(je tu uz s nami aspon 15 rokov bezo zmeny a pritom sucasny HW aj SW je kapacitne o niekolko radov inde)
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

a co takto vypnut volume shadow copy... ved to je uplne zbytocna vec... ked chces seriozne zalohovat tak treba robit rucne zalohy v ghoste/acronise a hotovo. a kto nie je lamer alebo ITckar vo velkej firme tak zalohovat nepotrebuje vobec
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

vacsina ludi su BFU, ale tak silni BFU, ze osobne som za zakaz pouzivania PC hocikomu kto nema "vodicak na PC". Ako prva lekcia by bola nie o zapinani PC ale o zalohovani...
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

A servisáci nebudou mít co žrát.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jablko....nech sa paci, zaplat mu to.....
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

napr ext4 ;)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja mam kolegu ktory mi tvrdil ze defragmentoval tablet a je rychlejsi a ten isty kolega mi povedal ze naformoval Li-ion bateriu v mobile a dlhsie vydrzi :-D mna uz nic neprekvapi
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Nie? A počul si už o programe čo defragmentuje RAM-ku? :D Mne sa kedysi chválil kamoš že aký super program, že sem-tam to zapne a okamžite ide komp lepšie
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

placebo efekt. hlavne že je kamoš spokojný :D

Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ja som si defragmentoval monitor a teraz mám z FULLHD 4k displej :)
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

po defragu uz nemas porozhadzovane pixely ako predtym?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To by sa aj mne zišlo. daj link na soft. ;) :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mne by stačilo aspoň hd-ready :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ano, linux kernel, ale o to sa snad stara jadro kazdeho aspon trochu slusneho OS.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Neviem ze by sa pouzivala nejaka online defragmentacia RAM, ale zase mat fragmentovanu RAM je obcas dost pruser. Nechaj si bezat server napr. s 64 GB RAM par mesiacov a potom tam skus sputit napr. Oracle ktory si bude chciet alokovat 32 GB v jednom bloku. Proste taky velky blok dostupny nebude a mas smolu...
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

O tom co je to, a ako funguje, virtualna pamat si uz pocul?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

srat na SSD, stare zlate klasicke, ziadne problemy clovek nema...
Odpovedať Známka: -6.6 Hodnotiť:
 

Pouzvaj fdd :) si uz a i neviem predstavit pouzivat klasicky disk na pracu pri kompozitovani videa.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Presne tak!niet nad 5.25 palcove pruzne disky..z jednej si nahram operacny system(MS-DOS alebo CP/M) a na druhej mi bezi program.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A namiesto prace s kompom je s teba disk jockey :)
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Hej. A CP/M máš na 5.25" disketách máte odkiaľ?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

to si este dost moderny, 5.25" bolo uz dost rozsirene, ak by si fachal na este starsich 8" bolo by to zaujimavejsie (ale mechaniky som take stretol len dve (v jednom chassis) a pouzivali ich na jednej katedre ako stolik v labaku (a vtedy som nemal aky druhy stolik im za to ponuknut, inac by boli byvali aj vymenili :-))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za 5-6 rokov možno si možno to staré dobré HDD už ani nekúpiš! Kde potom budú staré dobré časy.
PS. Aký HDD si mal pred 5 rokmi a aký pred 10 rokmi. Kedy si skončil s CD a DVD ? Lebo ja mám spotrebu 1 DVD za mesiac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ta to sidobry ja mam dvd raz za pol roka, aj to kopiu pre kolegynu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

sranda tato anketa. bol som prvy kto na nu klikol, klikol som na nie a zobrazilo sa ano 100%, nie 0% :D
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

mne sa stalo presne to iste,... oznacil som urcite moznost nie a stalo tam ze pocet hlasov 1 a ano 100% a nie 0%
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

asi pouzili Ficov software na vyhodnocovanie tendrov.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Myslis ten s vylucovanim najlacnejsej ponuky, alebo ten s porovavanim rodokmenu?
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Deti moje radostné, čo vás to v tej základnej škole učia. Percentá a logika to rozhodne nebudú.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Ty sa logikou radsej neohanaj.
Laskavo si precitaj co napisali a skus pochopit.
Potom nam tu mozes logicky zdovodnit a vysvetlit, ako je mozne, ze kliknutim na "nie" nabehli % pre odpoved "ano".

Bud taky laskavy a osviet nas tou tvojou logikou.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

sak jasne, na 100% to je nie
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

vyborne, idealne znizuju zivotnost SSD. Len tak dalej, esteze od tej pochybnej firmy nemam ziadny soft.
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

U mňa- 314 dní od posledného spustenia.
Klikol som Optimize. Optimalizácia trvala asi 5 sekúnd, takže žiadne veľké presuny dát sa nekonajú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak vypnem shadow copy a je po probleme, aj tak je to hovadina a 90% ludi to nikdy nepouzilo.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

90% ludi nikdy nepouzilo 90% vymozenosti windowsu, ale ajtak sa spustaju, zaberaju priestor, spomaluju chod systemu.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

veru, rovnako ako v každom inom operačnom systéme
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vo Win je problém celé NTFS
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Staci spustit Task Scheduler a tam Library\Microsoft\Windows\Defrag a vypnut task.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Co takto si aj precitat samotny clanok, pripadne aj priamo blog toho cloveka? Na tu defragmentaciu existuje totiz realny dovod.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

My co pouzivame Linux/Unix sa mozme na tomto len zasmiat.
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

my sa smejeme na vas :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Keby sme mali NTFS tak mame aj Everything
http://dopice.sk/search

lebo ntfs journal je pristupny.
Takto mame bud neaktualne locate, alebo pomale find

btrfs je ale zaujimave, openSUSE ho ma uz ako default

Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Tool

<3333333
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tá rýchlosť je... vzrušujúca....



(prečo tak nefunguje hľadanie vo windowse)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tak neviem ale mne http://executor.dk/ ide rovnako svižne, nie je to totiž o rýchlosti diskov ale o indexácii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vďaka, taký program sa veľmi zíde. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. A keď som sa bavil s RAID-om 0 tak NTFS bol malý nárast. XFS na Linuxe to už bolo iné kafe. Takmer presne dvojnásovná rýchlosť.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

trpis milnou predstavou, ze na unixovych FS neexistuje fragmentacia?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"Najmä prvé generácie SSD diskov pre bežných užívateľov mali relatívne nízku životnosť" - uz len to je blbost. Prve SSD boli drahe a mali SLC bunky, ktore vydrzal desattisice prepisani
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

aj tie s MLC vydrzali vela, zivotnost klesa nizsim vyrobnym procesom... Avsak prve ssd mali nizku zivotnost, lebo nemali wear leveling a trim.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

U prvých generácií SSD to nebolo spôsobené najmä kvalitou flash ale úrovňou algoritmov pre garbage collection, wear leveling a chýbajúcim trimom.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

mam 7 rokov xp na ssd disku (pusteny asi 3-5 hod denne,bez indexovania:) zatial pohodicka,teraz je tam sice uz 7-cka je sice mierne lenivsia na tom irone,ale furt je to este in ok o)
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Uz planujem crucial MX100 512GB
este cakam ake budu recenzie na samsung 850 EVO
a kolko bude stat, ale asi nebudem riskovat s TLC aj ked je na 40nm a radsej spolahlive odskusane MLC

a 850 pro je zase nehorazne drahy
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

samsung by som nikdy nekupil. Jedine keby som chcel ako bonus oxidaciu.
Odpovedať Známka: 1.9 Hodnotiť:
 

Ako vazne, mate tam zaruku, ale ked ju vyuzijete - oxidacia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

radsej si kup MX550, su o HODNY kus vykonnejsie ako MX100 (skoro 30%)a porazaju aj EVO, aj ked nie ovela...

btw aj mna uz klepe kedy objednam dalsi 250GB Crucial MX100. Bez SSDcka ani nakrok :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A co tak Samsung 850 pro 256GB ? :) Mam ho, zatial spokojnost. Pocitovo je asi tak rychly ako moj 840 EVO 128GB a vyrazne rychlejsi ako Crucial M4 128GB.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

za cenu 256GB 850 PRO si mohol mat 512GB mx100
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

za cenu flase Cabernet savignon si mohol mat 5l bandasku skveleho jablkoveho...
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

v tomto pripade by bolo to jablcko lepsia vyhra :) alebo ribezlak :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Co treba poznamenat, Windows stale nepodoruje Queued TRIM operaciu. Klasicky TRIM sa moze posielat ak je NCQ fronta prazdna, co samozrejme spomaluje operacie s SSD diskami. Queued TRIM operacia sa moze poslat aj ked v NCQ fronte cakaju na vykonanie nejake dalsie operacie. Stoji preto na zvazanie ci pouzivanie operacie TRIM ma na Windowsoch vobec zmysel (kvoli znizovaniu vykonu SSD disku, kedze sa pred TRIMom musi cakat na dokoncenie ostanych operacii).
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

A urobil si si statistiku, kolko % casu z behu OS mas nieco v NCQ fronte? Mi nehovor, ze 100%. A ked robis s SSD diskom nieco tak intenzivne, ze mas stale nieco v NCQ fronte (co teda neverim) tak stale je moznost odoslat TRIM prikazy cez defrag neskor.

Takze TRIM na WIN zmysel ma.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Statistiku som nerobil. A neviem si ani poriadne predstavit ako by som to dokazal z jadra Windowsu dostat (asi mozno nejakym filter ovladacom nad windowsovym AHCI). Ale co sa bezne robi, je ze pred prepisanim dat ich zneplatnim. Alebo sa aj bezne robi ze sa odstranuje naraz viac ako jeden blok dat (typicky odstranujem cely subor a nie len nejaku jeho cast). A tu sa to pekne krasne prejavi, TRIM sa posle niekolko krat a vzdy treba cakat. Popripade ak pri mazani suboru niekto cita z disku (alebo nedajboze este nejaka aplikacia aj zapisuje). Posielat oneskoreny TRIM cez defrag znie naozaj rozumne, vhodne riesenie by aj bolo monitorovat I/O a ak je necinne tak iba vtedy posielat TRIM. Globalna sa asi TRIM vypnut neda (tak aby defrag ho mohol pouzivat).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

viete mi niekto jednoducho po lopate vysvetliť čo je toto za kravinu?
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Microsoft
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Nestacim sa cudovat nad reakciami. Ze defragmentacia raz za mesiac ma znizovat zivotnost? Dobry vtip :D Defragmentovali ste uz niekto niekedy SSD? Systemova particia alebo bezny 120 GB disk zaberie tak 2-3 minuty. Robim to vzdy, ultimate defrag, staci fragmented files only. Ved to je uplne logicke, staci si pozriet rozdiel rychlosti sekvencneho a nahodneho citania SSD diskov...
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

A ja že 2-3 hodiny...
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Porovnavat "rychlsoti" sekvencneho a nahodneho pristupu je ako porovnavat lokomotivu a tank. Dve uplne odlisne veci.

Jednotkou nahodnoho pristupu je I/O za sekundu, teda IOPS.
Jednotkou sekvencneho pristupu je bajt za sekundu.

Ked ma nieco 50 tisic IOPS, tak pre 512 bajtove subory bude kontinualka maximalne 512*50000 = 25,6 MB/s, lebo kazdy subor treba zvlast osahat a pristupit k menu. Pre 8 kiB subory bude uz kontinualka maximalne 409,6 MB/s. No a pre 100 MB subory to iste nebude 100 MB*50000 = 5 TB/s, pretoze to daleko prekracuje kontinualku a limitujucim faktorom sa stava prave kontinualka. Tam bude max. dajme tomu 550 MB/s, z coho sa pre 100 MB subory odvija 5,5 IOPS, teda 5,5 pristupov k suborom za sekundu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To, ze jedno je v IOPS a druhe v MB/s ich nerobi neporovnatelne, prave si ich porovnal. To je vsetko v poriadku, pointa je, ze fragmentovany subor sa sprava ako mnozstvo malych suborov, ku ktorym treba pristupovat na roznych miestach disku, namiesto precitania jednej suvislej oblasti, co spomaluje pracu so suborom.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

ano spomaluje, na klasickych platnovych diskoch, lebo tam mas citaciu hlavu ktora najprv musi prist na dane miesto. SSD nema citaciu hlavu ktora musi niekam chodit, SSD moze citat z lubovolneho miesta a v zapati z najvzdialenejsieho miesta bez casoveho oneskorenia, teda "naraz". SSD niesu limitovane rozmiestnenim dat, preto ich defragmentovat je zbytocne. SSD maju koli zvysovaniu zivotnosti wear leveling, kde dochadza k permanentnemu premiestnovaniu dat na najviac prepisovane bunky, takze defragmentovat je neziaduce.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

snad na najmenej pouzivane bunky ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie. na najviac pouzivane bunky, aby tie najmenej pouzivane zostali volne pre zapis novych dat, zaroven tie najviac pouzivane neboli prepisovane. Ono to v praxi taketo jednoduche nebude, ide o princip...
Odpovedať Hodnotiť:
 

LOL, ty asi nemas dlhodobejsie skusenosti s pouzivanim SSD, tak to mozno funguje teoreticky, ale nie v realnom svete. Fragmentovany subor sa jednoducho nacitava dlhsie a preto SSD defragmentovat vyznam ma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To co pises, je len ciastocna pravda.

Ak mas dajme tomu DVD subor 4GB velky, ktory ma (dajme tomu rovnomerne rozdelenych )10 fragmentov, tak ti vznikne 10 velkych suborov a vplyv na vykon SSD (citanie a ani zapis) to mat nebude.

Ak mas ale fragmentov 50 000, tak sa subor uz bude chovat ako velke mnozstvo malych suborov, pricom zapisanie dalsieho 4GB suboru sa (vdaka takej fragmentacii predchadzajuceho suboru) pravdepodobne nebude dat v jednom kuse, ale bude sa musiet tiez rozdrobit na kopec fragmentov. Tato situacia potom vedie k neustalemu spomalovaniu ako citania tak aj zapisu. V tomto pripade jedna defragmentacia moze byt SSD disku napomocna.

No nevykonaval by som ju pravidelne kazdy mesiac hlavne pre kazdeho uzivatela (teda aj tych, co SSD vyuzivaju viac na citanie, ako na zapis).
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Konecne to niekto aspon trocha pochopil. Realna situacia na systemovej particii vsak je, ze tie subory su radovo mensie a velke subory su roztrusene do radovo viac ulomkov ako desiatky. Sledoval si niekedy defragmentaciu cez Ultimate Defrag? Mnozstvo fragmentov, v ktorych sa bezny systemovy subor nachadza pri beznej 30% fragmentacii je neuveritelne! A MS tu spravil velmi dobry tah. Vo Win7 defragmentaciu vypol kvoli problemom so zivotnostou prvych generacii. Vo Win8 ju zapol, pretoze jednoducho dnesne SSD maju MTBF okolo miliona hodin a pocet zapisatelnych udajov prevysuje zivotnost akehokolvek stroja alebo dokonca aj dvoch za sebou. Nejaka ta rychla defragmentacia raz za mesiac nespravi ziadny rozdiel...
Odpovedať Hodnotiť:
 

SSD moze citat z lubovolneho miesta a v zapati z najvzdialenejsieho miesta bez casoveho oneskorenia, teda "naraz".

A to sa velmi mylis :) A obzvlast, ak ide o zapis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vypadlo mi z odpovede .. staci si porovnat random read a sequntial read z hocjakeho testu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To som vravel aj ja, ale darmo sa snazis, povedia ti, ze to nemozes porovnavat, lebo to je v inych jednotkach, a vobec, SSD cita vsetko okamzite :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

:) rob si defrag, disk si to potom zas sam rozhadze ako sa mu to paci. Ides hlavou proti muru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo tak prejsť na modernejší súborový systém miesto opotrebovávania diskov?
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Kazety!
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Kazdy vecer nabehne upratovacka mrs. frag a pouklada pasky podla abecedy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Howerboards from Back to the future! movies is real!!!
chod http://dopice.sk/bwu
!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Oukej, je to trosk hlupost (chod http://dopice.sk/bww), ale ta :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najprv to dosrali vo Win Serveri 2012 ako "Automatic Maintenance", ktory vyzerie vykon servera kazdu noc o 3tej rano na maximum. Potom dali tu sracku aj na desktopy.

Len tak dalej Microsoft, este je toho dost, cim sa daju nasrat uzivatelia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

NTFS je DOS vzdy bol a vzdy bude DOS

Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Čo máš proti DOSu?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

na SSD disky je BTRFS najlepsi, ten ma secko.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár