neprihlásený Štvrtok, 10. októbra 2024, dnes má meniny Slavomíra
Používateľov Waze je možné efektívne sledovať cez Internet

Značky: Wazeochrana súkromia

DSL.sk, 27.4.2016


Používateľov navigácie Waze je možné pomerne efektívne sledovať cez Internet, pričom sledovanie môže realizovať ktokoľvek.

Vyplýva to zo štúdie expertov z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare, ktorí prednesú výsledky svojej práce na júnovej konferencii MobiSys v Singapúre.

Tím analyzoval protokol používaný medzi mobilnou aplikáciou Waze a servermi služby a následne dokázal vytvárať falošných klientov. Tí následne mohli od serverov Waze získavať informácie o dopravnej situácii na vybranom území vrátane informácií o ostatných užívateľoch na tomto území a to aj s ich presnou polohou, ktoré umožnili sledovať ich pohyb.

V systéme Waze neboli dostatočné ochrany proti takémuto správaniu a tím tak v experimente podľa svojej správy dokázal úspešne sledovať polohu skutočného aj simulovaného Waze klienta ako pri jazde v meste tak pri jazde po diaľnici.

Waze má niektoré ochrany proti masovému sledovaniu, napríklad na dotaz aplikácie na stav vo vybranom území posiela informácie o maximálne dvadsiatich náhodne vybraných iných vodičoch a vracané informácie o vodičoch neobsahujú trvalé identifikátory.


Odsledovaná trasa používateľa Waze, kliknite pre zväčšenie (obrázok: autori štúdie)



Jednotlivých vodičov je ale možné spoľahlivo dlhodobo identifikovať časom vytvorenia účtu presným na sekundy. Získať všetkých vodičov v oblasti je zase možné opakovaním dotazov na stav vybranej oblasti. Zároveň servery Waze dovoľujú získavať informácie o ľubovoľnej oblasti bez ohľadu na polohu dotazujúceho sa klienta.

Aplikácia Waze nahlasuje polohu vodiča každé dve minúty ak beží v popredí a do vydania novej verzie 4.4.0 tento mesiac nahlasovala polohu aj pri behu v pozadí, každých päť minút.

Systém tak umožňuje použitím menšieho alebo väčšieho počtu falošných klientov hromadné a potenciálne aj individuálne sledovanie pohybu užívateľa. Po úvodnej identifikácii vodiča je ho pomocou opakovaných dotazov na stav na oblasť, kde sa naposledy nachádzal respektíve má nachádzať po prejdení dvoch minút na základe jeho posledného smerovania, možné priebežne sledovať.

Úvodnú prvú identifikáciu konkrétneho vybraného vodiča v systéme Waze je potrebné samozrejme realizovať pomocou nejakých známych informácií o vodičovi, napríklad poznať jeho polohu v dvoch rozdielnych časoch na dvoch rozdielnych miestach.

Tím konkrétne v experimente pri jazde v meste po trase dlhej cca 20.6 km identifikoval 16 z 18 bodov polohy užívateľa, ktoré nahlásila jeho aplikácia serverom Waze. Pri jazde po diaľnici pri trase dlhej cca 59 km identifikoval 19 z 20 nahlásených polôh. Stačilo mu k tomu simulovať dvadsať falošných virtuálnych zariadení s Waze a informácie o polohe získaval kvôli potrebe viacerých dotazov pre získanie všetkých užívateľov v oblasti s oneskorením 9 sekúnd pri jazde po diaľnici a 44 sekúnd pri jazde v meste.

V aprílovej aktualizácii 4.4.0 Waze uskutočnila niektoré optimalizácie, napríklad aplikácia už neposiela dáta o polohe ak používateľ stojí respektíve sa pohybuje pomaly a neposiela dáta o polohe ak je aplikácia v pozadí. Zároveň už nie sú k dispozícii dáta o štarte a cieli cesty, čo sťažuje sledovanie užívateľa naprieč viacerými cestami.

Podľa práce, ktorá bola naposledy upravovaná tento týždeň, možnosť popísaného sledovania zmenami ale principiálne odstránená zatiaľ nebola a to je stále možné.

Užívatelia majú možnosť sa proti takémuto sledovaniu chrániť zapnutím neviditeľného režimu, v ktorom ale zároveň nemôžu využívať všetky funkcie Waze a napríklad posielať správy a hlásiť dopravné situácie. Navyše tento režim vždy platí iba pre dané spustenie aplikácie a aktivovať ho je tak potrebné pri každom spustení aplikácie.

Prácu zaoberajúcu sa aj ďalšími dopadmi používania falošných klientov, napríklad možnosťou presmerovania premávky vytvorením falošných dopravných zápch, je možné sťahovať z www.cs.ucsb.edu (PDF).


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Aj Nobelova cena za chémiu udelená za umelú inteligenciu, na predpovedanie tvaru bielkovín
Slovensko.sk bude mať od večera odstávku, bude sa zväčšovať kapacita diskov
Samsung spustil výrobu SSD, ktorý je podľa neho najvýkonnejším SSD pre PC
Starlink satelity začali umožňovať posielať SMS z bežných smartfónov, na Floride
Dvom verziám Windows 11 dnes končí podpora


inzercia



Diskusia:
                               
 

V Číne vláda autá čipuje, takže presne vie, kde ktoré je. U nás akože slobodnej krajine sa ľudia očipujú sami. Ktovie komu Waze túto akože chybičku a za koľko predala.

Ale stále je waze dobra vec.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Netrep pičoviny.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ty sa nauc chovat!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som to vedeeeeel, vsetci sa mi smiali ze som paranoidny a uz je to tu
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ked sme uz pri sledovani..

zaujimalo by ma napr, naco Sygic potrebuje ovladat moj fotak kedykolvek aj bez upozornenia??!!

a to je len jeden priklad ako seci vieme

argumenty typu 'ved som s tym suhlasil' neberem

a este jeden z najnovsich postrehov:
Po nainstalovani Opera Max mi tato oznamila pri otvoreni kontaktov, ze tato appka sa snazi o pristup k wifi 8-) a ponukla mi to blokovat. Naco je uz kontaktom aktivacia wifi kokos?
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

Zháňajú si kozičky do košiara, aby bolo čo podojiť.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Capkovi snaha o dojenie zas az tak velmi neprekaza, len by mozno bolo vhodne upozornit, ze mliecko jednoducho fakt nema ani ak je autoritou certifikovanym odbornikom na kozy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Sygic pridla fotak kvoli Dashcam v podstate ti nahrava video aby sisi nemusel kupovat kameru do auta
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Niekto sa tu turbo ojebal :D
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

DASHCAM
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

nie si sám :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"aplikácia už neposiela dáta o polohe ak používateľ stojí respektíve sa pohybuje pomaly "

Ale ved toto predsa identifikuje zapchy.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Velakrat sa mi stalo ze bola hlasena stojata zapcha a ja vyndem z krizovatky a tam... nic nie je :DDD
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vsetci mali Waze a sa tomu vyhli :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to mal stojatu zapchu ten, kto to tam nahlasil, ked mu uz stalo hovno v zakrute.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Podobne som sa hrajkal v jednej sutazi na mobiloch :).
Porobil som si klientov, popustal a hrali sa medzi sebou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

experti z Kalifornie prave objavili koleso .. ale kedysi to bolo este zabavnejsie - v editore sa dali zobrazovat jednotlive GPS stopy ("jazdy") od zaciatku az po ciel, spolu s ID pouzivatela. S ID sa uz lahko dal spojit username. Kto sa ale boji o sukromie, nepouziva navigaciu zalozenu na odosielani svojej polohy. A ked uz ju poziva, aspon si nevytvori username vo formate "MenoPriezvisko", co je beznejsie, nez by ste cakali ..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to by si kukal kolko ludi pouziva vo waze meno, priezvisko, aj v nicku. Waze mu to pri instalacii dokonca predvyplni, tak naco vymyslat nick. nick je pre pubertakov, zvysok populacie si tam da realne meno a vobec nad tym neuvazuje. a preco by mala? je ta paranoja na mieste? hodi mi bin ladin bombu na hlavu? nehodi, sak uz je mrtvy.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

uroven paranoje je vecou kazdeho .. aj ked o bombu nejde .. su individua, ktorim by sa hodila informacia, ako daleko si od domu/bytu, ktorym smerom ides a ako rychlo sa mozes vratit ..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Waze hovori, ze je to blbost:
http://goo.gl/ZKzJmg

Odpovedať Hodnotiť:
 

Plati len pre tie šitne droidy ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nechapem naco falosnych klientov,ved vo vaze vidim kazdeho uzivatela,kde sa pohybuje
Odpovedať Hodnotiť:
 

čudovali by sme sa ,keby to možné nebolo... :
DDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár