neprihlásený Streda, 30. novembra 2022, dnes má meniny Andrej, Ondrej
Prvá slovenská družica poletí v máji so SpaceX. Foto kompletnej družice a pohľad dovnútra

Značky: vesmírSlovenskoveda a výskumskCUBE

DSL.sk, 7.1.2016


Prvú vlastnú slovenskú družicu skCube vynesie na obežnú dráhu raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX, pričom s najväčšou pravdepodobnosťou bude štartovať v máji.

V stredu o tom informovala Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity, SOSA, ktorá za projektom stojí.

Ako sme informovali už na začiatku týždňa, družica je už dokončená. Vo februári bude odovzdaná holandskej spoločnosti ISL, ktorá zabezpečí jej integráciu do letového kontajnera s ďalšími družicami.

skCube je slovenským projektom najjednoduchšieho možného a najlacnejšieho satelitu, tzv. nanosatelitu formátu CubeSat rozmerov 10 cm x 10 cm x 10 cm. Vážiť má podľa posledných zverejnených informácií 1.2 kg.

SOSA na projekte spolupracuje s viacerými univerzitami a partnermi z privátneho sektora, ktorí dodali komponenty prípadne projekt podporili aj finančne. Projekt je ale financovaný najmä zo štátnych prostriedkov, keď od štátu dostal viac ako 200 tisíc eur.

Podľa informácii v žiadosti o komunikačné frekvencie by sa mala družica dostať na eliptickú orbitu s minimálnou výškou 450 a maximálnou výškou 720 km. Svoj primárny systém aktivuje po vypustení z kontajnera, pričom po 15 minútach vystrelí svoje antény.
Družica bez vonkajšieho krytu so štyrmi anténami zvinutými na hornej strane (hore), kompletná družica s krytom, kliknite pre zväčšenie (foto: SOSA)Štyri antény pre komunikáciu na frekvencii 437.1 MHz sú zvinuté pod jej krytom a zatvorené teflónovými dvierkami, ktoré drží silon. Vystrelené budú prepálením silonu rezistormi.

Družica bude realizovať ako hlavný vedecký experiment zachytávanie veľmi dlhých vĺn 3 až 30 kHz z vesmíru, okrem toho bude snímkovať Zem kamerou a snímky zasielať na Zem na frekvencii 2.4 GHz. Zaujímavosťou projektu je vyvinutie vlastného realtime operačného systému pre riadenie družice.


Schéma jednotlivých komponentov družice skCube, kliknite pre zväčšenie (foto: SOSA)Ďalšie detaily predstavia tvorcovia na dnešnej tlačovej konferencii, prinesieme ich v ďalšom článku.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový satelit rozložil veľkú anténu pre mobilnú sieť z vesmíru, astronómovia protestujú
Skylink cez Vianoce sprístupní všetkým zákazníkom päť staníc
Marketingové volania je už možné zablokovať pridaním čísla do štátneho zoznamu
Amazon má nový výkonnejší ARM procesor
AMD vyvinula ARM CPU pre vesmírne misie
Google kritizuje bezpečnosť Android zariadení, aj od Google
Astronómovia objavili planétu s dobou obehu kratšou ako deň
Chrome začal podporovať skrývanie navštevovaných domén pred poskytovateľom
EÚ dovolí v lietadlách využívať 5G sieť
Helikoptéra na Marse sa už vie sama vyhýbať prekážkam


Diskusia:
                               
 

Na jednej strane veľký krok pre slovenskú vedu. Na strane druhej nieje tam hore toho bordelu už priveľa?
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Vždy ma fascinovali takéto tvrdenia. Prosím vysvetli mi ako si predstavuješ "vesmírny odpad"
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/wPXCk85wMSQ
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Pozri sa na prvý komentár pod videom. Ak si nepochopil, tak je tam každý ten kus asi 10000x zväčšený aby si si ho vôbec všimol. Napríklad sa pozri na fotku tej kocky (drží ju v ruke). Vesmírny odpad nie je železo na železe- to máte z animákov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zato aj ten najmensi kus ti vie pekne prestrelit hociaku vesmirnu lod ci druzicu. Sice to nie je zelezo na zeleze ale su to mini kusky s obrovskou hybnostou.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Môžeme ich tam poslať ešte milióny a šanca že sa priblížia aspoň na 100km bude rovnaká, ako že vyhráš v Lotte. (inak áno, bola by to pecka, ale šanca minimálna)
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Na výhru v Lotte stačí dôjsť do Osnabrucku a zahrať si napríklad individuálne kameň, papier nožnice. Síce mi ne je jasná tá pecka, ale šanca je tutová.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Tak to teda vôbec nie je pravda -- práve naopak, takmer v ľubovoľnom okamihu sú od seba niektoré dva kusy bordelu okolo Zeme vzdialené menej než 100 km.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Plus za pouzivanie mozgu :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

------------- ------------- ------------- -------------
"Priblizit na 100 km" pod tym rozumieme 3D oblast s priemerom 100 km a teda napr. kocku 100km x 100 km x 100 km teda milion km^3. Alebo aj gulu s priemerom 100 km a trocha mensim objemom to je suma fuk - dolezite je, ze sa tych 100 km umocnuje na tretiu lebo sme v 3D priestore. Ak si vypocitame objem gulovej vrstvy vo vyskach 350 az 650 km od povrchu Zeme, dostavame (4/3.pi.(6371+650)^3) - (4/3.pi.(6371+350)^3), kde 6371 je spriemerneny polomer Zeme (t.j. vacsi jak polarny 6357 km a mensi jak rovnikovy 6378 km). Vysledok je cca 178 000 000 000 km^3 a teda miesto pre 178 tisic tvojich trosiek.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Stary dobry Pjetro je spat. Chlape, len tak dalej!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tato uvaha je sice matematicky v poriadku, ale platila by, len ak by vacsina drah odpadu bola sumerne rozlozena.
Tak to vsak nie je.
A, samozrejme, trosky a odpad zvycajne nevedia, ze maju zaujat miesto az "vo vedlajsom kvadrante", lebo tento je uz obsadeny ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla SK wiki je fcul na takejto nizkej orbite cca 17 tisic objektov vesmirneho bordelu vacsieho jak 10 cm (mensie jak 10 cm nikto nepocita a tych bude este viac) a teda sanca ze v nahodne vybranom 3D objeme s priemerom 100 km bude vesmirny bordel vacsi jak 10 cm je cca 1 : 10 (slovne JEDNA KU DESAT). O mensich jak 10 cm ani enhovorim, pretoze tam by bola pravdepodobnost 1 (SLOVOM JEDNA), pretoze oblast s priemerom 100 km je na take trosky az prilis velka, aby sa tam ani jedna tak mala troska nevyskytovala.

Takze 1:10 je tvoja pramala sanca?
------------- ------------- ------------- -------------
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Inak povedane: sanca ze vo vseobecnosti dva kusky bordelu vacsieho jak 10 cm budu na tejto nizkej orbite od seba dalej jak 100 km je 1:10.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Pozri si video, ktoré poslal a všimni si vzdialenosti od Zeme. Každý objekt má inú vzdialenosť, inú dráhu orbitu a len málo z nich má spoločné body. Aká je šanca, že sa stretnú na tom istom mieste? 100km je tu málo
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

na margo toho vypoctu absolutne nerozumiem logike tvojej argumentacie "o inych vzdialenostiach" a "inych orbitach" a "spoločných bodoch" co sa oblasti so 100 km priemerom (t.j. objemom cca milion km^3) tyka
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sanca je dost velka (resp. uz sa to parkrat stalo). Nehovoriac o tom, ze ISS sa musi tomuto bordelu aktivne vyhybat (co ine satelity nedokazu)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sanca ze su dva kusky bordelu vacsieho jak 10 cm budu na tejto nizkej orbite od seba "dalej" jak 100 km je 1,
si chcel povedat menej ako 100 km, bo inac by tam nemohlo by tam museli byt tie objekty vsetky napchate do gule s objemom 100 km
Odpovedať Hodnotiť:
 

sry nie objemom ale priemerom
Odpovedať Hodnotiť:
 

CubeSaty sú zásadne vypúšťané na nízku obežnú dráhu kde väčšina zotrváva maximálne rok, od roku 2008 všetky satelity okolo Zeme majú designovanú životnosť max 25 rokov, potom všetko končí v plameňoch atmosféry. Problémy robí skôr starý bordel, a najviac bordelu naraz urobila Čína testom zostrelenia satelitu - cca 150 tis. úlomkov, ktoré vydržia niekoľko desaťročí až storočí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak sme sa sustredili a odbavili si akesi elementarne 3D oblasti s priemerom 100 km (a objemom radovo cca milion km^3) a teda jak daleko mozu byt SPRIEMERNENE trosky od sabe, mozme pristupit k otazke: aka je pravdepodobnost, ze v ramci jednej takejto elementarnej 3D oblasti s priemerom 100 km (a objemom radovo cca milion km^3) do mna/modulu s velksotou radovo 10^0 az 10^1 metra narazi v tejto 3D oblasti nejaky bordel s priemerom 10 cm.

Tu uz sa jedna o biliardatiny (t.j. 1:10^15 a menej) a preto o naraze takeho projektilu nepocujeme kazdy den. Ale raz to pride a niekolkocm prejektil bude mat nasledky jake? Pre tych tam hore absolutne ukončujúce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

niekolkocm .. niekolko centimetrovy
Odpovedať Hodnotiť:
 

ISS niekoľkokrát upravovalo svoju obežnú dráhu aby sa vyhla troskám, pri štarte všetkých nosičov sa kontrolujú dráhy úlomkov a upravuje sa štartovacie okno, aby neprišlo ku kolízii. Niekoľko satelitov už bolo odpadom zasiahnutých.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

akoto, ze to nezostreluju lasermi? (citaj: la-ser-mi) abo volakyma lejzrama doprdele!?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ono to video to skresluje vo velkosti. Vacsina toho odpadu je taka mala ze pri pohlade tejto mierky tam nemozes umiestnit ani len bodku a velkosti 1 pixelu.
Ale pocty pravdepodobne sedia pripadne su trosku vacsie pre nezapocitanie niektorych nepodarkov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Sak logika ze video ilustracne skresluje velksoti, pretoze pri velkosti Zeme 7 cm by 1 m objekt mal 10 nm (nanometrov). Tu ide o hustotu toho bordelu, ze na nizkej orbite neni 100 km oblast, kde by sa nevyskytoval ani jeden kusok bordelu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len aby sa ten silonik prepalil, aby tam nebola taka zima, ze nebude stacit generovane teplo ;) Pripadne aby ten silonik nebol tak slaby a krehky, ze sa otvori roztrhnutim skor ako bude treba...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nechcem ťa moc sklamať ale vo vesmíre nieje zima.
Teplotu môže mať len hmota, ktorá tam nieje. Keď sa hovorí o teplote vesmíru myslí sa tým teplota žiarenia ktoré prichádza z pozadia vesmíru a dopadá na nejaký povrch, čím ho ohreje.
Keby si bol vo vesmíre v tričku, tak ak si odmyslíme vákuum, tak by si sa cítil podobne ako v studenej izbe.
Tvoje telo vyžaruje teplo a tak ho strácaš do vesmíru. Na zemi navyše strácaš teplo rýchlejšie lebo ti ho berie vzduch ktorí je okolo teba. Vo vesmíre ti žiadne médium teplo neberie. Len ho sám pomaly vyžaruješ.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

teoreticky pravdu mas, ale "pomaly" znamena za par hodin, cize do 2-3 dni by si bol na kost v lade...

Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

tvoje telo generuje teplo len raz za niekoľko dní?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

za chvilu bude Zem pripominat Saturn...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ďalší taký...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"Zaujímavosťou projektu je vyvinutie vlastného realtime operačného systému pre riadenie družice."

ONI NEPOUŽILI Arch?! :O
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nakoľko nepoužili arch tak celý projekt stroskotá. Čo je škoda lebo sme mohli byť vesmírna veľmoc. Si predstavte flotilu takýchto nanoCube satelitov s guľometnými vežičkami. :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tu druzicu postavili slovensky borgovia.. ta mala kocka privola velke kocky a tam nebudu len gulometne vezicky...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Skutočným cieľom projektu je odfotiť 7 of 9.
Odpovedať Hodnotiť:
 

install arch
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Slovenská haraburda.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Habaďúra! Mohli tam pripojiť aj mini cibulu, na maestrovu počesť. Cibula vo vesmíre, to by Laco hromžil.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Co presne resp aky vysledok ocakavame s prijimania uvedenych vln. Netusim co sa vlastne bude sledovat a preco a ake mame vlastne ocakavania.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nič, čo by už dávno na Zemi nemali iné laboratóriá. Ide o ten "fines", že sa akože nejakým najmenším smietkom podieľame na "výskume".

Odpovedať Hodnotiť:
 

Atmosféra zeme je pre rádiové vlny na tejto frekvencii nepriehľadná, čiže zo zeme sa nedajú pozorovať. skCUBE je asi prvý satelit, ktorý bude na tejto frekvencii pozorovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celkom urcite nie je prvy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No super, je otazne ci to vobec bude mat nejaky prinos ale sak treba skusat. Co je ale na diskusiu je financna podpora vlady. Uz som niekde cital tuto novinku aj v zmysle z druzica bola postavena za financnej podpory nasho premiera/precedu. Uz len cakam kedy si zacne aj o toto otierat hubu, po spaseni slovenska ide spasit aj prilahly vesmir. Chapem ze podobne projekty sa bez pomoci statu docela tazko financuju, zvlast ked velka cast z nich je v rezii nejakeho ustavu, ehm.Len ci je to dobra strategia pri aktualnej vlade a ich populistickeho tlchubu.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

robko si pohne ritku hockde kde mu to susti hlasmi. veda pred volbami je dobre PR... cele dnesne vedenie savky je jedna velka robkova budka... nasil to tak aby mohol optimalizovat savku na zaklade politickej prislusnosti, pretoze kde je politicka prislusnost tam aj peniazky tesu rychlejsie do kesene...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mna len fakt zaujima co vlastne ocakavame ked zivotnost takehoto zariadenia na nizkej orbite je par dni resp. Tyzdnov.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Držím chalanom palce aby to vyšlo!
A nechápem tých čo držkujú! Skúste si vyhľadať koľko vecí sami vyvinuli, s akými problémami sa treba potýkať s elektronikou vo vesmíre. Už len to, že ju vyrobili je úspech. To aby prežila záťaž pri štarte, vysunutie antén, stabilizovanie a zorientovanie. Prečítajte si o tom ako riešia orientáciu vo vesmíre, ako stabilizovanie družice. A to sme ešte len na začiatku. A výskum nadoblačných bleskov beriem ako čerešničku na torte
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vesmírny program Slovenska už má dosť dlhú bradu. Stačí si sem tam niečo prečítať. http://ix.sk/GTKTC
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas uplnu pravdu. Toto nesiaha tomu co sa na slovensku v kozmickom vyskume uz desiatky rokov robi ani po clenky.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár