neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Antik avizuje vybudovanie rozsiahlej bezdrôtovej siete pre Internet vecí

Značky: Internet vecí / IoTAntik

DSL.sk, 5.5.2016


Telekomunikačný operátor Antik dnes predstavil svoje plány na vybudovanie slovenskej siete pre tzv. zariadenia Internetu vecií s rozsiahlym pokrytím populácie.

Zariadenia tzv. Internetu vecí sú zariadeniami bežnej potreby respektíve rozličnými senzormi s konektivitou respektíve odosielaním dát na Internet. Príkladom môže byť napríklad automatický zber dát z rozličných meračov spotreby.

Antik konkrétne chce v najbližších mesiacoch spustiť sieť v Bratislave a Košiciach s pokrytím 90% územia týchto miest a do konca budúceho roka pokryť všetky mestá, kde má svoje pevné siete. To zabezpečí pokrytie viac ako milióna obyvateľov.

Sieť Antiku bude niesť označenie SmartWorld.

Antik bude ako iné podobné siete využívať nelicencovanú voľne použiteľnú frekvenciu 868 MHz, použitú technológiu nespresnil. Bežne používanou je ale technológia LoRaWAN.

Antik už technológie pre zariadenia Internetu vecí čiastočne podporuje, keď má vo svojich set-top-boxoch pre televíznu službu vyrábaných od minulého roka zabudovanú podporu pre komunikáciu s lokálnymi senzormi a aktívne ovládateľnými zariadeniami v domácnosti. Budovaná veľkoplošná sieť bude podľa podľa operátora vhodná najmä na odosielanie a zber telemetrických dát.


Avizované pokrytie siete pre Internet vecí od Antiku na rok 2017, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Antik)



Na Slovensku už je v prevádzke jedna sieť pre zariadenia Internetu vecí, keď v apríli sieť technológie LoRaWAN spustil v testovacej prevádzke zatiaľ len v Košiciach, Poprade a Trenčíne operátor Slovanet. Informovali sme o tom v tomto článku, konkrétne plány na rozširovanie siete operátor ale zatiaľ nezverejnil.

LoRaWAN je komunikačnou technológiou pre zabezpečenie komunikácie zariadení Internetu vecí s vysoko efektívnou spotrebou, na dlhé vzdialenosti a teda s veľkým pokrytím. Podporovaných je niekoľko typov zariadení, od najúspornejších prijímajúcich dáta len po ich odoslaní cez zariadenia počúvajúce v pravidelných časových intervaloch po zariadenia neustále na príjme. Zároveň technológia umožňuje aj lokalizáciu zariadení a má priamo zabudovanú podporu pre šifrovanie prenášaných dát.

Technológia v Európe komunikuje na frekvenciách 867 MHz až 869 MHz a poskytuje rýchlosti komunikácie 290 bitov za sekundu až 50 Kbps.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Tato informacia iste potesi vsetkych ludi co v okoli ich vysielacov prijimaju DVBT, lebo asi po vzore zlepsovania LTE si budu moct pridat kvalitnejsie LTE filtre na antenu, pokial tak este doposial nemuseli urobit ;)
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

neviem no presne oproti na panelku je LTE vysielac a nepotrebujem ziadny LTE filter a to tu je dost na chuja DVB-T signal ale obraz je v poriadku

je to skor miesto od miesta nemusis to vsetko takto skatulkovat
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Skor ide o to aky kvalitny vstupny filter ma DVB-T tuner.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Vsade uz je pokrytie IoT, uz teraz. Napriklad v Cesku to uz pokrili dvaja operatori.

A antik len nakreslil, ze ako by si to predstavoval o dva roky:)

Chodte uz s tou slovenskou primitivnou dierou dopice!
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

sa odstahuj, ale to by si nemohol byt Slovak. Radsej iba nadavat a houno urobit.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

IoT sietou nieje u nas co prenasat. V Cesku maju siete ale tiez este nemaju pre ne vyuzitie.

Takze co sa plasis.


p.s. mne IoT k stastiu nechyba.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chápem tvoj národný komplex , že na Sk je všetko dopice . Ale tentokrát IoT je v tom nevinne. Lebo on je dnes dopice na celom svete . "Explozia IoT" príde až koncom roku 2016 . A v roku 2020 si naozaj nebudeš vedieť predstaviť svoj život 20-50 tvojich osobných IoT.
Takže to čo robí Antik je správne a prichádza v pravý čas. A Česku to pokrili dvaja operátori , tak ako je to na SK , per-huba.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kezmarok nie je pokryty? Ocakavam aspon 5Gbs v 2017 od Antiku, ved mam robota co nataca a streamuje 8K video 24/7
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zdravím, viem len zhruba o čo ide v IoT.

Môžete mi ale prosím vás niekto vysvetliť, prečo na to je výhodnejšie použiť samostatnú sieť, ako už vybudované, alebo v prípade potreby dobudované WIFI siete?
Ide o spotrebu, alebo o čo? A tiež ako funguje ten štandard komunikácie, a či zariadenia IoT len "počúvajú" alebo dokážu prípadne aj odosielať nejaké dáta?

Logicky taký merač spotreby asi musí aj odosielať, ale niektoré spotrebiče by to nepotrebovali. Chýbala by ale logicky spätná väzba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hlavna vyhoda a dovod budovania samostatnych sieti pre iot je mega nizka spotreba (neporovnatelna s wifi ci lte) cize zariadenia vydrzia na 9v baterku roky v zavislosti samozrejme od frekvencie vysielania na 'hodinkovu' baterku mesiace vysielace pokryju uzemie s tretinovym poctom oproti inym technologiam. 'datove' prenosy su samozrejme sialene male, dalsom vyhodou je nelicencovane pasmo. vysielaju resp prijimaju len v urcitom okamihu je mozne ovladanie spinacov nacitavanie zo snimacov nieje to na online otvaranie dvery ale meranie teploty monitoring pohybu veci o pod dokonale. som zvedavy kto s tym pride komercne prvy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vďaka za odpoveď.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netreba este zabudnut na penetraciu. Vykryt s 2g/3g/lte vsetky miesta kde by mohli IoT byt (napr. nejaka stupacka v nejakom OC) je dost problem, treba nato indoorove anteny a to je drahe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trochu by som ťa opravil , na hodinkovú baterku to vydríží roky , po celú životnosť zariadenia . Nakoľko sa jedná o denne naozaj o pár desiatok bitov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na frekvencii 868mhz funguju napr niektore alarmy.Ked je v byte alebo ma sused termostat na tej istej frekvencii doslova to vyradi alarm. Otazka je ako niekolko zariadeni budu fungovat v domacnosti navzajom ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nedobre
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár