neprihlásený Sobota, 25. mája 2024, dnes má meniny Urban
Nevyužívanie superpočítača Aurel má dohru, vedci podali sťažnosť

Značky: AurelSlovenskosuperpočítače

DSL.sk, 20.5.2016


Viacerí významní vedci z prostredia slovenských univerzít a vedeckých ústavov Slovenskej akadémie vied v prvej polovici mesiaca poslali vedeniu SAV sťažnosť z dôvodu neefektívneho využívania respektíve nevyužívania superpočítača Aurel, v ktorej žiadajú nápravu, vyšetrenie zodpovedných osôb a vyvodenie zodpovednosti.

Ako server DSL.sk upozornil pred takmer rokom, z úsporných dôvodov po krátení rozpočtu SAV boli pre nedostatok prostriedkov na hradenie prevádzky a najmä spotrebu elektrickej energie dve tretiny slovenského superpočítača Aurel vypnuté.

Superpočítač postavený na architektúre Power od IBM s maximálnym teoretickým výpočtovým výkonom 128 teraflopov / s má spotrebu do 220 kW.

Podľa minuloročných informácií riaditeľa Výpočtového strediska SAV Tomáša Lacka pre DSL.sk by na pokrytie nákladov na energie pri priemernej 85% vyťaženosti bolo potrebných ročne 455 tisíc eur. Plus na spotrebu detašovaného pracoviska v Žiline by to bolo ďalších 78 tisíc eur, spolu 533 tisíc eur.


Graf využívanosti uzlov Aurela, kliknite pre zväčšenieSťažnosť kritizuje najmä zmenu modelu financovania prevádzky superpočítača vedením SAV a zníženie financovania priamo SAV, ktoré sú za pretrvávajúcim vypnutím významnej časti superpočítača. Vedci a výskumníci z akademického prostredia a SAV mohli pôvodne využívať Aurel bezodplatne. Z rozhodnutia Predsedníctva SAV si ale museli začať hradiť 40% nákladov. To je podľa sťažnosti v rozpore s predošlými uzneseniami Predsedníctva SAV, ktorá mala podľa vedcov hradiť kompletné náklady, a takto podľa sťažnosti nie je prevádzkovaný podobný systém rovnakej kategórie nikde vo svete.

V dôsledku toho sa záujem o využívanie a reálna využívanosť superpočítača výrazne znížili. Naďalej už celý rok je podľa grafu stavov uzlov využívaná len menej ako tretina uzlov a zapnutá aktuálne polovica a väčšinu času tretina uzlov. "Tieto opatrenia viedli prakticky k odstávke systému, vzhľadom na to, že vyťaženosť systému klesla z takmer 100% na takmer 0 a ani 1 / 3 systému, ktorá zostala zapnutá, nebola za predpísaných podmienok užívateľmi z viacerých dôvodov využívaná a využiteľná," uvádza sa v sťažnosti.

Len samotný superpočítač Aurel stál VS SAV pritom najskôr 4.5 milióna eur bez DPH a jeho rozšírenie výkonu v druhej polovici 2014 ďalšie 2 milióny eur bez DPH.


Sťažnosť ohľadne nevyužívania Aurela, kliknite pre zväčšeniePodľa sťažnosti vedcov nevyužívaním Aurela tým vznikajú priame škody, ročne, odvodzujúc z amortizácie, na úrovni 1.33 milióna eur. Keďže superpočítač je už približne rok v takomto stave, doteraz reálne podľa sťažnosti vznikla takáto škoda. Zároveň ťažko vyčísliteľná škoda vznikla aj vede, keď superpočítač bol podľa sťažujúcich sa vedcov použitý k dosiahnutiu jedných z najlepších výsledkov SAV.

Nákup Aurela bol financovaný najmä z európskych fondov nenávratným finančným príspevkom. Podľa sťažnosti je "možné, že sa otázkou neadekvátneho využívania a prevádzkovania tejto infraštruktúry budú zaoberať aj európske kontrolné orgány". Podľa stanoviska profesora Stanislava Biskupiča, prorektora STU pre vedu a výskum podpísaného pod sťažnosťou, pre DSL.sk zatiaľ nemá vedomosť, že by sa už európske orgány začali projektom zaoberať. Upozorňuje ale, že na väčšinu veľkých projektov kontroly chodia a nikto nevie predvídať, či nejaká kontrola nepríde.
Aurel, kliknite pre zväčšenie (foto: Pavol Novák, VS SAV)"Myslíme si, že takýto spôsob prevádzky superpočítača nemá nielen v Európe obdobu a táto "jedinečnosť" rozhodne neprispieva nielen k renomé SAV ako významnej vedeckej inštitúcie, ale ani k renomé celej slovenskej akademickej sféry. Je preto na nás všetkých, keď sme už po desaťročiach konečne dostali do rúk nástroj svetovej úrovne, pričiniť sa aj o to, aby bol aj patrične používaný a využívaný a prispel tak k zvýšeniu úrovne vedy na Slovensku. Taktiež je pre nás všetkých žiadúce, aby nebol exemplárnym príkladom zneužívania peňazí EÚ akademickou sférou a tiež príkladom šetrenia na nezmyselnom mieste," píše sa v ozname signatárov sťažnosti pre vedeckú komunitu a ďalších používateľov superpočítača.

Pod sťažnosťou je podpísaných sedem vedcov z STU, Univerzity Komenského a štyroch ústavov SAV, vrátane troch bývalých riaditeľov ústavov SAV. Okrem profesora Biskupiča sťažnosť podpísal napríklad aj profesor Ivan Štich, bývalý riaditeľ Fyzikálneho ústavu SAV, Ing. Igor Tvaroška, bývalý riaditeľ Chemického ústavu SAV, a docent Ladislav Hluchý, bývalý riaditeľ Ústavu informatiky SAV.

"Sťažnosť ohľadom narušenia prevádzky superpočítača Aurel adresovaná predsedovi SAV prof. Pavlovi Šajgalíkovi prišla minulý týždeň. V zmysle zákona k nej pristupujeme tak, ako ku každej inej sťažnosti a náš kontrolný úrad sa jej v súčasnosti venuje," uviedlo v stanovisku pre DSL.sk vedenie SAV.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Legendárny instant messenger ICQ končí
Nový formát menších pamäťových modulov CAMM2 použitý už aj v desktopovej doske
Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený


Diskusia:
                               
 

na ich vypocty je aj i5ka vela...
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

..tetris, nie kaamo..?
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

no ale ten bol kupovany pre SIA - SLOVENSKA IMBECILNA AKADEMIA pretoze imbecilom staci ked na Auriel iba cumia, a nie pre SAV
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nam staci kalerb vo vesmire, tiez za EU prachy :).
Odpovedať Hodnotiť:
 

220 * 0.14 = 30e/hod, predpokaldam ze pri takom odbere sa da so ZSE dohodnut v pohoden a 10c/kW cize 22eur/hod
*24*365 = 192 tisic, dajme tomu 200 tisic.

to je suma, co sa nakradne cez vladne prsty za 1 jediny den.

200*365 = 73 milionov rocne.

ups, to tych 200 tisic sa nakradne teda nie za 24 hodin, ale za polovicny uvazok, cize tak 4 hodiny.. kdezto bezny smrtelnik za 4 hodiny dostane asi tak.. 12eur...

radost zit na Slovensku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

200 tis / 365 = cca 550 eur denne , trochu si sa sekol pri tom výpočte ( 455 tis je celková cena čo platia ) ale aj to je niako prehnaná cena čo uvádzajú
Odpovedať Hodnotiť:
 

lenže oni počítaju asi aj cenu za osvetlenia, klimatizáciu, varenie kávy, +dalšich 50 pc a notebookov ...

Ak toto niekto nevie speňažiť, ale vypne taký drahý stroj, tak by mal prísť o miesto a isť pracovať do tesca.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dalo by sa aj inak, v KE je na SAV zopar rackov ktore su sucast gridu pre CERN a vypocty su zdielane na sieti po celej EU.. si myslim, ze keby im ponukli aj tento kusok mohol by si aspon zarobit sam na seba a bol by uzitocny. pripadne naplanovat vypocty na nocne hodiny a tam sa da tiez usetrit.. uplne to vypnut to fakt nie je dobry napad.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale je to prvy a posledny napad, ktory napadne slovensky top management. To nevravim o tom, ze ked vidia 6 ciferne cislo ako sumu, ktoru rocne usetria, tak je to dokonca napad genialny!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aurel - dnes dobrý už len na to také domáce žuvanie.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Moje raspberry pi ma dnes vacsi vykon ako toto :D
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

No ked ide Aurel v tom rezime co ide, tak mas aj pravdu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mozem jebat cely aurel, temeraf
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

auriel vypere docista, vase penazenky..
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Presne tak som to myslel :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Niet sa čomu čudovať, keď SAV ma taký mizerný rozpočet a ešte sú každý rok tendencie ho znižovať. Kde majú na jeho prevádzku zobrať peniaze ?
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

superpocitac nekupujes tak, ze sa rano zobudis a ze kupim si superpocitac. Predtym musis porozmyslat co snim budes robit a ako sa vratia naklady na zakupenie a prevadzku. Ked to nemas premyslene a financne zabezpecene, tak ziadny nekupuj. Inak je zvlastne, ze vsade inde na prevadzku peniaze su, len u nas nie :)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

my sme specificky trh, specificka krajina, so specifickymi potrebami, specifickymi nazormi a specifickym zivotnym stylom.

SLOVENSKOOOOO
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Slovakistan - kazdy kazdeho pozna, kazdy s kazdym kradne...
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Ja kradnem zásadne sám.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som doteraz nekradol. Ale asi je to blbosť. Mohol by som kradnúť s tebou?
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Blbosť vznikom spolku nezaniká.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Aby sa spoliehal na teba ci sa neprekecnes? To by bol pekny blb...
Odpovedať Hodnotiť:
 

...so specifickymi prispevkami poukazujucimi na existenciu sirsieho specifickeho spektra specifickych problemov sklucujucich nas specificky trh v specifickej diskusii poodhalujucej iba specificky zlomok komplexnejsej, specifickej problematiky.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Bez presnej specifikacie poodhalovania iba definicia nie je dostatocne jednoznacna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemas pravdu
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ved naco aj, ked sa ju tu ani mat moct neda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

U nás sú peniaze len na predražené CTčka, miliónové služby maséra Kostku, skladačky družíc veľkosti kalerábu a pod.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Prdlajs. Úplne stačí aby namiesto starých páprdov požiadavky na využívanie výkonu vznášali študenti a právom na bezplatné vzdelanie náklady pokryje štát.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Z patentov musia mať ťažké milióny. Iba že by nie. Donekonečna sa na základný výskum vyhovárať nedá.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie je to take lahke. Na Karlovke v Prahe niekto navrhol rozdelovanie statnych penazi podla prijmov z patentov.
Ale to sa hned zamietlo, lebo iba zanedbatelnu cast, tusim len menej ako jednu stotinu, takychto prijmov malo zdroj mimo iste oddelenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nuž, veď o tom hovorím. Buď sme takí bohatí, že si môžme dovoliť financovať základný výskum vo všetkých možných oblastiach alebo nie sme a potom si musíme stanoviť priority. A v tých prioritných oblastiach byť takí dobrí, aby to prinášalo reálny efekt.

Tí, čo sa chcú venovať nepreferovaným odborom, budú musieť holt vycestovať. Nikoho nevyhadzujem ale sme členom EU, zmysel toho byť členom EU je robiť niečo spoločne.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

to by ale nevyhnutne muselo znamenat, ze niekde inde maju z vyskumov v danej "neprioritnej" (pre nas) oblasti prijmny z patentov. a ako by si urcil preferovany odbor? :) cez prijmy sa na to naozaj pozerat neda, nie v oblasti vyskumu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte raz. V 500 miliónovej EU alebo v 300 miliónovom USA je možné financovať všetko, bez nároku na nejaké krádkodobé výsledky, pretože sa na to skladajú stovky miliónov ľudí.

Na 5 miliónovom Slovensku sa takýto výzkum robiť nedá, lebo to nedokážeme ufinancovať. Tak radšej, ako by mali živoriť stovky rôznych špecializácií, nech tu existujú len tie, ktoré majú priamy súvis so Slovenskom a áno, musím to povedať, prinášajú jednoznačný profit v rozumnom časovom horizonte.

Ja nie som boh, aby som rozhodoval kto áno alebo kto nie ale dosť by som sa zamyslel nad sociologickým ústavom, filozofickým ústavom, ústavom výskumu sociálnej komunikácie, ústavom svetovej literatúry ...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

a kde by sa potom zasivali vsetci ti Prof. komunisticki mudrci?? hadam nie v robote??????
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Na to ti poviem len jedno.

Vlaky zadarmo. Predrazene verejne obstaravania. Danove uniky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a este malickost... ak by siel 10 hodin denne naplno, tak by to bolo rocne 130k ojro, cize ak dakto tvrdi, ze elektrina je pol miliona, tak to je asi aj s jeho 300% vsimnym..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

co sa elektriny tyka, tak okrem samotnej spotreby HW nezabudni priratat spotrebu chladenia (klimatizacia)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Nech aspon minuje bitcoiny ...
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

by viac elektriny zozral nez vytazil
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ale aspon nieco by z toho mali, tak zozerie elektrinu na ich sproste vypocty a kkt z toho
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

by platil za elektrinu bitcoinami a zvysne by mal na pivo...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aurel nepije.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A čo kvety?
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Tak určitééé https://i.imgur.com/BB9AUPP.png
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to chceli spravit na matematickom ustave s desktopami kedysi
Odpovedať Hodnotiť:
 

---------------------- ---------------------- ----------------------
Ano ako blby heft, splech je to dobre, ale pozrime sa na to realne pri sucasnom kurze:

53300/400 = 1333

myslis ze za rok s tym smiesnym, trapnym vykonom 128 TFLOPS (asi ako 16 ks. AMD Fury s vykonom 8 TFLOPS, reps. resp. lacne ASIC za par tisic $ a spotrebou ani nie kW) vydoluju pri dnesnej zlozitosti dolovania 1333 BTC aby mali aspon vyrovnany rozpocet?

Keby si si odmyslel tu jednotku a tie dve trojky, tak ano. 3 BTC mozno so 128 TFLOPS za rok vydolujes. Neviem, nepocital som to presne.

Dnes sa dolovat neoplati ani na specializovanych velkych ASIC s vykonom 5000 TFPLOS a spotrebou radovo 10 kW a cenou 10-20 tisic $, lebo 2/3 BTC sveta ovlada desat najvascich poolov. A nie na hentom pre dolovanie brutalne neefektivnom abakusovom pocitadle.

SA SPAMATAJ !!!!!!!!!!!
---------------------- ---------------------- ----------------------
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

------------------ ------------------ ------------------
Jediny sposob ako dnes prist k BTC, resp. satoshi je:

1) kupit

2) ist na free stranky kde ti za vyplnanie captcha a pod. 3,14ovin daju po tyzdni 10-20-30 tisic satoshi, ja som nasiel stranku kde su brutalne stedri, pol miliona satoshi sa da nazgunat za 2 tydne, t.j. milion satoshi za mesiac (t.j. 1/100 BTC t.j. 4 €) - ale musis furt vyplnat captchy jak blb
------------------ ------------------ ------------------
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja natazim 0.5BTC za den. Nechápem ľudí čo na niečo klikajú však to ti PC zožerie viac ako zarobíš a ešte sa narobíš.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pri dnesnej zlozitosti 0,5 BTC za den (15 BTC = 6000 € mesacne) vytazi velkyyyyyy pool s minimalne stovkami userov a nie ty :) to rozpravaj cervenej ciapocke, keby to bolo tak easy, tak to robi kazdy

jedine ze by si mal bud celu serverovnu so stovkami grafik a tvojmu zamestnavatalovi by navadili tie spotrebovane MWh, alebo poriadne drahe ASIC s vykonom stovky GHps

tazenie na AMD GPU prestalo byt efektivne (z hladiska spalenej elektriny) hned v 2012 ked nastal boom s HD 7900

dnes sa pomaly do nevyhody dostavaju uz aj na tezanie specializovane ASIC
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja by som tiez chcel dolovat BTC za 72000 € rocne
Odpovedať Hodnotiť:
 

NUZE:

pozrime sa na grafy: https://blockchain.info/charts
dnes mame zlozitost na 194G

pozrime sa co vravi kalkulacka
https://bitcoinwisdom.com/bitcoin/difficulty

AMD Fury X (cca 1 GHz a 4096 SP) pri dnesnej zlozitosti ma vykon 1,2 GHps co mame 0.000003107 BTC za den

aby si mal 0,5 BTC za den, musel by si disponovat vykonom 200 THps (167 000 kusov AMD Fury X, resp. 1 336 000 TFLOPs). Teda iba 40 kusov cinskeho Tianhe-2 (MilkyWay-2) z novembroveho Top500.

Takze tvoje drizdy su uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuplna 3,14covina :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby mi slo Fury X na plne gule 24 hod denne (300 W) a mal som iba 3000 satoshi a po roku mi vyhorel PC? Nejsom c0c0t. To staci 10-20x vyplnit na nejaku captchu a mam tiez 3000 satoshi denne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Okrem toho dnes je v obehu 15,5M BTC (ostava uz iba 5,5M). Keby nejaky trtko co vypisuje sprostosti vytazil pre dnesnej zlozitosti denne 0,5 BTC (rocne 180 BTC), minuli by sa do tychto Vianoc aj po zapocitani zvysenia zlozitosti na uroven 500-1000G do konca roka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Good idea Slovakia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neskôr bude nový slogan "Not so good idea after all"
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

i´m imbecil, my son is imbecil,my grandson is too imbecil, we are all imbecil on Slovakia
Welcome to our country
god idea
Slovakia is your dream ......
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

pre tych co nepochopili - slovaci skodia sami sebe
podla toho kolko minus je tu imbecilov viac nez dost
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Podľa súčasného stavu mínusiek len 5, to nie je tak veľa, ale ak zarátaš aj seba tak si trochu štatistiku zvýšiš.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

slovensku hlavne skodia imbecili, ktori vsetko co dokazali je oprdeli svoju vlastnu krajinu a vsetkych ktori z nej pochadzaju v anonymnej diskusii dsl.sk, cudzim jazykom posranym akurat tak na urovni svojej intelektualnej vyspelosti.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dal som ti mííínus.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale veď to je v základnej výbave, nie ako odobranie plus.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Good idea but no computing Slovakia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takych serverov a "superpocitacov" bude isto vyse po Slovenskych ustavoch a univerzitach. Aj na UNIZe je postarsi "superpocitac" so spotrebou okolo 40kW a pokial viem, tak vyuzitie je okolo 4% rocne...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Niekto sa zobudil po roku? Myslím, že lacnejšie ale inak zatiaľ rovnako "užitočné" plytvanie financiami predviedlo to "vedecké" "laboratórium" v byte kde poskladali už hotové stavebné prvky "družice" veľkosti kalerábu ktoré objednali z internetu a teraz sú z nich veľkí "vedci". Rozhodne som na strane SAV, ale vedci zo SAV mali poukázať na to, že tie finančné prostriedky čo štát vynaložil na túto bezvýznamnú "družicu" od ne-vedcov mali byť využité na rok plnej prevádzky Aurela na podporu skutočného slovenského vedeckého výskumu realizovaného skutočnými slovenskými vedcami.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Vy to stale este nechapete vsak? Slovensko bolo pred takmer stvrtstorocim zalozene koli generovaniu zisku pre par rodin. SAV je to totalna fraska. Tak ako aj cele skolstvo. Prachy idu iba tam kde sa daju vytazit penaze, ako napr. nakup pomocok. Tu poriadne nefunguje proste nic, jedina nadej bola EU. A ako to dopadlo? EUfondy ktore sa dali krasne vyuzit sluzia na este vacsie rozkradacky. Ludia pochopte to. Ak sa nahodou v najblizsich par rokov EU rozpadne, budeme totalny chudobinec a dnesnu dobu budeme oznacovat za zlatu dobu. Sme len narod svabov co sa dokaze prizivovat na okoli.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Hovor za seba :) Ja som ten, co na svaby radsej slape!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Dalsi co si mysli ze bez EU sa aj zemegula prestane otacat?:) Btw slovensko potrebuje skor nez EU to, aby pocet sikovnych a cestnych ludi maximalizovalo a udrzalo doma a zlocincov minimalizovalo a pozatvaralo. To je v skratke cely dlhodoby ciel kazdeho zivotaschopneho statu. A EU nas praveze zlocincov nezbavuje, skor im dava volne ruky a naopak si od nas bere tych sikovnych ludi..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vtip je v tom, ze Slovensko pred vstupom do EU nebol chudobinec, boli casy kedy Slovensko bolo sebestacne a boli sme na Slovensku panmi, dnes sme tu otroci vo vlastnej krajine, vsetko dovazame za drahe peniaze, EU fondy cerpame na podporu zahranicnych firiem na Slovensku ktore potom zisk posielaju do domovskych krajin (vid. Slovak Telekom kde 100% vlastnik je Nemecky Deutsche Telekom), je to preto lebo nam tu uz dokopy nic nepatri. Jeden priklad za vsetko: Zbural sa slovensky cukrovar, o pracu tam prisli mnohi slovaci a dnes dovazame drahy cukor zo zahranicia a cena sa nedavno este zvysila kvoli zvysenym nakladom na dovoz.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

"boli casy kedy Slovensko bolo sebestacne a boli sme na Slovensku panmi,"
a to bolo kedy? Ked tu otec vlasti nechaval konkurenciu vybuchovat v autach? Alebo nebodaj este myslis tu parodiu na stat z obdobia 2. svetovej?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Paródia si ty.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Do 1918 kolonia rakusko-uhorska. Potom CSR. V 1939 slovensky stat (Nie vobec sme nemuseli pocuvat diktat Hitlera, boli sme predsa pani sami sebe). 1945 znovu CSR. od 1960 komunisti (Fuhrer otocil idelogiu z nacistickej na komunisticku) az do 1990, a nasledne v 1993 slovenska republika. Vstup do EU. Tak teraz mi povedz kolko rokov z tych 100, co sme 29 ako slovensko sme boli samostatni, sebestacni a nieco od nas zaviselo?
Ze EU je dalsi socialistiky bullshit je ocividne, ak by sme do EU nevstupili, mozno by sme sa nemali o moc horsie, ale ak teraz vystupime, pojdeme do riti vsetci.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A to je dovod preco socik vnimam pozitivne. Lebo v kontraste s miulymi dobami, to bol vlastne nas zlaty vek. my kukame po USA alebo Nemcoch, lenze nam ako keby nedopinalo ze oni maju bohatstvo nie iba tak. Ze oni si ho vedeli udrzat vdaka vojenskej sile. Presne ako pises, na samych niekto uz osklbe. Sak z Cechmi sme tiez neboli pre pivne oci. Preto pre nas nieje vhodna Nemecka cesta ako cez kopirak. A v skutocnosti ani cesta podkopavania vlastnej sebestacnosti. Musime najst nieco tretie. Dzurinda si myslel ze ma to tretie, on bol maly frkan, naucila sa rektalnemu alpinizmu este za skolskych cias, a podobne chcel pre Slovensko. Avsak to by nas stalo nasu identitu. Potrebujeme novu cestu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

sudis inych podla seba :) svab si akurat ty s tvojimi internetovymi nazormi... a inac pekna paralela, slovenska veda je znama aj vdaka svabom... konkretne vdaka tomuto svabovi - skok svaba, objavitel bol Peter Vrsanky, slovensky vedec zo SAVky... pekny vecer
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Slovenska veda == prepisovat zahranicne texty a vydavat ich za vlastne. Nic viac.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Zakladny problem vidim v tom, ze ked sa rozhodli ze za peniaze EU nakupia superspotrebic, tak sa kazdy vytesoval aky to je dobry biznys. A ked teraz treba pre nieco "zadara" zaplatit sialene prachy na prevadzku, zrazu sa zistilo, ze tie prachy nemame. To bola zakladna chyba. Uz na zaciatku sa mal nakup koncipovat tak, aby bol zivotaschopny. A nie ze vedci robia stale vseobecny vyzkum a do nekonecna iba nasavaju na to statne prachy bez realnych financnych vysledkov.
Mozno by boli tie prachy efektivnejsie vyuzite, ak by ich vyhadzovali z vrtulnikov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To je na SK typické že pri kúpe sa neráta so skrytými nákladmi. Klasický príklad je staršie BMW/audi ktoré stojí pred domom aby všetci videli, ale jazdiť na tom nie lebo to kua veľa žerie a PHM je predsa tak drahééé.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neviem, ten príklad si si práve vymyslel alebo naozaj aj niekoho poznáš, kto si kúpil staršie BMW a nejazdí s ním, lebo veľa žerie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie celkom chapem tie cisla co davaju do vzduchu ti nasi tam hore. Kazdy velkoodberatel energii ma uplne inu cenu ak ma konstantne vysoku spotrebu. Toto nie je novinka. To, ze system nevyuzivaju znamena, ze naklady na prevadzku a spotrebu su drahsie, pretoze odber sa nekona "podla tarify". Na slovensku je kopec zariadeni, ktorych spotreba je niekolkonasobna oproti 220kW. Ked kupili Aurela museli mat prieskum, ci dokaze system na seba zarobit a nech mi nikto netvrdi, ze v dnesnej dobe nie je moznost ten vykon vyuzit, ci uz pre ucely SAV alebo sukromneho sektora. Toto cele je o nejakom debilovi, ktory ja nahovno manazer a nema co hladat na svojom mieste. Preboha ked neviem co s tym, tak tam spravim napriklad webhosting aspon aby sa cast nakladov vratila.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Otázne je, či to dovoľujú zmluvy ak to bolo platené z EÚ fondou. V tom prípade je tam na nejaké obdobie myslím obmedzenie. A možno aj na účel využívania.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cely Aurel je TUNEL v podani chrapunov z DATALANu a IBM

- obdobny superpocitac Anselm v CR kupeny o 44% lacnejsie (o 1.5mil Eur lacnejsie)
- a samozrejme je cesky aj energeticky uspornejsi o 35%,
cize rocne usetria 160.000Eur na energiach.
Anselm 111.5 kW VS Aurel 173.36 kW (Aurel asi pred upgradom)

Pridavam starsi clanok z DSL
http://www.dsl.sk/article.php?article=14215

Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Zaujimave ako si si to hned preratal ze kolko cesi usetria v eurach oproti slovakom. Dufam teda ze si bral aj do uvahy rozdiel v cene elektrickej energie na slovensku a v cechach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne ze som to bral do uvahy. seznam.cz mi nasiel cenu elektriny
Odpovedať Hodnotiť:
 

A bral si do uvahy aj nocny prud?
Odpovedať Hodnotiť:
 

iba nocny prd
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

trosku rozdiel medzi powerPC vs xeon a kepler, nemyslis si?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak je to vzdy: Kupit nieco co je moderne a drahe z penazi vlady a EU ale vediet to aj vyuzit tak to uz nie ale hlavne ze to mame a tym padom sme svetovi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak si o tom nieco cital tak vies ze toto nieje nieco moderne, toto je len drahe
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nemali sme v podstate žiadny superpočítač tak niekoho napadlo že prečo si nepomastí vrecká. Poďme kúpiť zastaralý hnoj čo stojí veľa predražíme ho ešte o niečo pretože však každému je to jedno a potom s tým nespravia nič. Spravíme tender aby sa nám podarilo prepasírovať iba Datalan a s chalošmi si 3/4 penazí rozdelíme. Proste tak to je a preto je to také aké to je. To že či sa to už využíva či nie majú všetci v piči lebo peniaze vo vačku a môžem jebať
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako inak, ked nieco kupit z eu penazi tak kamarad (ibm,..) sa najde

ale na prevadzku neni, lebo treba "setrit" aby "zostalo inde" (na spravnych miestach)

takze jeej mozeme robit detom exkurzie ze kuknite sa pekne kabliky a zvykajte si takto to u nas chodi
Odpovedať Hodnotiť:
 

nech z toho spravia render farmu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a konecne ssa tu zacne tocit aj scifi namiesto divokej marie pardon koni
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

U nas bezi scifi uz davno, napriklad zahadna teleportacia milionov eur nenavratne do paralelneho vesmiru
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tu bolo, aspon btc mining by bolo ok
Odpovedať Hodnotiť:
 

hlasim ako ako jeden z 533 tisic dobrovolnikov, ktori daju rocne 1 € na prevadzku aurela
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Už len 532999 a je to splatené.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Gastrofirmy by zaplatili lavou zadnou...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na co to kupovali ked sa to nevyuiva, zadruhe mohli si za tie prachy prenajat vykon KOLKO potrebuje a KEDY ho potrebuju toto je KOCURKOVO!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No neviem ako to ratali, alebo ake maju sadzby ako velkoodberatelia, ale aj keby som tam aplikoval worst-case scenar, ze dakych 0.16 eur za kWh aj s distribuciou, co doma platim menej (3x 25A istice), tak mi to vychadza na max 250 tisic eur za rocnu spotrebu elektriny len pre ten akoze superpocitac. (220kW * 90% pouzivanie * 24 hodin * 365 dni) = 1734480kWh * 0.16eur = 277 tisic eur / rok

kde sa zobral teda dvojnasobok? to bude nejaka velmi vyhodna zmluva s dodavatelom energii zase za peniaze danovych poplatnikov
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

+loadbalancing rozvodnej siete, paušálne určený hodnotou ističa, ergo eventuálna maximálna skoková zmena odberu
bubnové brzdy vs. keramický kompozit
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Presne tak.. Doma platím za 1kWh 0,08€...

Momentálne ma ani tak netrápi počítač Aurel, ale pozrel by som si akú zmluvu a hlavne s kým ma uzavretá SAV na dodávku energie keď za jednu kWh platia 0,24€
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Problém je aj to, že postupom času bude jeho výkon slabší a slabší. Teda čo pred pol rokom dokázal spracovať za 100 hodín, bude teraz robiť napr. 101 hod.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

co prosim?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No chce nam povedat ze aby nam to neodhnilo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jednoducho povedané:rozpínanie vesmíru koriguje vnímanie dĺžky časových jednotiek absolútne iba pre konštantnú hodnotu lambdy, existenciu ktorej singularita vylučuje.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ked to volas lambda, tak nie je jasne, co tym myslis
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, definicia sucasne obsahuje aj priklad.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vitajte v banánovej republike, kde sa jazdí zhnitými smradľavými vlakmi zadarmo, ale výskumníci a vedci nemajú na čom pracovať. Celý SMER na čele s Ficom by som zakázal
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Nie sme banánová republika - nerastú nám tu banány.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tolko problemov pre jednu nenazratu kalkulacku.
Nech to hodia na Bazos a on uz to volakto kupi.
Za tie prachy sa potom vyskumnici spolocne ozeru a konecne to bude mat aspon nejaky zmysel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

za tie prachi si namiesto nakupovaňia zastaralého železa, ktoré ňedokážu nasíťiť! Si mohli to železo, ba aj ešťe LEPŠIE radšej PRENAJAŤ!!! A mali bi k dispozícii vždi to najlepšie, alebo aspoň najlepšie za prachi ktoré bi na to mali..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Máš názor. Ale to je asi tak všetko.
Osobne, či ako takáto inštitúcia by som rád mal čo treba pod svojou strechou. Je to možno nákladnejšie, ale u mňa.

Ach slovenčina naša, že?

Neviem si predstaviť, že by som si pre zaujímavé vedecké činnosti prenajímal cudzí stroj...


Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si to predstaviť viem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

takto to dopadne vzdy, ked sa nieco kupuje nie preto, ze to treba, ale preto, ze su akurát peniaze. dalsi kusok k pochopeniu, preco su eurofondy zle same o sebe. podporuju len istu skupinu dodavatelov. ved aky je celkovy zisk z tohto projektu? dodavatel Aurela zarobil ale vedci nemaju na com pocitat zlozite vypocty. a este sa nakoniec bude platit nejaka pokuta.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako ked si frajerik kupi 5l auto a potom nema na benzin a poistku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

VeRy2n http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mna by zaujimalo koľko peňazí by bolo potrebných na plnohodnotne využitie Aurela na zarobenie ešte väčšieho množstva peňazí v krátkom čase. Na začiatok by som poskytol smiešnych 3000€
Odpovedať Hodnotiť:
 

caute chcel by som sa opýtať, my tu na slovensku máme aurel dalo by sa na nom tažiť kryptomeny ttým výpočtovým výkonom ? alebo je to niejak blokované, respektive ten výkon neni taký efektívny na tie kryptomeny+bitcoin . ??? dakujem vopred za odpoved :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, kryptomeny sa na tom ťažiť vôbec neoplatí. Náklady na energiu budú vyššie ako výnos.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár