neprihlásený Nedeľa, 23. januára 2022, dnes má meniny Miloš
EÚ zakázala poskytovateľom pripojenia blokovať reklamu

Značky: reklamaweb

DSL.sk, 3.9.2016


Európska inštitúcia Berec, združenie telekomunikačných regulátorov z jednotlivých krajín EÚ, vo svojom tento týždeň vydanom výklade novej európskej legislatívy zaručujúcej sieťovú neutralitu zakázala operátorom blokovanie reklamy.

Európsky parlament, Európska komisia a Rada EÚ sa na podobe novej legislatívy dohodli a schválili ju ešte na konci minulého roka, informovali sme o tom v tomto článku. Podmienky upravuje pomerne všeobecne formulovaná regulácia 2015/2120 (PDF).

Berec tak vypracoval detailný výklad legislatívy určený pre jednotlivé telekomunikačné úrady ale tiež poskytovateľov pripojenia a služieb, v ktorom konkrétne popisuje čo novej legislatíve vyhovuje a čo nie.

Sieťová neutralita je samozrejme veľmi dôležitý a užitočný princíp, ktorý zabraňuje poskytovateľom pripojenia najmä znevýhodňovať akékoľvek služby a ku všetkým prenášaným dátam musia pristupovať rovnako. Prijaté európske pravidlá dosahujú tento cieľ, hoci majú aj niekoľko výnimiek.

Okrem iného dovoľujú spomaľovať alebo blokovať obsah ak je to za účelom dodržania legislatívy respektíve rozhodnutí súdov, na zachovanie bezpečnosti siete a na predchádzanie jej zahltenia. Aplikované opatrenia musia byť ale primerané dôvodom, byť aplikované iba na potrebný čas a operátori ich musia vedieť podložiť. Pravidlá tiež dovoľujú ponúkať tzv. špecializované služby ako napríklad IPTV a VoIP, u ktorých môže byť garantovaná vyššia kvalita ale bez negatívneho ovplyvnenia pripojenia a ostatných internetových služieb, a úplne nezakazujú ani ponuku služieb, ktorých dáta sa nezapočítavajú do prípadného dátového FUP limitu.

Dotiahnutie princípu sieťovej neutrality do dôsledkov ale nedovoľuje poskytovateľom pripojenia blokovať v sieti ani reklamu. Výklad Berec-u na to upozorňuje v bode 78: "ISP by nemali blokovať, spomaľovať, meniť, obmedzovať, zasahovať do, degradovať alebo diskriminovať reklamu pri ponuke pripojenia k Internetu, ak nie sú splnené podmienky výnimiek bodov a, b, a c, v konkrétnom prípade." Týmito výnimkami sú spomínané porušovanie legislatívy, zachovanie bezpečnosti siete a predchádzanie jej zahltenia.

S čoraz väčším množstvom reklamy na webe a čoraz častejším blokovaním reklamy samotnými užívateľmi už začal v tomto júni ako prvý v Európe britský mobilný operátor Three testovať blokovanie reklamy priamo v jeho sieti, informovali sme o tom v tomto článku. Kým v prehliadačoch na PC je nastavenie blokovania samotným užívateľom pomerne jednoduché, v prípade mobilných zariadení to je komplikovanejšie a pre časť užívateľov môže byť blokovanie priamo v sieti jednoduchším riešením. Na druhej strane blokovanie v sieti má vzhľadom na šifrovanie prenášaných dát svoje limity.

Na základe výkladu Berec-u by automatické blokovanie reklamy mobilným operátorom evidentne porušovalo legislatívu. Či by bolo v súlade s legislatívou o sieťovej neutralite ak by operátor ponúkal blokovanie iba ako službu, ktorú si zákazník môže v prípade záujmu objednať, nie je zatiaľ vyjasnené.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Webbov teleskop v pondelok vstúpi na cieľovú orbitu
Windows 10 sa zrejme začína automaticky upgradovať na verziu 21H2
Nový trailer druhej série Star Trek: Picard
Helikoptéra na Marse neletela kvôli prachovej búrke
Vydaný Wine 7.0 umožňujúci Windows softvér na Linuxe
Rast Netflixu spomalil, pridal najmenej zákazníkov od 2015
TV služby od Telekomu vyraďujú dva kanály, aj jeden populárny
Potraviny nakupuje online údajne už 19% Slovákov
EÚ chce vytvoriť vlastnú službu rekurzívnych DNS serverov
Google ruší bezplatný kancelársky balík a Gmail na vlastnej doméne


Diskusia:
                               
 

Ako funguju zakony o sietovej neutralite pre sluzby prevadzkovane ISP? Povedzme ze mam ako poskytovatel vo svojej sieti ekvivalent youtube. Konektivitu von mam 100 megabit, klientom davam gigabitove pripojky. Na koj ekvivalent youtube; ako aj DNSka, data z transparentnej HTTP cache a ktovie co este tahaju gigabitom, ale von len svojim dielom zo 100M. Je to porusenie neutralit y?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

mam za to, ze ak uvadzas agregaciu co uz pri jednom klientovi mas 1:10 :) tak je to OK. Len kto si ten tvoj internet potom kupi...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Od Telekomu kúpili prístup na internet stotisíce a s ďaleko horšou agregáciou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

lenze ked bude mat 10 klientov, tak uz bude pomer 2x horsi ako u telecomu ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tej regulácii samozrejme nie je kompletne popísaný konkrétne takýto prípad aj s definitívnymi inštrukciami pre ISP a vyžaduje to komplexnejšiu interpretáciu legislatívy aj výkladu.

Preto ak ste poskytovateľ, určite odporúčame prejsť si reguláciu aj kompletný výklad Berec a nechať si spraviť právny výklad alebo konzultovať so slovenským Úradom pre reguláciu elektronických komunikácií.

V každom prípade niekoľko postrehov:

- Legislatíva zakazuje respektíve prísne upravuje skôr aktívne zásahy ISP do dátovej prevádzky ako je blokovanie, spomaľovanie a QoS. Samotné použitie serverov na niektoré aj vlastné služby pred agregáciou sa nezdá, že by sa radilo až medzi také vážne zásahy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

- ISP tiež môžu ponúkať tzv. špecializované služby, ktoré sú optimalizované na potrebnú úroveň kvality, ak neovplyvňujú kvalitu samotného internetového pripojenia. Toto má ale ďalšie podmienky, nemá byť použité na zvýhodnenie služieb oproti konkurencii a nemá to byť použité na služby, ktoré sa dajú poskytovať aj bez takejto optimalizácie.

- Na druhej strane legislatíva má aj všeobecné princípy rovnosti služieb, ktoré musia ISP dodržiavať a ktoré by sa do istej miery mohol niekto pokúsiť aplikovať.

- Zároveň ak už na túto službu aplikujete QoS alebo dáta tejto služby nezapočítavate do FUP, sú vo výklade dodatočné podmienky.

- V podobnej situácii sú zrejme aj takmer všetci ISP, ktorí ponúkajú pre svojich zákazníkov napríklad IPTV po Internete.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Aký som šťastný, že tentokrát stojíme na správnej strane! Vo fašistickom Rusku blokuje poskytovateľ (čítaj štát) všetko, čo len chce. Viete čo je sloboda? Že tie platené brigády a neplatené bandy idiotov tu môžu zasierať fóra propagandou toho vojnového zločinca (skrčka) z Kremlu koľko len chcú. Skúste v Rusku niekde kritizovať ten zločinecký režim, do 20 minút ťa zatknú.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Za každú reakciu na teba dostávam od Putina fľašu vodky. Ku koncu sa budem možno vyjadrovať trochu obšírne a nezrozumiteľne.

http://dopice.sk/iak
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Chlapce ty evidentne nevies co je to sloboda. Spytaj sa dedka alebo pradeda ak mas este tu moznost.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

myslíš deda, čo ho uniesli na sibír v 45-tom, či pradeda, ktorý bojoval v čs. légiách proti boľševikom? pretože používať slovo sloboda v súvislosti s rusmi je oxymoron.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Asi tak. Ten týpek "Jaa" má v hlave nasraté.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Tak ja tam vidím veľa možností. Napríklad blokovanie reklamy na striktne nevyhnutný čas od 7:00 do 02:00, na základe petície podpísanej 10.000 zákazníkmi. Alebo neblokovanie reklamy a ponúkanie služby "reader's digest 2000 plus", ktorá bude za cenu 99 centov ročne ponúkať možnosť zobrazovať len určitý typ informácií.

Toto už nezastavíte súdruhovia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

mne raz otierava reklama na sme.sk zozrala 400MB, zabudol som vypnut prehliadac...
tj cely FUP (500) za par hodin, zaujimave...

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A? Prečo sa neobrátiš má svojho poskytovateľa, že má malý fup? Alebo že si chceš priplatiť za väčší? Alebo nechodiť na sme alebo priplatiť si za web bez reklamy, alebo x ďalších možností?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pokial reklamny balast zatazi prenosovu kapacitu viac ako samotny uzitocny obsah, tak to tiez nie je uplne v sulade so zdravym rozumom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak ako súhlas, provider by mi mal poskytovať internet taký ako je a nijako nefušovať do jeho obsahu.

Hlavne aby nejakého pomýleného kravaťáka z EU vrchnosti nenapadlo zakázať blokovanie reklamy ako také :-)
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

A to už ako? Treba prísne pravidlá, cenzúru a podobne. Ako napríklad pri cigaretách, novinách a podobne.
A?
Nežijeme v anarchií!!!
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Tak si nasaď cenzúru doma v obyvačke a neotravuj s tým slušných ludí maniak
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Myslíš si že je to známka punku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj keby zakázal. už vidíš ako by všetci taký zákaz "dodržovali" :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A prečo by zákaz nemali dodržiavať???
Sú nejaké zákony, normy, nariadenia, vyhlášky a tie treba jednoducho dodržiavať, a nie špekulovať ako ich obísť...
Odpovedať Známka: -7.2 Hodnotiť:
 

Ty budeš Sheldon Cooper.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Lee Cooper.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zabil!! ..tam na vasej planete asi nemate chlast =:o)

z teba by mal r0b0 radost
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak si ten zákaz potom kludne dodržuj ale ja si budem blokovať reklamy ďalej :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ze ty si taky ten bezny, typicky slovak?
nie len ze chce obchadzat zakon, ale este ho ani nedokazal pochopit a nevie, z ad-block (a podobne blokovanie reklamy na strane usera) ho nijako neporusuje...
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Že ty si taký ten bežný typický slovák ktorý ani nevie o čom je daná diskusia ale bude poučovať a poukazovať na ostatých? Ale tak že si to ty tak ti ukážem čo napísal bludič a od čoho sa celá diskusia odvíja (potom možno konečne pochopíš a prestaneš hlúpo osočovať ostatných)

Bludič: "Hlavne aby nejakého pomýleného kravaťáka z EU vrchnosti nenapadlo zakázať blokovanie reklamy ako také :-)"
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ten zakon ma jedno velke +. A to konkretne reklama bude v buducnosti taka neznesitelna na internete ako v TV. Potom budu mlady radsej nieco ine robit , ako len sledovat telku alebo tukat do mobilu. Je nutne zaviest reklamu nonstop v mobile a na pc.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Reklama je nevyžadované násilie na naivných spotrebiteľov,nemá cenu ju presadzovať zo zákona.EU si kope hrob.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nikto ju nepresadzuje. adblock si kludne mozes dat. zakon sa tyka sietovej neutrality a toho, ze ISP nema zasahovat do toho, co ti z internetu doda. ma ti dodat vsetko co vyziadas za rovnaskych podmienok.
ak tvoj browser povie ISP "hej, daj mi stranku dsl.sk, ten baner co tam ma hore, cely obsah a aj tu reklamu na online hry a kvety", tak ISP ma dodat presne to. nie ze cast z toho si zablokuje, napriek tomu, ze ty (rozumej tvoj browser) si to vyziadal.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

A prečo by mali mať decká v škole prístup k pornu na Internete? Fasbúku, násiliu, fašizmu a k podobným kravinám??
Veď to je to isté!
To sa decká budú domáhať ujov v EÚ, že oni chcú porno???
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

a kde je hranica k comu este mozu mat pristup? kto to urci? nie je nahodou na nas rodicoch ich vychovavat? :) skola ma tiez len obmedzene moznosti v "blokovani" pokial ma dieta svoj mobil a data, mozes sa aj obesit a nic nespravis. vsetko je to o vychove a zodpovednosti. tiez som v zivote videl veci, z kategorie cannot be unseen, ale aj to je zivot :D neberme ho detom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dieťa má zakázané školským poriadkom používať na vyučovaní mobil!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Az nato, ze reklama na pc sa da blokovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nieu nas to skonci tak ze sa zakaze blokovanie reklam a kamarat premiera nahodou mesiac pred schvalenim zakona sprevadzkuje VPN sluzbu ktora bude mat nechutny marketing po celom state ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

inak, znamena to, ze Swan bude musiet zrusit to nezmyselne FUP na youtuby a pod. pri 100GB internete?

Odpovedať Hodnotiť:
 

fup zostane, len uz budes moct pozeraj aj HD videa lebo nesmu obmedzovat rychlosti roznych sluzieb
Odpovedať Hodnotiť:
 

pozeral niekto ako presne je definovana ta reklama? napriklad teraz nebudu moct automaticky blokovat ani spam?
Odpovedať Hodnotiť:
 

V CR schvalili blokovanie hazardnych webov. A ked ISP bude blokovat reklamu na takyto web, (najma ak sa bude tahat ta reklama priamo z toho isteho servera, kde sidli hazardny web), bude, alebo nebude to porusenie EU zakazu?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár