neprihlásený Pondelok, 24. júna 2024, dnes má meniny Ján
Predajcovia kritizujú autorské poplatky za Smart TV, avizujú zdražovanie

Značky: štátceny

DSL.sk, 1.7.2015


Výrobcovia, dovozcovia a predajcovia elektroniky v utorok ostro vystúpili proti výške autorských poplatkov v navrhovanej podobe nového autorského zákona.

Ako sme detailne informovali už v aprílovom článku, vláda na svojom zasadaní schválila návrh nového autorského zákona z dielne ministerstva kultúry zavádzajúci nové respektíve zvyšujúci existujúce tzv. autorské poplatky.

Čo sú autorské poplatky

Slovenský autorský zákon dáva fyzickým osobám právo na vytvorenie rozmnoženiny zverejneného diela pre osobnú potrebu bez potreby súhlasu autora a bez akejkoľvek náhrady. Podľa minuloročného výkladu Súdneho dvora EÚ je možné legálne takéto kópie vytvárať len z legálnych zdrojov a nový zákon to explicitne definuje.

Zároveň ako kompenzáciu za toto právo a tiež kompenzáciu za reprografické kópie autorský zákon zavádza náhradu odmeny, ktorú dovozcovia a predajcovia platia organizáciám kolektívnej správy za médiá a zariadenia schopné vytvárať kópie diel.

Doterajší stav

Doterajší zákon definuje náhradu vo výške 6% z predajnej alebo dovoznej ceny médií, 3% z ceny zariadení a v prípade počítačov 0.5% z ceny pevného disku.

Viacerí distribútori podľa dostupných informácií platia za jednotlivé kategórie produktov pevné dohodnuté poplatky, pričom napríklad za samostatne predávané pevné disky sa poplatky neplatia a neplatia sa ani za viaceré typy moderných zariadení technicky schopných vytvoriť digitálnu kópiu audiovizuálnych diel.

Nový zákon

Nový zákon necháva poplatky za médiá vo výške 6% a zariadenia 3%, pričom za päť typov zariadení sa budú platiť nižšie poplatky 0.7% až 1%.

Zákon oproti doterajšej podobe ale explicitne vymenúva rozličné typy produktov, za ktoré sa poplatky budú platiť. A to vrátane typov produktov, za ktoré sa v doterajšej praxi poplatky neplatili. K zvýšeniu poplatkov prichádza tiež u počítačov, u ktorých sa po novom platí poplatok z ceny celého počítača.

Platiť 6% poplatky sa majú napríklad za optické médiá, magnetické pásky, USB kľúče, pamäťové karty, pevné disky, 3% poplatky napríklad aj za set-top-box podporujúci nahrávanie, herné konzoly, Smart TV, tlačiarne, elektronické čítačky kníh.


Ilustračné foto, výjazdové zasadanie vlády (foto: Úrad vlády SR)Špecifickú menšiu sadzbu majú počítače, tablety, smartfóny, kamery a fotoaparáty. Za tieto sa postupne bude platiť celkový poplatok 1%, 0.7%, 0.7%, 1% a 1%, pričom poplatok sa platí z celej ceny zariadení.

Za 100-eurový disk sa tak po novom bude platiť poplatok 6 eur, za 1000-eurový počítač poplatok 10 eur.

Výrobcom vadia najmä Smart TV

V deň pred dnešným plánovaným hlasovaním o novej podobe zákona v parlamente vystúpili proti novému návrhu viacerí výrobcovia, dovozcovia a predajcovia, Samsung, Sony, Nay, TPD, Asbis, eD system a Asociácia dovozcov audiovizuálnej techniky, spolu s IT Asociáciou Slovenska, ITAS.

Výrobcom a predajcom sa nepáči najmä sadzba za Smart TV, ktoré tvoria podľa ich informácií až dve tretiny príjmov z predaja audiovizuálnej techniky. Veľká časť modelov dnes predávaných TV je typu Smart TV s podporovou nahrávania a vzťahoval by sa tak na ne autorský poplatok 3%.

Pri obvyklých cenách 300 až 500 eur za Smart TV bude autorský poplatok tvoriť 9 až 15 eur, ktorý výrobcovia plánujú preniesť na kupujúcich.

Výrobcovia a predajcovia v kritike argumentujú príliš vysokou výškou sadzby v porovnaní so susednými štátmi ale najmä skutočnosťou, že TV zvyčajne obsah nahrávaný na externý USB kľúč alebo disk chránia a tento nie je možné prehrávať na inom zariadení.

"Podľa nášho názoru sa teda nejedná o rozmnoženinu, ktorú je možné šíriť a používať na viacerých zariadeniach. Prípadná potenciálna ujma pre autora alebo iného vlastníka príslušných práv je tak minimálna a náhrada odmeny preto nie je namieste," uviedol Mgr. Jiří Budinský, právny expert na autorský zákon z právnej kancelárie Dedák & Partners.

Nay považuje poplatok za Smart TV za neprimeraný. Podľa LG a Panasonicu navrhnutá výška poplatkov v novom zákone celkovo nezohľadňuje princíp primeraných náhrad a to najmä u spotrebnej elektroniky.

V Maďarsku, Rakúsku, Poľsku sa za Smart TV autorský poplatok neplatí, v Česku platí sadzba 1.5%. Podľa predajcov ich to tak znevýhodňuje a ľudia budú po zdražení kvôli autorskému poplatku častejšie nakupovať TV v zahraničí.

Protinávrh

Autorské zväzy, ktorým sa poplatky platia, podľa ITAS požadovali pôvodne platenie 3% z ceny aj za počítače, mobily a tablety. U týchto ITAS dosiahla v rokovaní s ministerstvom zníženie na spomínané úrovne 1% a 0.7%, v prípade Smart TV ale navrhovateľ zákona ustúpiť nechce.

ITAS tak v predložených pozmeňovacích návrhoch požaduje, aby sa za Smart TV autorské poplatky neplatili vôbec. Alternatívne navrhuje poplatok platiť iba za Smart TV, ktoré umožňujú vyhotoviť záznam prehrateľný aj na iných zariadeniach.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom zvýšil pokrytie 5G aj 4G, má novú mapu s pokrytím v budovách
Odlet Boeingu z ISS bol pre problémy odložený na neurčito
Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie


Diskusia:
                               
 

Co brani tomu, aby sa zo smart nahravalo nekodovane? Bud - alebo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vypalne. na mojej elektronike nic nekopirujem a predsa platim uzernikom za svoj: pc, tablet, 3x android mobil, 2x laptop, 1x externy hdd
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

prostě nechoď do kina, nekupuj hudbu ani filmy, jednoduché
když kradou oni, my nakupovat nebudeme
navíc EU soud to už uznal jako nezákonné, ale nic se neděje, naopak se utahuje
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak mi nebudeme kupovat tak si budu musiet nejako nahradit zisk o ktory prisli, ktoreho hodnotu si vycucaju z prsta
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

*my
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keď zaplatím 3% z ceny zariadení autorský poplatok to koľko "americkych" filmov si môžem stiahnuť? Alebo budem môcť sťahovať iba Slovenské?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keď zaplatím 3% z ceny zariadení autorský poplatok to koľko "americkych" filmov si môžem stiahnuť? Alebo budem môcť sťahovať iba Slovenské?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sorry refresh to sem hodil 2x
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sorry refresh to sem hodil 2x
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a do****le zase.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a do****le zase.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi treba fakt kupovat z Ciny alebo zo zahranicneho eshopu. Su to uboziacny aj cela SOVA a jej podobny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to nezakonne aby sa platili poplatky len za mozne vyuzitie zariadenia na nelegalnu cinnost bez toho, aby k takemuto nelegalnemu cinu doslo. To sa uz rovno mozu zacat vyrubovat vazenske poplatky pri kupe sekery, alebo noza, pretoze okrem rubania dreva a krajania cibule mozem aj cloveku seknut do temena, alebo mu pichnut kudlu medzi lopatky, a podla mna je to v principe to iste ako vyrubovanie autorskych poplatkov. Predsa este stale plati ze v pochybnostiach v prospech obvineneho, teda ja mam preco platit autorske poplatky ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no podľa tejto logiky by sme si mali všetcia muži preventívne odsedieť pár rokov za možnosť znásilnenia...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja uz sedim, potom bude moj vtak volnyyyyy
Odpovedať Hodnotiť:
 

No vidis a to je chyba - vypalne = ospravedlnenie preco piratit.
Dalsia vec, kazdy, kto si PC sklada, bude platit poplatok max za disk, ten cely PC je vysmech.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Proste idioti. Radsej si kupim mali hdmi kluc s androidom, ktory z kazdej telky urobi smartTV a este ho kupim z Ciny, nez by som nieco mal platit nasim akoze autorom-zdieracom. A poskladany PC u mna tiez neuvidia. Radsej si ho poskladam sam alebo ho dam poskladat neoficialne v obchode.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Hlavně nechoď do kina a neukupuj hudbu a filmy! Stejně jsou to všechno nesmysly.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Do kina nechodím, filmy nepozerám a hudbu počúvam iba od free interpretov....
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

jasne, ty po veceroch nepozeras telku, vkuse davas dnuka a pri tom pocuvas free hudbu :) citeeee..
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

a nepouzivas fb, jedavas iba raw a bio...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Fb nemám, raw ani neviem čo je a väčšinu potravín mám domáceho pôvodu takže bio sedí. :)
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

a kam chodis stahovat free interpretov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechápeš. Ak ich budeš bojkotovať, tak im klesne príjem z tohto zdroja a budú to musieť vynahradiť príjmom z iného zdroja. Hádaj akého.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a presne tak, ako to tu píšu viacerí, jednoducho bojkotovať a nekupovať, nechodiť do kina, na koncerty. Aby aj sami autori začali tlačiť na tieto výpalnícke organizácie. Lenže zjednotiť sa je to najťažšie, ľudia to robia neradi a ťažko, z toho ťažia všetky formy výpalníctva, zdierania, vykorisťovania :(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to jednoduché...
Stačí volľiť komunistov = pretože to sa považuje za zdvihnutí prst DemoKracii...
Alebo pirátov = pretože tí bi s autormi zatočili....
Žiaľ .. večšina z Vás piňďov k voľbám aňi ňejďe...
Žiaľ ... viplachovaňie mozgov stále efektívňe funguje...
A pritom bi stačilo pár ťisíc hlasov...
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

a zopakovat si gramatiku :D
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Ty si si aj precital po sebe niekedy nieco? Boha roztrhaj svoj obciansky preukaz, pretoze robis hanbu slovenskemu jazyku !!!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Niekedy je dobre vys..ť sa na gramatiku a pouvazovat o tom co clovek pise a nie o tom ako to napisal.
A ma pravdu.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

napisal to zamerne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a na to si prisiel ako?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenže nebyť liberálnej demokracie, tak dnes nie je ani táto diskusia pod dsl.sk. A neboli by vo voľbách ani piráti. Aj keď o liberálnej demokracii už na Slovensku takmer hovoriť nemôžme. Chtiac nechtiac je liberálna demokracia momentálne systém, ktorý je najlepší. Teokracia islamského štátu, ani teokracia katolíckeho stredoveku, ani krajná ľavicová, ani krajná pravicová politika nepriniesli nič iné ako chudobu, masové vraždy, útlak a neslobodu. Oligarchia ako vláda menšiny zmiešaná s okresanými princípami liberálnej demokracie smeruje k potenciálnej diktatúre rýchlejšie, keďže rozbíja check and ballance systém vedenia štátu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

treba Smart TV predavat ako set s napajacim kablom. TV za 1,- EUR a kabel za 500,-
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Ihned otvaram obchod specializovany na napajacie kable, kus len za ludovych 250E :P
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

My sme skrátka krajina špinavých hajzlov, odžubávačov a tých, čo na tieto dve skupiny egoistov doplácajú.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Viete čo mi na tejto daní najviac vadí? Že nejde štátu, ale ide SÚKROMNÝM organizáciám ktoré neurčité percento odvedú hudobníkom (ktorým to tvorí zanedbateľnú časť prijmu) a zvyšok ostane v tejto SÚKROMNEJ organizácií.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nezaložíme si aj my niečo také?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

toto vyzera na lepsi napad - www.slah.sk. aspon podla toho co maju v napisane v popise projektu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neda sa taketo nieco napadnut na sude ?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

fyzicky napadnut?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dá, ale nie na Slovenskom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V Rakúsku hudobníci prichádzajú o peniaze z nelegálnych kópií ich hudby! Hrubé porušovanie duševného vlastníctva! Toto chcete, aby to tu vyzeralo ako v Rakúsku?! Ref.: http://dopice.sk/dUP
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

o peniaze prichádzajú na celom svete. existujú predajné modely elektronickej formy nahrávok, tak nech sa živia v súlade s technickým vývojom. to čo robí SOZA je prachobyčajné plošné okrádanie všetkých ľudí kupujúcich redmetné médiá a zariadenia, t.j. plošne porušujú súkromné vlastníctvo a štát to ešte aj posväcuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kto je to ten navrhovateľ? Treba mu asi vysvetliť aká je to blbosť. Ako reálny prípad z jednej nemenovanej dedinky, kde zatiaľ nebývajú cigoši. Napr. keď si jeden pekný deň šla miestna obyvateľka zobrať cigáňa, tak ju navštívili 3 chlapci (nie bosohlavý) z tej istej ulice a slušne jej vysvetlili, že im je jedno, že sa chce vydať za cigáňa, ale v dedine bývať neostanú...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Keby ten zakon napisala OSA, nevyzeral by inak. Zaujimave je, ze uz 5 rokov je tu rozhodnutie EU sudu ECLI:EU:C:2010:620. Ale ocakavat od tejto vlady, ze budeme mat kvalitny autorsky zakon je utopia. Vdaka takymto poplatkom aspon nemam zle svedomie, ked stahujem nelegalne, ja som si to uz vlastne predplatil...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ROZMNOŽENINA?????
Odpovedať Hodnotiť:
 

U nás už úplne všetko patrí žene...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vytaca ma ked vidim, ze o takych veciach rozhoduju dochodcovia ako su v tej rade. Pomaly v zivote nevideli ani len CDcko ale hlavne ze vedia ako to spenazit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vsak oni tam nie su od toho, aby vedeli co je to cdcko. Su tam od toho, aby z teba vytrieskali co najviac penazi a posunuli ich do urceneho vacku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a preto treba volit stranku, ktora bude mat v programe minimalne zrusenie tychto poplatkov
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

spravne malo byt stranu... lol
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kedze je mozne z nozom niekoho zabit, navrhujem aby kazdy kto ma doma noz, siel na 1 mesiac do basy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco do basy? to by na to doplacal stat.. staci vyrubit "kriminalny" poplatok z predaja kazdeho ostreho predmetu vo vyske napr 20 centov a maju zarobene :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je "Výrobcom prekážajú najmä Smart TV" a nie "vadia"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vie mi niekto napísať, ktorý zákon definuje čo je to Smart TV?
Či by len nestačilo premenovať na Chytrá TV.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vie to nahravat a prehravat filmy z usb, ma to pristup na net = smart telka
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tvoj názor? Alebo mi to vieš aj doložiť?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moj nazor, ale ako tak citam, tak som nebol daleko.
Na slovensku som nasiel jedinu definiciu a to taku, ze sa tam daju instalovat aplikacie.
Na wikipedii je to rozumnejsie: "A smart TV, sometimes referred to as connected TV or hybrid TV, is a television set or set-top box with integrated Internet and Web 2.0 features, and is an example of technological convergence between computers and television sets and set-top boxes. Besides the traditional functions of television sets and set-top boxes provided through traditional broadcasting media, these devices can also provide Internet TV, online interactive media, over-the-top content, as well as on-demand streaming media, and home networking access."
V skratke: je to tv s internetom, ma podporu web 2.0, vie to prehravat online stream, alebo z domacej siete...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja tu môžem skritizovať hlavne to, že oni v tom vôbec hľadajú nejakú „logiku“...

Jednoducho jedinú „logiku“ to má v tom, že sa dá šíriť morálna panika a pod jej rúškom zavádzať nové a nové chujoviny. A to jednoducho preto, *lebo môžu*.

Ehm, je to vlastne podobné ako pri detskej pornografii...

Lebo inak nemá zmysel, aby takto postihovali *záznamové zariadenia*, lebo zaznamenávanie neznamená zhotovovanie rozmnoženín, a už vôbec nie šírenie.

(A pri detskej pornografii podobne prechovávanie neznamená výrobu alebo pohlavné zneužívanie detí.)

A keď sme už pri tom, tak záznamovým zariadením je v tomto prípade aj zemetrasopis (seizmograf), keďže je schopný zaznamenávať hlučný „obsah“ šírený z vedľajšieho bytu. Pozriem sa na zemetrasozáznam (seizmogram), uvidím tam istú pravidelnosť – zaznamenal som „obsah“...

Časom si v kapitalizme priplatíte za zvláštne čipy, ktoré budú sledovať, zaznamenávať a bonzovať Veľký Obsah...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár