neprihlásený Streda, 28. júla 2021, dnes má meniny Krištof
Chrome začína odstavovať Flash, veľmi pomaly. Ako to zrýchliť

Spoločnosť Google vo svojom webovom prehliadači Chrome začína aktuálne odstavovať zastaralú technológiu Flashu stále používanú pre aktívny obsah na mnohých stránkach, v súčasnosti ale už plnohodnotne nahradenú technológiou HTML5. Eliminácia Flashu je veľmi postupná, ku koncu budúceho roka ale dospeje do štádia, keď prehliadač na danej stránke zobrazí Flash iba ak dal na to užívateľ súhlas.

Značky: ChromeFlash

DSL.sk, 11.12.2016


Spoločnosť Google vo svojom webovom prehliadači Chrome začína aktuálne odstavovať zastaralú technológiu Flashu stále používanú pre aktívny obsah na mnohých stránkach, v súčasnosti ale už plnohodnotne nahradenú technológiou HTML5.

Hoci po vydaní Chrome 55 na začiatku mesiaca niektoré médiá informovali o paušálnom blokovaní Flashu respektíve pýtaní si povolenia na jeho spustenie až na najväčšie stránky, tieto informácie sú nesprávne. Nasadzovanie blokovania je výrazne pomalšie, začína v malej miere až v týchto dňoch a v inej podobe.

Postupné vypínanie Flashu

Spoločnosť začala s miernou elimináciou Flashu vo verzii Chrome 53, keď začala blokovať niektoré prvky vo Flashi neprezentujúce obsah užívateľom a slúžiace napríklad na analýzu správania užívateľov. Od verzie 54 začala zároveň prehrávač svojej služby YouTube vo Flashi automaticky na stránkach nahrádzať HTML5 prehrávačom.

Najdôležitejšia fáza odstavovania zameraná na obsah vo Flashi začína až s Chrome 55. Funkčnosť postupného vypínania Flashu a preferovania HTML5 prítomnú od tejto verzie označuje Google termínom "HTML5 By Default".

Flash je a bude naďalej v Chrome predinštalovaný, prítomný a povolený. Ak je ale aktivovaná funkčnosť "HTML5 By Default", Chrome sa bude snažiť na stránkach len voliteľne používajúcich Flash prinútiť tieto preferovať podobu bez Flashu.

To dosahuje tým, že štandardné metódy umožňujúce zistiť podporu Flashu, Navigator.Plugins() a Navigator.MimeTypes(), neindikujú prítomnosť Flashu. Stránka používajúca Flash len voliteľne tak zistí neprítomnosť Flashu a využije iné technológie, predpokladane HTML5.

Funkčnosť ale Google nezapol pre všetkých užívateľov Chrome 55. Podľa aktuálneho oznámenia z piatka ju v najbližších dňoch zapne len pre 1% užívateľov Chrome 55.

Široko ju nasadí až s Chrome 56 plánovaným na február, kedy bude zapnutá všetkým užívateľom.

Ak stránka napriek zapnutému "HTML5 By Default" Flash použije, Chrome zvolí jeden z viacerých možných ďalších postupov podľa viacerých kritérií. Do januára Flash automaticky povolí a spustí zrejme na všetkých stránkach. Od januára začne toto správanie meniť, pričom postupne na viac a viac stránkach sa začne užívateľa pýtať či Flash spustiť.

Konkrétne podľa poslednej verzie návrhu Google zrejme na mieste Flash prvkov na stránke zobrazí neaktívny biely prvok s informáciou aby naň užívateľ klikol pre povolenie Flashu. Ak tak spraví, prehliadač sa užívateľa spýta či chce na tejto stránke povoliť alebo zakázať Flash. Vybratá voľba sa bude pritom pamätať aj do budúcnosti a Flash sa tu podľa voľby užívateľa buď bude automaticky spúšťať alebo nie.

Či Chrome Flash automaticky spustí alebo dá užívateľovi na výber bude závisieť od miery používanosti stránky konkrétnym užívateľom. Chrome pre jednotlivé stránky počíta tzv. Site Engagement Index, SEI, vyjadrujúci dôležitosť stránky pre užívateľa a majúci maximálnu hodnotu 100. Od januára bude postupne Chrome zvyšovať minimálnu hodnotu SEI, od ktorej bude Flash automaticky spúšťať.

V januári začne s hodnotou SEI rovnou 1, čo znamená pýtanie sa iba u stránok, ktoré užívateľ sám priamo nikdy predtým nenavštívil. U ostatných stránok bude Flash ešte automaticky spustený, ak ho stránka napriek preferovaniu HTML5 použije.

V nasledujúcich mesiacoch bude táto minimálna hodnota SEI vždy zdvojnásobovaná až do 32 v júni, v septembri bude zvýšená na 64 a v októbri na 100. Od októbra sa tak Flash automaticky už nespustí na žiadnej stránke a užívateľ ho bude musieť povoliť ak chce.

Aktuálne skóre SEI pre jednotlivé stránky si užívateľ môže pozrieť po otvorení URL chrome://site-engagement/.

Ako to urýchliť

Flash si samozrejme je a vždy bolo možné v prehliadačoch jednoducho deaktivovať, odinštalovať, nenainštalovať alebo pomocou rozšírení selektívne blokovať. Mnoho pokročilých užívateľov tak aj už dlhšiu dobu robí a Flash nemá vôbec alebo ho má štandardne vypnutý.

Postup nasadzovaný v Chrome umožňuje selektívne blokovanie priamo samotným prehliadačom s postupným zavádzaním a je potenciálne vhodný pre bežných užívateľov, ktorí Flash na niektorých stránkach naďalej potrebujú. Google týmto postupom tak rieši za týchto užívateľov rozličné problémy spôsobované týmto pluginom bez toho aby si museli sami nasadiť iné riešenie, predpokladane prispeje k výraznému zníženiu reálnej miery využívania Flashu a zároveň predpokladane prispeje ešte k väčšiemu vytlačeniu Flashu aj samotnými webovými stránkami.

Toto odstavovanie Flashu je ale pomerne pomalé a dokončené podľa súčasných plánov bude až v októbri, zároveň sa zatiaľ netýka každého. K dispozícii je niekoľko spôsobov ako si jeho nasadzovanie urýchliť.

V prvom rade k dispozícii je možnosť, ako mať funkčnosť "HTML5 By Default" aktivovanú skôr ako vo februári. Užívateľ si ju jednoducho môže aktivovať v nastaveniach prehliadača na chrome://flags/#prefer-html-over-flash, kde je potrebné nastavenie "Prefer HTML over Flash" zmeniť na Enabled a reštartovať prehliadač.

Po tomto nastavení začne Chrome preferovať HTML5. Postupné selektívne nespúšťanie Flashu ale odštartuje zrejme až od januára a to veľmi postupne. Intenzívnejšie nasadzovanie blokovania je možné zabezpečiť prechodom na beta verziu prehliadača, keď Chrome 56 Beta používa už v súčasnosti minimálny SEI na úrovni 30. Na použitie Flashu sa už teraz teda pýta na všetkých stránkach so SEI nižšej úrovne.

HTML5 vs Flash

V minulosti weby aktívny obsah často implementovali cez rozličné technológie, podporu ktorých zabezpečovali rozširujúce pluginy pre prehliadače. Výrazne najpopulárnejším bol Flash, populárnymi boli napríklad aj Java a konkurent Flashu od Microsoftu, Silverlight.

S postupom času sa ale HTML štandard v podobe HTML5 a ďalších API rozšíril o potrebné funkčnosti a pluginy vo väčšine prípadov nie sú potrebné, takmer ľubovoľný aktívny obsah je možné typicky implementovať pomocou JavaScriptu a HTML5.

Používanosť ostatných pluginov sa postupne výrazne znížila a na mobilných stránkach sa nepoužívajú žiadne, Flash je ale stále pomerne často využívaným na stránkach zobrazovaných pre PC.

Flash je ale dávnejšie už problematickou technológiu, keď ho nemajú aktivovaní všetci používatelia a kvôli mobilným používateľom je potrebné implementovať funkčnosť iným spôsobom. Vo Flash plugine sú tiež pravidelne objavované bezpečnostné zraniteľnosti a je častým spôsobom infekcie PC, obsah vo Flashi tiež často intenzívne vyťažuje CPU a skracuje výdrž notebookov. Časť pokročilejších užívateľov ho tak už v súčasnosti má vypnutý aj na PC.


      Zdieľaj na Twitteri


Máte pri štandardnom browsovaní ešte aktívny Flash? (hlasov: 260)

Nie, Flash už nepoužívam      63%
Áno, Flash ešte používam      37%


Najnovšie články:

Posledná verzia Windows 10 má viac ako štvrtinový podiel
Intel bude vyrábať čipy Qualcommu a Amazonu
Česko chce veľkú továreň na batérie
SK hynix spustí výrobu DDR5 v tomto roku
Intel premenoval výrobné procesy na označenia podobné konkurencii
iPhony majú byť z titánu
Na Macu s ARM spustený Debian
Štát ruší nosenie množstva ďalších potvrdení na úrady
Helikoptéra na Marse uskutočnila najvyšší let, vytvárala stereo snímky
SSD sa rýchlosťami približujú maximu PCI Express 4.0


Diskusia:
                               
 

Pozdravujeme Tatar banku a ich internetbanking :-D
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Posielame kvety, veľmi pomaly.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Chrome začína odstavovať Flash ...
Preto ho nepouzivam :-P
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

Práve že preto som používal chrome, lebo nemám nainštalovaný flašh, a tak keď mi niečo nejde v opere lebo to nieje v html5 tak si to pozriem na chrome, kde to doteraz išlo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dakujem vam, ze s nami bankujete.
Ale svihnite si, lebo onedlho vam nepojde nasa web stranka...
Vasa Tatar Banda. ;-)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Síce off topic ale: Pozdravujeme aj ČSOB. Nepodarilo sa spustiť Java applet pre podpisovanie čipovou kartou. Pravdepodobne nemáte nainštalovaný Java Virtual machine.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

desi ma predstava ze by som okrem TB mal ucet aj v CSOB a potreboval by som robit medzi nimi prevody.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pozdravujeme samozrejme aj Raiffeisen banku...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

s google chrome chodit na banking? no zbohom.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Presne na banking sa chodi so slecnou v peknych satach a nie s Chromom
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

so slecnou sa chodi na banket
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

so slecnou sa chodi z banketu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chces to s chromom alebo bez?
Odpovedať Hodnotiť:
 

I have recently started a site, the information you offer on this web site has helped me trdleneousmy. Thanks for all of your time & work. “It is a great thing to know our vices.” by Cicero.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jedna z najlepsich technologii posledneho desatrocia nas opusta
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

jasne tak skvela technologia ktora vytazuje CPU natolko ze sa ti vybije notebook za pol hodiny browsovania.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Ak to isté spravíš v html 5, vytazuje to cpu väčšinou oveľa viac.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Tak teraz celkom slušne trepeš.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Osobná skúsenosť (laptop s Antix-om, browser Palemoon, testované na IceCat):
- CPU podtaktované, takže jeho teplota je cca 43 °C, a teda laptop je tichučký.
- pri tomto podtaktovaní zvláda Youtube 720p videá bez "zadýchania", ak sa prehrávajú FLASH-om.
- ak pomocou HTML5, tak už sa obraz začne trhať a je potrebný zvýšiť frekvenciu (resp. zapnúť dyn. škálovanie, čím sa zvýši automaticky)

Takže minimálne v mojom prípade sa je Flash úspornejšou alternatívou.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

o mna to iste. Mam jeden starsi Dell notas a fullHD video na youtube zvlada plynulo len s Flashom. Cez HTML5 vypadavaju framy a cooler ide vyletiet cez klavesnicu. Kvoli tomu som si musel nainstalovat plubin do browseru, nech si mozem switchnut na flash, ak je podporovany
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ešte že nieje rok 2004
a výkon nieje problém.


Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Inak by tu ten plesnivy flash bol naveky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Očividne staré stroje nevedia efektívne akcelerovat html5 s codec VP8 a VP9
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unibsetqonauly come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Boom <a href="http://pqzknlz.com">shakklaaa</a> boom boom, problem solved.
Odpovedať Hodnotiť:
 

That saves me. Thanks for being so sebienls! http://dsmuuxweqvg.com [url=http://gjklhaa.com]gjklhaa[/url] [link=http://osubrxkqdmc.com]osubrxkqdmc[/link]
Odpovedať Hodnotiť:
 

What a <a href="http://kvnppe.com">pluresae</a> to find someone who thinks through the issues
Odpovedať Hodnotiť:
 

Your's is the ingeilltent approach to this issue. http://sypgutbeeg.com [url=http://eimsea.com]eimsea[/url] [link=http://xyuslcpho.com]xyuslcpho[/link]
Odpovedať Hodnotiť:
 

aby ťa mater zabila!
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

tato, ta to ty tu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

site-engagement dsl.sk 100 points
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Na HTML5 veľa vývojárov doslova kašle. Prípadne to je kaša so staršími normami. Ale nie je to samozrejme len ich chyba. Ľudia čo používajú staré prehliadače, ktoré nemajú implementované moderné štandardy sú hlavná príčina tohto chaosu.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

problem je aj to, ze technologie pre front-end sa menia castejsie ako pocasie...nezavidim chalanom co to robia :D
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

mna to bavi, lebo ja som taky ze iba chvilu ma nieco bavi, a preto kazde dva tyzdne prepisujem frontend do ineho frameworku a pouzivam ine libky a tooly. Striedam zamestnania kazdy rok som uplny job hopper a striedam frajerky a krajiny v ktorych byvam. Uz ani ten development ma nebavi, predaval by som radsej hot dogy keby mi to vedelo pokryt naklady.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Tak nepredávaj hotdogy, ale humus, zelerové placky alebo raw koláčiky.
Borci v ružových svetroch Ti za ne zaplatia radi aj 10 EUR / kus.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Nie vývojárov ale manažérov. Vývojár spraví všetko čo mu zaplatia, a tak kvalitne ako to zaplatia. Ak nezaplatia napríklad testovanie, tak to otestujú klienti, s plným otvoreným súhlasom CEO a manažérov.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

ale co to taras, flash neriesim uz hadam dva roky a na par vynimiek som nemal problem, a ked to nejaka obskurna stranka vyzadovala tak som si to pecko proste pozrel inde
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

ktori ludia pouzivaju stare prehliadace? ak neratam ie11, ktory html5 uz celkom slusne podporuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bohvie ako chuti odšťavený flash...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ale pozor kamarát, musíš ho odšťaviť veľmi pomaly
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Jak budzem kukac hokej na riedkom?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Hlavne ze HTML5 youtube prehravac chodi horsie ako Flashovy.
ono decko na i3/i5tke si to ani nevsimne.
A youtube zacal vnucovat HTML5.
Flash isiel krasne bloknut pustil som si len to co som chcel
ale skus zabit milion .js workerov a kadeakych frameworkov
ktore su este na stranke externe a zavisi od nich
funkcionalita webu. Zlaty FLASH.

Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

Je to tak, áno. Ale tak či onak, chcelo by to vynoviť hárdvér aspoň na tú i3.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je to tak, len decka na i7 si to vsimnu..
boha ved ja mam desktop este s core2duo a nemam s html5 vecami absolutne problem :D ak nepocitam retardovany atom
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

moja 65 rocna kamaratka zo vchodu mi poradila linux(lubuntu) na moj stary celeron 1.6GHz. Od toho dna sa moj zivot otocil nie o 180, ale o rovnych 360 stupnov. Je to ako zazrak, flash nefunguje, FF som musel vymenit za Palemoon lebo FF mi zacalo zozierat aj IO na zakladke, a pri malom zadrzani moci sa da aj v Atom-e pracovat.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Presne o to im slo, aby sa nedala tak jednoducho blokovat reklama.
PS: Mate niekto skusenosti s doplnkom uMatrix ? Ma to byt nahrada NoScript, ale pokial chcem zachovat funkcnost mnohych webov a nechce sa mi babrat s tym co povolit a co nie, tak musim vsetko povolit. Ale oproti blokovacom reklam to ma dalsie vyhody - netaha info z inych (napr. facebookovych) tabov, znacne redukuje info o vasom PC/prehliadaci a pod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Doteraz slo odstavit spustu reklamy len tym, ze flash nebol nainstalovany. Alebo zablokovany. No som zvedavy, ako to bude vyzerat, az sa do toho naplno pustia reklamovaci a pornostranky. To len bude security incidentov ..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

rozsirenie do chromu Flashblock, resp. flashcontrol existuje uz davno a ja ho uz nejaky ten rocik pouzivam aj spolu s adblockom, ktory ale mam na niektorych strankach vypnuty.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A ako odstavis rozne XHR requesty a .OnReady(eventy)?
ktore po natiahnuti HTML ti este insertnu kopu balastu
rozne modal okna a podobne veci co ti zakryvaju obsah?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rypnem si do Trabant banky. Kedy to zapne dávať otázku na ich IB webe?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

áno
Odpovedať Hodnotiť:
 

Quisiera saber si los jubilados tenemos descuentos en la entrada, si es asi me podrian informar que dia puede ser?Berta Presidente Crentro de jubilados &#8221; Gracias a la Vi&8#da221; Desde ya muchas gracias.-
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz cez desat rokov sa zivim ako webapp developer (a teda najma flash/html5 pre klientov ako adobe ci google) a vzdy sa pousmejem nad kazdym clankom, ktory naznacuje, ze flash nejakym sposobom zomiera. flash (animate) sa stale pouziva ako nastroj na vyrobu webovych aplikacii, ktore by sa pred par rokmi nasadzovali ako swf, akurat sa dnes compiluju ako canvas/webgl html5. mnohi si to mozno ani neuvedomujete, ale robil som desiatky benchmarkov na roznych zariadeniach a tym, ze html5 je stale technologia v plienkach performuje vyrazne horsie (cpu, gpu a teda s tym spojena aj vytazenost a spotreba baterie) a nezvlada mnozstvo veci, ktore ma uz flash player za tych vela vela rokov odladenych. jedine, co adobe zazlievam je proprietarnost, ktora v prvom rade spustila celu tuto vlnu hejtov zo strany apple a sposobila prechod na novy standard neskompilovaneho zobrazovania rich weboveho obsahu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Úver je potrebné sa zbaviť svojich dlhov, alebo začať podnikať?
Musíte financovanie, peniaze vytvoriť alebo začať podnikať, hypotéky, pôžičky na svadbe projekty.
Oprávnené: Všetci, vrátane zahraničných rezidentov (zdravotná sestra, podnikateľ, pestúnky, obchodníci).
Môžeme poskytnúť akýkoľvek druh úveru.
Výška úveru: od 1000 do 100.000 eur.
E-mail: bakmariejust@gmail.com
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár