neprihlásený Sobota, 3. mája 2025, dnes má meniny Galina, Timea
Nové zlaté CD od Kodaku vydržia 300 rokov

DSL.sk, 19.4.2006


Spoločnosť KMP Media patriaca pod Kodak ohlásila vydanie nových napaľovatelných CD a DVD médií využívajúcich 24 karátové zlato na dosiahnutie vysokej doby životnosti.

Kodak sa tak vracia k použitiu zlatu u napaľovateľných médií, ktoré v minulosti vyrábal ako jedna z prvých spoločností na svete.

Podľa tlačovej správy spoločnosti majú Kodak Preservation CD-R médiá životnosť až 300 rokov, Kodak Preservation DVD-R životnosť 80 až 100 rokov.

Okrem použitia zlata v reflexnej vrstve, ktoré je viac odolnejšie proti svetlu, teplu, vlhkosti a oxidácii ako u bežných médií používané striebro, sú aj ostatné použité materiály kvalitnejšie ako u bežných médií. Médiá sú tak napríklad odolnejšie aj proti mechanickému poškodeniu.

Na prelome rokov sa objavilo viacero štúdií, ktoré upozorňovali na krátku, 2 až 5 ročnú životnosť napaľovaných médií. Túto informáciu nepriamo potvrdil aj Kodak, keď priamo v tlačovej správe citoval jednu z takýchto informácií o 2 až 5 ročnej životnosti.

Médiá sú už v súčasnosti distribuované, dostupné bude v balení po jednom a na cievke s 25 médiami. Cena médií zatiaľ nebola ohlásená.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Android smartfóny budú po pripojení monitora fungovať ako desktopové PC
Raspberry Pi zlacňuje populárne modely
TikTok dostal za nedostatočnú ochranu dát Európanov pokutu 530 miliónov eur
Populárna databáza Redis opäť mení licenciu, vracia sa k open source
Sonda Psyche má problém so svojim elektrickým pohonom
20% až 30% kódu Microsoftu generuje AI
Počas MS v hokeji budú v DVB-T stanice Joj v HD bezplatne
UPC v Česku spustilo 2 Gbps pripojenie
Veľkému operátorovi unikli dáta o SIM. Vymieňa ich, nemá ich ale dostatok
Vydaný Firefox 138, širšie sprístupnil podporu skupín kariet


Diskusia:
                               
 

a to kto odskusal? v roku 1705 napalili CD a cakali ? >:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

mnoo chemia robi zazraky, to este nevies?
Alebo veris, ze vsetko je tak stare, ako sa o tom tvrdi? :))

Odpovedať Hodnotiť:
 

Cena medii uz bola ohlasena, aj ked nie presna,ale priblizna... 35-40 sk za jedno CD tusim...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyzera to dobre, lenze ci o 100 rokov budu CD a DVD mechaniky ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Igor, myslim ze toto bola spravna poznamka...LOL to je fakt...za 100 rokov podla mna urcite nebudu dnesne CD-Romky a napalovacky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

O 100 rokov asi potrebne nebudu, mozno 1 az 2 desatrocia. Nieje dobre ze sa technologia ubera smerom ze sa pouziva material ktory znici svetlo, plesne atd. . Ved opricke snimanie ako bezkontakne ma byt vysadou ochrany a neposkodzovania zaznamu. Je dobre ak niekto vyrobi media ktore sa snazija tymto problemom odolat (aj za cenu ceny). Len ci su to tie od Kodaku .?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hehe ja mám zopár zlatých CD Mitsumi, majú už tuším 10 rokov :-D
btw najstaršie CD-R čo mám je Verbatim DataLifePlus, stálo 100Sk a číta mi ho lepšie ako terajšie čerstvo vypálené :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď máš hlúpe poznámky, nechaj si ich pre seba...
Odpovedať Hodnotiť:
 

čo sa týka trvanlivosti zápsiu tak kamenná tabuľa 4 ever :D sú odolné proti mnohým tým faktorom a záspi na nich vydrží aj tisíročia pri doborm skladovaní, je síce pravda že sa jedná len o textové a poprípadne obrzákové súbory, ale kto by potreboval tisíc rokov staré aplikácie?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár