neprihlásený Piatok, 25. mája 2018, dnes má meniny Urban   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Len 4 svetelné roky od nás je planéta v obývateľnej zóne, rok na nej trvá 11 dní

Značky: vesmír

DSL.sk, 24.8.2016


Observatórium European Southern Observatory, ESO, dnes potvrdilo objavenie planéty pri najbližšej hviezde k Zemi okrem Slnka, pri hviezde Proxima Centauri.

Potvrdilo tak predbežné informácie, ktoré unikli v polovici mesiaca. Zároveň samozrejme zverejnilo detailné informácie o parametroch planéty.

Planéta je podľa vedcov podobných parametrov ako Zem a nachádza sa v obývateľnej zóne svojej hviezdy.

Proxima Centauri z trojhvezdia Alfa Centauri sa nachádza vo vzdialenosti 4.23 svetelných rokov od Zeme. Ide o hviezdu typu červeného trpaslíka, ktorá váži len 12% hmotnosti Slnka, rotuje s dobou otáčania 83 dní, má nižšiu povrchovú teplotu 2800 stupňov C a vyžaruje len 0.155% energie čo Slnko.

Vedci planétu, ktorú nazvali Proxima b, priamo zatiaľ nepozorovali. Detekovali ju z Dopplerovho posunu žiarenia prichádzajúceho k nám z Proxima Centauri, ktorý je spôsobený malými pohybmi hviezdy zapríčinenými gravitáciou svojej planéty.


Umelecká predstava planéty Proxima b, kliknite pre zväčšenie (obrázok: ESO / M. Kornmesser)Podľa meraní uskutočnených na tzv. HARPS spektrografe na observatóriu ESO v Čile v rámci projektu Pale Red Dot sa hviezda raz pohybuje rýchlosťou 5 km / h k nám a inokedy rovnakou rýchlosťou od nás. Meraniam zodpovedá vplyv planéty nachádzajúcej sa len vo vzdialenosti cca 7 miliónov km od svojej hviezdy o hmotnosti minimálne 1.27-násobku hmotnosti Zeme.

Obehová doba planéty okolo jej hviezdy je 11.2 dní. Hoci Proxima Centauri je výrazne menšia a žiari výrazne menej intenzívnejšie ako Slnko, vďaka 20-krát menšej vzdialenosti od svojej hviezdy by na nej mali byť rádovo podobné teplotné podmienky. Planéta je v tzv. obývateľnej zóne, teda zóne vzdialenosti obežnej dráhy planéty od hviezdy, na planétach v ktorej môže vzhľadom na intenzitu žiarenia hviezdy pri ďalších vhodných podmienkach existovať voda v kvapalnom skupenstve.


Zhrnutie nového objavu (video: ESO)


Zostrih tlačovej konferencie k novému objavu (video: ESO)


Rozhovory s vedcami podieľajúcimi sa na objave (video: ESO)Planéta je zároveň predpokladane podobne ako Zem pevná respektíve skalnatá. Vzhľadom na predpokladané intenzívne ultrafialové a röntgenové žiarenie z hviezdy a jej rotácie je klíma na planéte ale pravdepodobne veľmi odlišná od Zeme a pravdepodobne sa tu nevyskytujú ani ročné obdobia.

Planéty sú podľa doterajších zistení v hviezdnych systémoch relatívne bežné a ľudstvo ich objavilo už viac ako 3200, najmä pomocou Keplerovho teleskopu. Z toho planét v obývateľnej zóne je známych niekoľko desiatok.

Zo slnečnej sústavy sa v závislosti na použitých parametroch definície v obývateľnej zóne aktuálne nachádza buď len Zem alebo prípadne aj Mars, Venuša je už len na hrane tejto zóny a vzhľadom na vysokú teplotu na povrchu reálne nie je obývateľná.


Proxima Centauri, kliknite pre zväčšenie (foto: Hubblov teleskop / NASA / ESA)Proxima b je tak druhou najbližšou planétou po Marse v obývateľnej zóne.

Za planétu najviac podobnú Zemi je považovaná planéta Kepler-452b, ktorá je o 60% väčšia ako Zem, jej hviezda typu G2 má rovnakú povrchovú teplotu ako Slnko, je o 20% jasnejšia a o 10% väčšia, planéta je od svojej hviezdy o 5% ďalej ako Zem od Slnka a jej obehová doba je 385 pozemských dní. Podľa NASA získava zo svojej hviezdy takmer rovnako energie ako Zem zo Slnka.


Porovnanie energie získavanej z ich hviezd u známych planét považovaných za najviac podobné Zemi, kliknite pre zväčšenie (graf: NASA)Hviezdna sústava tejto planéty je o 1.5 miliardu rokov staršia ako slnečná sústava a má 6 miliárd rokov, vzdialená je ale až 1 400 svetelných rokov od Zeme a nachádza sa v súhvezdí Labuť.

V kontexte objavenia planéty v obývateľnej zóne pri Proxime Centauri je potrebné pripomenúť iniciatívu ruského miliardára Jurija Milnera, ktorý v apríli tohto roka ohlásil plán vyslať k Alfe Centauri flotilu nanolodí. Detailne sme o tom informovali v tomto článku. Či Milner v čase oznámenia plánu už vedel o objavení planéty v obývateľnej zóne Proxima Centauri nie je jasné, predmetné merania odhaľujúce planétu sa ale realizovali v prvých mesiacoch roka.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Slováci doplatia na stav TV práv, najpopulárnejšia súťaž u operátora s iba desiatkami tisíc zákazníkov
Slovensko.sk v katastrofálnom stave, vo štvrtok sa správy doručili po 15 hodinách
Aktualizácia Windows 10 má ďalší problém, nebola kompatibilná s najpoužívanejším antivírusom
Edge má stále oveľa nižšiu spotrebu ako Chrome a Firefox, tvrdí Microsoft
Samsung musí Apple zaplatiť za kopírovanie iPhonu spolu 808 miliónov


inzerciaDiskusia:
                               
 

Obyvatelna zona, tak to je dobre velka mega kotina. Teda aspon podla sucasneho tzv. "vedeckeho" vysvetlenia.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Prečo je to mega kotina? Skús nejaké vysvetlenie, môže byť aj "nevedecké".
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

Najbližšie k vede je u neho použitie slova mega
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

tak si to zhrnme planeta ma idealne podmienky k zivotu - teplota 2800°C, intenzívne ultrafialové a röntgenové žiarenie, sama skala a ziadne rocne obdobia, idealne na vykendovy kemping - nezabudnite pribalit riadny opalovaci krem, ziaruvzdorny oblek a spekaciky tie nesmu chybat
Odpovedať Známka: -7.4 Hodnotiť:
 

A niekto tu ma znova problem s pochopenim citaneho textu...
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

tiez si myslim ze dnesna veda bude este prekvapena ked zisti v akych podmiebnkach sa mohli vyvynut rozne formy zivota (ten zivot ani nemusi byt na baze uhliku). Ono to mozu byt formy ktore sa uplne odlisuju od toho co dnes pozname. Najviac ma pobail program SETI ktory vychadza z predpokladu ze zivot na inych planetach sa bude vyvyjat rovnako ako u nas a ze rovnako ako u nas zacnu pouzivat elektromagneticke ziarenie na prenasanie informacii a dokonca este budu pouzivat podobnu modulaciu atd atd, haha vedci asi nemaju dostatok fantazie. Je X moznosti ako sa nieco mohlo vyvynut a je strasne nepravdepodobne ze by sa to vyvyjalo rovnako ako u nas. Otazka je preco by sa zivot nemohol vyvynut aj na plnovych, obroch alebo dokonca na hviezdach?
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

A už niekto nejako zadefinoval, že čo je to život?
Aké správanie a čoho, sa nazýva v našom svete život?
Ja tomuto vôbec nerozumiem...
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna kedze su tam neni pokemoni nebude tam ani zivot
Odpovedať Hodnotiť:
 

No lenže zatiaľ najrýchlejšiu a jedinú formu komunikácie v praxi vedieme len elektromagneticky a sem spadá aj tvoj mobil, bluetooth, wifina a taktiež svetlo z ledky, IR/UV žiarenie, bežné svetlo žiarovky, slnko, radiátor, rádioaktívne žiarenia... Typ inej komunikácie na inom princípe než elektromagnetickom zatiaľ nikto nerealizoval. A aj keby, tak zatiaľ einstein zistil že absolútny rýchlostný limit vesmíru je tých 300'000km/s. V kvantovej fyzike chytré hlavičky polemizujú o "previazanosti", ale zatiaľ je to všetko v teoretickej hľadine.

Teda ak máš nejaký nápad, sem s ním. Môže to byť aj na prvý pohľad kokotina.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Predpokladám, že vo svojej vedeckej analýze si sa opieral o obrázok "Umelecká predstava planéty Proxima b, kliknite pre zväčšenie"
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Proxima centauri=hviezda=2800stupnov povrch
Proxima.b=planeta v obyvatelnej zone
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podmienky pre zivot nezarucuje kopirovanie Zeme. Obyvatelna planeta moze byt predsa lubovolne daleko od svojej hviezdy, zalezi od jej atmosfery m.i. Na nasom Merkure je chladnejsie ako ns Venusi pritom je kurevsky blizsie k slnku. Hviezda nevyzaruje totiz svetlo ani teplo to je ta sucasna "vedecka" dogma. Hviezda vyzsruje ENERGIU. Inak by vesmir nemohol byt tmavy a MEGA studeny.
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

Treba predtým kliknúť pre zväčšenie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Áno,klikal som mu na + v domnení, že tú myšlienku zazúmujem ale nepodarilo sa. Stále -10...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Svetlo a teplo nie je druh energie?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

svetlo aj teplo je rovnake em ziarenie len na inych vlnovych dlzkach
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

pleties si teplo s tepelnym ziarenim
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nepletie
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ty si sa odkial naucit tieto vedecke "fakty"? z vecernicka?
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

No daj tie tvoje ty vecernicek. Presvec nas ze vakuom sa siri teplo. Dokad ze v noci nie je tma.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ziadny problem. Dokazem dokadit hocico. Staci priniest.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Dokad teda aj neexistenciu korekcie prispevku.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ziadny problem. Staci priniest.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ze ty si bol milacik pani ucitelky fyzikarky?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Toto bol tvoj argument?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Jasne
Odpovedať Hodnotiť:
 

vies o tom, ze teplo je tiez energia? alebo svetlo? pocul si o fotonoch?

ci ty si jeden z tych co veri v dutu Zem?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ved to tvrdim ze zo slnka sem nejde teplo ani svetlo ale energia, ziarenie. Preto je vesmir tmavy a studeny. Teplo a scetlo sa vytvara tu. Comu nerozumies?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tma neexistuje, iba absencia fotonov...ale tma neni :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presvecim...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niekde som čítal, že obývateľná zóna preto, že sa na planéte môže nachádzať voda v tekutom skupenstve, čiže môže vzniknúť život na danej planéte.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zrejme mal na mysli, že vedci rátajú iba so životom podobným tomu nášmu. Založenom na vode, kyslíku a uhľovodíkoch. Ale čo keď existuje nejaká alternatíva napr. argónovo-arzénovýé bytostí, ktorým vyhovuje preťaženie 1000G, kyselina sírová a vysoká radiácia? :)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

mozno, ale nemame o tom dokaz. dokaz mame len o zivote zalozenom na uhliku
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

5 najrozsirenejsich chemickych prvkov vo vesmire su: H, He, O, C, N. He je inertny plyn, ten vynechame. Najreaktivnejsie su: H, O, C. Takze s najvacsou pravdepodobnostou ina forma zivota bude stale zalozena na tychto prvkoch.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

prosim statistiku sem nemotaj, podla nej by sme nemali existovat !
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ty odbornik, toto neni statistika, to je vysledok fungovania vesmiru. Co si myslis, ze asi tak robia hviezdy pocas ich jadrovej reakcie?

A akaze statistika hovori, ze vo vzorke miliard miliard hviezd a este vacsieho poctu planet sa nenajde ani jedna, na ktorej je zivot?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

So dobre zajebal, kámo
Odpovedať Hodnotiť:
 

"rádovo podobné teplotné podmienky"

čo to sakra je, rádovo podobné?
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

rad = 10 nasobok
radovo podobna je rozsah: 10x menej az 10x viac
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

však nejaké extremofily u nás sa najlepšie množia pri 110°C...takže nejaká podobná teplota sa tam predpokladá...
rádovo značí asi tak do tých 100°C
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Teplotné podmienky sú abstraktné predstavy eventuálnych spôsobov implementácie interferenčných javov určitých dĺžok elektromagnetického vlnenia zmenami štruktúr objektu v predpokladanej sfére vplyvu zdroja daného vlnenia, za účelom objasnenia niektorých kľúčových postulátov platnosti vedeckých znalostí fyzikálnych zákonitostí, ako je jasne znázornené na priloženom obrázku.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nekritizuj DSL, lebo nám vymažú thread a zmyzneme všetci :D

Odpovedať Hodnotiť:
 

Rok 11 hodin ? Parada ! Rano na plazi, vecer lyzovacka uz sa tam len dostat..
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

11 dni, citat poriadne. Inak na Zornicke aj Vecernici je rok kratsi ako den.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

áno, tiež aj na Venuši
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Nevadí. Pre občanov EU počet pracovných hodín v týždni, rovnako ako vznik nároku na dovolenku, jasne definuje zákonník práce konkrétneho štátu.
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

ty vole kazdych 11 dni danove priznanie, no kto by tam nechcel zit
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

ale kolko by sa dalo trhnut na vratkach DPH! znova by nastala zlata doba kesu!!
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Chlape, tá <H1>tka v nadpise Ti ide oči vybiť a Ty dokážeš napísať, že rok má 11 hodín?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ubývá míst kam chodívala pro pivo
má starodávná milá, starodávná milá
kde laně tišily žízen, kde žila rosnička
a poutníci skláněli se nad hladinu aby se napili z dlaní
ubývá míst kam chodívala pro pivo,
pivo si na to vzpomíná, pivo je krásné.
pivo má pivo má pivo má

pivo má pivo má pivo má rozpuštěné vlasy...
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

"Umelecká predstava planéty Proxima b" ...Uz len nejaka zvucka zo Star Treku nam tu chyba :D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Vycucane z prsta, nepreukazatelna ludova tvorisvost z dotacii, a cinnost ala bulharska konstanta na podporu dotacii.

Ale ze sa Zem uz dostava z oblasti vhodnej pre zivot, sa akosi netrubi. ludstvo / zivot / ma k dispozicii na zemi este hranicnych 300.000 rokov nez sa dostane mimo zony a zmeni sa na dalsiu Venusu.

Ze americke mesta, grecke ostrovy, .. vsetko donedavna este so zelenou aspon kde tam, maju v urcitych oblastiach vyprahnutu zem uz bez zrazok s beznymi teplotami 45 C sa tiez netrubi. Pritom nejde o globalne oteplenie, Slnko skratka starne (zvysuje teplotu a zvacsuje povrch).

Uplne seriozne sa blizi koniec.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

Blíži sa koniec kurva, už len 300.000 rokov. A ja kokot som si práve kúpil kartón trvanlivého mlieka.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Trvanlive to je, ale urcite nie mlieko.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Ále čo, hlavne že má "rozpuštěné vlasy".
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

este stale ho moze trafit meteor do hlavy, tak nezufaj
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

veď to, tie krabice vydržia dosť, neklamú
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Jedine co je trvanlive je destilovana voda (cize voda, H2O a nic viac v tom). Pre nabozensky zalozenych, ide o svetenu vodu.

Do nej sa namiesa pred tym oddeleny (ususeny) protein a mliecny tuk, prida sa nejaky ten vitamin A B C, trochu jodu aby sme po narodeni nehlupli (ten sa koli tomu dava zo zakona aj do soli - nedostatok jodu sposobuje nevratny idiotizmus), zopar mineralov a predava sa to ako mlieko.

Identifikacia: neskazi sa, nerobi sa na nom koza, neskysne, nechova sa ako mlieko, neurobis z neho maslo, tvaroh, zincicu, borovicku, palenku, pivo, prosto .. je to iba biela voda nevhodna aj do halusiek ci ineho typycky sloveckeho jedla co je v preklade do normalciny, jedlo iba z muky s roznou texturov.

Priklad. : Svieckova je vlastne muka(knedla) s mukou(omacka) a trochou rohozky z kona predavaneho ako svinokrava do skolskych jedalni pre zdravu vyzivu deti bez soli, jodu a inych zivotne dolezitych latok, ale podla zakona.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

ty si aky bio-eko-pako...
tak si nekupuj 5% sojove mlieko, ja kupujem plno- az polotucne lacne trvanlive, obcas z polska. Robi sa na nom koza aj sa kazi, ale samozrejme je UHT, takze su z neho nejake zvieratka pozabijane a vydrzi viac.

Neviem ake nabozenstvo vyraba destilovanu "svetenu" vodu, nasa svatena voda je povodom kohutikovica a navyse sa do nej dava sol.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

ty si dobrý pako, kupovať takéto potraviny z Poľska. Nech si ich najebú do riti, šmejdi jedni zadrbaní!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nemusel som pisat, ze obcas z Polska, aby som zbytocne nenasieral debilkov a neodvadzal pozornost, ale naschval som to urobil, aby si sa vyfarbil.

O Polsku vies hovno+to, co sa dozvies z bulvaru a legiend, cize zase len hovno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poľsko je pre nás horšie ako Čína.

Neviem, nechcem ani ja nič vedieť. A načo aj?
Kvalita bola za Železnou oponou.
Teraz sa rozosrali aj Nemci, najmä vďaka poliakom, už ani Rakúsko nie je to čo bývalo. Aj tým sme dosť prešli cez rozum.
Prečo nemám mať slovenské mlieko, maslo, kurence či vajcia?
Kvalitou sme boli na tom super. Za oných čias bolo aj v obchode plnotučné mlieko kvalitné. Urobili sme z neho všetko. Z toho dnešného je len grc!
Odpovedať Hodnotiť:
 

prosim ta. sme sa ako ludstvo za par storoci z pustnych kokotov dostali az sem. nebyt dalsich kokotov s krizmi,polmesiacmi a podobne, uz sme boli byt my kokoti na inej planete a nie ako banda kokotov teraz toto riesit, aki sme kokoti.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Konečne niekto napísal odborne fundovaný príspevok k téme.

Ako povedal klasik: "... a kde sú naši, ďaleko za ním, bodaj by sme aj my mali takých Kokotov.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

nezabúdajme aj na ďalších vynikajúcich komentátorov
https://www.youtube.com/watch?v=7h-y8Wu-CN8
ani naši bratia nezabudli
https://www.youtube.com/watch?v=TLxFwth6YCk

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=lLnDy9Mjbnc
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej Faktys, to o slnko si kde vyčítal - Nový čas pre ženy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Avatar bude nakoniec pravdivý
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

myslis ze budeme vsetci na vozicku ??
Odpovedať Hodnotiť:
 

"I don't want to live on this planet" zrazu dostava zretelnejsie obrysy. Kedy letime?
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Ja mozem az v sobotu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked nechces, tak let aj vecer, bye
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

posleme tam nasich slovenskych expertov na privatizaciu Miklosa a Dzurindu, ked ich z Ukrajiny budu hnat svinskym krokom, tak potom mozu ist ceknut hentu planetu, ci sa tam da nieco sprivatizovat.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

ze objavia daku planetu 4 svetelne roky od nas, ale vyriesit problemy tunajsie u nas na zemi, ktore su zopar 100 km je obrovsky problem, problemy ktore polarizuju obyvatelstvo na zemi do viacerych superiacich sa frakcii medzi sebou, kur*a co tak sa najprv postarat o to, aby sme zili v miery, bez krvyprelievania, bez hadok a inych p*covin, efektivne a spolocne objavovat vesmir, alebo je to kurv* len nejaka zamieka pre podporu a motivaciu hyperkonzumu ? kur*adrat
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mier by bola asi nuda
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Super sprava, hlavne to treba naplanovat tak, aby sme tam nepristali v decembri, lebo by to dopadlo ako delenie nulou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na tej planete na galaktickom katastralnom urade uz 2000 rokov visi oznam o zniceni Zeme, uz by sme mali podat namietku cim skor...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pre dotvorenie atmosféry mohla redakcia pridať aj takéto niečo https://www.youtube.com/watch?v=NUgZP9cLQjg
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Posielam červeného trpaslíka. Kvety som už dostal. Ľudovít.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tie "LEN 4 SVETELNE ROKY" su ale kur3vs1 daleko
Aj to najrychlejsie pohybujuce teleso, ktore ludstvo zatial vyrobilo leti len necelych 60 000 km/h. Cize by sme tam doleteli za cca 18450 rokov. Ale o 500-1000 rokov by uz mohla byt nejaka rozumnejsia technologia ked to nase pra...pra decka daju
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na nič v budúcnosti sa nespoliehajme. Tie dnešné decká majú v piči niečo tvoriť!!!
Neexistuje medzi nimi nič a nikto, kto by niečo tvoril, vymýšľal a podobne. Skrachujeme, skôr či neskôr...
S tým ich magorským hrajkaním naozaj nič nedosiahneme!!!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Hej degeš, nemotaj všetkých do jednoho alobalu. Vždy sú nejaké výnimky.

Tá tvoja degenerovaná väčšina mala kedysi futbal, hokej, chlast, baby. Teraz je to naviac facebook, fet a podobné.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Okrem chlast. Prirodzené záujmy. A tvorilo sa, nemulatovalo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Oslavovať Nový rok každý 11. deň by ma asi zabilo :D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár