neprihlásený Piatok, 24. marca 2023, dnes má meniny Gabriel
Podiel Windows 10 sa už dokonca znížil

Značky: Windows 10

DSL.sk, 1.10.2016


Podiel najnovšej verzie operačného systému Windows pre PC, Windows 10, sa v septembri podľa globálnych štatistík od Net Applications dokonca prvýkrát od uvedenia v júli minulého roka medzimesačne znížil.

Kým v auguste podľa týchto štatistík bežal Windows 10 na 22.99% PC pristupujúcich na Internet, v septembri to bolo na 22.53%.

Informácia prišla krátko po tom, ako tento týždeň zverejnené čísla o počte inštalácií Microsoftom ukázali na výrazné spomalenie rastu počtu inštalácií Windows 10.

Minimálne spomalenie detekovaného rastu podielu bolo v štatistikách od Net Applications v septembri očakávané aj kvôli prechodu z prázdninového a dovolenkového obdobia na štandardný pracovný mesiac. Windows 10 podobne ako iné nové verzie softvéru sú totiž častejšie skôr nasadzované individuálnymi užívateľmi používajúcimi ich v domácnostiach, vo firmách nasadzovanie zaostáva. V septembri ale začína viac užívateľov využívať pracovné počítače ako domáce.

Prvý rok bol pre počítače s platnými individuálnym licenciami Windows 7 a 8.1 upgrade na nový operačný systém Windows 10 zadarmo a veľká časť doterajších inštalácií je zrejme výsledkom takéhoto bezplatného upgradu. K rastu počtu inštalácií v posledných mesiacoch dostupnosti bezplatného upgradu mohli navyše prispieť aj kontroverzné kroky Microsoftu, po ktorých bola zobrazovaná výzva na upgrade mätúca a upgrade sa uskutočnil aj keď užívateľ iba zatvoril okno informujúce o upgrade a to aj zatvorením kliknutím na ikonu s krížikom.

Celkovo bezplatná ponuka upgradu nepochybne prispela k rozdielnemu nasadzovaniu Windows 10 u individuálnych a firemných užívateľov.


Vývoj podielov jednotlivých OS od júla 2015 podľa Net Applications, kliknite pre zväčšenie (tabuľka a graf: Net Applications)Ako firmy celkovo pristupujú k Windows 10 a do akej miery ich odrádzajú napríklad obavy z úrovne ochrany citlivých dát nie je zatiaľ jasné, vo firemnej Enterprise verzii sa Microsoft snažil tieto obavy rozptýliť umožnením nastavenia menej odosielaných dát. Predchádzajúcu verziu Windows 8 / 8.1, v ktorej sa Microsoft snažil presadiť dotykové rozhranie a ovládanie, firmy v značnej miere odignorovali a vo veľa firmách nezvažujúcich prechod napríklad na Linux zostáva preferovanou verziou Windows stále Windows 7.

Windows 7 má spomedzi jednotlivých verzií operačných systémov na PC stále celkovo výrazne najsilnejšie postavenie, v septembri sa jeho podiel podľa Net Applications zvýšil zo 47.25% na 48.27%.

Windows XP patril podiel 9.11%, Windows 8.1 podiel 7.83%, Mac OS X a macOS spolu 6.92% a Linuxu 2.23%.

Štatistiky používanosti operačných systémov a ďalších technológií od Net Applications vychádzajú zo štatistík návštevnosti webových stránok, pre ktoré poskytuje táto spoločnosť služby štatistiky návštevnosti a ktoré spolu mesačne navštevujú desiatky miliónov návštevníkov. V súčasnosti sa považujú za zrejme najrelevantnejšie globálne štatistiky.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

TikTok zakázali aj v slovenskom parlamente
Na hackerskej súťaži opäť hackli Teslu, zrejme cez Bluetooth
Crucial predstavil SSD pre PCI Express 5.0, rýchlejší ako doterajšie
Helikoptéra na Marse uskutočnila ďalší dlhý let
SSD pre PCI Express 5.0 majú byť rozšírenejšie až v druhej polovici 2024
Český parlament zakázal TikTok
Na hackerskej súťaži hackli Teslu, macOS, Windows 11 a unikli z VirtualBoxu
Softvér pre využívanie eID nie je dostupný, v čase podávania daňových priznaní
Na Slovensku majú platenú TV takmer všetci, v Česku oveľa menej ľudí
Kapacita obnoviteľných zdrojov energie narástla o 295 GW, koľko vyrábajú nejasné


Diskusia:
                               
 

..tak ked robia kontroverzne kroky a nasilu davaju nieco co clovek vyslovene nielenze nechce ,ale sa mu to doslova hnusy!! ,tak nech sa necuduju.. pre BFU je to otazka ,ale kto ma hlavu -je mu jasne ze nic nie je ,,zadarmo´´ ;-)
sluzbu nikto vlastnit nemoze a ani kontrolovat ,vsakze :-D
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Poznám už niekoľko ľudí, čo si radšej nainštalovalo Linux Mint po zlej skúsenosti s windows 10. Éra microsoftu je konečne končí.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Tak aj ja medzi nich uz patrim. Sarah fahci na notebooku uz asi 3 mesiace a uz si ani neviem spomenut naco mi ten windows vlastne predtym bol...
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

A teraz tú o Červenej Čiapočke, tú mám rád...
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Já žádnou čepicu nechcu!
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

ale to si musite připlatit pětset korun!
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

- to bude takove nase male tajemstvi. oni by mne totiz vyhodili.
- jak vyhodili? co vyhodili? takovouhle sikovnou devcu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Irenko to není cesta kolem světa, to je cesta do vesmíru!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Třikrát kolem světa. Třikrát!!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Plus Dýmka míru....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Rozprávka o červenej čiapočke je ze kde bolo tam bolo, bol raz Windows 10 a ja som radšej nainštaloval Linux Redhat
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Kde bolo tam bolo, bol raz Windows 10 a raz bohate stačilo. THE END
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

nie každy je taka troska ako ty niekto musi aj pracovat s pocitacom nie len prezerať web
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Ak potrebujes MS Office, tak MacOS + MS Office
Fungujte to spolahlivo.
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

Niekto možno nepotrebuje ani MS Office, stačí mu len textový prípadne nejaký tabuľkový editor a nástroj na prezentácie. Požiadavky splní aj LibreOffice...
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

pisem pracovat... nie cmarat kraviny, vela pracovnych nastrojov v macos alebo na linuxe nerozbehas a virtual nieje riesenie
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

MacOS má niečo, čo sa volá Parallels Desktop, ktorý má vedieť spúšťať Windows(nielen Windows) bez straty výkonu. Treba to len otestovať ako to funguje.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

noze definuj pracu. lebo ja pracujem na PC a neviem si predstavit svoju pracu vykonavat vo windowse. v praci mam preto linux. doma na domace zuvanie windows.

z 25 ludi v office je skupina 4 uctovniciek, ktore by svoju pracu nemohli mimo win vykonavat, aj to len preto, ze pouzivaju nejaky propietarny, uctovny system ktory nebezi na nicm inom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pred týždnom som nainštaloval Linux Mint ako sekundárny systém. funguje excelentne okrem typického problému, na ktorý mám štastie, že jedna z mojich klávesníc na nom nie je úplne funkčná(ovladače)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Čiže vlastne nefunguje excelentne.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Ked sa naučím písať ovladače pre klávesnice, tak bude :D . Vyzeralo by to dobre v životopise?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

model a co ti nefunguje? nejake uchylne multimedialne klavesy?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To je zaujímavé.. pretože mne na Linuxe fungujú ale práve na windowse nie (notebook robený len s ovladacmy na win7 a používám win8)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

A čo tak si zohnať originál ovládače od výrobcu zariadenia? Windows nie je vševed a neviem prečo by mal suplovať ovládače miliónov zariadení???
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Pretože bez vedomého súhlasu používateľa so, ku špecifickým podmienkam prípadu Microsoftom konkrétne formulovanou, zmenou licenčných podmienok SaaS, platných pre Windows 10, je pri vzniknuvšej situácii kontaktovanie inej strany v lepšom prípade možné považovať za ich nie úplné pochopenie, pričom zo zásady NE BID NE IDEM zároveň jasne vyplýva povinnosť o nej oficiálne informovať zástupcov spoločnosti.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

casto sa stava ze vyrobca vypusti ovladace len pre starsiu verziu windowsu a tie ovladace s novou verziou nechcu fungovat ani v rezime kompatibility.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kdejake multi klavesnice su funkcne uz aspon 10 rokov
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.abclinuxu.cz/clanky/tipy/klavesnice-v-x
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jednoznačne ide o spoľahlivý postup, výkonnosť operačného systému ktorým je po odstránení rôzneho bloatware možné očakávať minimálne na úrovni Windows XP.
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Ties som presiel na Linux a Mac
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Tvoj problém
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Po 5 rokoch používania sa mi spomalil WIN7 na nepoužiteľné použitie. Som rozmýšľal, že ho preinštalujem... Nakoniec som skúsil LINUX MINT a zostávam fungovať na MINTe. Na svoju prácu nevidím žiaden problém. Všetko funguje tak ako má. Už nemám dôvod sa držať len na Microsoft.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Napíšeš nám o 5 rokov.

Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

BFU poznáš, ale hnusí správne napísať nevieš.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

O čiarkach a ďalších vetných častí ani nehovoriac, vsakze :-D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ciarka nieje vetny clen.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Co jsem ted rekl?
Clen nebo cinitel?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Win10 by bol vcelku schopný OS,problém je len v politike MS.Užívatelia (a hlavne firmy) nechcú OS,ktorý by potenciálne mohol odosielať citlivé data a v tomto smere by MS mal stopnúť všetky snahy o získavanie týchto dát.Potom sú tu veci ako windows defender,ktorý nikto nechce,ale všetci ho majú aktívny (nakoniec som ho vypol cez gpedit.msc),nové buildy (1607),vďaka ktorým sa na niektorých zariadeniach OS stáva nestabilným a je potrebné ho preinštalovať na čisto.Proste primitívne veci,ktoré sa dajú ľahko napraviť,len akosi chýba zdravý rozum.Windows sa chce podobať Androidu,lenže o tom win nikdy nebol a v MS by si mali uvedomiť čo ľudia a firmy od windows očakávajú a OS typu Android to určite nieje..
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

firmy maju enterprise riesenia kde sa to zakazat da

mimochodom education verzia vychadza z riesenia enterprise - mam doma a funguje super - denni studenti VS to maju legal a bezplatne
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Samozrejme, že študentom to dávajú bezplatne, chcú si vychovať ovečky/otrokov.

Ako by povedal klasik:
Prvá je zadarmo, tak je to raz darmo.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

W10 vo firme je rakovina a je s tym viac problemov ako uzitku. Ten system je nestabilny jak svina, pada, mrzne a sam od seba odinstalovava sluzby crashuje databazove servery, to je proste mor.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

Ukaz mi seriozneho admina, ktory by pri plnych zmysloch a slobodnej voli nainstaloval co i len jeden win10 do firemnej sfery...
Odpovedať Známka: 4.9 Hodnotiť:
 

to nie je o adminoch ale o korporatnych kokocikoch co vedia len zapnut PC. Ked rozhodnu tak admin tie Win10 masiny potom kriesi
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

ty asi nepracujes vo velkom kancli s wifi. o tomto nerozhoduje admin. pridu lobisti z microsoftu za najvrchnejsim vedenim, trocha si pomazu motuze okolo fuzov seci a admin dostane prikaz. nikto sa nepyta...
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

to mas tak, asi 2/3 ministerstiev uz ma nakupene urcite megalicencie na win10, ale vsade sa urcite pouziva stare dobre win7 kvoli spatnej kompatibilite so stovkami specifickych aplikacii pre specificke veci
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

No ale potom to uz nie je tak uplne admin so slobodnou volou, ci?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme, že je. Dokonca natoľko akčný, že namiesto neefektívneho zdôvodňovania neoptimálnosti navrhovaného riešenia vedeniu, neváha akcelerovať proces implementácie i vo voľnom čase a bez nároku na odmenu, veď predsa kto chce kam...
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

"velkom kancli s wifi" v ziadnej serioznej firme sa wifi nepouziva.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

sak tu sa nebavime o serioznych firmach, ale o spolocnostiach, ktorych vedenie rozhodne od stola o aplikacii W10 do firemneho prostredia. citaj s porozumenim...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

ale pouziva, u nas mame napriklad guest wifi pre sukromne mobily

ci uz ale firemne siete chces vyuzivat na sukromne ucely, je druha vec
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

IBM nieje seriózna firma?

Trochu ale neverím rozprávke prečo by malo vedenie kupovať win10 licencie keď už má napríklad licencie na win7.. ze by nevedelo co speniazmy???
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To závisí od osobného presvedčenia, či osobný kontakt, podmienený nutnosťou predchádzajúceho dohodnutia stretnutia iným spôsobom, je považovaný za dostatočný dôkaz seriózneho správania.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Si nikdy nerobil nieco pre velke korporacie? Tam takmer nikoho nezaujima zdravy rozum. Cena licencie je nic oproti tomu, ked ma niekto vyslovene specifikaciu na konkretny typ HW od urciteho vyrobcu (tym nemyslim PC HW, ale vseobecne o rozne komponenty), nevadi, ze je je to aj 3x drahsie ako konkurencia, dolezite je, ze funguje lobing, co je len legalna korupcia, a ked sefovi, co rozhoduje, dodavatel zaplati dovolenku, potom vsetky pobocky korporacii dostanu nanutene, ze musia pri navrhu pouzit len ten danny HW. Tolko k teme: nevedia co s peniazmi.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Jedného takého vo firme máme, nahodil to na svoj služobný notebook. 1 admin 1 komp podmienka splnená. Nikde viac som nedovolil, ale keďže je stále väčší problém zohnať nový komp s W7, tak na otestovanie a pripravenie sa, s čím všetkým sú problémy, je to fajn.
Odpovedať Hodnotiť:
 

System je tak stabilny ako ovldace appky, ktore v nom bezia. Ja nemam najmensi problem. Ak dostavas BSOD, zisti si, co to sposobuje.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Taktiez. Zatial mam nechcene w10 2mesiace a vsetko ide ako ma. Uz za cias Xp kazdy pindal o Bsod a za co ja viem 5rokov mozno 2 bsod-y sposobene chybou externeho softveru. Asi sa do windowsu jebu stale vacsie a vacsie lamy, youtuber-tutorial odbornici
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Našťastie sme tu ešte my odborníci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mam problem, budem potrebovat win10 kvoli vyvoju pre UWP, ale najradsej by som bol v nom iba vtedy, ma zmysel robit boot pre win10, win7 a nejaky linux? alebo mam od win7 upustit a pre win veci (majoritnejsie ako linux) pouzivat cisto 10?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

A coz takhle dat si virtualku s Win10?
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

a coz takhle dat si spenat?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

na virtualnom "The emulators cannot be used when Visual Studio is installed on a virtual machine." cize by som v tom pripade nemusel mat win10 vobec, lebo taktiez to funguje cisto na win7
Odpovedať Hodnotiť:
 

Microsoftie emulatory vyzaduju Hyper-V, pod 8/8.1 alebo vo virtualboxe nejdu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

plnohodnotny multipurpose OS potrebuje coraz menej ludi. mozno aj preto microsoft experimentuje, lebo vedia ze podiel bude aj tak coraz mensi..
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

a na to si ako prišiel?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a na to ako som odišiel?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to iba u applistov funguju jedi mind tricks.. aj na utretie rite budete pouzivat itunes!!! ..aj na utretie rite budeme pouzivat itunes.... nebudete mat 3,5kovy jack!!! ..nebudeme mat jack... na notebooku bude len 1xUSBc!!! ...na booku staci len 1xUSBc...

u nas normalnych to tak nefunguje, posleme ta dopice velmo rychlo!
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

kable su kokotina, treba sa ich zbavit...
vsecko nahradi wifi a modry zub...
rakovinu tiez len tak mirnichts-dirnichts neziskas...
ak ti treba viac usb, pripoj sa do docku alebo si zober prenosny dong...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Svoj dong si nosim stale so sebou. Medzi nohami.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

daj si tvrdolinu, a mozes sa nim skrabat po brade :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Znizenie na urovni statistickej odchylky? Smiesny clanok
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár