neprihlásený Sobota, 22. júna 2024, dnes má meniny Paulína
Na Windows 10 pozor, Microsoftu štandardne posiela množstvo informácií

Značky: Windows 10ochrana súkromiaMicrosoft

DSL.sk, 30.7.2015


S novou verziou 10 operačného systému Windows mení Microsoft prístup k tomuto operačnému systému a podľa vlastných deklarácií ho začína považovať za službu.

Súčasťou tejto zmeny je aj sprístupnenie novej verzie prvý krát plošne zadarmo pre užívateľov predchádzajúcich verzií, Windows 7 a 8.1.

Zmena stratégie

Microsoft k zmene stratégie ale nepochybne pristupuje so zámerom generovať z Windows celkovo viac príjmov ako pri ponechaní doterajšieho modelu a nie naopak.

Dostupné informácie naznačujú, že tak bude robiť okrem iného pomocou reklamy. Tá sa spolu s ponukou na zakúpenie platenej verzie už objavuje napríklad aj v zabudovanej kolekcii hier Solitaire a tvorcom aplikácií a reklamným sieťam je sprístupnená jednoznačná identifikácia užívateľov na reklamné účely.

Vo Windows 10 sú zaroveň integrované niektoré technológie, ktoré sú pre svoje fungovanie závislé na osobných dátach užívateľa, napríklad asistentka Cortana.

Naše dáta

Pre zabezpečenie funkčnosti týchto aplikácií ale nepochybne tiež pre lepšie profilovanie užívateľov Windows 10 v štandardnom nastavení spracúva alebo odosiela na servery Microsoftu respektíve podľa nových podmienok ochrany súkromia môže spracúvať a odosielať rozličné dáta a napríklad každého užívateľa Windows štandardne identifikuje unikátnym ID.

Toto ID označované ako reklamné budú môcť podľa podmienok ochrany súkromia využívať aplikácie a reklamné siete na poskytovanie relevantnej reklamy jednotlivým užívateľom.


Štandardné nastavenia pri inštalácii Windows 10, kliknite pre zväčšenieV štandardnom nastavení pri inštalácii z oficiálneho ISO obrazu finálnej verzie sa okrem iného kontrolujú navštevované URL vo webovom prehliadači pomocou technológie SmartScreen odosielajúcej na servery Microsoftu navštevované adresy a hash sumy súborov, pre predpovedanie navštevovaných URL sa odosielajú dáta o browsovaní, odosielajú informácie o chybách a diagnostické informácie, pre rozpoznávanie reči a písania sa odosielajú vstupné dáta do Microsoftu, Microsoftu sa odosielajú "niektoré údaje o polohe" a umožňuje sa aplikáciám využívať reklamné ID.

Štandardne sa do Microsoftu odosielajú rozšírené diagnostické údaje a údaje o používaní Windows.


Štandardné nastavenia pri inštalácii Windows 10, kliknite pre zväčšenie"Na zapnutie Cortany s cieľom ponúknuť vám prispôsobenú praktickú skúsenosť a relevantné návrhy spoločnosť Microsoft zhromažďuje a používa rozličné typy údajov, ako je poloha zariadenia, údaje z kalendára, používané aplikácie, údaje z e-mailov a SMS, komu voláte, kontakty a frekvencia interakcie s nimi prostredníctvom zariadenia. Cortana sa o vás dozvie aj cez zhromažďovanie údajov o používaní zariadenia a ďalších služieb Microsoft, ako je hudba, nastavenia budíka, zapnutie obrazovky uzamknutia, čo si pozeráte a čo kupujete, história prehľadávania a vyhľadávania v Bingu, a ďalšie" uvádza sa v podmienkach ochrany súkromia.

Z ich znenia nie je jasné, ktoré dáta opúšťajú zariadenie. Napríklad pri spracovaní histórie browsovania Cortanou sa podľa podmienok tieto dáta evidentne spracúvajú na serveroch Microsoftu, keď sa spracúvajú iba ak sú "posielané" Microsoftu.

V štandardnom nastavení má zabudovaná ochrana Windows Defender povolené odosielanie informácií o detekovaných problémoch Microsoftu a to vrátane vzoriek súborov, ktoré obsahujú škodlivý softvér. "Ak existuje pravdepodobnosť, že by súbor mohol obsahovať osobné údaje, nepošle sa automaticky a pred odoslaním vás naň systém upozorní," uvádza sa v podmienkach.

Pri prihlasovaní do Windows pomocou Microsoft účtu sa zase automaticky synchronizujú na OneDrive účet užívateľa viaceré jeho nastavenia vrátane histórie browsovania.

Najkurióznejším prípadom zdieľania dát s Microsoftom je podľa podmienok zazálohovanie kľúča pre obnovenie disku zašifrovaného technológiou BitLocker, ktorý sa podľa podmienok automaticky uloží na OneDrive účet užívateľa a slúži na prístup k dátam napríklad po strate hesla. Ktorých zariadení sa automatické ukladanie týka Microsoft explicitne nelimituje, podľa jednej z interpretácií by sa mohlo týkať verzií Windows 10 pre smartfóny a tablety.

Aktualizácia 1: Podľa testu jedného z čitateľov prihláseného s Microsoft účtom sa vo verzii Windows 10 Pro po zašifrovaní disku BitLockerom na OneDrive účte nenachádza viditeľný kľúč pre obnovu. Na ktorých zariadeniach, verziách Windows 10 a za akých okolností prichádza k automatickému uloženiu kľúča na OneDrive zisťujeme.

Do akej miery prišlo celkovo reálne k zhoršeniu situácie oproti poslednej verzii Windows 8.1 nie je jasné a zároveň podobné zdieľanie dát je čoraz bežnejšie u niektorých mobilných operačných systémov. V každom prípade čo všetko sa zdieľa alebo môže zdieľať s Microsoftom v novej verzii Windows 10 teraz jasne a na jednom mieste zviditeľňujú nové podmienky ochrany súkromia.

Zatiaľ ale nie je jasné, do akej miery presne reálne Microsoft vo Windows 10 využíva klauzuly v podmienkach a aké dáta konkrétne a v akej podobe reálne opúšťajú zariadenie.

Opatrenia

Užívatelia, ktorí nechcú zdieľať niektoré alebo žiadne z týchto dát, majú k dispozícii viacero opatrení. V prvom rade pri inštalácii Windows 10 je to nezvolenie štandardných rýchlych nastavení a voľba detailných nastavení. V nich je možné vypnúť množstvo typov zdieľania dát.

Časť dát sa zdieľa len pri využívaní Microsoft účtu, užívatelia tak majú možnosť využívať len lokálny účet alebo si vypnúť synchronizáciu nastavení.


Sekcia nastavení ochrany osobných údajov vo Windows 10, kliknite pre zväčšenieJednotlivé nastavenia zdieľania je možné a potrebné meniť minimálne na štyroch miestach. Nastavenia zdieľania väčšinou nezávislé na používaní Microsoft účtu je možné meniť v samostatnej sekcii Ochrana osobných údajov v nastaveniach operačného systému, nastavenia súvisiace so zdieľaním s vlastným Microsoft účtom v nastaveniach účtu, nastavenia Defendera v nastaveniach bezpečnosti a nastavenia súvisiace s Cortanou v jej nastaveniach.

V slovenskej verzii Cortana k dispozícii nie je, keď pre náš jazyk zatiaľ nemá podporu. Napriek štandardnému vypnutiu Cortany sme ale v nastaveniach Windows po čistej inštalácii v sekcii "Reč, písanie rukou a písanie na klávesnici" našli "spoznávanie" zapnuté.

Vypnúť úplne v Home a Pro verzii nie je možné odosielanie diagnostických údajov, ktoré je možné v nastaveniach len prepnúť do režimu odosielania základných údajov. Čo tieto základné údaje obsahujú zisťujeme.

Prejsť alebo neprejsť?

Väčšinu nastavení zdieľajúcich dáta s Microsoftom je možné vypnúť, ich štandardné nastavenie tak nie je neprekonateľnou prekážkou.

Z pohľadu ochrany súkromia môže byť ale rozumné s upgradom počkať, kým sa niektoré otázky nevyjasnia. Zároveň odloženie aktualizácie alebo inštalácie môže pomôcť vyhnúť sa niektorým chybám a problémom, ktoré sa objavia a opravia v prvých dňoch a týždňoch masového nasadenia.

Windows 10 má samozrejme, najmä oproti Windows 8 a 8.1, aj mnoho pozitívnych noviniek, o ktorých sme v predchádzajúcich mesiacoch postupne informovali.

Ak ste sa ešte nerozhodli, či upgrade uskutočníte, uskutočníte ho neskôr alebo ho neuskutočníte, v pripravovanom rozsiahlejšom článku priniesieme detailnejšie porovnanie kladov a záporov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená
Smartfóny v školách chce zakázať aj najväčší, najpokrokovejší a najliberálnejší americký štát


Diskusia:
                               
 

Tak tomu hovorim dobry podraz na usera. :)
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Windows používajú ľudia ktorým to nevadí alebo ho musia používať.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Pochopil som dobre, že ak budem navštevovať pornostránky, bude mi hádzať reklamy na zväčšenie penisu, nadržané mamičky a pod.?
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

ide by napise ako blizko mas nadrzane kur*icky
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

Naposledy som sa dobre zasmial. Najbližšia nadržaná dievčina len 3km od vás!!!
Bývam na dedine a najbližšia susedná dedina je 6km od nás, evidentne býva v lesíku.
Odpovedať Známka: 9.7 Hodnotiť:
 

víla Análka z blízkeho lesíka
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

+ veverička sexička a motýľ onanuel :D
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

a v tvojej dedine su len muzi? smutny zivot...
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Myslíš, že tá dedina je dlhšia než 3 km??
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nie ale ked je tam iba jedna radodajka tak ma 3km roztahane flajtre...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je jasné predsa. Suseda išla práve na bicykli domov. ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a na podvazku mala pripnutu cerstvo aktualizovany WP
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Nuž: Vracalo sa dievča, vracalo sa s poľa, bez gatiek a na bicykli zajazdit si bola...
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

http://tinyurl.com/nuu9vlh
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozme tomu povedat aj obraz doby. MS bol jednou z najhodnotnejsich spolocnosti koli kvalite, teraz aby sa drzal prijmami na spicke vsade tlaci reklamu (ako vsetci)...
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

kvoli kvalite isto nie, kvoli skvelemu marketingu.
marketing je to jedine co maju dobre
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Môžeš mi preložiť do slovenčiny slovo marketing?
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

oje*ávanie ľudí

Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

ďakujem, nie je nad slovenčinu
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Odkedy tomu nesefuje Gates, tak ich marketing praveze stoji za staru backoru a zmenil sa len na ZNEUZIVANIE TRHOVEJ POZICIE a POKUSY O NASILNE PRETLACANIE TYCH ICH VYMYSLOV...

--->
t.j. Gates sa snazil ludom vyhoviet, otukaval situaciu najprv...
Ta banda co tam oxiduje teraz postupuje sposobom `toto sa NAM hodi, toto sme vymysleli, tak a teraz to natlacime userom` :o(

sorry ale to nie je marketing
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

gates tam nieje od win2000, takze nanho si uz nikto nepamata.. navyse za jeho vedenia tu boli reklamy taketo:
www.youtube.com/watch?v=tGvHNNOLnCk
mne to nepride ako dobra reklama :)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

To musí byť nejaký vtip, toto nemôže byť reklama. Určite je to paródia na reklamu.
A ani to sako nemôže byť skutočné. Proste také sako sa nedá vyrobiť. A ak by ho náhodou niekto aj vyrobil, nikto by si ho nekúpil.
Skrátka - MS neprajníci spravili toto video. A aj ten Win1.0.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dobra parodia je Gill Bates v The Onion Movie
Odpovedať Hodnotiť:
 

nejak intuitivne som cakal pravy opak smerovania windowsu, ved naco sa opicit a robit to co uz existuje?? reklamy kazdemu s urcitostou lezu uz krkom... no nic, jednoznacne sa oplatilo investovat cas do linuxu, ako to vidim, to je buducnost
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

ogrLpV http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

pazT8X http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

install arch
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

Choďte už DO RITI s vašim zabugovanym Linuxom, lebo ti jednu BUGNEM do hlavy!!! Windows 10 je pre profikov, pre svoloč je linux trapny.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Pobavilo. Každopádne, svoloč - p.banda 1
banda pejor. skupina ľudí, ktorá je príznaková výzorom, správaním, názormi, majetkovými pomermi a pod.: priekupníci s drogami sa spájajú do bandy • pejor.: háveď • cháska • zberba • čvarga • perepúť • chamraď • zlezba • zlezeň • brandža • chrapač • hyd • žobrota • expr.: čeliadka • pliaga • pejor. zgerba • hovor. pejor. : bagáž • svoloč: takú bandu, háveď, chásku, zberbu, čvargu, perepúť, chamraď, zlezbu, zlezeň, brandžu, chrapač, čeliadku, pliagu, bagáž, svoloč, ako sa zišla v dome, len tak skoro neuvidíš • pejor.: horda • svorka • pejor. tlupa • subšt. parta (keď sa zdôrazňuje množstvo členov skupiny): vrhla sa naňho celá banda, horda, svorka, tlupa, parta chuligánov • gang (zločinecká organizácia): predmestia sú ovládané gangmi, tlupami z podsvetia • mafia (tajný spolok) • pejor.: ledač • žobrač • všivač • holota (chudobní ľudia): Neprivedieš sem nikoho viac z tej bandy, bedače, žobrače! • pejor. luza (deklasované spoločenské vrstvy)
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Ja len ze v tom slovniku maju slovo zgerba zle. Spravne je zberba (pozbieranci). Hlupaci zacali omylom to slovo volat ako zgerba, ale to je nespravne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akoby fico povedal ZLEPENCI
Odpovedať Hodnotiť:
 

not sure if troll or sirijos :(
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

install arch
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

install arch
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

Dopiť kakao, umyť, vyčúrať a spať!
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

a v posteli: install arch
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

install arch
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ty, ale řekni mi, proč instaluješ ten Arch 3x za den? Tak si říkám, jestli to občas trochu nepřeháníte, pane kouzelníku...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

pretože má tolko zákazníkov
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

... Gentooooo!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

dopi-cervene vino s gentoo :)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Hmm... takze logicky z toho vyplyva ze nasa sekretarka je profik, hmm...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj ja mam v robote kolegu ktory je taky profik ze mu musim chodit Solitare zapinat
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Noe arch complete
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Gotta Catch Them All!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vidím vývoj našej spoločnosti asi takto:

: ľudia vymyslia počítače, aby im uľahčili život
: ľudia vymyslia Internet, aby si mohli navzájom vymieňať informácie
: ľudia vymzslia technológie, ktoré autonómne ovládajú ich prostredie (teplo, svetlo, informácie)
: ľudia vymyslia technológie, ktoré dokážu samé zbierať a analyzovať informácie

*****niekde tu sa asi teraz nachádzame*****
: ľudia začnú riešiť reálne dilemy, či prínos hromadného zberu dát neznamená príliš veľký zásah do súkromia
: ľudia sa vzdajú súkromia, v prospech technológií
: technológie začnú s rozvojom príslušných toolov lepšie rozumieť ľuďom a vznikne reálna umelá inteligencia s interakciou k okoliu
: technológie budú stále viac a viac riadiť okolie ľudí až napokon začnú riadiť ľudí, vzniknú prví robotizovaní manažéri
: technológie ovládnu svet, ľudstvo bude bez nich bezmocné, budeme sledovaní a budeme plniť to, čo nám rozkážu
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Podľa mňa presne teraz vznikajú dve skupiny. Jedná dopadne ako píšeš a druhá presne naopak. Nenechajú si kadiť na hlavu a nevzdajú sa súkromia, svojho života kvôli "technológiam" (väčšinou sprostosti).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...áno, súhlas... tí druhí budú potom bojovať so SkyNetom. ;)

Ale tiež nezabúdajme, že v demokracii sa pravidlá nastavujú podľa väčšiny...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslis tu vacsinu oligarchov alebo obcanov?
Odpovedať Hodnotiť:
 

väčšinu občanov, vďaka ktorým sú oligarchovia tam, kde sú... bez nich by to nešlo. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trochu ta opravim
>: ľudia vymyslia počítače, aby im uľahčili život
>: ľudia vymyslia Internet, aby si mohli navzájom vymieňať informácie
>: ľudia vymzslia technológie, ktoré autonómne ovládajú ich prostredie (teplo, svetlo, informácie)
>: ľudia vymyslia technológie, ktoré dokážu samé zbierať a analyzovať informácie

A potom prisli nenazrane kurvy, ktore sa na tom snazia nabalit a vsade davaju ich reklamy a presadzuju plosny zber informacii za ucelom zisku.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Zisk je prirodzenou súčasťou podnikania a zároveň najväčším motivátorom pre inovácie a rozvoj.

Reklamy sú síce otravné a aj niektoré techniky komerčákov, ale v konečnom dôsledku príde čas, kedy zistíme, že reklamy bolo ešte relatívne malé zlo, ktoré nám technológie vnútili...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Bullshit. Reklamy neprinasaju vyvoj, kedze spomenute technologie nezvnikli za ucelom rozsirovania reklam.

Aj "stranky by bez reklam nemohli existovat" je obycajny klam. Existovali predtym, existovali by aj potom. Vela nekvalitnych stranok, ktore by si na seba nemohli zarobit cez subcriptions a darov.

Problem je v tom, ze nenazrane svine videli peniaze v novej technologii, internetu, tak sa natrepali aj sem.

A samozrejme aj rocne trojpismenkove organizacie, ktore sa vo volnom case zaoberaju zalohovanim tvojich osobnych dat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

*Vela nekvalitnych stranok, ktore by si na seba nemohli zarobit, by samozrejme zaniklo.

A nikoho by to netrapilo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nikto nepovedal, že reklamy prinášajú rozvoj... Zisk však áno.
Ak by neboli reklamy na nete, museli by prísť peniaze z iných zdrojov (Piano, subscriptions?). Myslím, že väčšina z nás tu kvôli net správam radšej stoleruje zopár reklám ako by si mala zaplatiť Piano.
Internet bez reklám by samozrejme existoval, ja si ešte pamätám tú éru nadšencov, ktorí vo voľnom čase robili obsahovo kvalitné weby v dobe, kedy ešte u nás neboli ani mobilné telefóny... Ale tých bolo len zopár.

Pozri sa na príklad televízií... Buď je televízia hradená/dotovaná z koncesionárskych poplatkov alebo Ti uprostred filmu dajú reklamu alebo si priplácaš za komerčné stanice vo forme nejakého dekoderu.

Odpovedať Hodnotiť:
 

A predstav si, ze ja za seba poviem ze nechcem reklamy ani vidiet aj ked su iba male zlo. Preco? Pretoze viem, ze su iba zaciatkom toho co bude nasledovat. Jedno male neskodne zlo im prejde, bude nasledovat dalsie male zlo a dalsie a dalsie, postupne zistime ze sa zlo zacne zväcsovat pretoze ludia zistia ze im to prechadza a nikto s tym nic nerobi, skoro by sa zdalo ze ludom vyhovuje ze im niekto serie na hlavu, takze jedno male zlo za druhym nam vytvori kompletne skody do pekla (obrazne povedane). Chcem tam ist? Nie, takze ziadne reklamy, ziadne sledovanie mojich sukromnych aktivit nech uz robim cokolvek pre ostatnych nezaujimave, nemam zaujem a neakceptujem aby niekto o mne dokumentoval co robim nech uz je to za akymkolvek ucelom, ci reklamy alebo spehovanie vladou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je pravda a presne tam to smeruje...
lenže ľudí, ktorí takto rozmýšľajú, je (odhadujem) menej než 2 percentá. S touto "masou" menšou než bežná štatistická chyba pri zisťovaní názorov populácie veľa vody nenamútime...

Mimochodom, fakt nechodíš na stránky, kde nie sú reklamy? Ani Facebook? Ani Google?
...lebo už len ten Google sleduje, čo všetko vyhľadávaš, kam chodíš a podobne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

": technológie ovládnu svet, ľudstvo bude bez nich bezmocné, budeme sledovaní a budeme plniť to, čo nám rozkážu"

myslím, že už nám rozkazujú pekne dlho
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak vám treba :D Kto si hento nainštaluje a ešte bude mať aj mobil s Widlami, gratulujem, úspešne zapojený do systému..

S pozdravom spokojný užívateľ (hlavna) Linuxu Mint
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

*(hlavne)
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Môže byť aj Hlavna. Poznám minimálne 5 ľudí s takým priezviskom!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Môže byť aj "hlaveň", zvlášť vzhľadom k tomu akým smerom sa Windows uberá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sice si taktne vynechal ako spokojne pouzivas aj android/iphone, co ale neznamena ze uz davno v systeme nie si zapojeny aj ty.. takze sa tu moc nevychvaluj ako si vsetkych prekukol lebo ty nemas winphone (ci ty pouzivas nokiu 3310?)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zapojený bude každý. stačí, že to bude mať 70% tvojich známych a systém bude mať dostatok informácií aj o tebe.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ja som skusil osx windows sa mi nepaci a uefi mi nedovoli bootnut si hocico , nakolko uz nemam nervy hrabat sa v OS/bios/pc tak som presiel na osx snad bude fajn ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Som docela zvedavy ako toto prejde pri roznych enterprise rieseniach a spolocnostiach. Bud bude existovat nejaka enterprise verzia win10 kde sa to bude dat totalne zakazat a kontrolovat alebo si MS odstrihol napriklad banky kde nieco taketo na urcite oddelenia nema sancu prejist.
Mimochodom ta "feature" bitlockeru je asi vlhky sen roznych agentur. Staci ze NSA zatlaci na MS nech im vyda kluc k nejakemu sifrovanemu disku a su happy.
Inak cely tento cloud/share/social pristup je pekne na hlavu.Staci ze sa niekto nabura na ich datove serveri alebo len im klakne infrastruktura na par dni a to bude zaujimave sledovat.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

enterprise verzia ma moznost vsetko zakazat.

vsetky ostatne maju na vyber, ci chcu zdielat uplne vsetko, skoro vsetko, zakladne veci alebo nic; pricom nic im automaticky nastavi hodnotu na 'malo' :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak potom sa nic nedeje. Vecsina pirati najvysiu verziu win. Pre presne cisla a grafy staci oslovit BSA , ti maju vzdy presne info o miere piratenia , kazdy druhy den si ho cucaju z prsta ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak niečo niekde klikneš akože vypneš/zakážeš, to ešte neznamená, že sa to naozaj vypne/zakáže...

PS: ale inak nie som paranoidný. ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Local Group Policy Editor / Administrative Template / All Settings / Allow Telemetry ->

V navodoch pisu, ze najprv zapnut, nastavit v Options (tesne pod tym) v liste - 0 - Off (Enterprise Only) a cele vypnut
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je ucinny akurat tak pred frajerkou ale ako ultimatne riesenie je o nicom
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

MEGA.co.uk je ultimate riesenie aj na sifrovane subory aj na sifrovanu komunikaciu video, audio hovor...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Kim piše že tvoj účet na mega je len tak bezpečný ako je tvoj počítač či ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sorry porava * mega.co.nz
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

neviem, co sa rozculujete ohladom win10. to co "prinasa" je v androide uz dost davno a nikto sa nad tym tolko nerozculoval.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nezabudaj na iOS
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

nikto? android tiez sklamal, implementacia KNOX-u a SE , super, vyborne, nesmies rootunt mobil pre bezpecnost, zato ti tu bezpecnost poriesi cez MMS ci jpeg cigan z druheho mesta. bez rootu uz ani APN MMS nevypnem. sme to dospeli... a aktualizacia o pol roka :D :D
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

pocitadlo pochopitelne ide resetnut a zlty triangelaway sa tiez niekedy hodi
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale vypalene efuse bity nevratis
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zhrnutie:

http://i.imgur.com/pR356Rc.jpg
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

smutne, ale mas to uz na kazdom systeme....
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

nemas
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

On je asi jeden z tých čo si myslia že systém/os = Windows
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

This is getting serious!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

No, vidim to tak ze Win 10 zase preskocim a zatial ostanem na Win7, neni o co stat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zostaneme asi pekne nadlho... Smeruje to naozaj zlym smerom.
Sice zatial nie su distribuovane OS, ale postupne sa k tomu blizime (t.j. na svojom si si sam sebe stale mensim panom a postupne si zacnes pripadat jak niekde v skolke)

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a bez internetu zachvilu ziadne pc ani nenastartuje ...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Neviem či tu alebo kde niekto písal že to treba nájsť v registroch, firewalle a pod ale na to si asi chvíľu počkáme.

V tomto upravovaní registrov a firewallu som dosť lama takže skôr by to padlo ako fungovalo.
Zatiaľ ostávam win7 a ubuntu,...

Ak niekto už niečo povŕtal vo win10 a našiel spôsob ako to plne blokovať, aj aktualizácie tak na nejakom tom fóre alebo tu na dsl (nie MS) by to neprekážalo =P
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bože však je to humus ani sa to nastaviť nedá, ten dlaždicový systém nech si natlačia do **** a nech pekne dajú ovládací panel z windows 7 aj s nastaveniami

fungovalo to na 95,98,2000,xp,vista,7 tak prečo to ***** nemôže fungovať tak aj na 8,8.1,10
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nie je tomu tak davno co tu bol clanok ked vysiel Windows 10 Technical Preview kde sa pisalo o tom ako Microsoft zaviedol sledovanie uzivatelov vo Windows 10 za ucelom "skvalitnovania sluzieb a vylepsovania svojich produktov" s tym, ze vo finalnej verzii toto zhromazdovanie informacii o uzivateloch nebude aktivne. Myslim, ze to tak nejak zabudli vypnut a ak im niekto za toto klepne po prstoch, este vzdy mozu povedat: "Oh to sme ale nesikovni, nasa chyba, prepacte zabudli sme to vypnut!", najblizsou aktualizaciou to "vypnu" a to "vypnutie" bude mat za nasledok ze predvolene nastavenia budu natvrdo zavedene do systemu s povolenym zhromazdovanim dat o uzivateloch a s nemoznostou tieto nastavenia vypnut.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vždy je to o skvalitňovaní služieb a vylepšovaní produktov... :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

presne toot napadlo aj mna, len s tym, ze ja si myslim ze to maju natvrdo nastavene uz teraz a tie akoze moznosti, ze si mozes nieco povolit alebo nepovolit, to je len tak pre oklamanie userov a pokial si to nepovolis, tak aj tak to pojde - ale nie standardnym kanalikom A, ale nezdokumentovanym kanalikom B, vyuzivajucim nezdokumentovane kernel api funkcie a sifrovanie, takze si myslim, ze treba povolit krc, zrelaxovat a vychutnat si pohodu a zobrat priatelku za ruku a zvieratka na dvore sa spolu hraju a dobre vychadzaju a popri tom vsetka ta laaaska naokolo, urcite netreba mat podozrenie ze microsoft je zly, on nam vlastne chce dobre a zalezi mu na nas ♥
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mam zenbook isiel som z 8.1 na 10 ale brutal pomale zajtra ide prec
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

odpisat system len preto ze si ti to podarilo blbo nainstalovat nie je najlepsi postup
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ale ma svrbi cikula
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

treba sa umývať aspoň každé 2-3 dni. jedine žeby si zámerne vyrábal bryndzu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aspon bude v bio kvalite.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Po aktualizácii (upgrade) z W7 mám problém s aktiváciou W10.

Aktivácia: Windows nie je aktivovaný
Kód chyby: 0xC004C003
Popis chyby: Aktivačný server zistil, že zadaný kód Product Key bol zablokovaný.

Jedná sa o notebook Lenovo Z580, kupovaný pred zhruba 3 rokmi s predinštalovaným W7. Nikdy som s aktiváciou žiadny problém nemal, až teraz. Vie mi niekto poradiť, čo s tým?
Odpovedať Hodnotiť:
 

install arch
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nainstaloval by som arch key mi to dovolil vyjebany uefi bios. Potom co citam o win 10 tak na neho urvite neprejdem aby ma OS sledoval alebo mi pocitac inak "pomahal" no dajkujem pekne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sprav si bootovaci arch linux usb disk s Rufus-om https://rufus.akeo.ie/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak mi to pojde poslem ti kvety :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

zbytočná panika ... to uloženie kľúča je ako voliteľná možnosť už od Windows 8 a vôbec nie je automatické ... navyše si cez manage-bde môžete kedykoľvek vygenerovať nový kľúč a starý zneplatniť ... http://dopice.sk/edy
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

najhorsie je ze oni sa to uz ani nesnazia skryvat ze chcu sledovat ludi na kazdom jednom kroku
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Windows 10 Home by sa mal premenovat na vystiznejsi nazov Windows 10 NSA Edition
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://lwn.net/images/ns/selinux-book.png
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak sa chcem nabonzovat aky system mam okrem win, facebook a android pouzivat?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ktorykolvek iny, ziaden nie je o nic lepsi
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze kazdy do pozera americke serialy, ako tie, co teraz tak casto bezia, vie, ze pouzivaju casto vyraz "secure cloud". neco ako "government secure cloud", alebo "cia secure cloud". mne to pripada, ako keby boli tito ludie tak na hlavu padnuty, ze tomu naozaj veria.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj ty si zacal pozerat Mr. Robot? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Secure cloud", co to je? Nieco ako "effective government", "truth in advertising", "military intelligence" alebo "corporate responsibility"?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dost dobra haluz je aj to zdielani sieti s "priatelmi". To, aby som k sebe na wifi uz nepustil nikoho s WIN10, ked nechcem, aby moje heslo bolo niekde v prdeli MS ulozene.

A o tych nastaveniach som si spravil obrazok po tom, ako som zvolil nezistovat moju polohu a prve co som uvidel po nastartovani OS bolo pocasie s mojou presnou polohou.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

https://www.iplocation.net/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spravis si guest wifi a mas pokoj. Ja to tak mam uz hooodne dlho. Jedno ssid je len a len pre mna a druhe pre hosti. Hostia maju pristup len k internetu ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akurat ze tento windows ti vysharuje ssid ktory pouzivas ty, ine guesta. Takze rozdelenie ti je naprd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nic ti "nevysharuje" ked pouzivas klasicky offline ucet. Len debil si da online.
Odpovedať Hodnotiť:
 

co bolo zle na checkboxe, ze sa vsade teraz ukazuju tieto... hmmm... diery?

Dufam, ze aj JCheckBox sa pretovarni na JHole
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj ten skype siel od prebrania mikrosoftom do riti. Ked sa druhykrat stalo, ze som nemohol zmazat film z disku, lebo ho mal zamknuty skype, tak som ho poslal kade lahsie. Neviem na co potrebuje lozit po mojom disku, ale urcite nie pre moje dobro.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tu su nejake info
http://winaero.com/blog/ how-to-disable-telemetry-and-data-collection -in-windows-10/
(spojte si to)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapci ak chcete vedieť viac, tak si prosím vypočujte aspoň jednu z približne 20-tich relácii po asi 3 hodiny o vplyve reklamy na ľudí a kto a prečo je za tým.
Bohužiaľ žiadne, opakujem !ŽIADNE! iné médium to tak do hĺbky nerozoberá! (asi prečo)
http://bit.ly/1hlrEVu

Ps.: Nerozobera to Janko z hornej dolnej ale prof. z univ. Komenského.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale od jedného špičkového administrátora vyškoleného priamo Microsoftom mám toto, TÁTO INFO MÁ CENU ZLATA !!!
:
AK CHCETE Zakázať odosielať AKÉKOLVEK informácie na servery Microsoftu urobte nasledobné dve veci:


1. V REGEDIT - Local machine - vyhľadajte kľúč: EnableActiveProbing , jeho východisková hodnota je 1 , zmeňte ho na 0 ! (zakázanie NSCI sondy)

2. Spustite Microsoft Managment Console (...kto nevie ako nech si trhne nohou..... a nech zisťuje, hehe).
A v riadku Politika Pre Lokálny Počítač
Expand : Computer Configuration / Konfigurácia počítača
expand: Administrative Templates,
expand: System,
expand: Internet Communication Management,
kliknite na: Internet Communication settings.

V detaili v pravom okne dajte dvoj-klik na : Turn off Windows Network Connectivity Status Indicator active tests,
a kliknite na voľbu Enabled a potvrdte OK!

Žiadne info sa do MS už odosielať nebudú !!!!

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár