neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Česi spustili 1.2 Gbps LTE

Značky: LTE / 4GrýchlosťO2Česko

DSL.sk, 14.12.2016


Český mobilný operátor O2, ktorý vlastní aj slovenského operátora O2, spustil v jednej lokalite v Prahe mobilnú dátovú LTE sieť v konfigurácii s maximálnou rýchlosťou pripojenia až takmer 1.2 Gbps.

Operátor to oznámil dnes.

Takúto rýchlosť operátor dosahuje spojením až štyroch komunikačných kanálov, nasadením technológie MIMO 4x4 využívajúcej až štyri paralelné streamy dát na jednom kanáli a použitím modulácie 256-QAM.

Konkrétne spojil jeden 10 MHz kanál v pásme 800 MHz, 15 MHz v 1800 MHz, 20 MHz v 2600 MHz a ďalší 20 MHz v TDD, Time Division Duplex, pásme 2600 MHz. Na 10 MHz kanáli je pri využití spomínaných technológií dosiahnuteľná maximálna rýchlosť sťahovania 195 Mbps, na 15 MHz 286 Mbps, na FDD 20 MHz 390 Mbps a na TDD 20 MHz 286 Mbps, spolu 1.157 Gbps.

Takáto konfigurácia LTE sa už označuje LTE Advanced Pro alebo tiež sieť technológie 4.5G.

Maximálna podporovaná rýchlosť 1.2 Gbps samozrejme ale nie je jediným ani hlavným prínosom takejto konfigurácie, keď v reálnych podmienkach nie je dosahovaná a zariadenia potrebnej kategórie Cat16 ani nie sú zatiaľ na trhu dostupné. O2 odhaduje ich dostupnosť v 2017, jedným testovacím zariadením dosiahla reálnu rýchlosť medzi 500 až 550 Mbps.

Významnejším prínosom je zvýšenie kapacity siete, keď v mobilných sieťach sa o maximálnu podporovanú rýchlosť respektíve kapacitu delia všetky zariadenia v predmetnom sektore mobilnej bunky a nasadenie novších technológií pri využívaní zariadení podporujúcich nové štandardy vedie k zvýšeniu reálnych sumárnych prenosových rýchlostí v danej bunke.


Použité koncové LTE zariadenie pri 900 Mbps demonštrácii a CTIO Telekomu Branimir Marič pred grafom zachytávajúcim rýchlosť demonštrovaného LTE prenosu, kliknite pre zväčšenie (foto: Slovak Telekom)



Na Slovensku je v komerčnej prevádzke nasadené LTE s maximálnou rýchlosťou 300 Mbps, od Slovak Telekomu v bratislavskej Petržalke s dvomi súčasne používanými kanálmi. Ešte tento rok plánuje spoločnosť podľa informácií CTIO Branimira Mariča pre DSL.sk nasadiť 375 Mbps, už s tromi kanálmi.

V auguste spoločnosť ale demonštrovala v Petržalke rýchlosť až 900 Mbps vyžadujúcu tiež zariadenia Cat16. Rýchlosť dosiahla použitím modulácie 256-QAM a spojením troch kanálov, dvoch o šírke 20 MHz v pásme 2.6 GHz s MIMO 4x4 a jedného 10 MHz v pásme 1800 MHz s MIMO 2x2. Pri takejto konfigurácii umožňuje 20 MHz kanál dosahovať rýchlosť 400 Mbps a 10 MHz kanál 100 Mbps.

Podľa informácií CTIO Branimira Mariča operátor očakáva bežné komerčné nasadenie takejto konfigurácie na Slovensku až do piatich rokov. Spustenie jednej 1.2 Gbps LTE lokality v Prahe zatiaľ samozrejme tiež nie je bežným komerčným nasadením, má podobný charakter ako nasadenie 300 Mbps a 375 Mbps Telekomom v Petržalke a O2 ho označuje za test.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS


Diskusia:
                               
 

myslim že datovy balik 100 MB bude staciť...
Odpovedať Známka: 9.7 Hodnotiť:
 

Alebo ponuknut balik s neobmedzenymi datami ale nastavit casovy limit. Na stiahnutie 100MB by to bola... jedna sekunda mesacne.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

plus alobalova helmicka k tomu :)

-nechapem ajtak preco sa takto masivne rozmohol
"akoze" uzasny trend doslova "zajebavat" vsetky pasma??
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

tak si najpr zisti ci mobil a jeho ziarenie ma aj nejaky vplyv na mozog cloveka. lebo to co si myslis nie je pravda. za poslednych 20 rokov odkedy sa mobili zacali pouzivat neexistuje ziaden dokaz o vplyve wifi alebo mobilu. rakovina mozgu je statisticky stale rovnaka tak si tie mudrosti starej matere najprv over.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ouca z alternativnej reality
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ako dôkaz vplyvu na mozog expertom stačí odborné porovnanie zmien kvality komentárov v určenom období.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

20 rokov nieje na taketo zavery dostatocna doba. Uvidime neskor... Ale mobil moze pri max vykone vyzarovat az 2W, co je 20x viac ako wifi. A wifi router si neprikladas k hlave..
Odpovedať Hodnotiť:
 

2W.. a co su dva watty. viac ziarenia dostane clovek ked leti lietadlom ako nejaky mobil pri hlave. ked je vesmirne pocasie fakt zle stevardi maju dokonca predpisany cas odpocinku mimo letu kvoli vysokej hladine ziarenia. je to uplne jedno ake elektro magneticke ziarenie posobi na cloveka, lebo nema ziadny ucinok. iba ziarenie ionizujuce moze poskodit DNA alebo tkanivo. chlapci kusok fyziky by vam nezaskodilo. 20 rokov a miliardy ludi v statistike vam nestacia. ale lieky co beriete ked ste chori sa testuju ledva 3 roky a to vam staci. veru.. mali by ste pouzivat mobil menej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

2W nieje az tak malo, aby to nesposobilo nejaky velmi malicky ohrev, na rovnakom principe ako mikrovlnka. Mne sa nezda, ze by ohrievanie mozgu radiovymi vlnami nemalo vobec ziadny ucinok, hoc aj velmi maly. Tolko moj subjektivny nazor. Uvidime tak o 50-100 rokov, ked "vyskocia" presnejsie cisla.
Odpovedať Hodnotiť:
 

2W mas v spicke pri slabom signale. v meste na 3G pri hovore mas 0,13W. to je nic. a ako casto volas denne. volanie podla mna dokonca klesa oproti minulosti. dnes volas cez wifi alebo posles spravu. keby mal mobil vykon 2W pri 2000mAh baterke by to dlho nepotiahol :) dnes mozes volat 13h s ifonom na 3G tak si to zrataj kolko W tam je.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Síce malý krôčik pre zákazníka, ale veľký krok ku zisteniu derivácie orientácie dilatácie celkových nákladov na menežment i réžiu sieťovej prevádzky voči proklamovaným záväzkom.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

FUP 5GB.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Už asi desať rokov neustále prichádzajú operátori so zaručene rýchlym internetom, ktorý je podľa nich omnoho rýchlejší ako ten predchádzajúci typ. Prečo mám taký pocit, že ten internet v mobile je stále pomalší a pomalší?
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Mozno budes prekvapeny rychlostou, ak si po 10tich rokoch konecne kupis novy mobil.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Mam telekom a LTE v realnych podmienkach je len asi o stvrtinu rychlejsie nez 3G co nie je ziadna vyhra a k tomu ceresnicka na torte v podobe 2GB fup. To ked cakam na niekoho v auto pozriem par 320p videi na youtube ochvilu pride sms, ze vycerpali ste objem predplatenych dat. Tak neviem naco to je, stranky sa nacitaju rovnako rychlo aj cez 3G, jedine co je rychlejsie je stahovanie dat, naco sa to paradoxne neda pouzit kvoli FUP.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

lebo najvačší vplyv na pocitovú rýchlosť načítavania stránok ma ping
ten sa zvyšuje počtom prvkov (obrázkov, skriptov, odkazov, reklám) nakoľko prehliadače si ich vyžiadavaju "zaradom"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja ten posun od 9,6 kbps celkom cítim
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Aspoň si zisti aká teoretická rýchlosť bola v roku 2006, predtým ako niečo zadrieš...Pred 10. rokmi(t.j. pre tých,čo si to nevedia vypočítať je to rok 2006) bol spustený na Slovensku 3G internet. Teoretická rýchlosť bola niekoľko megabitov/s, čo môžem povedať, že nemám ani teraz. V Bratislave možno, ale väčšina Slovenska je fail, čo sa týka mobilného internetu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hovor za seba....Ja mám v mobile nainštalovaných kopu čítačiek a šifrovaných nástrojov, takže aj migrácia každé dva roky na nový telefón je pre mňa utrpením. A čo sa týka tej rýchlosti, pokiaľ nie som niekde na námestí vo väčšom meste, tak všade inde, kde sa pohybujem, je rýchlosť úplne iná, ako sľubujú. Stále neznesiteľne pomalá....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

lebo samotna rychlost stahovania ti je takmer zbytocna
dolezity je ping/odozva
ak na stranke sú umiestnené stovky prvkov (co je uplne bežné) a každá sa ťahá z iného zdroja, tak sa ten ping spočíta a to už hraničí zo sekundami
a "zlozitost" stranok sa len zvyšuje
rýchlosť doľnloadu je dobrá na stiahnutie 1 velkého suboru - ale to málokto robi v mobile/tablete
nehovoriac o agregácii a kapacite BTS
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi máš niečo zle. Ja už dlhodobo pociťujem, že LTE je rýchlejšie ako drvivá väčšina Wifi.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Niečo bude zle, pretože medzi LTE a 3G je (ako by napísala redakcia) nezanedbateľný rozdiel.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

O2 nasadzuje nove technologie ale namiesto toho by sa mohli zamerat na pokrytie :D 2km za mestom ledva chytat 2g alebo aj nic. To uz 4ka je na tom lepsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Každý chce niečo iné , jeden sa prezentovať vysokou rýchlosťou a zákazník chce viac dát v balíčkoch .
Zase hovorí hluchý z nemým ?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár