neprihlásený Sobota, 21. apríla 2018, dnes má meniny Ervín   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Domáce mobilné balíčky vrátane dát budú platiť v celej EÚ, s malým ale

V Európskej únii sa definitívne o dva roky zrušia vyššie poplatky v roamingu a mobilní operátori budú povinní zákazníkom umožniť využívať ich služby za rovnaké ceny ako v domácej krajine aj v celej EÚ. Pravidlá sa nebudú týkať len minútových sadzieb a jednotkových cien za poslané SMS a prenesené dáta ale aj povinnosti umožniť využívať bežné domáce balíčky služieb vrátane dátových balíčkov za rovnakých podmienok v celej EÚ. Podmienky majú ale jedno ale.

Značky: roaming

DSL.sk, 30.6.2015


V Európskej únii sa definitívne o dva roky zrušia vyššie poplatky v roamingu a mobilní operátori budú povinní zákazníkom umožniť využívať ich služby za rovnaké ceny ako v domácej krajine aj v celej EÚ.

Dohodli sa na tom Európska komisia, Európsky parlament a Rada EÚ.

V zahraničí platia aj balíčky

Nové pravidlá budú okrem rovnakých minútových sadzieb a jednotkových cien za SMS a dáta znamenať aj to, že zákazník môže čerpať zo svojich predplatených balíčkov napríklad minút volaní a dát kdekoľvek v EÚ rovnako a za rovnakých podmienok ako vo svojej domácej krajine.

Mobilné služby tak bude možné v celej EÚ využívať rovnako ako to napríklad od minulého roka umožňuje slovenský O2 slovenským zákazníkom v Českej republike, kde využívajú služby za rovnakých podmienok ako keby boli pripojení v slovenskej sieti O2.

Odkedy

Nové pravidlá začnú platiť od 15. júna 2017.

V súčasnosti sú v EÚ v platnosti regulované ceny roamingu, ktorých úroveň sa naposledy menila 1. júla 2014.

Minúta uskutočneného hovoru môže stáť maximálne 19 centov, minúta prijatého hovoru 5 centov a odoslaná SMS 6 centov. Za 1 MB dát môžu operátori účtovať maximálne 20 centov. Všetky ceny sú bez DPH.

Po pravidelnom znižovaní regulovaných cien 1. júla každý rok od zajtra k zmenám v regulovaných cenách tentokrát už nepríde. Ako medzikrok k zrušeniu vyšších cien v roamingu sa od apríla 2016 ale začnú ceny regulovať novým spôsobom a regulované bude navýšenie cien oproti domácim cenám.

Operátori konkrétne budú môcť navyše účtovať maximálne 5 centov za minútu uskutočneného hovoru, 2 centy za SMS a 5 centov za MB dát. Či už aj táto regulácia bude platiť aj na domáce balíčky, napríklad prevolané minúty v zahraničí sa budú odpočítavať z predplatených minút a zákazník zaplatí len 5 centov za minútu navyše zisťujeme.


Ilustračné foto, kliknite pre zväčšenie

Malé ale

Dohodnuté pravidlá roamingu majú ale jednu výnimku, cieľom ktorej je zabrániť permanentnému dlhodobému používaniu SIM z jednej krajiny v inej krajine. Na tento účel budú stanovené limity miery používania služieb v zahraničí, po prekročení ktorých budú môcť operátori zaúčtovať extra poplatok.

Limity má stanoviť Európska komisia a pri stanovení limitov skutočne na zabránenie permanentného používania SIM v inej krajine by nemali na princípe neexistujúcich roamingových poplatkov nič zmeniť.

Či toto obmedzenie ale skutočne nebude obmedzovať bežné používanie služieb pri návšteve iných krajín definitívne ukáže až výška stanovených limitov a poplatkov.

Uzákonenie sieťovej neutrality

Európske orgány a jednotlivé krajiny sa dohodli zároveň tiež na pravidlách pre zavedenie sieťovej neutrality.

Tie budú na úrovni zákona zakazovať blokovanie alebo spomaľovanie jednotlivých služieb, aplikácií a obsahu a ku všetkým prenášaným dátam na Internete budú musieť pristupovať poskytovatelia Internetu rovnako. Pravidlá budú mať výnimky a spomaľovať alebo blokovať bude možné nezákonný obsah, spam a útoky a vo výnimočných prípadoch bude možné spomaľovať dáta aj pre zabezpečenie dostatočnej rýchlosti siete.

Pravidlá budú zakazovať, aby poskytovatelia mohli od prevádzkovateľov služieb pýtať vyššie poplatky za prioritizáciu ich služieb na otvorenom Internete. Budú ale dovoľovať prioritizáciu niektorých typov inovatívnych služieb, ktoré potrebujú garantovanú kvalitu ako napríklad IPTV, telekonferencie a telemedicína.

Zároveň pravidlá poskytovateľom umožnia niektoré služby, obsah a aplikácie nezapočítavať napríklad do mesačných dátových limitov služieb.

Tieto pravidlá začnú platiť 30. apríla 2016.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko dát prenesiete mesačne cez mobilnú sieť? (hlasov: 1069)

Nič      13%
Do 20 MB      3%
Do 100 MB      7%
Do 500 MB      16%
Do 1 GB      25%
Do 5 GB      28%
Nad 5 GB      9%


Najnovšie články:

Optika od Orange v ďalšom meste, štandardne už s IPv6
Po dva a pol rokoch nová verzia MySQL 8.0
V Európe sa začína predávať 8K TV, za cenu auta
Krajina, kde vznikli elektrárne a priemyselná revolúcia, dva dni bez uhoľnej elektrárne
Druhá generácia AMD Ryzenov zaujímavo zvýšila výkon
Slovensko.sk má opäť problémy. Už to ani vtipné nie je
Nová satelitná flotila ponúkne komukoľvek živé video akejkoľvek lokality
Uvedený 14 TB disk s klasickým záznamom aj tretím výrobcom
Teleskop, ktorý má objaviť desaťtisíce planét, bol úspešne vypustený
Európe sa minul posledný /8 blok IPv4 adries, zostávajúce zásoby sú na 2 roky


Diskusia:
                               
 

Teraz si v zahranici platim 20€/30 dni na neobmedzene volania na vsetky siete v krajine (o SK ponuke nemam prehlad).
Ak to budem moct pouzivat aj v ramci EU, tak by som bol spokojny.
Urcite sa nebudem trepat do polska, alebo niekde do carovej riti, aby som si tam kupil ich preglejkovu simku a za podobny balicek usetril 3-5€.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

problem je, ze Slovak pojde do Raksuska a kupi si kartu z 20e pausalom..bo tu to mas tak od 30,-.
A aj to urobim... preco by mal na mne DE Telekom zarabt inak ako na Nemcovi/Rakusakovi...
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Vymysleli spôsob ako zakonzervovať ceny.
Veľké firmy našli spôsob ako zabrániť vzniku nových miestnych firiem, ktoré by mohli ponúkať minútu hovoru za 4c alebo 3c.

Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Malá nový operátor nebude môcť ponúknuť cenu 4c/minutu, lebo ju nebude schopný ponúkať v celej Europe.


Deutsche Telekom vyhral.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

ty chovorila dobre, ale myslela "malý nový operátChor"
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Sú to zločinci,operátori aj celý europarlament,operatori robia s takým objemom peňazí že môžu presadiť čokoľvek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niektorí blbci stále zaspávajú dobu a trepú dve na tri. Na SK vieš mať momentálne za 22 € neobmedzené volania do všetkých sietí, k tomu 100 SMS/MMS a internet, ktorý po 500Mb sa spomaľuje, ale aj bez toho je pomalým, ale tak je v tej cene a okrem pár ľudom kvôli práci a pár psychopatov bežne človek veľa dát cez mobil neprenesie.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

v Rakusku stoji karta na mesiac 9.90 Eur a je v nej 1000 min volani do vsetkych sieti a 3 GB internet, skus to zohnat u nas, sme stale vychodny blok a preto ich nevieme dobehnut
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a "s velkym ale nie" :) chapem ze nadpisy na dsl su parodiou nad bombastikou ostatnych bulvarnych webov, ale co je moc to je prilis :)

tak ci tak operatori budu mat isto dostatocne klucky ako to obist, ako som teraz videl sencor vysavac podla typu ide o 1800W, ale "1" na obale aj vysavaci zmazali a deklaruju ze je to vysooekologicky 800W, pochybujem ze tam niekto ten motor vymenil :)
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

kokotina ako dvere .. to by si nikto nedovolil..
možno tak v hornej marikovej v zmiešanom tovare si robia piču.. troška rozmýšľať by niekedy nezaškodilo
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Keby si vedel ako sa robia europske certifikaty bol by si prekvapený.Nechá sa urobiť vzorka 100ks zo špičkových materialov všetko sa dovezie z firiem npr usa ktoré majú atesty všetko sa to urobí ako treba a pošle sa to na certifikaciu.Keď získaš atest a certifikátv začneš vyrábať z lacnejších materialov a lacnejším technologickým postupom,sam som bol svedkom ako to funguje je to celé smiešne.Nikto nekontroluje (nemá právo) tie výrobky keď ich seriovo vyrábajú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

s tým súhlasím ale neurobí ti to rozdiel 1800 a 800W .. a stále neverím, že by len na krabici prepísali číslo ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Yeah, that's the tieckt, sir or ma'am
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kam ty na to chodíš ? Keby to naozaj tak niekto urobil , tak sa konkurencia sama postará o to aby Sencor dostal likvidačnú pokutu a skončil v EU . A nevieš kde by tak potom predával ....len si spomeň na tých pár " teplých bonzov " na Tesco od konkurencie.
Či boli oprávnené , neriešim , ale asi áno , keď dostali pokuty . Naozaj žiješ v Hornej Maríkovej a cesta do kostola v Dolnej Maríkovej je udalosť roka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Operatori nebudu chciet, aby ste si nejaky pausal kupili v zahranici (za velmi vyhodnych podmienok a s vybornym pomerom cena/sluzby) oproti krajine v ktorej zijete a tym padom mozu aj nadalej fungovat tak ako si zaumienia = situacia na trhu sa nezmeni. Najma to plati pre slovensko ktore je proste SPECIFICKY TRH :D

Ostatok je ale samozrejme fajn.. uz aby to tu bolo.. :)
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

dobre si to vystihol, takto som nad tym neuvazoval, teraz mi to "male ale" dava vetsi zmysel
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Podmienky limitov stanoví EK, nie operátori.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

"od apríla 2016. Ceny za znížia na 5 centov za minútu uskutočneného hovoru, 2 centy za SMS a 5 centov za MB dát."
Tak to bude lacnejšie, ako domáce tarify.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

ja teraz platím 0,12€/MB a to sa už celkom dá - na navigáciu, e-maily, IM to stačí. Samozrejme, čím lacnejší dátový roaming bude, tým to viac bude lákať neobmedzene využívať dáta aj v zahraničí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak len tak pre zaujimavost - anglicko, karta na kredit:
0,03/min hovoru, 0,02/SMS, 0,01/MB dat - v librach.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja som hovoril o roamingovych cenach, nie tuzemskych. Ak by som preratal cenu baliku na objem tuzemskych dat, tak by to bolo 0,75 centu/MB. Baliku su samozrejme este aj volania a SMS, takze takto priamo sa to neda porovnat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zrejme aj od apríla 2016 ide o nový typ regulácie a regulovaný bude poplatok, ktorý budú môcť operátori účtovať "navyše" oproti domácim cenám a tieto výšky sú práve ten poplatok navyše.

Oznámenie ani FAQ nie sú dostatočne explicitné a dajú sa chápať oboma spôsobmi, špeciálne ak to priamo percentuálne porovnávajú s doterajšími regulovanými úrovňami.

Väčší zmysel ale dáva interpretácia regulácie poplatku navyše oproti domácim sadzbám a v tomto zmysle sme to aj preformulovali.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"V súčasnosti sú v EÚ v platnosti regulované ceny roamingu, ktorých úroveň sa naposledy menila 1. júla 2014.
Minúta uskutočneného hovoru môže stáť maximálne 19 centov, minúta prijatého hovoru 5 centov a odoslaná SMS 6 centov. "

ale podla Orange cennika
http://www.orange.sk/ prevas/sluzby/roaming/cenniky/ roaming-bezne-ceny-volani/
-- zruste medzeru

je standardna cena odchadzajuceho hovoru 22.8 centov a prichadzajuceho hovoru 6 centov za minutu, viac ako pisete ze aktualne maximalna.

tak ako to ze ma orange na webe vacsie ceny ako regulovane, co teda plati?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Regulovaná výška je bez DPH, operátor má cenu so slovenskou 20% DPH.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aha, vdaka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak to som zvedavy co na to swan, ako bude za 5 eur poskytovat LTE so 100GB dat aj v roamingu.
jaaj, ci toto je len promo akcia do konca roka a potom uz budu realne ceny?
Odpovedať Hodnotiť:
 

100 GB môže stáť podľa týchto pravidiel max. 5120,- € bez DPH a do toho sa hádam zmestí aj primeraná marža operátora.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

citaj lepsie, toto bude medzikrok od 2016, kedy sa bude inac urcovat maximalne navysenie ceny.
to bude platit ale len do 2017, potom poplatky zaniknu:

"....zákazník môže čerpať zo svojich predplatených balíčkov napríklad minút volaní a dát kdekoľvek v EÚ rovnako a za rovnakých podmienok ako vo svojej domácej krajine."

Odpovedať Hodnotiť:
 

čo sa malého ALE týka - čo im bráni hodiť poplatok po dvoch prevolaných minútach v zahraničí? V tom prípade v podstate Roaming stále bude, len ho budú nazývať "poplatok"...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

brani im v tom EU, ktorá určí po kolkých minútach môžu dať ten poplatok
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ale zmeni sa aj situacia na balkone?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Prečo mám nejaké dáta prenášať cez mobilnú sieť?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

nie vsetci tahame za sebou kabel... resp je to trosku neprakticke, nemyslis? :-)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Super! Z 500 mil. ludi to jeden nepotrebuje. To by bolo treba nahlasit do Bruselu, urcite sa preratali :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lebo sa to dá.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

O2 sa k tomu blíži už teraz, na našom trhu, podľa mňa jednoznačne vedie. Ostatní ich len biedne doťahujú, v podstate ako vždy.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

To je vtip roka, že O2 vedie, veď to ďaleko zaostáva úplne vo všetkom, dávno in vlak ušiel.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ja som tarez v kanade, ano je platy a ceny su tu ine ale pozri sa na ponuku dat hlavych kanadskych operatorov Bell, Rogers alebo Telus a potom vrav ze v europe sme pozadu. Nehovorim, ze o2 je najlepsi, ale som rad za to co ponukaju a ake maju ceny za data.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kanada je obrovská krajina s rôznou ľudnatosťou.
Kde v Kanade?
Myslím, že je dosť rozdiel v hustote obyvateľstva napr. na Ostrove princa Eduarda a v Severozápadných teritóriách...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mna by zaujimalo ako to je/bude s medzistatnymi hovormi. Su aj tie regulovane na zaklade tychto opatreni?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak volas vramci EU do EU tak ano. ked budes volat mimo tak tam su ceny neni regulovane.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto je ďalšia nebotyčná chujovina z Európskej únie!

Je logické, že keď niečo ide cez viacero štátov z viny používateľa, tak to musí stáť viacej, pretože jeho mobilný operátor musí navyše využívať služby ďalších mobilných operátorov a sieťových poskytovateľov v tých štátoch, cez ktoré to ide... a teda je logické, že jeho náklady sú vyššie, je teda úplne nelogické, že si za to nemôže účtovať primerane vyššie poplatky.

Výsledok bude len ten, že pre pár dementných chujov v EÚ pomerne zdražejú (alebo časom nezlacnejú) hovory a prenosy údajov všetkým bežným používateľom, lebo zopár špekulantov využije ponuku nejakého miestneho estónskeho operátora (ktorý ju bude mať nastavenú pre maličké Estónsko) a bude ju využívať na hovory na Slovensku – napríklad.

Doteraz to riešil trh poplatkami, ktoré mali túto regulačnú funkciu.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Aj pri pošte predsa platí, že list do Bruselu stojí viac než list do Bratislavy – prečo asi?
A že pokiaľ sa presťahujete a necháte si poštou preposielať (presmerovávať) poštu, tak vás to bude niečo stáť – a rozhodne to nebude zadarmo!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Keď má občan zmluvu s operátorom , tak by nemal mať problém dovolať sa , "datovať" na území celej EU bez prekážok za jednu cenu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď to je práve tá nezmyselná chujovina!

Už som si myslel, že sociálni inžinieri z EÚ dostali rozum, keď prišlo na dane,... ale kdeže, hlúposť v EÚ stále všetko valcuje.

To, že ty máš zmluvu s mobilným operátorom, by ti nemalo dávať právo ísť kamkoľvek "za rovnakú cenu" – lebo z tvojej viny spôsobuješ operátorovi ďalšie náklady, už len preto, lebo on na to poskytovanie služieb musí využívať služby iných mobilných operátorov, s ktorými ty zmluvu nemáš.

(Aj advokát by si za toto zapýtal vyššie poplatky...)

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Okrem toho, chujovina je to preto, lebo to ide v starých koľajách virtuálnych fikcií, ako napríklad schránkové firmy, ktoré majú schránkové sídlo niekde v daňovom raji, kde odvádzajú nulové dane, pričom s skutočnosti podnikajú v iných štátoch, kde zase neodvádzajú žiadne dane.

A to vedie len k takým nezmyselným chujovinám, ako napr. tvoja predstava – aby si prespával v5-hviezdičkovom hoteli v strede mesta na základe toho, že ty máš zmluvu o ubytovaní s ubytovávateľom, ktorý prenajíma chatrče na predmestí.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Pri roamingu slovenskeho mobilu v zahranici slovenskemu operatorovi bud vzniknu, alebo aj nevzniknu dalsie naklady, pretoze pri optimalnom tecnickom rieseni nebude hovor vobec prechadzat slovenskou sietou (cez slovensku siet sa iba overi, v ktorej sieti sa aktualne mobil nachadzsa, a a hovor sa spoji priamo do nej). Pri datovej prevadzke v roamingu data neprechadzaju cez Slovensko nikdy, iba autorizacne udaje a udaje o spotrebe. Naklady na spojenie hovoru do mobilnej siete su vo viacerych krajinach EU nizsie nez na Slovensku, takze ked zakaznik napriklad slovenskeho pomaranca vola zakaznikovi slovenskeho T-mobilu roamujucemu napriklad v Britanii, tak (pri optimalnej konfiguracii) budu naklady na takyto hovor NIZSIE nez naklady na spojenie hovoru na slovensky mobil na Slovensku...

Skratka, ten roamingovy navrh Bruselu nie je az tak nezmyselny, ako to prezentujes..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kedze dost cestujem dal som si z Australie poslat (za cca 1€) datovu sim
https://www.globalgig.com/au/en/plans (treba kliknut na Go Europe+USA)
1 mesiac 1GB dat v celej EU and USA + Australia stoji 30 AUD (zhruba 20 Eur) cize 2c/MB. Karta je pouzitelna v tablete/MIFI alebo USB dongle.
Ale podla mna sa to oplati aj ludom co ine cestuju casto do HU alebo AUT a chcu mat tam data. V SVK to pouziva siet T-comu.

Vtip je v tom ze ta cena 2c/MB je porovnatelna s tym co ponukaju domace balicky u nas ale tu ta cena funguje vsade. 3GB a 5GB vychadza este lepsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to super ze nebude roaming poplatok. Tak ano ani v USA nie je. ale to ale. Na to existuje skvely recept licenciu na operatorov treba vydavat celoerutopsky nei po krajinach tak naprikla operator X si moze kupit liceniu na celu uropu a budovat jednotnu celoeuropsku siet. POtom to ale nebude.
Ani v USA nie je T-MOBILE zvlast pre kazdy splkovy stat je jeden pre cele USA
Odpovedať Hodnotiť:
 

zatial som kazdy mesiac u swanu stiahol nad 100GB
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Mali ste sa pitat kolko mesacne prenesieme dat v roamingu a doma. Moja odpoved by bola doma nic v zahranici priblizne od 30Mb do 100Mb.
Odpovedať Hodnotiť:
 

napr. https://virginmobile.pl/

za necelych 8 eur mesacne na mesiac neobmedzene volania, sms, 5GB lte, potom 32k

bez viazanosti
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár