neprihlásený Utorok, 23. apríla 2024, dnes má meniny Vojtech
Umelá inteligencia nás definitívne porazila už aj v Go

Značky: umelá inteligenciaGoogle

DSL.sk, 12.3.2016


Program AlphaGo od spoločnosti DeepMind patriacej Google definitívne zvíťazil v súboji s najlepším ľudským hráčom Lee Sedolom v hre Go, keď po treťom zápase z piatich vedie 3:0.

Po devätnástich rokoch od prekonania ľudí v šachu, keď v roku 1997 vyhral IBM Deep Blue v súboji s najlepším šachistom Gary Kasparovom, tak teraz prichádza dominancia počítačov aj v pre ne náročnejšej hre Go.

V staročínskej hre Go dvaja hráči striedavo umiestňujú svoje kamene na hraciu plochu rozmerov až 19 x 19 a snažia sa ohraničiť čo najväčšiu plochu. Vďaka jednoduchým pravidlám a veľkej hracej ploche má hra veľmi veľké množstvo stavov a priebehov a v silách súčasných superpočítačov tak nie je hrať hru na profesionálnej úrovni analyzovaním všetkých možných stavov a vývoja hry.

Donedávna počítače na najlepších ľudských hráčov v Go kvôli tomu zďaleka nestačili. To sa zmenilo až s programom AlphaGo, ktorý používa techniky oboru informatiky označovaného umelá inteligencia. Program konkrétne využíva inteligentné prehľadávanie stromu možností najmä ale kombinované s neurónovými sieťami.

AlphaGo vyžaduje veľký výpočtový výkon, konkrétne hodnoty tvorcovia ale neuvádzajú. Softvér beží na Google Cloud Platforme.


Predstavenie AlphaGo (video: DeepMind / Google)



Neurónové siete AlphaGo majú dvanásť úrovní. Neurónové siete sú technológia emulujúca funkciu mozgu človeka respektíve siete poprepájaných neurónov, u ktorej sa vstup pretransformováva na výstup spracovaním sieťou uzlov komunikujúcich rovnakým spôsobom ako neuróny.

Neurónové siete sa explicitne neprogramujú, kľúčovým pri ich konštrukcii okrem návrhu prispôsobenia na konkrétny problém je natrénovanie na veľkom množstve vstupov a známych výstupov. Pre viaceré komplexné problémy sú efektívnejším riešením ako deterministické programovanie.

Siete AlphaGo majú spolu milióny prepojení. Jedna neurónová sieť vyberá ďalší ťah, ďalšia je určená pre predpovedanie víťaza hry. Siete boli najskôr natrénované na 30 miliónoch ťahov z hier najlepších ľudských hráčov, po čom dokázali navrhnúť rovnaký ťah ako hráč v 57% prípadov. Ďalej sa softvér AlphaGo zlepšil hraním sám so sebou.

Po natrénovaní najskôr Google zorganizoval turnaj medzi počítačovými algoritmami, v ktorom AlphaGo z 500 hier vyhral všetky okrem jednej. Následne v októbri zorganizoval zápas proti trojnásobnému majstrovi Európy Fan Huiov, v ktorom AlphaGo vyhral 5:0.

Na základe analýzy hry AlphaGo v októbrovom zápase proti Huiovi odhadoval Sedol v súboji s AlphaGo svoje hladké víťazstvo 5:0 alebo 4:1. Od októbra teda zrejme prišlo u AlphaGo k ďalšiemu zlepšeniu, ako bolo dosiahnuté Google zatiaľ neinformoval.

Súboj AlphaGo a Sedola bude pokračovať aj zvyšnými dvomi zápasmi, ktoré sa odohrajú v nedeľu a utorok. Začínajú o 5:00 nášho stredoeurópskeho času, priamy prenos z nich je možné sledovať na YouTube.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu


Diskusia:
                               
 

ale ci dokaze aj upratat, navarit, to je otazne
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

a potom naco ti bude zena?
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

ved prave... naco
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Zena odbremenena od domacich prac, moze toho este stale vela ponuknut....
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ale nič, čo nezvláda aj popri nich.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

s nou si zahram dostihy a sazky
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Lebo komp by ta vytkol. Že?
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Ako by dopadol súboj umelej inteligencie
AlphaGo
a
IBM Deep Blue?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nijako. Sú z rozdielnej doby...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

:-D
Jeden by hral sach druhy GO... To sa asi moze skoncit len remizou
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

"...moze toho este stale vela ponuknut...."
Napriklad vychladene pivo moze ponuknut....
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zena odbremenena od domacich prac sa zmeni na Anitu Sarkeesian
Odpovedať Hodnotiť:
 

hlavne je otazne ci za tym googlackym cloudom su fakt len hole stroje, alebo milion outsorcovanych indov a cinanov dobrych v tej hre, ktori medzi sebou hlasuju o najlepsi mozny tah v danej situacii :D
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

retaz je tak silna ako jej najslabsi clanok.

preto ti milion indov a cinanov pri tomto moc nepomoze :D
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

no ale pri neuronovych sietach tento vyrok prave neplati..
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

A tento vyrok pri neurónových sieťach práve platí, nehodnotením intervalu platnosti recenzie reťaze v závislosti na jej polohe voči neurónovým sieťam.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Tak moment, umela inteligencia sice vyhrala v Go so svetovym sampionom, to este vobec neznamena, ze porazila nas vsetkych. Staci ju odstavit od elektriky a vlada ludi moze pokracovat :)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Odstavením iba na jednej strane sa vláda vplyvom podvedomia zredukuje na jednoúčelovú snahu o elimináciu hrozby možného odstavenia aj na jej, čím sa eventuálne pokračovanie stáva začiatkom aktivity, hodnotenie úspešnosti priebehu ktorej je primárne založené na meraní kvality a množstva exkrementov.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

cool daj aj mne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Síce môžem, keď pretrávim, ale na objektívne meranie je vhodnejšie používať vlastné.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Zásielka odoslaná.STOP. Doručenie zabezpečené kolobehom vody.STOP. Na zdravie.STOP.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Stale sa nemozem zbavit podozrenia, ze tieto vety generuje nejaky fikany algoritmus.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

fikaný je zastaralé...použi prefíkaný
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak ja tiež. Podľa mňa je to Alpha Go prispôsobený na DSL.sk. Pravdepodobne ho natrénovali na tisíckach ak nie stovkách tisíc diskusií z DSL.sk, preto je to taký "dobrý" kokot :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Získanie takto popisovenej úrovne skillu je overiteľné možné výhradne na mítingoch s účasťou menežmentu nadnárodných spoločností v úlohe podriadeného či psychicky podobne náročnou činnosťou, akou je napríklad starostlivosť o duševne postihnutých pacientov, čo zapájanie sa do tunajších diskusií nijako nevylučuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

skurvene umele inteligencie, kurva vy zhorite do rana! ojebem vas kyselinou! ja mam benzin pripraveny! zajebem plyn! ja odjebem ten plyn, cely labak bude hore picou, vsak vy uvidite, ja vam dam, az sa vam bude z pici kurit!
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Len nezabudni poradie...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je to blázen...hodte na nej síť!!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a najlepsie tu prochazkovu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pokial tomu ale dobre rozumiem, tak od nadvlady compov nad ludmi je este daleko, nie ? Takuto umelu inteligenciu bolo treba asi celkom dlho "skolit" pre jeden konkretny typ problemu a zatial napr este nehrozi, zeby sa masina vedela sama vyskolit (ok, proces nachadzania spojeni je automaticky, ale clovek stale musi dodat sadu problemov a prisluchajucich rieseni), to bude asi dalsi krok kedy sa treba zacat bat :P
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Eventuálne ani nie tak ešte ako už, nakoľko samostatným učením, nie vyškolením, riešenia jedného problému, je dodávanie sady možné premietnuť/redukovať na proces nachádzania spojení, pričom súčasne ním prebieha aj realizácia samotného odvodenia možnosti premietania.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

sranda je v tom, ze ta rzchlost vyvoja sa zvacsuje. Dobry clanok: http://waitbutwhy.com/2015/01/ artificial-intelligence-revolution-1.html
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a keď sa rozbehnú kvantové počítače, to môže byť zaujímavé
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem podrobnosti, ale vraj sa naucila hrat go. Takato UI moze byt neporazitelny hrac, ale o pravidlach hry nic nevie. Zaujimalo by ma ci je sanca, ze urobi nejaky nepovoleny tah.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepovoleny tah urcite nie (to by bol bug). A nenaucila sa to hrat sama, naucili (nakodili) to programatori. Co to robi je, ze sa to vie zdokonalit, zvacsuje si to svoje databazy a upravuje jednotlive vahy pri rozhodovani.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Často zabúdaný fakt pri riešení otázky nadvlády počítačov je, že počítače nemajú končatiny.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ked je niekto N nasobne inteligentnejsi ako Ty, tak Ta zmanipuluje ako chce, jednoduchym podsuvanim informacii, ziadne koncatiny nepotrebuje. Okrem toho zabudas, ze v tej dobe uz budu pocitace riadit skoro vsetko.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pozri na Atom od BD, teda uz G... samozrejme zatial je to este daleko, aby sme videli nejakeho humanoida aj nejakou sofistikovanou AI...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lee Sedola tá porážka dosť zronila.

http://dopice.sk/gOp
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To je zlé znamenie...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Eventuálne je to znamenie o zmene jazdného pruhu, určujúce začiatok predbiehania či pripájania do priebežného pruhu, hodnotenie morálnych kvalít ktorého závisí výhradne od osobného presvedčenia pozorovateľa.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

jednoucelovy stroj ktory cez hrubu silu paralelnych vypoctov a nie vdaka odhadu a vedomiu si sam seba,
nazvat ako inteligentny, a nie len to ako, UI,

je BULVAR.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

Človek, ktorý piču vie o tom, ako funguje umelá inteligencia, no napriek tomu sa k nej vyjadruje, akoby o nej niečo vedel,

je KOKOT.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

porazila nas? ... mna teda nie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

https://m.youtube.com/watch?v=yCALyQRN3hw%3F3
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už je výsledok 3:1 pre Alphago. Lee Sedol vyhral aspoň jedno kolo, možno sa nestane celkovým víťazom, ale je to malé svetielko nádeje, že ešte vieme s umelou inteligenciou vybabrať! Keby vytvorili tím najlepších ľudských hráčov sveta ktorí by súťažili spoločnými silami proti Alphago a vždy by zvolili spoločný ťah ktorý by celý tím považoval za najlepší v danom okamihu, myslím že by ľudia proti Alphago mali väčší úspech. Nie nadarmo sa vraví, že viac hláv, viac rozumu!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a za 5 rokov nebude stacit ani kolektivna mysel 1000 spickovych ludskych hracov
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie. Ak by si pozeral konferenciu po zapase.

- AlphaGo nebolo trenovane proti Lee Sedolovi
- AlphaGo bolo natrenovane z internetovych zapasov vacsinou amaterskych hracov
- AlphaGo je pocas vsetkych piatich zapasov rovnake

Takze keby bolo trenovane zo zapasov profesionalov a po kazdom zapase by nechali AplhaGo este trenovat sam proti sebe, tak by nebolo sance, aby to Lee Sedol dal. To ale nie je ich zamer. Islo im o to, aby AlphaGo bolo porazene a nasli nedostatky.

Celkom zaujimavy by mohol byt zapas dvoch AlphaGo proti sebe s roznymi stupnami naucenia. Napriklad to co hralo proti Sedolovi voci takemu, co proti nemu nehralo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

1: "- AlphaGo je pocas vsetkych piatich zapasov rovnake"

2: "Napriklad to co hralo proti Sedolovi voci takemu, co proti nemu nehralo..."

Ak plati vyrok c.1, tak potom vyrok c.2 ponuka stav ktory je sporny a nezrealizovatelny kedze vyrok c.1 by zarucoval ze Alphago svoje schopnosti pocas vsetkych 5 zapasov nezlepsovalo na zaklade hrania proti Sedolovi.

3: "- AlphaGo nebolo trenovane proti Lee Sedolovi"
4: "- AlphaGo bolo natrenovane z internetovych zapasov vacsinou amaterskych hracov"

Vyrok c.3 je iba spekulacia pretoze vyrok c.4 zarucuje moznost ze medzi anonymnymi hracmi na internete sa objavil aj Sedol a Alphago sa tak mohlo skutocne zlepsit aj hrou proti Sedolovi este pred samotnym zapasom proti nemu a teda vyrok c.3 by stratil platnost. Vzhladom k anonymite hracov na internete sa pritomnost Sedola v internetovej hre neda ani potvrdit ale ani vylucit.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár