neprihlásený Pondelok, 29. apríla 2024, dnes má meniny Lea
Austrálčania výrazne zlepšili efektívnosť solárnych článkov

Značky: fotovoltaikaveda a výskum

DSL.sk, 19.5.2016


Tím z austrálskej Univerzity Nového Južného Walesu vyvinul solárny článok s novou rekordnou účinnosťou, ktorá je výrazne vyššia ako doterajší rekord.

Pri konverzii nekoncentrovaného slnečného žiarenia dosiahol totiž článok tímu pod vedením profesora Martina Greena a Dr. Marka Keeversa účinnosť 34.5%, kým doterajším rekordom podľa univerzity bolo 24.1% dosiahnutých americkou spoločnosťou Alta Devices.

Nový článok s plochou 28 cm2 dosahuje svoju efektívnosť vďaka použitiu až štyroch vrstiev konvertujúcich rozličné vlnové dĺžky a konverzii aj infračerveného spektra.

Za týmto účelom má tvar hranolu, ktorý oddeľuje práve infračervené spektrum a odráža ho na kremíkový článok. Viditeľné svetlo konvertuje následne trojvrstvový článok, ktorého každá vrstva je citlivá na rozličnú časť viditeľného spektra. Vrchná vrstva je zložená z fosfátu india a gália a konvertuje najkratšie vlnové dĺžky, stredná je z arzenidu india a gália a spodná pre najväčšie vlnové dĺžky je z germánia.

Teoretickým limitom konverzie slnečného žiarenia na elektrickú energiu pri použití štyroch vrstiev solárnych článkov je podľa univerzity 53%.



Vyrobené solárne články v podobe hranolov (hore) a schéma článkov, kliknite pre zväčšenie (foto: Univerzita Nového Južného Walesu)



U samotných buniek solárnych článkov bola už dosiahnutá aj vyššia účinnosť ako u nového článku, Sharp dosiahol v roku 2013 u trojvrstvových článkov s rozmerom centimeter krát centimeter 37.9% a americká Spectrolab u štvorvrstvového 38.8%.

Podľa informácií profesora Martina Greena pre server DSL.sk tieto výsledky ale nie je možné porovnávať, keďže u univerzity ide o efektívnosť už u zapúzdreného modulu väčších rozmerov reálnejšie odrážajúceho použiteľné panely. "Sharp by musel vyrobiť výrazne väčšie články, aby vedel vyrobiť modul. Tipoval by som, že efektivita modulu by bola nižšia ako naša ak by vyrobili modul, keďže oni majú iba tri bunky a my máme štyri," uviedol Green.

Praktické použitie článkov vyvinutých na univerzite sa zatiaľ ale nedá očakávať kvôli relatívnej komplikovanosti konštrukcie takýchto článkov a tiež kvôli cene, ku ktorej prispieva aj použitie drahých kovov v troch vrstvách pre viditeľné svetlo.

Tím pracuje na zjednodušení konštrukcie aj lacnejších článkoch, uplatnenie by technika použitá v novom článku mohla nájsť ale napríklad v slnečných vežiach konvertujúcich koncentrované slnečné svetlo odrážané zrkadlami. Pri takejto konštrukcii sa používajú články s relatívne malou plochou a výrobné náklady na články nie sú určujúcim faktorom.

Tím podľa informácií Greena pre DSL.sk zároveň pracuje na vyrobení výrazne väčšieho modulu, aby vytvoril rekord aj v kategórii solárneho modulu s plnou veľkosťou minimálne 800 cm2. Ten drží Alta Devices, ktorej modul s účinnosťou 24.1% mal plochu 858 cm2.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Hubblov teleskop má opäť problém s gyroskopom
Google začne vyplácať dividendy, prekročil hodnotu 2 bilióny
Raspberry Pi rozšírilo ponuku modelov Compute Module
Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu
Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou


Diskusia:
                               
 

Tak aspoň že na niečo je ten hranol dobrý.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cim viac modulov, tym viac adidas
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

čim viac hranol tým viac fico
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Je pekné, že sa snažia pretekať kto dosiahne aký rekord, mňa zaujíma kedy si budem môcť kúpiť taký panel za prijateľnú cenu, aby sa mi to aj reálne oplatilo kúpiť a dal sa použiť konečne komplexne na všetko a nie len na ohrev vody, t.j. aj kúrenie a elektrickú energiu. Dovtedy je to iba pohonenie pre eko maniakov, ktorí nemajú čo robiť s peniazmi.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Akonáhle bude možné efektívne skladovať elektrinu(napríklad batériami s veľa cyklami, to si ale radšej niekto dá prevŕtať koleno).

Cez deň, keď nie si doma, sa bude nabíjať a v noci vybíjať a elektrárne tak utrú hubu(priemysel možno bude mať niečo podobné ak sa im to oplatí-čo činske dumpingové panely aj s batériami možno uvedú do reality).

Potom prídu efektívnejšie elektrárne s dotovanou elektrinou a cyklus sa obráti. A tak dokola. A nakoniec to, čo nebude dotované, bude nepredajné. Aspoň kým sa ekoteroristi so ekologickými nákladmi outsorcovanými do cudziny neprebudia.

A nakoniec bude toľko elektriny navyše, že si budeš môcť vyberať a bude ti to jedno aká. Len možno výrobcovia elektriny zaplačú, ak sa neprispôsobia.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Výrobcovia možno, ale distribučné siete si budú mastiť kapsy ďalej a diktovať trhu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

priemysel.... :D
to aby mala kazda stredne velka fabrika svoju vlastnu solarnu elektraren. Pri dnesnej automatizacii to teda nehrozi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podstatné je to skladovanie elektriny a to aby to malo prijateľnú cenu. Na dotovanie sa môžeš vykašlať , ak budeš môcť kúpiť nedotované efektívne solárne panely za cenu ako dnes, t.j. povedzme 5000 € + nejaké predmety na skladovanie elektriny a fičať si na zadarmo energii povedzme 10 rokov, kde potom buď to vymeníš alebo iba opravíš panely a fičíš ďalej.

Samozrejme ako vo všetkých oblastiach, dnes nám v pokroku bránia peniaze a finančné záujmy priemyslu a korporácii. Kedysi boli penaize ťahúňom pokroku, dnes už tak 20 rokov pokrok výrazne brzdia. Bohužiaľ ľudia sa nie a nie poučiť z chamtivosti.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ty si asi typický volič hranol.
Mame male dôchodky, chceme lacne rožky,...
To že sa ľudia dusia vo veľkomestách smogom a kapú na rakovinu, bežného hranola nezaujíma.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Presne to som ešte zabudol dopísať, že najsmutnejšie na tom, že nám teraz biznis a peniaze bránia v pokroku je v tom, že by sme už mohli dávno žiť vo svete bez smogu, dymu a tak rozbujnených zhubných ochorení. Všetko pre biznis, nech sa len páli dokým to pôjde ropa a uhlie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlavne, Víťko, že Ty máš svoje pivko...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsimol som si, ze obrazky maju nejaky novy prvok... Pekne. Chcelo by tomozno este zoom na 1.5 nasobok originalu pri mensich kuskoch, ale pekny posun, Dakujeme...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale je tu problém, ako uskladniť elektrinu, degradujú sa batérie a to dosť rýchlo - nehovoriac o likvidácii týchto batérií - je to nehospodárne. Radšej navinúť teslov generátor - ten po 4 rokoch nemusíte vyhadzovať ako batériu :-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár