neprihlásený Streda, 19. júna 2024, dnes má meniny Alfréd
Ďalší kontroverzný krok Microsoftu, na nových CPU vrátane Skylake nanúti Windows 10

Značky: Windows 10Microsoft

DSL.sk, 16.1.2016


Spoločnosť Microsoft, tvorca v súčasnosti stále najpoužívanejšieho operačného systému pre osobné počítače, v noci na dnes uskutočnila ďalší kontroverzný krok súvisiaci s presadzovaním Windows 10 a postavením Windows 7 a 8.1.

Spoločnosť totiž oznámila, že doterajšie verzie Windows 7 a 8.1 nebude plne alebo vôbec podporovať na nových generáciách procesorov vrátane aj procesorov dostupných už teraz. Tieto operačné systémy majú byť pritom podľa podmienok podpory podporované až do januára 2020 a 2023.

Nové CPU

Konkrétne na procesoroch nových ďalších generácií počnúc Intel Kaby Lake a AMD Bristol Ridge, ktoré by mali byť uvedené už v tomto roku, bude jedinou podporovanou verziou Windows verzia Windows 10.

Windows 8.1 má pritom podľa Microsoftu garantovanú plnú podporu do januára 2018 a rozšírenú podporu do januára 2023. Windows 7 je v režime rozšírenej podpory do januára 2020. Užívatelia týchto operačných systémov na doterajších PC tak napriek deklarácii podpory Windows 7 a 8.1 ešte na ďalšie štyri až sedem rokov nebudú môcť upgradovať hardvér svojho PC ani na nové tohtoročné procesory.

Zároveň nové počítače s Windows 7 Professional a Windows 8.1 sa podľa podmienok Microsoftu budú predávať ešte do konca októbra tohto roka a v prípade zakúpenia nového počíta s Windows 10 Pro mal a má zákazník právo na downgrade na nižšie verzie Windows.

Skylake

Ešte kontroverznejšia je nová politika ohľadom súčasnej generácie procesorov Intel Skylake, na ktorých je postavených už množstvo predávaných PC.

Ani tieto procesory nebudú v budúcnosti plne podporované vo Windows 7 a 8.1 respektíve tieto verzie Windows nebudú plne podporované na Skylake procesoroch a to napriek tomu, že zákazníci si stále môžu oficiálne zakúpiť PC so Skylake aj Windows 7.

U niektorých PC so Skylake CPU nachádzajúcich sa na zozname podporovaných zariadení, ktorý Microsoft vydá budúci týždeň, bude zmena v politike podpory postupná. Tieto podporované zariadenia s Windows 7 a 8.1 budú v súlade s doterajšími podmienkami podpory Windows 7 a 8.1 plne podporované do 17. júla 2017. Po tomto čase už bude Microsoft pre ne poskytovať iba "najkritickejšie bezpečnostné aktualizácie" a to iba ak aktualizácia "neohrozí spoľahlivosť alebo kompatibilitu platforiem Windows 7 a 8.1 na ostatných zariadeniach".

Čo to presne bude znamenať Microsoft neuvádza, jasne ale deklaruje potrebu aj tieto podporované zariadenia upgradnúť na Windows 10 v rámci týchto cca 18 mesiacov. "Počas 18-mesačnej podpory by tieto systémy mali byť upgradnuté na Windows 10, aby mohli naďalej dostávať podporu po skončení tohto obdobia," uvádza v oznámení Microsoft.

Microsoft tak podľa tohto oznámenia odníma, výrazne skracuje respektíve obmedzuje podporu pre zariadenia v originálnej konfigurácii, ktoré si už zákazníci reálne zakúpili, postavili alebo získali využitím svojho práva na downgrade.

Dôvod uvádzaný Microsoftom

Microsoft zmeny označuje za "vyjasnenie" politiky podpory Windows.

V prípade Windows 7 vyvíjaného už pred takmer desiatimi rokmi uvádza technické dôvody, kvôli ktorým je podľa jeho zdôvodnenia komplikované podporovať Windows 7 na novom hardvéri. Podľa spoločnosti ovládače a firmvér musia pre Windows 7 emulovať ním očakávanú podporu spracovania prerušení, podporu zberníc a šetriacich stavov procesora. Redizajnovanie subsystémov Windows 7 pre nové generácie procesorov by podľa Microsoftu "zamiešalo" zdrojovými kódmi Windows 7 a znemožnilo poskytovať bezpečnosť, spoľahlivosť a kompatibilitu na všetkých inštalovaných Windows 7.

Pre ukončenie podpory Windows 8.1 na nových CPU oznámenie zdôvodnenie neuvádza a rovnako nevysvetľuje, prečo sa teda začali predávať Skylake PC s Windows 7, prečo na toto podstatné obmedzenie podpory spoločnosť neupozornila pred uvedením Skylake procesorov a prečo napriek týmto dôvodom budú môcť byť Skylake CPU podporované ešte 18 mesiacov ale nie neskôr. To totiž zrejme indikuje, že minimálne na podporovaných systémoch sa Microsoft s týmito problémami architektúry už vysporiadal.

Samozrejme časť expertov okrem iného preto predpokladá, že zmena je zo strany Microsoftu motivovaná aj zámerom nútiť čo najviac užívateľov do Windows 10.

Skutočný dopad

Microsoft v oznámení nekonkretizuje, čo presne bude ukončenie podpory Windows 7 a 8.1 na nových CPU reálne znamenať.

Dá sa predpokladať, že inštalovaniu respektíve používaniu Windows 7 a 8.1 na novších CPU Microsoft brániť nebude. Na budúcich generáciách CPU ale nebudú potenciálne musieť fungovať optimálne niektoré funkcie, ktoré sa v procesoroch v poslednom období výrazne inovujú, napríklad režim riadenia a šetrenia spotreby. To môže vyústiť do neoptimálnej výdrže.

Zároveň ale špecifické informácie o Skylake naznačujú, že na Skylake zariadeniach mimo zoznamu a novších CPU ako Skylake nemusí Microsoft vôbec distribuovať ani bezpečnostné aktualizácie respektíve distribuovať len najkritickejšie aktualizácie a aj to nie vždy. Takýto prístup totiž avizuje aj u zariadení so Skylake špeciálne podporovaných dlhšie po skončení tejto podpory v júli 2017.

V prípade absencie bezpečnostných aktualizácií samozrejme nebude z bezpečnostného hľadiska odporúčané používať Windows 7 a 8.1 na novších CPU.

Zároveň nie je jasné, kedy Microsoft plánuje uskutočniť zmenu v podpore na PC so Skylake nenachádzajúcich sa na zozname podporovaných zariadení a ako bude táto zmena vyzerať.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Známy výrobca uviedol SSD s extrémne vysokou TBW životnosťou
Nvidia sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou sveta
NASA po problémoch opakovane posúva odlet Boeingu z ISS
Prvé notebooky s novým výkonným ARM procesorom sú oddnes dostupné
Japonci vyvinuli oveľa lepšie batérie s pevným elektrolytom, majú nahradiť gombíkové batérie
Starlink čoskoro začne ponúkať výrazne menšiu a lacnejšiu satelitnú anténu
Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro


Diskusia:
                               
 

Bezpečnosť? WTF?!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Vidim ze kartelove dohody funguju predajcovia PC placu ze prisli o predaje kvoli windows 10 teraz urobili s microsoftom dohodu a zakaznik je posledne na co sa mysli.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

uz je otravne pocuvat aky je w10 zly od nesvojpravnych obcanou, pokial viem tak vam nikto slobodnu volu nezobral ked w10 nechcete tak neinstalujte bodka koniec.
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

a presne to som spravil. wokna u mňa a mojej rodiny doma už nemajú miesto. adios woknitos.

Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

ale komin aspon mate, nie
Odpovedať Známka: -1.5 Hodnotiť:
 

ten je pre Santu!
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Ja som cely zivot fungoval v dose a windowse. Ale zacali sme v praci pouzivat linux a ja som si na neho tak zvykol, ze uz nemam doma windows nikde :)
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Musel si si aj zvyknúť na to, že programy na Lunex sú iné, resp. vôbec nie sú...
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

mily Kablik, v riti si bol, hovno vies
Odpovedať Známka: 3.2 Hodnotiť:
 

Aj 2.5 cm odtiaľ som bol, a niekoľkokrát aj včera...
:-)
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

mozes tam byt kazdy den, aj tak hovno vies
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No daj, čo vieš Ty?
Vieš si vymeniť BIOS v MB? Keď ho odjebeš?
Opraviť RAMku? Vymeniť cache na HDD, či DVD mechanike?
To sú len hw maličkosti...
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

nieco z toho ide aj pod FreeDOSom a nieco aj pod Linuxom, ale nie vsade.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Alebo dat vratit servisu, ze nefunguje poriadne alebo niekomu, kto Windows ma. Napriklad niekde na navsteve alebo zakupit jednu licenciu pre Windows pripady.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A vyskusat ako je na tom alternativa ReactOS(nieco na sposob FreeDOSu ale Win).
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

hlupaku, ja si mozem zaplatit cloveka, co mi to urobi, to len ty tu skemras od druhych vedomosti za ktore by si inde musel platit, takze ako pisem, hovno vies
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Zaujimavejsia by bola otazka, ze kde vyvijat taky hardver, ked vsetky podstatne nastroje su na Windows. Napriklad preco tu nie je fabrika na hardisky alebo SSD, ked v Madarsku kedysi na hardisky bola(ale s lepsou kvalitou).
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tak to je namieste ostražitosť. Za tým nasledujúcim toboganom môže byť kopec krakenov.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tak to je, programy su ine, alebo nefunguju. Uzivatelia vsak za to nemozu. Ked uz aj firmy si vunucuju pouzivanie ich softveru, je to na zaplakanie.
Ak chcu dosiahnut pouzivanie Win 10, nemali z nej spravit podla zmluv a praxe velky spyware. Ale cim viac problemov budu robit, tym viac donutia uvedomelych ludi pouzivat iny OS => MAC OS, co je okrem windows asi jediny OS, kde je riadne podporovana tvorba a uprava grafiky.
Skoda, ze Linux je stale obchadzany. Urcite je dobrou volbou ci uz pre spracovanie zvuku (Real-Time kernel) alebo aj obrazu (ked to ide vyborne v Unixe na Mac OS, pojde to aj v Linuxe).
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Linux ma 1.5℅ penetraciu, plus linuxaci su nauceni hladat free alternativy. Cili aj ked tam portnes dajme tomu photoshop, illustrator a indesign, linuxaci budu ficat na gimpe, lebo je free a budu picovat, ze gimp je 'pre ludi lepsi'. Co odradza ludi od kupy adobe produktov.
Co je zle pre biznis.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A preto Linuxaci utratili k pomeru pouzivatelov najviac penazi na steame za hry. Ak si to pamatam priemer bol 8x viac ako uzivatelia widli a 3x ako OS X.Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

zdroj?


Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Normálne rekurziou cez Maxwellove rovnice v diferenciálnom tvare si to môže každý dopočítať sám z M-teórie, aby nevznikali pochybnosti o spoľahlivosti externého zdroja.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

skus znovu, fesak. a zober si na pomoc skripta z teorie statistiky a nie elektrotechniku pre prvy rocnik strednych skol :D
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Skriptá z teórie štatistiky sú dostupné ako medzivýsledok predposlednej iterácie, ktorého korektná interpretácia je zároveň potvrdením schopnosti samostatného postupu počas odvodzovania požadovanej špecifikácie zdroja.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

V podstate si nič nepovedal
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zdroj?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Valve to uverejnovalo asi pred pol rokom, neviem presne uz nasobok ale bolo to priblizne tak. Ono je to asi tim, kto si ten ucet na danej platofme zaklada a co kupuje, resp. cielova skupina uzivatelov danej platformy.

Pripadne na Humble Bundle ma stale dostpny staci hladat Linux users contribute twice as much as Windows users
Podobne bundlestars
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Dvojnasobne? neviem, neviem...

Momentalny share (do soboty) na HB je nieco okolo USD 95M windows vs USD 8M za linux a USD 12M za AppleOS...

Bud mas zlu statistiku, alebo je pod linuxom vsetko mozne :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

lenze ak mas 1% linuxakov, tak potom nanho pripada 8M ale u widlakov pripada na 1% 0.95M. Tak kto utraca viac? Je nas sice menej, ale stedry sme isto viac ako piratsky widlaci.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

keby drvivu vacsinu pc neskreckovali firmy, aj ti na to skocim :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sam mam steam az od jeho uvolnenia pre Linux, poznam 5 dalsich ludi co je na tom podobne. V Steame mam 64 hier vratane hier ako Company of Heroes 2, Witcher 2, Bioshock infinite, Metro 2033, XCOM, Middle-earth a vsetky od valve.
Minimalne dvaja co poznam tam toho maju viac.

Vacsina Linux uzivatelov niesu deti co poznaju steam a facebook a tam to konci, taktiez vacsina ma kupene widle ale nepouziva ich, a casto maju aj dobru pracu a o PC nieco vedia.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

650W

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nepoznam jedineho cloveka, ktory by hral hry a mal Linux
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

To predsa pri viacerých ani nie je možné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mam linux a hram hry. na a mas jedneho
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedného tučniaka na tisíc závislákov?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiez mam Ubuntu a hram obcas cez Steam hry.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"uz je otravne pocuvat aky je w10 zly od nesvojpravnych obcanou, pokial viem tak vam nikto slobodnu volu nezobral ked w10 nechcete tak neinstalujte bodka koniec."
.
Ty si teda poriadne natvrdla ovecka.
Ze nemusia instalovat W10 vedie aj vez tvojich dristov, ale....
Co do tej tvojej makovicky akosi nedocupkalo, je to, ze aj napriek oficialnej a GARANTOVANEJ podpore W7 a W8, ich vyjebany mrkvosrot, bez udania dovodu, nebude na tych konkretnych procesoroch podporovat.
Podla mna to moze zavanat aj porusenim obchodnych podmienok, zarucnych podmienok a pod.
.
Vseobecne zvast o bezpecnosti je lahko napadnutelny.
Bez udania konkretnych dokazov, podporeny samozrejme aj tym, ze rovnake bezpecnostne rizika, ako tie, na ktore by pri tychto novych procakoch poukazali, by nemohli byt aj na starsich, co je velmi nepravdepodobna situacia.
.
Takze suma sumarum, dalsia metoda natlaku na prechod na W10.
Odpovedať Známka: 4.9 Hodnotiť:
 

Vidis, to je dobre, chcem odist od W7, mam legalnu OEM kopiu, tak sa mozem sudit, nie?
Alebo tlacit na refundaciu.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

OEM nič neznamená...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

no ale pokial viem tak microsoft je sukromna firma a nie sluzba obcanom platena z ich dani, takze kup alebo nechaj tak. zarucna doba funkcnosti a podpory 2 roky vyprsala. je to spotrebny tovar s dobou zivotnosti ako kazdy iny
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

alebo kup si amd procak
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Čo ti nie je jasné vo vete: "...na procesoroch nových ďalších generácií počnúc Intel Kaby Lake a AMD Bristol Ridge..."
Hm?
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

kup si procak z bazaru, este teraz tam maju athlon xp 1800 z 2005 -teho
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

no ale ked skoncil oficialny predaj w7 tak na to asi maju pravo
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pravo na to budu mat, ked skonci oficialna podpora, nie skor.
Ako majitel platnej licencie si predsa mozem vymenit pc/kupit nove a mozem si tam nainstalovat tie iste w7, ako som mal na starom.
Rovnako mam narok aj na podporu do jej oficialneho ukoncenia.
Nikde v zmluvnych podmienkach nie je ani pismenko o tom, ze podpora je viazana len na urcity, vydrbancami urceny hw.
Cize je to porusenie obchodnych podmienok.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Skús si lepšie prečítať to o OEM...
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

Skus sa nad sebou zamysliet.
Naozaj si tak zaostaly a myslis si, ze vsetci maju len OEM?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Bežný smrteľník sa nemá ako dostať k inému typu licencie ako OEM. Potom Retail - teda licencia aj s možnosťou zmeniť hardvér, ale je o dosť drahšia. K multilicenciám má sotva kto prístup na doma. To čo tu píšete je z prízemného pohľadu bezbožného zlodejéíka. Legálne multilicenice(sú aj také na čiernej listine, ktorré boli mnohonásobne zneužité) maj[ podporu riešenú veľmi zaujímavo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Retail verzia nie je az taka zriedkava, aj ked je na uvod drahsia.

Jej vyhoda je, ze je mozne zmenit mainboard - a teda byt na jednej licencii pomerne dlho. Su ludia, ktori by si museli prejst niekolkymi OEM licenciami, na co im staci jeden Retail - t.j. ten moze byt z dlhodobeho hladiska lacnejsi.

Dalsia vec je, ze MS zmenil pravidla pri kupe OEM licencie - uz sa neda kupit s myskou alebo SATA kablikom, ako kedysi. Uz treba mat rozmyslene pri kupe fosny, ci ano alebo nie. Dodatocny nakup uz automaticky znamena Retail.

A inak "free" Windows 10 upgrade konvertuje Retail licenciu na OEM, tak je jasne, preco jej majitelia nie su dvakrat nastartovani na upgrade.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"kup alebo nechaj tak. zarucna doba funkcnosti a podpory 2 roky vyprsala. je to spotrebny tovar s dobou zivotnosti ako kazdy iny"
.
To si zase ty, ved to je jasne z tej kokotiny, ktoru si napisal.
Nejako zamerne zabudas na to, ze oficialna podpora este nebola ukoncena, teda ju vydrbany mrkwosoft MUSI poskytovat.
A nie si zmysliet, ze bude na ludi tlacit nejakou podporou len na hw, ktory si sama urci.
Ked bude po oficialnej podpore, nepoviem ani pol slova, ale dovtedy ich podla obchodnych podmienok, MUSIA podporovat.
.
Si zamerne nechapavy, alebo len tak prirodzene yebnuty?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

OEM licencia OS je zviazaná s konkrétnym hw, na ktorý bola prvý raz predaná a použitá.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

VL nemá HW obmedzenia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prestan tu donekonecna omielat to tvoje OEM.
Ludia maju zakupene aj nie OEM verzie a nie je ich malo.
Na to si najdes aku vyhovorku ty chruno?!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Predávajú sa notebooky s OEM licenciou na WIN7 Pro, s procesormi Skylake, ktorých sa to týka, takže to je jednoznačne porušenie zmluvy zo strany MS, to že niečo také chcú spraviť ja ako zákazník nemusím preukázateľne vedieť, takže je to žalovateľné.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

uz to pochopte to je jednoznačne porušenie zmluvy tretej strany cize predajcu, ktory nakupi licencie za velkoobchodne ceny od MS a potom ich pcha vedome do hardwaru so ziskom
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Aky natlak? V com? Je to vsetko na tebe.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

jop, mozes si vybrat hociaku farbu, pokial bude modra!
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Počúvaj, jeb sa na úvahy. Napríklad Haswell procesory majú stavy C6 a C7, tie sa dajú v BIOSe vypnúť a môžeš fičať aj Windows XP, W7 bez problémov. Skylake podporujú aj stav pomenovaný C8. To je celý vtip. Prečo by som stále spätne upravoval starší OS smerom k novším CPU?
U linuxovej tragédie toto tiež musia riešiť!
A pokiaľ viem, ruka ruku myje, prečo by si Intel a Microsoft nevyšli v ústrety? Jeden chce a potrebuje predávať hardvér a druhý softvér...
Boli takmer súčasne uvedené procesory i7 a Windows 7 že?
To nie je nátlak ohľadom W10, lebo ľuďom bude donekonečna jebať s nostalgiou za XPčkom a paskvylmi po ňom.
Ešte dodnes deň má Windows XP na korporátnych licenciách podporu. Ale to nie sú OEM zákazníci!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

rovnako ako zvykom ze w8.1 je zly a ja na nom fungujem a je pre mna vynikajuci, neviem co ma kto za problem ohladne jeho funkcionality, rad by som pocul nejaky priklad, nie len minuska
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Prvá vec ktorá mi udrela do očí, a ktorá je tam dodnes, je to, že prostredie má ovládacie prvky, ktoré nie sú jasne graficky označené a teda človek kliká +- naslepo. Príkladom sú charm bar, alebo hot corner. Vadí mi tiež, že nie je možné nastavovať farby pre aktívne/neaktívne okno alebo šírku rámiku okna. Ak existuje riešenie doinštalovaním niečoho od 3. strany tak to môže byť riešenie len pre môj vlastný počítač, ale často musím niečo urobiť na počítači niekoho iného a tam to riešením nie je.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ak Ťa netrápi nič iné...
Mňa napríklad serú roletky v programoch. Stále sú rovnako hnusné, nepriehľadné, nedajú sa posunúť, nevidno pod ne.
Alebo ak som v nejakom okne a nejakej aplikácií niečo dlho trvá, tak mi zrazu nanúti jej okno. Že poznám len 1-2 programy, u ktorých sa dá nastaviť "vždy na vrchu"
Je toho strašne veľa, čo niekde od Win95/98 nenapravili, resp. to ignorujú a serú na takú lepšiu funkcionalitu...
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

ja neviem ako ja som si dal classic shell a je to totozne ako sedmicka, s vyhodami ako jednoduchsie graficke rozhranie a samozrejme rychlost
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Rýchlosť čoho???
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

systemu, hovorim o systeme, ak si si nevsimol
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako sleduješ rýchlosť systému???
Káblik sa dobre spýtal, lebo toto nechápem ani ja, že čomu hovoríš rýchlosť systému...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Rýchlosť systému je možné vypočítať ako akceleráciu adaptability spätnej väzby,
Odpovedať Hodnotiť:
 

odozva v systeme? rychlost startu, vypnutia, restartu?...
Odpovedať Hodnotiť:
 

??? A to ako meriaš ???
Ty šašo... tak to je už sila, čo sa tu človek dozvie...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ty si psychicky naruseny?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nieco horsie, je to tupy maniak
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, nie som, neboj.
Len mám hlavu na krku.
Rýchlosť systému je pre laika nedefinovateľné slovné spojenie.
A nedá sa takto jednoducho ani merať ani hodnotiť.
Už raz vykonaná činnosť skreslí nasledujúce výsledky v PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zákazník nepotrebuje merať. Zákazník vie keď nie je spokojný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najmä vyjadreniami typu: "Nič nejde..."
Odpovedať Hodnotiť:
 

kam ma mrkvosoft tak naponahlo ?
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

... bude jasnejšie po oficiálnom vyjadrení spoločnosti Intel.
Odkazované oznámenie používa formuláciu štýlom: terajšie verzie Windows 7 a 8.1 NEBUDÚ plne alebo vôbec PODPOROVANÉ na nových generáciách procesorov.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

HAHAHAHAAHAAHAAAHAHAHA
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

+1

Je obdivuhodné ako ďaleko is Microsoft trúfa ísť a ako na sebe ľudia nechajú aj drevo rúbať.

Musím priznať, že som predpokladal, že MS bude postupne ustupovať tlaku. Ale naopak; on ešte preťahuje skrutky. Zaujímalo by ma, čo by musel MS urobiť, aby si ľudia povedali "dosť". Vyhlasujem súťaž: čo by bol krok, ktorým MS prekročí hranicu?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

natlacit stary motor do novej skodovky ??
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Natlaci staru skodovku do noveho motora.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

chyba! chlapci, hovorime o na - ten natlaci kluku do novej skodovky

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

install arch
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Install shut the fuck up already for fucks sake.
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

lsmod--zobrazí moduly, ktoré sú práve načítané v jadre

rmmod--odstráni moduly z jadra

insmod--načíta moduly do jadra

modprobe--vyššia úroveň aktivácie modulov (podobný účel ako insmod)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

d je spravne */*
ˇ
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ha ha ha. Keď mi zdochne starý noťas s W7, tak môj nový bude mať linux alebo tam znova bachnem W7
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Seriem na celí windows 10, nech si ho užíva ktokoľvek je už otravné to počúvať zachviľu tu budeme čakať oznámenie od Microsoftu " ak si do 10 dní nedáte windows chytíte počítačoví vírus ktorý sa prenesie na vás.... "
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Kurvy
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Paranoidne brzdy, co sa obavaju o osobne data, ktore nikoho nezaujimaju konecne odidu do zabudnutia. A to pisem ako dlhorovny hardcore linux user.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

ako dlhorocni linux user ti davam minusko...
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Dlhoročný linux user sa pred hodnotením zamyslí nad možným dôvodom použitej intenzity frekvencie slova "silicon" v pôvodnom oznámení.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

sorry Error ale mozes mi prezradit co je intenzita frekvencie?
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Stačí na príklade priemetu rozdielu šijacieho stroja a zbíjačky do gnozeologickej roviny?
Alebo uprednostňujete všeobecne, úplnou konverziou Gaussovho zákona z fyziky do lexikológie?*
* vzhľadom k editačným možnostiam tejto diskusie je vhodné sa predtým poradiť so svojim lekárom alebo lekárnikom**
** alebo miestnym šamanom***
*** eventuálne použiť Google****
**** UTFG!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Alebo s Maniakom.
:-)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

ako dlhorocny uzivatel windows ti davam minusko
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

riesenim je linux !
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

ale iba ak bude mat dostatocne mnozstvo kvalitnych programov a hier. nativne, nie emulaciou a vykradanim windows cez wine.
Odpovedať Známka: -4.9 Hodnotiť:
 

Wine je dobré pre ľudí, ktorí potrebujú na nezawydlenom počítači (počítač nezasratý wydlami) občas pustiť program, ktorý autori tak sprasili, že sa v ničom inom ako vo wydlách nedá spustiť.
To hovorím ako viac ako 10-ročný užívateľ Linuxu, ktorý wine ani nemá nainštalované, zato dobré vínko si dám rád.
Každý normálny program sa dá skompilovať tak, aby bežal na každom systéme. (Linux, FreeBSD, OpenBSD, NetBSD, Haiku atď)
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Nie tak celkom, napr. na linuxe neexistuje standardne GUI API (mas Qt, GTK, EFL,...) zato windows ma WinAPI. Tam je ten kompromis - pisat to s pomocou multiplatformoveho frameworku alebo nativne.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Na Linuxe neexistuje ZIADNE API (max. par mesiacov potom ho zmenia). Prave preto sa pre Windows oplati programovat pre Linux nie. Multiplatformove frameworky su p....a.
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

Poviem kolegovi, ktorý robí na projekte starom 20 rokov a v poslednej dobe len pridáva if-y, aby dosiahol "správny" vzhľad na XP, Win7, Win8 a Win10.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

A nie je to pekne, ze kolega spusti 20 rocny program na Windows 10? A pritom staci jeden if. V Linuxe by si asi vlasy vytrhal, keby chcel spustit 20 rokov staru aplikaciu napr. v Gnome 3, tak aby dosiahol "spravny" vzhlad :-)
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Linux ma presne zdokumentovane API, to s ao widliach povedat neda.

To nieje zrovna pravda, v prvom rade pustit v GNOME3 uz ta veta je nezmysel, GNOME je graficke prostredie nie OS ci API.
A na Linuxe ide velmi vela starych aplikacii nedavno som skusal povodne vydanie heroes 3 (pre Linux, este pred complete) cuduj sa ale slo a je z roku 98 (samozrejme clovek si skor zahra complete pod wine), podobne neverwinter nights ma Linux verziu a zase zahadne funguje aj po 13 rokoch, Quake 3/4 tiez funguje a zase je pekne stary. Sacred dalsia stara hra a zase Linux verzia originalna funguje.
Zaujimave kolko aplikacii hier co ma problemy na widliach po case stale pod wine funguje.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Este si mlady. Ked budes trochu starsi, tak to mozno pochopis.
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

Na hrách niekedy niekomu visel život?
PC nie sú na hranie!
Človek nesmie byť otrokom počítadiel...
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

a) Na windows sa razí filozofia, že sa púšťa tá istá binárka. Na linuxe zoberieš zdrojáky, prekompiluješ a pustíš novú bánárku. Pri tých zdrojákoch a kompilácii nie si odkázaný na pôvodného autora.
b) tá druhá vetva toho if-u sa nenapíše sama
c) často ten windowsový program ani nespustíš pretože je napísané prasácky a napr. očakáva menej reštriktívne prístupové práva. To je na linuxe zriedkavý problém.
d) ten kolega nespúšťa 20 rokov starý program, robí nový program, ktorý má takú funkcionalitu ako ten 20-ročný. Len vyzerá dobre na novom OS.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

ad b) castokrat na to, aby druha vetva toho if-u fungovala, potrebujes iny manifest, ktory nie je kompatibilny so starsou verziou systemu. A si presne tam, kde a) s Linuxom.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a) co brani kompilovat zdrojaky pod Windows???
b) ani nechcem vidiet kod, co musis prepisat pri prechode z gtk na gtk3, brrr? Ja radsej napisem ten if.
c) vec tvorcu programu
d) predtym si napisal, ze robi na 20 rokov starom projekte. teraz ze robi na novom. potom nechapem, kde je problem, ked to robi od zaciatku???
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Podstatný rozdiel je v tom, že na windows-och má zdrojáky len pôvodný autor software-u. Len on môže prejsť na nové GUI. Hoci prechod medzi GTK a GTK3 bol netriviálny, mohol ho urobiť ktokoľvek.

d) Program vznikol pred 20 rokmi a bol postupne portovaný a upravovaný. V poslednej dobe nezanedbateľná časť vývoja spočíva v tom, aby ten program fungoval a graficky zapadal do prostredia na rôzne verzie windows-ov. To znamená, že "zoberiem starú binárku a pustím na nových windows-och nie je tak celkom realita". Je to jasnejšie?


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Linux ma presne zdokumentovane a normou uznane API to sa o widliach povedat neda tam vela veci funguje pretoze uz sa vyvojary naucili, ze to tak funguje. Zaujimavy je vyvoj wine kde museli skopirovat par chyb aby to fungovalo pretoze pod widlami su cele roky a aplikacie s nimi pocitaju.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Linux sa snazi byt posix kompatibilny, ale neviem o tom, ze by mal normou uznane API.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a) Nemyl si normu a certifikaciu. Norma nic neuznava.

b) POSIX je podmnozina toho, ake API na linuxe su. POSIX bol state of art 30 rokov naspat, ale uz o veciach ako epoll, inotify alebo splice nema ani tucha.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Touto cestou pozdravujem vsetkych, ktorym robi problem ACPI v linuxe, pretoze tabulky museli byt zmenene, aby to islo na win. Sam som takto bojoval s jednym bookom, ktory nestartol pokial bolo povolene ACPI pri boote. Nepomohla ani oprava DSDT.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ACPI tabulky j**u vyrobcovia hw, castokrat maju predstavu o nejakom mytickom Linuxe, tak nastavia ACPI uplne nefunkcne a cele to potom vobec nefunguje.

Preto poslednych par rokov Linux voci ACPI predstiera, ze je Windows. Windows verziu vyrobcovia HW aspon trocha testuju.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to windowsove WinAPI je take super, ze ho nepouzivaju ani aplikacie Microsoftu - taky Office alebo Visual Studio pouzivaju vlastne widgety, t.j. medzi Win32 API a tym co pouzivaju ju presne taky rozdiel, ako medzi Qt a GTK.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

a co ked ani ten nepodporuje skylake?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

neviem co sa vsetci vzrusuju, MS nikdy nebackportoval funckie novych cpu do starych windows. Napriklad vista nepodporuje avx, cize procesory sandy bridge a novsie nie su oficialne podporovane na nicom starsom ako windows 7.
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

Tu nejde o oficiálnu podporu, ale o oficiálnu nepodporu. Skús si prečítať článok, prípadne viackrát, ak nepomôže. A vytiahni si ten kolík z prdele.
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

tak este raz, bez kolika. MS prvy krat nahlas povedal, ze nove funkcie neda do starych os. Doteraz to robil vzdy, len k tomu nevydaval tlacove spravy. Aky je realny rozdiel? Preco by sme sa mali vzrusovat?
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

No mne osobne sa nepáči tá časť, kde každé 2 týždne tlačia viac a viac do Win10. To že bolo treba takúto správu takto ohlásiť práve teraz je buď len nešťastné alebo skutočne kontroverzné. Zvolili si vypustiť OS zadarmo, málo ľudom sa páči, a teraz si s tým nevedia rady a využívajú svoje skoro monopolné postavenie aby to pretlačili za každú cenu. Samozrejme sa ich za to nedá odsudzovať, ale taký spanikárený Microsoft som ešte nevidel :D
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

spanikareny? mne sa zda, ze presne vedia co robia. chcu odstranit stare windowsy a upratat si platformu len aby nezakapali. musia sa prisposobit sucasnemu trendu vyvoja a to by s tym, ako fungovali pred par rokmi nezvladli. mna by to ani netrapilo, moze mi byt suma fuk, co si robi microsoft so svojim OS. uzivatelia maju 2moznosti. bud drzat hubu a nechat si to napchat do huby ako chce MS alebo odist k applakom alebo zmigrovat na linux. nie je o com premyslat.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ide hlavne o pracu s verejnou mienkou (dnes sa tomu hovori PR :-)). Microsoft potrebuje, aby sa o Windows 10 hovorilo a pisalo co najviac, iba tak sa ludom dostane to hlaviciek.
Sa pamatam ako vsetci vystrajali, ked prislo Windows XP :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne!
Vsetci nadavali ake je to hnusne farebne a aktivacia bola skoro nadavka!
To ze to zozralo skoro 100MB pamate po zapnuti bola uplna katastrofa!
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Naši proroci tento koniec sveta tak ako ho poznáme predpovedali už pred mnohými rokmi keď nám prvý krát náš vodca a spasiteľ ukázal tu pravú cestu! Keď náš vodca samotný Linus Torvalds prvý krát zverejnil zdrojáky sväté bolo jasné že jedného dňa sa widlácky hriešnici pominú do /dev/null a všetky duše prejdú do sveta Linuxového! Bratia sestry! Ešte je čas! Prijmite zdrojáky sväté a vaša spása je istá!

Stačí dodržiavať pár svätých príkazov:
- Zkompilujes!
- Nehackneš blízkeho svojho!
- Poskytneš root heslo blízkemu svojmu!
- Neuzavrieš!
- Nepoužijes kód uzavretý!
- Neodmietneš inštaláciu Archu blízkeho svojho!
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

+
- Nebudeš používať najnovší hardvér!
*ešte nie sú odladené ovládače.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Neviem, ale Skylake ide bez problemov na CentOS7/RHEL7 co je skoro 3 roky stare vydanie s Kernelom 3.10. pretoze je LTS a bolo aktulizovane backports skor ako bol Skylake realne v predaji.

Intel HW je vzdy podporovany v Linuxe o nieco skor ako sa realne predava bezne aj LTS kerneli su updatnute na podporu.

Takze ak mas bezny HW Inte,AMD,Nvidia, Realtek... Tak to vzdy v dobe ked sa dostane do predaja funguje korektne co sa o widliach povedat neda tam casto treba cakat daky ten mesiac dva na ovladace. No dobre to AMD tam celkom nepatri :)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Podstatné sú práve situácie, pri ktorých jednotlivé ovládače korektne fungujú, ale ich kombinácie nie sú rovnako stabilné
Príklad pri zdieľaní USB medzi wifi a polohovacím zariadením:
Prehrievanie wifi, pretože šetriaci algoritmus ďalšieho ovládača nastavuje svoju prioritu ako slovo božie na úrovni hw zdieľanej s energiu inak využívajúcim peerom, čo sa prejavuje v závislosti od sily signálu dostupných wifi sietí.
Jediný možný nezavádzajúci popis situácie z perspektívy "BFU": Nefunguje to.
Jediná vhodná, situáciu "BFU" nekomplikujúca, reakcia z perspektívy supportu: Neklásť otázky.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

vydrbanci mali makki, to musia v kazdej verzii tak pomenit architekturu, aby nebolo nic spatne kompatibilne, ani backportovatelne? A tiez nechapem, preco ked chcu spravit novu verziu, v ktorej chcu podporovat nove cpu a iny hw a mat lepsiu architekturu, tak nespravia skratka nove jadro, ale musia urobit cely novy look-n-feel, cely desktop a vsetky appky. Co maju docerta nejake dlazdice, start-menu, prehliadac a odosielanie telemetrie spolocne s operacnym systemom!?

Zda sa mi, ze ako ich opustil Bill a Stevo opica, tak sa uz uplne odtrhli z retaze. Podpilia si konar, stratia kredit a doveru, strapnia sa a skoncia v hajzli, ibazeby sa w10 stal oficialnym jedinym legalnym systemom eu a nato, ako je to napriklad v nasom state
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Sorry ale to co MS predvadza je uz trapne. Kedysi sa clovek tesil na novy Windows. Od verzie 8 to uz ale neplati. Je to jedna velka katastrofa.
Osobne som presiel na macbook (kedze mam iPhone a iPad) a vyzera to tak ze som spravil spravne.
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

Z blata do kaluže...
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Z kaluže do hovna...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

A s hovnom doma po koberci
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V utorok idem kupovať nový NTB s W7.
Tak teraz: kupiť, alebo nekúpiť?
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

jasne ze kup a rovno sa zacni ucit uefi/bios , instalaciu linuxu , najprv debian potom arch linux a nakoniec gentoo :)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Upgrade z W7 -> W10 je zadarmo. Nemas co riesit.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Lenže ja chcem W7 a nie W10
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hoď sa o zem...
Veľké multilicencie zrejme budú mať dlhšie podporu...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Netusil som, ze s vydanim kazdeho noveho procesora musi MS prekopat vsetky svoje podporovane OS. Ja som si myslel, ze novsie CPU su spätne kompatibilne s predchodcami, teda bez upravy su schopne spustat kod urceny pre ich predchodcov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme ze su spatne kompatibilne :-). Jedine ti nebudu fungovat features CPU, ktory nema podporu v novom OS.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ono, nadpis je trochu zavádzajúci, že nanúti Windows 10. V skutočnosti môžeš mať Win 7 na hocijakom procesore, len oznámili, že nebude oficiálna podpora pre nové modely. to znamená, žiadne nove features nevyužiješ zo starším OS, ale pokiaľ tie procesory používajú inštrukčnú sadu ako doteraz, tak sa pre žiadny starší systém z jeho pohľadu nič nezmení.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Kúpil som nový notebook s i7. Bol tam win 8, tak som si povedal, že vyskúšam win10 aspoň sa zbavím balastu od výrobcu. Zapol som, všetko krásne fungovalo. Super. Chvíľu na to hlásilo aktualizáciu. Aktualizoval som. Chyba!
Prestal fungovať ovladač na grafiku ( geforce 940M ). Nejde preinštalovať, vyhadzuje chybu. Prestali ísť programy niektoré. Po zapnutí a väčšinu času na 100% vyťažuje HDD windows compresing memory ( alebo ako sa to volá )
Kým sa zapne, trvá to asi 2 minúty. Môžu pchať Win10 všade ak chcú, ale nech to aspoň spravia poriadne!!!!
Myslím, že sa vrátim k tej win8
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

klasický scenár 😀
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Len aby Ti to aj išlo...
Ja som tiež na ThinkPade vyskúšal inováciu, reku fajn do 30 dní sa môžem vrátiť k win7 pro.
Vyskúšal som, pár dní na w10, zistil že niektoré veci mi nevyhovujú napr kratšia výdrž na batériu, dlhšie vypinanie atď.
Tak sa vrátim k sedmičke ... Ale chyba lávky!
Veselý windowsik si hlási že súbory na obnovenie sú poškodené alebo chýbajú... Alebo tak nejak bola tá hláška, takže som v prdeli...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Na budúcich generáciách CPU ale nebudú potenciálne musieť fungovať optimálne niektoré funkcie, ktoré sa v procesoroch v poslednom období výrazne inovujú, napríklad režim riadenia a šetrenia spotreby. To môže vyústiť do neoptimálnej výdrže."

ČO koho ku**a do šetrenia a výdrže, mám PC to je bezbaterkové (3V na BIOS nerátam), permanentne zapojené do el. siete = žiadna obmedzená výdrž/spotreba, takže je mi šumafuk kolko ten procesor/grafika žerie či 5W alebo 250W, mne ide o výkon,
to že to tí microsofťácky zmrdi dofuckovali tým že dali 1 OS na 50 typov zariadení s úplne odlišnými architektúrami je ich problém a aj to že nedali/nedajú SP2 na Windows 7, a stále odmietajú,...
Windows 7 najlepší OS od microsoftu a hneď ho aj odpísali, pretože zistili že to vydrží dlhšie ako pôvodne plánovali, tak ako bolo XP a to im bude kaziť tržby.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

> ČO koho ku**a do šetrenia a výdrže,
> mám PC to je bezbaterkové

Nerád nosím zlé správy, ale musím ti niečo prezradiť:
náš druh vymiera.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Si to pokojne precitaj este raz. Vydychaj sa ... a potom si precitaj co si napisal.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

na starom pc so starým os rozhýbem kadečo ale na starom pc s novým OS toho bude menej a na novom PC s novým OS ešte menej lebo na tom nespustím staršie programy ani starý OS

to ako keď si človek chce zahrať WOLF3D na 7 ale bez DOS-BOX alebo 2.000.000.000 nefunkčných patchov ak existujú nespraví ani kkt lebo neexistuje spätná kompatibilita, ktorá by aj fungovala

poprípade nainštalujem hru čo na XP funguje ale 7 to po inštalácii vysmeje a ešte odserie OS
VirtualBox je kkcina a dualboot tiež lebo vkuse treba reštartovať (2OS na 1HDD už nikdy)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mal si ťažký deň, však?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Este raz si to precitaj, ale teraz naozaj pozorne!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

KVM,qemu ci Virtual funguju naprosto bez problemov 100x odskusane aspon 5-10 tento rok start je okamzity sice tam nemam ziadne widle ale ani tam to nieje probem.

WOLF3D je v AUR archu Linux verzia ide bez problemov :)
Pripadne je tam este aj daka prerabka ale tu som radsej neskusal to nieje ono a casto su tie prerabky bugle.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme bezi pod DOSBOX ale neviem preco by to mal byt problem. Mam normlane launcher wolf3D , staci jeden prikaz na pridanie hry, hra funguje, vsetky nastavenia v nej funguju atd. ako keby tam dosbox nebol resp. niekto to dobre nakonfiguroval vopred.
Odpovedať Hodnotiť:
 

microsoft predsa nemoze za to aky os nacpe predajca tretej strany do pc alebo nb, takze ta oklamal predajca pc a nie microsoft
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pozeram ze dnes jeto tu sami inzinier it a systemovej architektury
a to kde ste ste vsetci studovali a co ste vyvinuli, pochvalte sa :)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Naprogramoval som si sifrovany dennik v PHP/HTML/JS kde zapisujem svoje kazdodenne dobrodruzstva. Zaznamy su ukladane v MySQL a sifrovane v AES.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ahojte, ja sa volám kontexterror a systematicky vyvíjam rolky toaletného papiera.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/43ONrM8w-8k

Teraz točím reklamu na súťaž o Ford Sierra.
Pošli dvadsať trubiek od hajzlového papiera.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A teď si milé děti řekneme pravdu. Podporovat nový HW ve Win7 není vůbec problém Microsoftu ale dodavatelů HW tak jak tomu bylo vždycky. Tak tedy proč M$ nebude podporovat nový HW ve 'starých OS' ? Začneme drobnou správou z minulého roku. Všechny procesory intel do roku 2015 trpí zranitelností SMM. Už snad nikdo z vás nevěří v šifrované data nebo vůbec nějakou bezpečnost na PC nebo na internetu. Existuje pouze zdání bezpečnosti, která funguje leda tak proti vašemu sousedovi, který nemá IT vzdělání. A teď ocěkávané rozuslení:
Pokud se váš HDD, nebo notebook dostane do rukou vládních organizací typu NSA, tak si nemyslete že z vás budou páčit vaše hesla(možná pro efekt...). Oni ani nemusí ... Proč? Protože SMM. To se ale v roce 2015 změnilo. Máme přece skělí OS, který vše reportuje se spoustou backdoorů.... WIN10. Takže těd je potřeba zabezpečit pouze jedno buď starý HW nebo nový OS. A zbytek příběhu už znáte.... Tedy prozatím...
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

a do linuxu NASi priatelia z red hatu prepasovali systemd (uz coakoro. evybnutne v kazdej distribucii). ms nebudeme ani potrebovat na dobytie vsehomira
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Moze ti to byt divne, ale mnohi si myslime, ze systemd je dobra vec. A mysli si to aj vacsina maintainerov distibucii, preto sa dostava do kazdej.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mainteneri sa nesťažujú, lebo im to možno život uľahčí. Ale administrátorom, programátorom a pokročilým užívateľom ho neuľahčí. Tí ale nerozhodujú o tom, čo sa dostane do distribúcie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco by to neulahcilo administratorom, programatorom a power userom zivot?

Aj ja som castokrat skoncil na debianovskych alebo redhatovskych init skriptoch so slovami "no do 314ce, to je ale bordel...". Unit files v systemd su ovela jednoduchsie a zrozumitelnejsie, ako skripty odkazujuce sa na dalsie skritpy, ktore includuju dalsi adresar plny skriptov a samozrejme na kazdej distribucii inak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

> Preco by to neulahcilo administratorom,
> programatorom a power userom zivot?

Systemd má prístup "toto je blbosť a ja to viem lepšie". Jeho autor je novic a ešte neovládol Tao ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

v tomto mi boli najpohodlnejsie init scripty v starom slackware, kde ich bolo naozaj len par (rc.S, rc.M, rc.inet1, rc.inet2, ...) a vsetky krasne editovatelne a upravovatelne.... nevyhodou takeho systemu ale zas naopak bola obtiazna modifikovatelnost nejakymi konfiguracnymi toolmi, kedze vsetko to bolo len o tom ze v akom poradi a co si tam nastrkal a aj pripadny jeden preklep na nejakej nevyznamnej sluzbe ti vedel zabezpecit to ze cely stroj uz druhykrat nebootol :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux konskykokot 4.3.3-2-zen #1 ZEN SMP PREEMPT Sat Dec 26 01:45:25 UTC 2015 x86_64 GNU/Linux

Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Linux Archlinux 4.3.3-2-ARCH #1 SMP PREEMPT Wed Dec 23 20:09:18 CET 2015 x86_64 GNU/Linux

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No neviem ja mam v Archu 4.3.3-3 a to uz docela davno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux version 4.1.12-gentoo (root@diskless) (gcc version 4.8.5 (Gentoo 4.8.5 p1.3, pie-0.6.2) ) #1 SMP Wed Dec 30 12:06:49 CET 2015
Odpovedať Hodnotiť:
 

MS si koleduje o dalsiu giganticku pokutu a ja im ju doprajem. Rocny prijem by som im dal, nech sa spamataju. Nie zisk, prijem!
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Upokojim ta, pokuty sa udeluju od obratu :-)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

a aky je vlastne problem? intel vyda ovladace na skylake a vsetko vyriesene, nie?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Myslis ten INTEL CHIPSET DEVICE software, ktory obsahuje len INF-y a ziadne binarne subory (teda ovladace)?

Nic proti tomu, som velmi rad, ze obsahuje len INF-y a teda Windows je plne optimalizovany a nemusim tam instalovat nejake binarky aby fungovali veci ako procesor, chipset, ...

Na jednej strane je to od MS svinstvo,
na strane druhej, sa tento problem vlastne netyka stolnych PC, ked neriesis spotrebu alebo extremy. Spotreba novych CPU bude mensia, ak nebudem mat podporu novych Sx stavov (alebo co tam bude chybat), tych par Wattov ma nezabije (za rok to budu jednotky Euro)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Teda zrejme budem riesit problem len na NB. Ked si teraz kupim novy NB, bude urcite s SSD diskom a s Intel CPU. Tym padom predpokladam zivotnost viac ako 4 roky. Nepredpokladam, ze o 4-roky tu budu super-hyper CPU, vykon CPU dramaticky nerastie a vykon dnesnych SSD mi bohate postacuje (10-15 sekund na boot OS si kludne pockam).
O 4 roky skonci Windows 7 podpora uplne, takze o Win 7 na NB uz neuvazujem vobec. Windows 8.1 mozeme z uvazovania vypustit, ci Windows 8.1 alebo Windows 10 je uz podla mna nepodstatne. Takze vyber je uz dnes podla mna jednoduchy:
Windows 10 alebo Linux.
Co sa komu paci, to nech pouzije.
Co robi MS s Windows 7 ma uz velmi netrapi. Kto ma stary HW neriesi, kto bude kupovat novy HW, mal by hladiet uz k horizontu 2020.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

P.S.:
Nove generacie HP ProBook maju 2.5" slot a M.2 slot.
Viete kupit i3 CPU, FHD displej, 4GB ram, 128GB SSD, volny 2.5 slot pre disk, podsvietenu klavesnicu od cca 650,- Eur.
Da sa upgradnut pamat, da sa pridat disk (to by zas nebolo HP keby tam nechybala klietka ale to sa da lahko riesit :-)
Su aj s Win10 aj s Win7. Dokonca je aj i7 s Linuxom.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Bože... tak na tomto Ti visí život? Na takýchto chujovinách?
Kúrňa, jak je ten svet zmagorený, že?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Tu sme na technologickom webe.

Mam pisat, ze maju notebooky peknych farieb?

A este by ma zaujimalo preco si si vybral auto, ktore prave pouzivas.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zaujímavý a honosný názov si dal tomuto tutok...
Až je mi všelijako...
Tak píšme o technológiách, nie o sprostostiach, že kto má väčší.

Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Komu sa nepáči Windows má možnosť nahodiť si nejakú linuxovú distribúciu. Prípadne nech si kúpia Macbook, alebo Chromebook. Mne sa nepáči kopírovanie bulvárnych článkov SK netových médií. 1 skopíruje zo zahraničných webov bulvárnu info a vzápätí to musia mať aj ďaľšie. Už s tým nanucovaním otravujú média. W10 mám na 5 ročnom notebooku, kde bol pôvodne W7 a šľape ako hodinky. Na druhom mám Linux Mint. Nikto mi nič nenanucoval. Je to moja voľba.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

dal som ti minus pretoze:

- jablko mozem osrat, lebo nechcem menit OS a nechcem podporovat darmozracov so 100% marzami a pretoze ho jednoducho nepotrebujem (ani zo sukromnyh ani z pracovnych pricin)
- chromebook a ine oblakoidne chujoviny, co vlastne nie su ani OS ale iba terminal do oblaku mozem zvysoka osrat a kazdy vie preco
- win8family v podobe konecne dokonceneho 3 roky trvajuceho v historii najvecsieho megalomanskeho beta testu a vyustujuce do humusneho mzrdu win10 mozem zvysoka osrat a pricina je moja vec
- chcem ostat na 64bit win7 pokial sa bude mat softverovo aj hardverovo a pricina je moja vec a to ze ta sk**vena firma uz nerobi take systemy ako winxp a win7 je sk**venost tej firmy
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

uz by sa im zisla nejaka multimiliardova pokuta za fasisticke nutenie toho zmrdu wokna10

za 3 roky mi nepredaju v potravinach chleba kym nepreukazem, ze mam v domacnsoti najaktualizovanejsiu z najaktualizovanejsich verzii wokna11, sp1, update1, milestone1, patch1, trt1, prd1
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Neboj Pjetro, aspon nieco sa zjednodusuje. Posledny Windows je oficialne "Windows XX Version YYMM"
Aktualne teda Windows 10 Version 1511.

Na tie interne oznacenia
10586 / 2015-11 / Fall Update / Threshold 2
ti budu v potravinach vdaka bohu aj za 3 roky zvysoka kaslat.

Mozno to dokonca prejde na "Windows YYMM" a bude pokoj.
A mozno sa ludia naseru a ani to nestihne prejst :-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ale no, nevzrusuj sa... Niekto po zahranicnych hw forach rozniesol tuto uplne banalnu informaciu (k*rva ved vzdy to tak bolo...) a uz sa mame v obdobi HW uhorkovej seozny o com "bavit" - resp. ovplyvnovat verejnu mienku sedlace rovnako ako ked nahodou v bare(krcme) clovek prepocuje "mudre politicke nazory" zalozene na totalnej informacnej obmedzenosti jednotlivca (a to mam na mysli obmedzenost "z oboch politickych taborov").

@diskusia: nehrajte sa na IT nadsencov alebo odbornikov, ktori vedia narabat s informaciami, lebo tato diskusia ma presne crty "politickych krcmovych reci". Pozrite sa v ktorych verziach jadra WinNT/Linux funguju ktore setriace stavy a ktore novo pridane instrukcie - najma vektorove, ktore pouzivaju ine (prip. sirsie) registre.
aha, jaaj, nooo... custe! odbornici svetovi...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Pjetro, si inteligentný a študovaný človek. Prečo seriózne nenapíšeš do Mrkvosoftu?
Ale nie týmto krčmovým spôsobom...
Tu máme trochu iné ponímanie, ale žiaľ, je nás len hŕstka, oproti ostatnému svetu!
Prečo by sa niekto mal riadiť podľa nás a nám prispôsobovať?
Keď sme to ešte ani zďaleka nezvládli my sami.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Lenze inteligentny clovek vie, ze pisanie do MS je uplne smiesna vec, asi ako ked niekde pise Sheldon Cooper.

A tu si clovek aspon zanadava :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nuž, chcú stabilitu, tak to musia nejako pretlačiť. Windows 10 je revolučný čo sa architektúry týka, aj čo sa týka politiky. To že Vám sledujú komunikáciu. Nože zapojme zdravý rozum, ak sa to technicky dalo, tak to robili aj vo Windowse 95/98 :). Len sa s tým toľko nechválili. Windows 10 je najbezpečnejší OS vo svojej kategórii, akurát nehomogénnosť so starými OS mu spôsobuje problémy. Keby niektorí nešírili falošný hate voči MS, tak by tu bolo lepšie. Ergo, ak nechcete byť sledovaní, Windows 7/8/8.1 Vám nepomôžu, ani XPčka, ani Hlísty, ani nič, jedine Lunex. Tak by ste si mohli odpustiť ten falošný hate a venovať energiu niečomu konštruktívnejšiemu.
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

Pozeraj menej telku, lollo
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Jasne, taka Cortana neustale bezala aj vo W7, ze?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Lol, ze ked sa ti nepaci spehovanie Windows 10 a aj to nahlas povies, ze to je hejt... To je uz ina retardacia.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

daj mi kontakt na tvojho dilera, vysvetlim mu, ze ti ma davat cistu davku a nie ten domiesany sajrajt co ti dal posledne. Potom to tak vyzera.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to bude inak. Tento chlapec ani netusi co alebo kto je diler. Podla konstrukcie a myslenia ho tipujem na degenerovaneho pubertalneho adolescenta
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naozaj, uz toho microsoft pokazil vela, chcel by som vidiet tie dokrivene tvare co robia ms rozhodnutia. Pripada mi to ako keby ich robili zeny s celorocnou nonstop menstruaciou.

V podstate jedine co ma drzalo na win platforme bolo zopar programov ako gimp, android studio... ale tie uz su davno aj na linux, takze ahoj windows, ahoj ms, dufam ze uz sa nestretneme. Kedine tak v zlom sne... o vytuningovanom win xp a super procesoroch :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

O chvilku z nich bude skynet a vsetci sme skoncili
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vacsinu ludi dojebava, ze si aj dnes kupia hw a su tam pedinstalovane 7-ky, a to su pre kazdeho 3 hodiny roboty navyse, kto by uz dopice dnes chcel 7icku? iba kokot co to bude o rok aj tak preinstalovavat

Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Kazdy ntb - lebo len na tie narazas, co ma predinstalovany SW + OS je vzdy 3-4 hodiny robota navyse, lebo vyrobca je curak a je cely zasraty BW. Takze je mi jedno ci tam vratim nazad overenu W7 a viem, ze tam nebudem potrebovat uz ziaden zasah, ako sa drbat s posratou W8 alebo W10.
Takze aby som ti odpovedal - ja by som si vybral tu sedmicku, lebo aj tak je to jednoduchsie nanovo preinstalovat ako to cistit.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Ty si pako, 7-ka je ako tak posledny dobry, rozumej prevadzky schopny windows... nie tie kokotiny dlazdicove & cloudove ako 8, 10...
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

End of life , End of Microshrot.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

install arch
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nie, radsej knihu!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

radsej borovicku
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hovorí sa Čečinu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak sa Vám podmienky s W10 nepáčia, čo sa tu nervačite, jednoducho neupgradujte. Veď ja sám mam W7 a proste nemam záujem ísť za týchto podmienok na W10 a rovnako môžte tak urobiť aj vy.

A či sa tu budete nervačiť, že či je to dodržanie licenčných podmienok alebo nie, stejne nikto z Vás ten Microsoft nezažaluje. Kým nedostane žalobu a pokutu tak si proste môže robiť tak, ako to vyhovuje im.

Kým skončí podpora W7 už po W10 nik neštekne pretože už tu bude nejaky W15 a ktovie čo s tým bude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno to aj premenujú.
Napríklad na Katastrofa 2017
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár