neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
SSD Samsungu s TLC flash má problém, musí periodicky obnovovať dáta

Značky: SSDSamsungflash pamäť

DSL.sk, 16.4.2015


Problémy SSD disku Samsung 840 EVO s pomalým čítaním sú evidentne vážnejšie ako pôvodne uvádzala spoločnosť a podľa naznačených informácií sú zrejme spôsobené aj samotnou flash pamäťou.

Vyplýva to z nových informácií, ktoré Samsung poskytol Tech report.

Ako sme informovali ešte v tomto článku v minulom roku, SSD 840 EVO čítal dáta uložené na disku pred dlhším časom veľmi pomaly.

Hoci v normálnom stave dokáže disk čítať dáta sekvenčne rýchlosťou viac ako 500 MB/s, podľa niektorých užívateľov dáta uložené a nezmenené po viacero týždňov mohol čítať rýchlosťami výrazne menšími ako 10 MB/s.

840 EVO využíva TLC pamäť uchovávajúcu až tri bity informácie na bunku a udržiavajúcu informácie menej spoľahlivo ako MLC a SLC pamäť.

Samsung pôvodne v 2014 problém priznal a vydal opravený firmvér. Spoločnosť tvrdila, že problém nespôsobuje samotná TLC pamäť a príčinou mala byť chyba v softvérovom algoritme firmvéru, ktorý primerane nezohľadňoval zmenený stav dlhšie nemenených buniek a realizoval agresívne opätovné čítanie dát.


Test pôvodnej rýchlosti čítania na 1 TB Samsung SSD 840 EVO v HD Tach v roku 2014 (screenshot: Paul Combe)



Po vydaní nového firmvéru a softvéru, ktorý "skalibroval" existujúce dáta na disku, sa po niekoľkých týždňoch začali objavovať problémy s pomalým čítaním opäť.

Podľa informácií Samsungu pre Tech report pripravuje spoločnosť novú opravu na tento mesiac, pričom nový firmvér už bude riešiť problém "periodickou obnovou". Hoci Samsung bližšie nevysvetľuje čo obnova obnáša, v prípade dlhšieho nepoužívania disku nebude účinná a bude potrebné obnovenie výkonu externým nástrojom. Keďže pri dlhšom nepoužívaní sa nemenia systémové dáta uchovávané firmvérom, zrejme naozaj dochádza k degradácii uložených informácií vo flash bunkách. To zrejme nakoniec potvrdil už skorší test Tech report, ktorý zaregistroval spomalenie čítania na disku s prvým opraveným firmvérom odloženým na tri mesiace.

Periodická obnova vo firmvéri nemá mať podľa spoločnosti vplyv na výkon ani životnosť disku, presné informácie o tom aký objem zápisov bude obnova obnášať a ako často sa bude realizovať spoločnosť ale nezverejnila.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu


Diskusia:
                               
 

Však to tu už roky píšem, že výrobky Ťamťungu stoja za "hrubú onú..."
Odpovedať Známka: 2.1 Hodnotiť:
 

Uz roky tu pises bludy. Ja mam uz rok a pol SSD 840 Pro a nemam ziadny problem. Jo to nejlepsi SSD disk co pouzivam. TLC pamatiam neverim uz davno. Taketo problemy budu mat aj nadalej a neoplati sa ich pouzivat.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Ja uz 3 roky fungujem na OCZ Agility3 a za ten cas ziadne spomalenie ani nic podobne.. ani SMART nehlasi nic podozrive, stale ako novy :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Moj 6 rocny vertex 4 ide tiez ako novy, dokonca sa neprejavuje spomalenie ani pri konstatnom zaplneni na vyse 80%. Pritom nestal o nic viac ako 840 EVO rok na to :)
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

OCZ Vertex 4 prišiel na trh v apríli 2012.
Ak píšeš z budúcnosti, môžeš mi prosím poslať výherné čísla na Loto na budúci týždeň?

V dobrom samozrejme ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na túto nedeľu: 4 17 21 26 31 48
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zabudol si na dodatkove cislo :(
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Dodatkove nepotrebuješ. Dodatkove je len navyše a pomôže ti ak si jedno netrafil ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ee. tie cisla boli 4, 8, 15, 16, 23, 42. Hugo by vedel vypravat...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Zajtra je nedeľa, Ty pacient.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne odisiel OCZ Vector po cca roku a to ani nebol casto pouzivany. A ked som zacal googlit ze ako to opravit, tak je toho plny net ze OCZ odchadzaju controllery. Niekolkonasobne viac problemov ma ako pri inych znackach
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

EVO za ziadnych okolnost nekupovat, iba Pro. Je jedno ci 840 alebo 850. Pro je ale takmer 2x drahsie, takze Samsung SSD v podstate vypadava z zvahy. Dakujem pekne.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Kto vie co ine TLC kusky. Asi by sa mali luadia poponahlat a kupovat nejake 20/19 nm MLC SSDcka, lebo zachvilu budu na trhu uz iba 16/15 nm TLC SSCka, alebo nieco este horsie. Uz ani 25 nm kusky nie su v predaji. Mam 3,5 rocny Corsair 180 GB (uz nepamatam ci 25 nm alebo 34 nm), sice "iba" na SATAII, kontinualky "iba" 150-200 MB/s, ale naco mi je 500 MB/s (zvlast ked clovek nema SATAIII). Furt slape jak svajciarske hodinky (zapisanych par TB) a ani bohovi sa neviem dostat na 99% zivotnosti, furt sa drzi na 100% = v podstate novy SSD. Chcel som ho predavat, ale vo svetle toho jaky absabl potrebuju terajsie SSDcka aby sa udrzali funkcne (vobec nemyslim len TRIM a wearleveling - to ma aj henten 3,5 rocny), tak ho asi ani predavat nebudem. Prvucicke modely 32 a 64 GB Intelu (nie 34 nm, ale este 50 nm) a nie MLC ale SLC dokonca nemali ziadny TRIM, pamatove bunky sa dali prepisovat statisice-krat. Nie jak dnes 550x pri TLC a 2000x pri MLC pri lacnych NAND cipoch pre masy.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Aky dalsi "absabl" mas na mysli?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Realnu surovu kapacitu osadenych cipov na SSD uz prestava tusit aj divoka srnka v case ruje, lebo: uz ani skutocna kapacita pamatovych kariet ci SSD sa neda lahko uhadnut. Vidme napr. SanDisk Ultra II 240 GB review:

http://goo.gl/tjHeiV

kapitola Multi Page Recovery (M.P.R).

TLC vs. SLC cache (SLC cache je vzdy 1/24 TLC kapacity), like-RAID5 in ratio 5:1 parita kde je velky problem: 1/6 realne osadenej kapacity cipov z 256 GiB by bola nepouzitelna a pouzitelne by bolo len 5/6 toho mnozstva, teda 213,33 GiB, teda asi 229 GB a nie 240 GB tak ako sa SSD predava. Z toho treba este odpocitat 10 GB ktore pracuju v rezime SLC a sluzia ako cache a ktore su tiez pre koncoceho usera nevyuzitelne, takze takto by nam to kleslo na 219 GB. Ponukaju sa hypotezy: 192 Gbit miesto 128 Gbit v puzdrach cipov? ...........192 je binarne tzv. polookruhle. Disk ma tak mozno az 384 GiB (vyse 412 GB) surovej osadenej kapacity v cipoch.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hmm, zaujimave...

Mozem vyuzit prilezitost a spytat sa ta, aky mas nazor na Crucial MX100? Uvazoval som nad jeho kupou v 512GB verzii...

Hoci ako pozeram, koncom marca nekrestansky zdrazel asi o 20%! Ktovie s cim to suvisi... S dopredajom M550?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Netusim, tiez chcem nejaky 1/2 TB-like SSDcko (rozumej 480-500-512 GB), ale nemam sajnu ktory. Aspon vypadol Samsung :) Tiez som pozeral na Crucial uz v casoch ked M500 bol uplne novy. Potom na M550, MX100, MX200, BX100 ... Nie aby tam miesto marketingovych grcov pisali ci je MLC alebo TLC ... Ale BX100, MX200 su uz asi TLC, netusim presne. To by clovek musel patrat po nete jak blb.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mám v práci Crucial MX100, M500 a pár M550, všetko sú to 128 Gigové SSDčka.
Ja tejto značke verím už tretím rokom. V 2012 som si zakúpil domov 128 GB Crucial MX4 a zatiaľ šlape ako hodinky. SMART hodnoty sú akoby bol nový, rýchlosť je tiež na veľmi dobrej úrovni :) Konkrétne ten čo mám doma by mal obsahovať Micron Synchronous 25nm MLC čipy.
Pozisťoval som niečo pre Vás chlapy.
MX100 512GB - Micron 16nm MLC, radič Marvell 88SS9189
MX200 500GB - Micron 16nm MLC, radič Marvell 88SS9189
BX100 500GB - Micron 16nm (MLC/TLC???), radič Silicon Motion SM2246EN
M550 512 GB - Micron Synchronous 20nm MLC, radič Marvell 88SS9189

Osobne tipujem ten BX100 na TLC čipy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Skoda len toho vzostupu ceny :-( Ok kvalite som bol doteraz viac-menej presvedceny. Hoci Crucial nerobi vzdy najrychlejsie SSD-cka, co sa tyka kvality a spolahlivosti, vyzeraju byt dobri.

Btw, celkom dobre zhrnutie ich roznych modelov: http://is.gd/OP6KW6
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak toto sa mi veru celkom paci (tyka sa to MX200), zdrojom je clanok spominany vyssie:

"So here we have the Dynamic Write Acceleration technology that automatically creates and adjusts a portion of NAND to operate as SLC mode right among the traditional static MLC NAND.

New data will be written on the pseudo-SLC cache first before they are migrated into the MLC NAND portion when the drive is idle. Now unlike regular volatile RAM, the SLC portion is non-volatile, meaning it can hold data as long as needed even when the power is out and its size can dynamically change up to half the total capacity of the drive. Think of this as a better cache for your data after DRAM cache."
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj na základe tvojich komentov o ssd v minulosti som koncom minulého roka kúpil ešte z posledných zásob Intel 520 za super cenu a zatiaľ som veľmi spokojný.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

JJ ale s 850 by som nedal do rovnakej kategorie, je to TLC ale na strasne velkej litografii, teda na 40nm, namiesto 19nm/16nm u MLC alebo sucasnych non-3d TLC

Ale to ani neznamena ze by som si ho zobral, je to len predpoklad ze bude 100%

Osobne som za crucials, bx, mx100, mx200, m550, m500, ... vsetko MLC, vsetko industry standard


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

moj clovek - crucial pre bezne stroje, intel pre najvykonnejsie dela :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Periodická obnova vo firmvéri nemá mať podľa spoločnosti vplyv na výkon ani životnosť disku, presné informácie o tom aký objem zápisov bude obnova obnášať a ako často sa bude realizovať spoločnosť ale nezverejnila. "

Tomuto poslednému vyjadreniu od Samsungu sa mi nechce veriť... Mne to príde, že idú mrskať napätia do zapísaných buniek a to životnosť ovplyvňovať bude, možno nie tak ako celý nový zápis do bloku, ale bude.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nechce sa mi to študovať, ale aj všetky typy dynamických RAM treba vo veľmi krátkych časoch obnovovať, tzv. refresh.

Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Na uvod je dobre postrehnut, ze NAND je deklarovana ako nonvolatilna pamat (na rozdiel od DRAM) a na udrziavanie bitov nema co byt refresovana. Je jedno ci raz za 50 nanosekund, alebo raz za tyzden.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi si si troska pomylil technologiu... V DRAM musis refreshovat aby si nestratil informaciu, ktora je ulozena v kondenzatore...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nikto si nič nepomýli, uviedol som to ako príklad.
Nič viac, nič menej. Aby to Matelkovia nechápali ako nevedomosť, ale že sú typy pamätí, pre ktoré je to priam životná nevyhnutnosť...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

"Periodická obnova vo firmvéri nemá mať podľa spoločnosti vplyv na výkon ani životnosť disku..."
- ale bude mat, ved si to totalne odporuje kedze obnova bunky je hlavne kriterium jej opotrebenia

"presné informácie o tom aký objem zápisov bude obnova obnášať a ako často sa bude realizovať spoločnosť ale nezverejnila"
- pretoze by bolo na cierne na bielom preco to bude mat vplyv na zivotnost

Staci jedina veta, a nielen ze sa nevyhovoria, este sa aj usvedcia :-)

Je evidentne ze Samsung to vedel odzaciatku len nemysleli za sa na to pride uz tak skoro. Tak natahuje cas aby po potvrdeni straty zivotnosti musel kompenzovat co najmenej zakaznikov. Ved to by urobil kazdy rozumny manager v tejto situacii :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak im treba!
Ked vymyslaju hentake chjoviny jak TLC...
Malicke procesy, par uveznenych elektronikov uz doteraz trapili 4 urovnami co mali uchovavat, teraz im nalozili 8 a sa cuduju, ze im skapinaju... ;o)

Samozrejme ta polovicna cena na kapacitu, co to vraj malo priniest, tiez `nefunguje`!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nuz to je tak, ked sa "par" elektornov ma podielat na vytvoreni 8 stavov. Dufam ze nevymyslia QLC (quad level cell), kedze tam je treba 16 stavov. Dve pamatova QLC bunky tak uchovaju az 8 bitov (cely bajt, na ktory je logicky treba 8 pamatovych buniek). A naco je to dobre ... na 2-3 TB SSDcka vysoke 7mm do notebookov?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Houston, mame problem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vieme, ale cas napravi naozaj kazdy problem :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

mám presne tento disk (4mesiace), používam ho ako primárny v počítači. Zatiaľ s ním nemám problém, no keby som o tomto vedel skôr, tak ho nekupujem... nikdy som nič od Samsungu nemal, iba tento disk a usvedčil som sa, že to tak ostane aj naďalej...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

mam, opravil som to tym ich toolom, ale pomaly to zasa ide dole a znova sa ten tool uz pustit neda. pri beznej praci si to nevsimnem, ale benchmark nastve....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pomáha na to aj formát HDD?? lebo mám v pláne akurát preinštalovať systém
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi ano, ale neskusal som, kedze zatial ma to tolko nesralo, aby som sa s tym sral... ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam tiez EVO 840 250GB. Po poslednom update firmware doslo k obnoveniu rychlosti. Sledoval som pocet zapisanych dat a mozem povedat, ze uz teraz dochadza k periodickej realokacii, ja tolko neprenesiem. Ja mam totiz vsetky uzivatelske data na HDD (doc, video, music, pict, downloads), ktory je v sachte namiesto DVD (povodny pomaly 1TB, ale spolahlivy, mozem kludne nabootovat aj z neho a data mam pristupne). Zatial nepozorujem ziadne spomalenie.
Takze si myslim, ze maju vaznejsi problem, nez realokaciu. Asi nasli este jeden pruser.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak ja vam to prelozim s tej korejciny :

Je to uplne v hlajzli, nechceme vracat peniaze, tak vas oljebavame nefunkcnimi patchmi, ktore to uz aj tak neopravia, lebo periodicke prepisovanie odpalilo bunky
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

tu pomoze uz len hromadna zaloba
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tu už nepomôže nič. pri kúpe čohokoľvek netreba sledovať len parametre ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

horšie, keď sa do toho človek nevyzná :-/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akože nevyzná?
Dieru do zadku má hádam každý.
No a každý s dierou v zadku dnes mudruje do PC...
No nekupujte SAMSUNG. Aké jednoduché...
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Presne tak.. ja pouzivam osvedcene SanDisk SSD pripadne Crucial MX100
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

samsung ma dnes najrychlejsie bezne SSD pre beznych uzivatelov a volaju sa 850pro wole! Len su podstatne drahsie ako tie 840 evo, tak sa neznali ludia ulakomia na ten, lebo v teste videli ze vyhravaju samsungy. Ale to je koho chyba???? Ja mam vsetky SSD intely, preco asi? Lebo maju vyborny pomer cena/vykon a im verim najviac co sa spolahlivosti tyka.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Asi budes mat pravdu s tym odpalovanim buniek, inak si neviem vysvetlit tento update, lebo podla mna realokuje data uz teraz.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takze cakame na zjavenie zazraku na linke
http://www.samsung.com/samsungssd/
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Samsung už zbankrotoval??
Hurá.......
:-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To je nejaka nova taktika samsungu ? kupis si 256GB disk a po opravnom patchi ho zmensia na 100GB lebo zvysok uz je polomrtvy ? :D posielam 3 bit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz rok mam 840 EVO a ziadny problem som zatial nezaznamenal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A pokial bude aj nadalej fungovat, novy firmware nedam. Naco.
Odpovedať Hodnotiť:
 

podobne
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja dam
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dal som. Co je vnutri netusim, ale pridali Advanced Optimization - rucne sa da spustit optimalizacia. Ak teda clovek citi nejake spomalenie, klikne a ma rychlost obnovenu. Som v klidku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Argument: "Ja mám Samsung 830/840/850 Evo/Pro a ide bla bla bla." stoja za starú blážkovú. Jeden kus je h*vno, keby mala daná osoba doma tých diskov 100, alebo 500, alebo by ich nainštalovala pár stoviek, a nekazili by sa, taký argument by mal ako takú váhu. Si to dajte v tých kotrbách dokopy konečne, že to že mne funguje Man Li grafika už 15 rokov, neznamená že Man Li bola najlepšia a najhyperkvalitnejšia firma.

Ku téme. Ak chce človek istotu, vsadí na Intel, teraz došli 535ky, ktoré majú aj slušné iOpky. Ak chce človek hrubú silu, tak si kúpi Neutron XT, alebo HyperX Savage. Určite nie Samsung, Samsung je mačka vo vreci. V optimálnom prípade "funguje obstojne", ináč sú s nimi len samé problémy. A to sa netýka len SSD diskov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tomu prvemu odstavcu sa v statistike hovori: reprezentativna vzorka statistickeho suboru :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pre velkosti vzorky radovo miliony, pokial nema byt relativna odchylka vysledkov viac ako 50%, statisticky subor by mal mat velkost aspon 1/1000 celeho skumaneho vzorku, teda radovo tisice.

Vidme predvolebne prieskumy, realizovane na vzorke 10XY respondentov z cca tych 3-4 milionov opravnenych volicov. Napr. Smer ma preferencie 37%, ale pri takto velkom statistickom subore (10XY respondentov) z celej vzorky (3-4 milionov opravnenych volicov), to moze vo vysledku pre celu vzorku (3-4 milionov opravnenych volicov) lietat 50% hore-dole vzhladom na 37%, teda od 37%/1,5=25% po 37%x1,5=55%. A to ci by mal Smer 25% alebo 55% sa ukaze az po. Samozrejme zaklady predpoklad je, aby bol statisticky subor dostatocne reeprezentativny a spriemerneny (nie napr. sami dochodci, sami Revucania, sami cigani, sami Blavaci, sami studenti ... atd.).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Samozrejme ked je cela vzorka velka radovo iba tisice, tak 1/1000 z nej ako statisticky subor su len jednotky a to je uplne hovno. Tam treba ako statisticky subor minimalne 1/100 ci viac.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ale tu podla mna nejde o takyto typ statistiky (nazor ludi), ale o meratelnu velicinu, tak staci ak sa vyjadria ti, ktori aj skusili tu rychlost a ked niekto len pise, ze je spokojny, tak mu treba dat doplnujucu otazku...
Takto podobne najdeme aj ludi, co su spokojni s feliciiu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale tu podla mna nejde o takyto typ statistiky (nazor ludi), ale o meratelnu velicinu, tak staci ak sa vyjadria ti, ktori aj skusili tu rychlost a ked niekto len pise, ze je spokojny, tak mu treba dat doplnujucu otazku...
Takto podobne najdeme aj ludi, co su spokojni s feliciiu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tvoje komentare su vseobecne "trefne", ale toto je malina. Kto kde tu tvrdi, ze kedze jemu ten SSD funguje normalne, cely clanok je blbost a problem je vymysleny? Skor to hovori o tom, ze su aj take kusy, ktore nemaju problem, ze nie je zly uplne kazdy EVO, ja tym padom viem, ze ma to neocakava automaticky. Akurat Fury samozerko tu ide zvastat o tom ako sa robi statistika :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečitaj si pár odstavcov vyššie. Samožerko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to tvoje mnaukanie a ospravedlnovanie si, ze investujes do "zarucenych znaciek", a tym padom velakrat preplacas. Ja som vzdy kupoval a budem "sekundarne" znacky. Usetril som tak 30-60%. Nie tak davno som daroval 8 rocny acer ntb, ktory spolu z asus v tej dobe predstavovali cinske smejdy. Zatial co mne fungoval, ostatny svoje IBM, HP a podobne pochovavali. Teraz je taky ASUS pre deti, ktore vcera dospeli, znacka ako kazda ina.
Mal som pred tym intel ssd, zacal mi byt maly, tak som kupil evo raz tak velky za neporovnatelnu cenu. Keby mi aj kazdy treti smejd produkt zhorel, som na tom ekonomicky lepsie ako niekto kto si mysli, ze mu platenie za TOP rezervuje miesto na Slnku :) No ale mozno niekoho bavi viac robit, aby na to mal.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár