neprihlásený Streda, 8. februára 2023, dnes má meniny Zoja
Štát mierne upravil podmienky pre drony, drony s kamerou pre verejnosť stále zakázané

Značky: dronylegislatívaSlovensko

DSL.sk, 27.8.2015


Dopravný úrad Slovenskej republiky vydal minulý týždeň nové všeobecné rozhodnutie, ktorým centrálne upravil podmienky pre používanie bezpilotných lietadiel, tzv. dronov, na Slovensku.

V podmienkach prišlo oproti doterajšiemu stavu vo všeobecnosti len k malým zmenám, hoci niektoré médiá informovali o zásadných zmenách alebo dokonca prvom zavedení regulácie.

Podmienky lietania

Podmienky lietania s dronmi avizoval Dopravný úrad, DÚ, už minimálne v novembri minulého roku. Nie je jasné, akú mali tieto podmienky právnu záväznosť pre drony nevyžadujúce individuálne povolenie DÚ, pre drony podliehajúce povoleniu ale tieto podmienky DÚ stanovoval v povoleniach.

Ako sme viackrát informovali na základe informácií Martina Němečka, riaditeľa divízie civilného letectva DÚ, drony mohli lietať len do výšky 100 metrov a musia sa nachádzať od ľudí, budov a ciest vo vzdialenosti viac ako 50 metrov.

Drony ďalej nemôžu lietať nad husto zastavanými oblasťami, osoba ovládajúca dron ho musí počas celého letu vidieť voľným okom a môže sa od neho nachádzať vo vzdialenosti maximálne kilometer a drony vôbec nemôžu lietať za tmy.

V novom rozhodnutí platnom od 19. augusta sú zachované tieto podmienky pre všetky drony s hmotnosťou vyššou ako 0.5 kg so zväčšením maximálnej výšky zo 100 na 120 metrov. Osoba diaľkovo ovládajúca dron má tiež zakázané sa premiestňovať, pričom takúto podmienku doteraz DÚ neavizoval.

Drony s kamerou

Bohužial k výraznej zmene neprišlo ani u dronov s kamerou respektíve fotoaparátom. Podľa platného Zákona o civilnom letectve musia byť drony, ktoré sú používané na uskutočňovanie fotenia za odplatu, registrované na DÚ, ich majitelia musia mať povolenie na uskutočňovanie leteckých prác, prejsť skúškami a zaplatiť vysoký poplatok 600 eur na prvý rok a následne 360 eur pri predlžovaní povolenia.

Navyše takéto povolenie podľa zákona môže vydať DÚ len podnikateľom, teda právnickým osobám alebo živnostníkom.

Nové rozhodnutie DÚ povinnosť povolenia na letecké práce a registrácie dronu pri nekomerčnom používaní dronu s kamerou neobsahuje.

Podľa interpretácie legislatívy a časti Zákona o ochrane utajovaných skutočností o leteckom snímkovaní Ministerstvom obrany SR musí mať ale platné povolenie na vykonávanie leteckých prác aj každý používateľ dronu s pripevnenou kamerou, ktorý ho používa aj len na nekomerčné účely.

Drony s kamerou podľa súčasnej interpretácie legislatívy najmä ministerstvom obrany tak bežné fyzické osoby reálne nemôžu používať. Pre podnikajúce osoby, ktoré si technicky vedia zabezpečiť povolenie, je samozrejme používanie dronov vzhľadom na poplatky a ďalšiu spojenú administratívu na nekomerčné účely neprimerane drahé a komplikované.

Nové drony - hračky

Podstatnejšou zmenou nového rozhodnutia je len zavedenie kategórie hračky, dronu do hmotnosti pol kilogramu.

U tejto kategórie sa sprísnili niektoré požiadavky na prevádzku, viaceré dôležité sú ale naopak voľnejšie. S hračkou nie je nutné dodržať minimálnu vzdialenosť 50 metrov, dron sa musí podľa podmienok nachádzať len minimálne v dvojnásobnej horizontálnej vzdialenosti oproti svojej výške letu od osoby, stavby alebo vozidla.

Hračky môžu lietať ale len do výšky 30 metrov a vo vzdialenosti maximálne 300 metrov od osoby ovládajúcej dron.

Aj pre túto kategóriu platia ale rovnaké pravidlá ako pre väčšie drony, akonáhle je dron osadený kamerou alebo fotoaparátom.

Nevhodnosť súčasného stavu

Súčasný legislatívny stav je samozrejme v oblasti dronov vybavených kamerami nevyhovujúci a nereflektujúci súčasný reálny stav na trhu, keď sú drony s kamerou bežne dostupné a používané občanmi.

Regulácia za účelom bezpečnosti je nepochybne potrebná. Vynucovanie registrácie, poplatkov a administratívy pre domácich rekreačných domácich používateľov dronov z dôvodu ochrany utajovaných skutočností a to na rovnakej úrovni ako u komerčných spoločností snímkujúcich celú krajinu zrejme nie je primerané.

Pravidlá napríklad pre potrebné paušálne dodržanie minimálnej vzdialenosti 50 metrov nevyhovujú zároveň tiež profesionálom, keď na takúto vzdialenosť napríklad nie je možné realizovať niektoré typy prác. Vzdialenosť by napríklad nemusela byť povinná pri snímaní objektov objednanom ich vlastníkom.

Čo sa týka požiadavky na povolenie na letecké práce u každého dronu s kamerou, tá vychádza z interpretácie legislatívy ministerstvom obrany a DÚ samotný ju v novom rozhodnutí nemá. Podľa vyjadrení Němečka pre DSL.sk Dopravný úrad sám ale nevie samozrejme tento stav zmeniť, keď Zákon o ochrane utajovaných skutočností nepatrí do jeho kompetencií.

Podľa dostupných informácií sa zároveň v súčasnosti na slovenskej úrovni nepracuje na zmene. Němeček poukazuje na prípravu nových celoeurópskych pravidiel na pôde EASA, European Aviation Safety Agency, ktoré majú zadefinovať rozličné spôsoby využitia dronov s potenciálne rozličnými pravidlami používania. Kedy by takéto pravidlá mohli ale vstúpiť do platnosti a akú budú mať podobu zatiaľ nie je jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

LTS podpora linuxových jadier sa opäť zlepšila, bolo oznámené nové LTS jadro
Intel údajne zvýši v nových 7-nm CPU efektivitu o 50%
Webbov teleskop neplánovane objavil aj malý asteroid
Samsung údajne vyvíja 10-jadrový CPU pre smartfóny
Musk znovu avizuje termín orbitálneho letu Starship
Samsung priznal chybu v SSD disku 990 Pro, pripravuje nový firmvér
Apple údajne zvažuje ešte vyšší model iPhonu Ultra
Na sieť bola pripojená aj druhá turbína tretieho bloku Mochoviec
Pre sneženie a vietor boli bez elektriny opäť desiatky tisíc domácností
Objavených 12 nových mesiacov Jupitera, znovu predbehol Saturn


Diskusia:
                               
 

Keby ma drony zaujímali, celkom určite by som si na ne montoval kameru a celkom určite by som si od nikoho nepýtal povolenie ani by som za to nikomu neplatil. Ako by mi v tom príslušné úrady chceli zabrániť, nie je jasné.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To mas ako s autom. Tiez poznam useky kde som v zivote nevidel merat policajtov a aj tak tam nejdem nad akceptovatelny limit. Zakony su na to aby sa dodrzovali. Ak sa ti nepacia tak zatlac na svojich zvolenych zastupcov aby to zmenili.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

ty budes urcite nejaky poctivy platca dani
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

Ano a nerobi mi to radost ich platit, pretoze viem, ze sa s nimi naraba nehospodarne, neefektivne a rozkradaju sa. Napriek tomu ich platim.

K tomu ignorovaniu zakona - preto to tu aj tak vyzera ako vyzera. Kazdy si robi podla seba, ako sa mu hodi. Ake ale ma clovek potom pravo pozadovat dodrziavanie pravidiel od niekoho, ak sam pravidla nedodrziava?
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

V 1945 bol zakon, ze ak si zid, ides do plynu. Pevne verim, ze ak by si bol zid. Dodrzal by si zakon a isiel do plynu na vlastne naklady ;)
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

Ak by som bol pokrytecky, a dohnal to do extremu, tak by som povedal, ze by som emigroval. Rovanako ako aj ty mozes emigrovat teraz, ked sa ti nejaky zakon nepaci a nechces ho dodrziavat ...

Problem je inde a na to som narazal v prvom prispevku. Je to problem mlciacej vacsiny, ak je nieco zle treba sa ozvat. Voleni ludia su na to aby sluzili nam, nie my im.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Chlape neviem síce koľko máš rokov ale si riadne naivný.Nech už máš koľkokoľvek.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

mlciaca vacsina ? ...ja ti neviem protesty su furt nejake...teraz uz si nepamatam ci to bolo v gabcikove, ci kde, sa vacsina obyvatelov vyjadrila proti utecencom a ajtak ich tam dali...asi tu skor ide o to ze bohati maju p!ci obycajnych ludi
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

chlapci, vy (alebo skôr vaši otcovia) čo sa snažíte obchádzať zákon kvôli väčšiemu zárobku, ste len omrvinkami, na ktorých sa iní smejú. Za tých pár € dobrovoľne riskujete slobodu a zakrývate/očisťujete tých, čo naozaj kradnú vo veľkom.. Pretože, takto si môžu povedať, že aj ostatní to robia... Vôbec Vám tie pochabé živnosti, na ktoré si dávate do nákladov ešte aj toaleťák nezávidím.. Tretinu života stráviť v papieroch aby som ušetril 100vku mesačne..
Odpovedať Hodnotiť:
 

už nežer ten estrogén
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Akceptovatelny limit je ten fyzikalny. Ten na papieri je skor take odporucanie. Obcas je aj prilis vysoky, obcas prilis nizky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

4y1vD0 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som zvedavi kto a ako to bude kontrolovat, tu maximalnu vzdialenost dronu od majitela :D
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Kazdy dron zaznamenava vysku a vzdialenost od bodu vzletu. Mozu si tieto udaje vypytat.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Mozu.. A musis im ich dat? Musis ich mat niekde zaznamenané?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

To si kde vycital, ze kazdy dron zaznamenava telemetricke udaje?
Zalezi od toho, aku riadiacu jednotku pouzijes. Ked tam das nejaku lacnu supu, tak z nej nevycitas nic, lebo to fyzicky nevie a navyse by si musel mat aj ine komponenty, z ktorych by tieto udaje zaznamenavalo.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

A na takýto šmejd sú celkom oprávnený ho zákazať!
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

Hej a kazdy dron bude musiet mat povinne FDR, TCAS a squawk transponder.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

podobne ako s autom. tiez nie je radar na kazdom useku cesty a ked sa ta spytaju ako rychlo si isiel, kludne mozes povedat ze pod limit (ak nenamerali). ale v momente ked nameraju, tak mas pruser.

zbada ta cajt, dojde k tebe, pozdravi, pozrie na dron, namieri laser, masinka ukaze 1003 metrov a uz mas po parade. 3 metre nad limit.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No ak by mal ten dron barometer, tak ten je dost nachylny na zmenu tlaku,haklivy na svetlo a vietor. Velmi lahko sa moze stat, ze ti ukaze vysku s rozdielom 10m. Mam s tym skusenost. Takze ak by si aj mal telemetriu a riadil by si sa len tym co ti zobrazuje, tak sa moze stat, ze lietas v uplne inej vyske, ako si vycital.
A ak by bol aj moc vysoko, tak by som chcel vidiet toho policajta ako ten dron zameriava :D. To akoby chcel zameriat letiacu muchu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemas problema. s beznym laserom zamerias male zrkadielko na mesiaci. kym tam ten laser totizto dorazi, tak ma priemer cez 5 kilometrov :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

AK si niekto kupi hracku ktora ma aj kameru tak sa to ako posudzuje?
Ma to pod 500g ale ma to kameru. Ci uz na stabilizaciu letu alebo aj na nahravanie.

Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Nevies citat? Hracka je do pol kg ale akonahle ma hracka aj kameru uz to hracka nie je a musis mat to povolenie.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Chcel by som upozorniť na závažnú chybu viacerých článkov na túto tému. Častokrát sa totiž chybne uvádza, že sa v pravidlách píše o dronoch, pričom to nie je pravda. Zákon popisuje aj doteraz bez väčších obmedzení používané RC lietadlá. Drony ma netrápia. Je to len módny výstrelok. No nám modelárom dosť zviazali ruky. Napríklad lietať sa môže už len do výšky 120 m, čo je pre väčšinu RC vetroňov smiešna výška a bežne sa lieta v 200 až 300 m výške.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mám pre teba elegantné a právne čisté riešenie problému, musíš ale striktne dodržiavať nasledujúci postup.
Lietaš s vetroňom v akej výške chceš, na celý zákon serieš. Každému to je u prdele tak ako doteraz a nič ti nehrozí. Ak sa ale náhodou objaví buzerant a položí ti otázku, v akej výške lieta ten vetroň, odpovieš mu: "Lieta vo výške 119 metrov". Ak má buzerant nejaké pripomienky alebo pochybnosti, reaguješ už len slovami: "Choď do **če, buzerant".
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

jo jo, zákony sú na to aby sa porušovali nie dodržiavali

Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Tak nabudúce sa nediv, ak ťa niekto "sejme" na ulici, len preto, lebo je to zákonom zakázané.

Napadla ma socialistická hláška: Nepochopil, že keď je to nás všetkých, tak všetci kradnúť nemôžeme.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

zakon jasne hovori, ze ked chces vstupit na prechod pre chodcov, tak sa MUSIS presvedcit, ci mozes a v blizkosti nieje auto ktore nedokaze bla bla bla bezpecne zastavit. Ver, ze ludi, ktori to tak robia (napriklad ja) nikdy nikto nesejme. Ak chodec prechadza mimo prechodu (co podla zakona nemoze) tak s vyssie uvedenym nema problem a nikdy nikoho este mimo prechodu nikto nezrazil.

Niektore zakony su turbo jebnute, neostava nic len ich porusovat. Napriklad uz nemozes mat pri naklade co ti trci z auta >0,5m cervenu satku, musis mat plastovu tabulu a x b cm. Kde v pici ju naberem a ako ju na tie 4 listy na plavacku namontujem????
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

pREčO BY SOM NEMOHOL???
Cestu môžem prekročiť kdekoľvek a kedykoľvek. Kolmo.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

v skolskej zone a "neviem ako sa vola ta zona bytoviek"
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To mám sliediť ako jastrab všade kde je a či náhodou je priechod? Veľmi často ani inak sa na druhú stranu cesty nedostaneš. A sú aj iné dôvody, jednoducho musíš. Si vtedy účastník cestnej premávky a Ty za volantom to musíš rešpektovať a neohroziť takúto osobu na ceste, ani vytrubovať ako blázon.

Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

mimo prechodu nesmies obmedzit inych ucastnikov premavky (auta). rozumej, nesmies ist mimo prechodu tak aby auto muselo koli tebe zmenit rychlost a smer jazdy. cize si pekne pockaj kym auta prejdu a neskac nam do cesty.

na prechode sa musis tak isto presvedcit ci mozes ist a ano, auto ti je povinne zastavit (ale az v momente ked vstupis na vozovku, rozumej dotknes sa jednou nohou cesty). a mal by si prechadzat tak, aby to auto malo v pohode cas zastavit bez piskania. cize zas, skocit 5 metrov pred auto na prechode nemozes
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Na prechode je len stará žena. Chodci chodia po priechode. No a poznali sme jedného, čo dodržoval aj svetlá na priechode a nepomohlo mu to, lebo do auta, ktoré pred priechodom stálo, narazilo zozadu ďalšie auto a to, čo pôvodne stálo, tak bez viny svojho vodiča zabilo chodca. Čo narobíme?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no, nenarobis nic. ale vyhovorky typu "nedodrzujme predpisy, lebo aj ked ich dodrziaval ten typek, tak ho auto zabilo" nie su pouzitelne.

dodrziavanim predpisov nezarucime absolutnu bezpecnost, vyrazne to ale mnozstvo nehod znizi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Parlament SR ročne rozhoduje o približne 400 návrhoch zákonov a veľkú časť z toho schváli. Niektoré zákony sa upravujú a menia až 6 krát do roka. Nie je v ľudských silách, aby poslanci vedeli, čo schvalujú. Nie je v ľudských silách, aby občan poznal a dodržiaval zákony vydané čo i len za posledných pár rokov.

Všetci fungujú podľa posratého desatora, čo sa naučili ešte pred prvým svätým prijímaním a podľa posratého dvojmesačného kurzu v autoškole. Toto, a nejakých pár informácií z novín a TV tvoria celé právne vedomie občana SR.

Keď mi bude niekto tvrdiť, že neznalosť zákona neospravedlňuje, tak mi je okamžité jasné, že hovorím s pohlavným údom. Snaha o striktné dodržiavanie rozličných pi*ovín mimo DESATORA a mimo kurzu AUTOŠKOLY je masochizmus a na človeka, čo má takéto nutkanie treba pozerať ako na nemocného a nehádať sa s ním.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

pracovna doba je 170 hodin mesacne = 2000 rocne. Ak maju 400 zakonov, tak maju 5 hodin na jeden zakon, teda radovo 2 zakony denne. Ak sa takto vysoko postaveny clovek v state nevie denne vyjadrit k 2 zakonom, tak nech prenecha funkciu niekomu co bude vediet. Lebo vacsina tych zakonov su banality. Za dalsie aky preboha zakon treba menit 6x do roka? Ci zapnem klimu v miestnosti ked je vonku 31 alebo az 32?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Priznám sa, nepamätám si to presne, myslím, že "zákon o sociálnom zabezpečení" alebo "zákon o sociálnom poistení".
Pointa je v tom, že to nikto nemôže v takom tempe podrobne študovať, pochopiť aj schváliť. Dva zákony denne? Ten tvoj výpočet vyzerá krásne ale keby si to skúšal zrealizovať, tak po týždni si na liekoch.
V realite to naštuduje len pár ľudí a ostatní zdvihnú ruku, ani netušia o čom je reč.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vačšina tu ešte asi nevidela novelu zákona, zväčša to má tak 1 až dve strany a polka z toho je kto ti prijal ako sa ten zákon volá a v znení akých noviel je

zásadných noviel je tak 20 do roka a rozsiahle novely su tak 2

a ver mi dá sa to sledovať som právnik a okrem povinností ku klientom zvládam sledovať aj novelizácie zákonov lebo ked si raz zákon prejdes oboznámiť sa zmenou jedného paragrafu trva par minút
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je fajn, az na to ze ja ako technik, ked hladam nieco v zakone, tak mu chuj rozumiem, precitam si to 20x, 50x ma to niekam odkaze a vo vysledku aj tak nenajdem co som chcel a zabijem s tym pol dna, tie zakony nie su pisane pre ludi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenze parlament ma tak do 80 rokovacich dni za rok. Zvysne dni by mohli studovat, ale nemaju cas, lebo sa riesi lobing. A ked doriesia lobing, tak uz zakony studovat netreba, lebo dotali dobre zdovodnenie preco je to rozhodutie spravne.
A spravit dve upravy zakona za den mozes len pokial si to precitas, ale neriesit aktualny stav v state a reakciu aku taky zakon vyvola. Akonahle sa na to budes chcet pozret v sirsich suvyslostiach. Tak mnozstvo potrebneho casu bude ovela vacsie ako 5 hodin.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj za fpv kameru treba platit ci len za tu co neco nahrava?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podla ministerstva vnutra su letecke prace definovane takto:
Letecké práce sú za odplatu vykonávané letecké činnosti v poľnohospodárstve, lesnom a vodnom hospodárstve, stavebníctve, zdravotníctve, na reklamu, na fotografovanie, na prieskum, ako vyhliadkové lety a podobne. Letecké práce možno vykonávať len na základe povolenia vydaného leteckým úradom. Letecký úrad v povolení určí rozsah a podmienky na vykonávanie leteckých prác.

http://goo.gl/9RC9hl

Takze ak lietam iba pre seba a tocim iba pre seba, tak to letecke prace nie su.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jedno je iste, ze tieto jeble zakony mohol vymysliet len jebo. Ked uz, mali sa poradit s ludmi co sa tomu venuju a pracuju s tym. Ked si idem raz za cas polietat na rolu kde v okoli nie je ani zivej duse, tak je chore aby som za to platil 600€ mesacne, lebo som si tam dal kameru.
A rad by som chcel vediet, ci do toho spada aj FPV kamera, ktora nerobi zaznam, ale len prenasa obraz na zem.
Ale je to len cisty vymysel, ako ludi buzerovat a tahat z nich peniaze.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Mesacne nie:
"poplatok 600 eur na prvý rok a následne 360 eur pri predlžovaní povolenia"

ale inak je to riadna blamaz, ze i ked sa vrtali (do uplne mimo realitu) zakona, ktory srobuju na tieto veci lietajuce na take to domace zuvanie a aj tak v tom nic rozumneho nespravili
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ano mas pravdu. Ja som sa sekol. Malo to byt 600€ na rok.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stale plati stary zakon ktry tato vyhlaska upravuje, kde je vcelku jasne napisame, ze kazda kamera a zakon nepozna kameru co nerobi zaznam... cize ano aj na fpv kameru
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak nepozna, tak by to mali pozmenit. Mali by upresnit definiciu o aky druh kamery sa jedna.
Bezna FPV kamera je len obycajna kamera v PAL alebo NTSC norme. Cize aj keby som mal pri sebe rekorder, tak je to mizerna kvalita. Ale to by mi zas museli dokazat, ze nejaky rekorder pouzivam. Ak by ma prichytili s kamerou, ktora ma viditelne moznost robit zaznam, tak by to uz bola ina vec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A potom ešte niekto bude chcieť aj farbu kamery vyňať zo zákona, s objektívom pod 5mm a čo ja viem aké nezmysly.
Takto je tam paušálne všetko a je pokoj.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja sa stoho poserem,že co ti hajlici uz nevymyslia a ze za komunistov bola totalita
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Podla medializovanych informacii v reportazi na JOJ-ke a vyjadrenia pani hovorkyne z ministerstva obrany oni nerozlisuju, aka je to kamera. Hoci FPV nerobi ziadny zaznam, tak ani nie je co posielat na kontrolu na min. obrany. Ale tu iba vidno nekompetentnost uradnikov na ministerstvach. Dokonca sa vyjadrili v stanovisku pre Dopravny urad, ze v momente pripojenia kamery na UAV treba mat vsetky povolenia. Cize aj vypnutu kameru podla toho, ked iba pripojite k dronu, tak uz potrebujete povolenie na letecke prace. Absurdistan. Ano, letecke prace su jasne definovane podla zakona o civilnom letectve s podmienkou ZA ODPLATU. Ale zakon o ochrane utajovanych skutocnosti hovori, ze aby niekto mohol robit letecke snimkovanie, teda podla ministerskych uradnikov akekolvek fotenie alebo filmovanie, hoci aj z minidrona ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja tiez bezne montujem vypnutu kameru len ako zavazie...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Fotenie z lietadla ked pristavas, alebo letis nad SR, z obhliadkoveho letu a podobne su vsetko letecke prace... takze pekne sup na vojensky urad odobryt predtym ako ich ukazes na FB.. a ked mas video uisti sa ze ide prehrat v windows media playeri... nie ze by som si mohol kuknut vsetko na google maps s pohodlia domova, vsak ze :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

... do 100 gramov s nejakou mikro kamerkou ako hobby lietanie a filmovanie svojej rodiny, najskor treba mat povolenie na letecke prace od Dopravneho uradu (zaevidovanie UAV, teoreticke a prakticke skusky pilota, poistenie, prax 6 az 9 rokov podla vzdelania v leteckej prevadzke, 600 Eur poplatok a potom kazdorocne 360 Eur)a splnat priemyselnu bezpecnost len tak mimochodom (§64 ods. 1 zakona o ochrane utajovanych skutocnosti), bez toho by to bolo porusenie nie leteckeho zakona, ale zakona o ochrane utajovanych skutocnosti. Cele je to ale blbost a svojvola uradnikov, ktori prekracuju svoju pravomoc, lebo zakon o geodezii a kartografii a vykonavacia vyhlaska jednoznacne definuje, co je to letecke snimkovanie a ide vylucne o geodeticku a kartograficku cinnost, ktora ma svoje presne specifika a nie hocijake fotenie z drona.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

"Pane, máte povolenie na toho drona?" <- takúto vetu od nikoho nečakaj, tieto zákony sú vytvorené len pre to aby pár ľudí zaplatilo a logiku zákona ani kontrolu nijako neriešia. Už len kontrola vzdialenosti od majiteľa dronu... je to skrátka nezmysel.
Možno som tomu zle pochopil ale na súkromné účely povolenie nepotrebuješ, pozri si časť o dronoch s kamerou
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Veru zle si to pochopil. Precitaj si to este raz. Ak je dron vybavený kamerou, povolenie potrebujes a jedno ako je veľký a ci ho používaš len súkromné alebo na komerčné účely.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak asi nevies citat s porozumenim textu :-) MO povazuje akekolvek fotenie a filmovanie z bezpilotneho lietadla (rc modelu, rc koptery, rc vrtulnika, rc hracky za par EUR) ROVNAKO za LETECKE SNIMKOVANIE, na ktore potrebujes ako jeden z predpokladov povolenie DU na LETECKE PRACE (to zas predpoklada registraciu UAV, skusky, poistku, prevadzkovy poriadok, 6 az 9 rokov praxe v letovej prevadzke, 600 EUR + 360 EUR dalsie roky) a priemyselnu bezpecnost. Az potom si mozes pripevnit na svoju RC hracku nejaku kamerku a fotit a filmovat :-) A kazdy takyto digitalny zaznam poslat najskor na kontrolu na MO.
Odpovedať Hodnotiť:
 

... Letecke snimky musia byt georeferencovane a robia sa za ucelom mapovania alebo dialkoveho prieskumu Zeme, musi tam byt isty prekryv, kamery musia byt certifikovane atd. Cize, ak by niekto dostal pokutu za porusenie ich nezmyslov a potom by ich zazaloval, pripadne podal trestne oznamenie za zneuzivanie pravomoci verejneho cinitela, tak to na 100% vyhra a ich tvrdenia su postavene na vode a je to iba zastrasovanie obcanov, ktori do hlbky nemaju cas studovat prislusne zakony. Zakon o ochrane utajovanych skutocnosti totiz rozlisuje jasne fotografovanie a filmovanie (§63) a letecke snimkovanie a vykonavanie geodetickych a kartografickych prac (§64), ved inac by pouzili pojem letecke fotografovanie (filmovanie je teda uplne mimo toho) a odkazuje v poznamke pod ciarou c. 24 prave na spominany zakon o geodezii a kartografii, kde je to definovane a tym, ze tieto 3 pojmy zlucuje do jedneho, aby sa to nemuselo stale rozpisovat dokola ("dalej len letecke snimkovanie") ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

... jasne stanovuje vyznam pojmu letecke snimkovanie, ze je to geodeticka a kartograficka cinnost. Aj zakon o geodezii a kartografii to nazyva doslova "letecke meracske snimky" Zrejme, aby to aj uradnici pochopili. Rovnako aj vyhlaska o podrobnejsej uprave geodetickych a kartografickych prac pojednava o leteckom snimkovani, takze uz z nazvu vyhlasky je zrejme, kde je zaradene letecke snimkovanie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ked ale robis selfie alebo fotis svadbu dronom vo vyske 2-5-10 metrov, tazko to nazvat kartografickou cinnostou, ci? Lebo to je najbeznejsie pouzitie dronov + decku kupis vrtulnicek, nech sa zabavi. Tam asi nebudes platit 600€, ked si 20 minut zalieta a aj tak mu dojde bateria. Dalsi na hlavu postaveny zakon.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Letecké snímkovanie má menšie chyby, keďže objekty na okraji fotky sú už dosť pod uhlom. Dron sa moc vysoko nedostane... je teda letecké snímkovanie z dronu vôbec pri geodézií využiteľné?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Dron nie je len multikoptera, "pouzivame".. ehm teda niekto vo svete pouziva... aj napriklad Skyhuntera lietadlo s fotakom zabudovanym smerom dole, a naprogramovanym aby lietal urcity vzorec.. vysledok je 2.5D mapa pozemku
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, ale to uz je cinnost za ucelom geodetickej a kartografickej prace. Ak ja s dronom odfotim svojho psa, frajerku, svadobcanov, nejaku nehnutelnost pre realitku, tak to nie je geodeticka a kartograficka cinnost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

roob_ Vsak ako som pisal, je to blbost, ale interpretacia zakona o ochrane utajovanych skutocnosti a o tom, co je letecke snimkovanie je naozaj taka, ze nerozhoduje, ci je to komercne alebo hobby pouzitie, ani velkost drona, ci je to 5-10 kilova oktokoptera s Red Epic na stabilizovanom gimbale, alebo nejaky stogramovy Cheerson so zabudovanou pinehole mikro kamerkou. Podla nich je to rovnocenne a vsetky povolenia musis mat, ako keby si pilotoval Cessnu alebo Boeing (aj okruh otazok je od veci a su tie iste ako pre pilotov klasickych lietadiel). Proste niekto padol na hlavu a z poriadnej vysky a prve co ho napadlo bolo, ze ide vylepsovat regulaciu dronov. Ked neveris, pozri si reportaz na JOJ-ke a na RTVS v hlavnych spravach prevcerom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

taketo chore komunisticke praktiky?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Toto by snad ani komunisti nerobili. Vsetko mam ako vzor, z opacnej strany demokracie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

*máme :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A je jasne definované, co to je ten dron? Vsetci sa tym pojmom oháňaju a vobec nikto sa nezamyslel nad tym, co pod neho spadá.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne. Ak v nejakom zákone nie je presne definované, čo je dron, tak mi môžu cukor fúkať.
"Pán policajt, ale ja lietam s praclíkom."
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemas pravdu. Lietadlo je presne definovane v leteckom zakone. Je to takmer vsetko okrem sarkanov a bezpilotne lietadlo je tiez iba lietadlo a tiez je definovane, co to je. Dron spada pod termin bezpilotne lietadlo (UAV) a pre UAV su vsetky dalsie pravidla. To ci si to niekto nazve, dron, koptera, kvadrokoptera je irelevantne. Nemozes povedat policajtovi, ze lietas s praclikom, ked ten praclik bude mat 4 vrtulky :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zakon hovori o lietadle a dron je lietadlo, tak ako je definovane podla zakona o civilnom letectve.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To znamena, ze akekolvek lietadlo (RC model) je dron? Cize vsetci modelari, ktori vlastnia RC modely, su vlastnici dronov? RC modelarstvo je tu tak 50 rokov (odhadujem) a teda 50 rokov tu mame drony?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nie, si to trochu prekrutil. Zakon pojednava o lietadlach a bezpilotnych lietadlach, nie o dronoch. Dron je len hovorovy pojem, lebo je to mierene hlavne na drony, dost zauzivany, aby sme si lepsie rozumeli a aj laici aby rozumeli, lebo slovo dron asi lepsie poznaju ako skratku UAV. Kludne mozeme pouzivat UAV, alebo bezpilotne lietadlo, ked chces. RC model a dron su bezpilotne lietadla, to maju spolocne a rozhodnutie DU ich dalej rozdeluje do kategorii (hracka, do 20 kg, nad 20 kg) a zakon v tomto nerozlisuje, ci ide o vrtulnik, multikopteru, rc lietadlo atd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nic som neprekrutil. Pýtal som sa. V mojom príspevku boli otázniky. Tak znova: Kazdy RC model je UAV (ľudovo dron)? Ak ano, tak vsetci modelari su majitelia UAV (ľudovo dronov).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, kazdy rc model je UAV (bezpilotne lietadlo), v podstate dron, aj ked dron sa skor pouziva pre oznacenie armadnych dronov, alebo kopter, ktore maju aj GPS stabilizaciu, planovanie letu cez waypointy, cize su to uz skor lietajuce roboticke zariadenia. Ale vsetko su to bezpilotne lietadla - UAV.

Odpovedať Hodnotiť:
 

To je ten problem. Pojem dron nema presnu definiciu. Pouziva sa na oznacenie bezpilotnych lietadiel, ktore su ovladane na dialku ALEBO su schopne lietat autonomne. Zakon operuje pojmom UAV (ludovo prezentovanym ako dron) a tvorcovia zakona si asi neuvedomuju, ze v jeho aktualnom zneni prakticky hovoria o vsetkych RC modeloch akehokolvek typu, ktore tu su 10tky rokov a ktore sa z hladiska zakona automaticky stali UAV. A podla aktualneho vykladu staci na akykolvek RC model pripojit kameru a uz sa jedna o UAV s povinostou registracie a vykonania skusok na jeho ovladanie. A vobec nezalezi na tom, ci ide o komercne vyuzitie, ci kamera prenasa obraz, ci vykonava zaznam, alebo, dokonca, ci je vobec funkcna.

Vladne totiz vseobecne (a nespravne) povedomie, ze dron = kvadri/oktopkoptera s kamerou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak ako hovoris. Neboj sa, oni velmi dobre vedia, ze UAV podla ich definicie su vlastne vsetky RC lietajuce vecicky. Oni sa rozhodli regulovat vsetkych a riesia aj modelarsky specificke veci, ktore sa zas netykaju dronov (pulzacne motory, spalovacie motory), takze oni dobre vedia, co chceli dosiahnut, takze si to uvedomuju. Ved keby obmedzili len drony (kvadrokoptery, oktokoptery atd.), tak by to ludia zacali obchadzat a lietat s rc vrtulnikmi, lietadlami s kamerou, tak oni obmedzili preventivne vsetko :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

§ 326 Trestneho zakona
Zneužívanie právomoci verejného činiteľa

(1) Verejný činiteľ, ktorý v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech,

a) vykonáva svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu,
b) prekročí svoju právomoc, alebo
c) nesplní povinnosť vyplývajúcu z jeho právomoci alebo z rozhodnutia súdu,
potrestá sa odňatím slobody na dva roky až päť rokov.

Pokial niekto dostane pokutu, ze robi letecke snimkovanie, hoci to nerobi ako geodeticku, alebo kartograficku cinnost, tak ten kto o tom rozhodne a sposobi dotycnemu skodu (pokuta), dopusti sa trestneho cinu zneuzivania pravomoci verejneho cinitela podla pismena a) a b)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nedopustí sa ničoho, pretože vymáha dodržiavanie vyhlášky, ktorá má v tomto prípade rovnakú váhu ako zákon. To že sa niekto pokúša spájať dokopy dve nesúviciace veci (ty) a tým obhajovať podušovanie zákona/vyhlášky je jeho (tvoja) vec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked ti da niekto pokutu a predtym ho upozornis a vysvetlis mu to, ze by to bolo protipravne, tak uz kona umyselne a sposobi ti skodu. Ziadny uradnik nemoze prekrocit svoju pravomoc a vykonat ju sposobom odporujucim zakonu. Ked zakon o geodezii a vyhlaska jasne hovoria, ze letecke snimkovanie je specialna geodeticka a kartograficka cinnost a nie nekomercne hobby fotenie a filmovanie, tak tu uz uradnik by prekrocil svoju pravomoc a konal svojvolne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Policajny stat, treba strhnut vladu a idiotov okolo. A hlavne zmenit kokotske zakony.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár